1. Home
  2. /
  3. Zrób to sam
  4. /
  5. Malowanie drzwi wewnętrznych: jak i czym odnowić stare drzwi? Samodzielna renowacja krok po kroku

Zrób to sam

3 lata temu

Malowanie drzwi wewnętrznych: jak i czym odnowić stare drzwi? Samodzielna renowacja krok po kroku

Budowa i remont DIY
14
0
0
14
0

Malowanie drzwi wewnętrznych może być z łatwością przeprowadzone przez osobę, która nie ma wielkiego doświadczenia w pracach remontowych. Z naszym poradnikiem postaramy się przybliżyć ten proces, który sprawi, że Wasze drzwi będą wyglądać jak nowe.

Malowanie drzwi: łatwa metamorfoza wnętrza

Chcesz, aby Twoje wnętrze nabrało nieco koloru, ale nie masz czasu ani sił na malowanie ścian? A może zastanawiasz się, jak Twój ulubiony kolor będzie współgrał z resztą pomieszczenia? Malowanie drzwi to łatwy i szybki sposób na metamorfozę wnętrza. Kolorowe drzwi wewnętrzne z pewnością ożywią każdy pokój, salon czy łazienkę. Sprawdź, w jaki sposób możesz to zrobić i jakie powierzchnie będą nadawać się do malowania. 

Jakie drzwi można malować?

Malować możesz każdy rodzaj drzwi; z okleiny, drewniane, metalowe oraz z przeszkleniami. Najważniejsze jest to, by były one w dobrym stanie. W przypadku mocno uszkodzonych powierzchni, pomalowanie może nie wystarczyć. Aby cieszyć się efektami metamorfozy, renowacja lub nawet wymiana może okazać się nieunikniona.

malowanie drzwi_niebieskie drzwi
Niestandardowy kolor drzwi może w ciekawy sposób odmienić wnętrze naszego domu lub mieszkania

Drzwi z okleiny  

Drzwi okleinowe to jedne z najczęściej wybieranych rozwiązań do domu — nie bez powodu. Zabezpieczone laminatem i pokryte folią PCV, są niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także przypadkowe zarysowania, które mogą powstać w wyniku zabaw dzieci czy zwierząt domowych. Do ich zakupu zachęca też niewygórowana cena i łatwość czyszczenia oraz konserwacji.  Co jednak zrobić, gdy na powierzchni pojawią się rysy lub wygląd drzwi przestaje pasować do wnętrza? Możesz pomalować je z użyciem łatwo dostępnych farb! 

Drzwi drewniane

Drewniane drzwi nigdy nie wyjdą z mody. Pasują do każdego stylu wnętrzarskiego — można je spotkać jako element zarówno nowoczesnych, jak i retro aranżacji. Przed rozpoczęciem metamorfozy tego typu drzwi, zwróć uwagę na ich ogólny stan. Jeśli na powierzchni występują ubytki, konieczne będzie ich wypełnienie lub wygładzenie. Istotne jest też to, czy były już wcześniej malowane.

W przypadku, gdy drewniane drzwi były już raz pokrywane farbą, która zaczyna się łuszczyć, trzeba będzie ją usunąć. Możesz to zrobić mechanicznie, za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego lub z wykorzystaniem specjalnych środków chemicznych. Po usunięciu powłoki konieczne będzie wygładzenie powierzchni. Pamiętaj o tym, że drewniane drzwi wymagają regularnej konserwacji.

Sprawdź też: Montaż drzwi wewnętrznych: najważniejsze zasady obsadzania drzwi pokojowych

Drzwi pokojowe z szybą

Drzwi pokojowe z szybą nie tracą na popularności. Jeśli twoje mają już swoje lata, przemalowanie ich nada wnętrzu świeżości i zaskakującego charakteru. Przygotowania do malowania tego typu drzwi będą zależeć przede wszystkim od materiału, z jakiego są zrobione. Szyba nie stanowi przeszkody, na czas nakładania farby możesz ją zakryć  folią malarską. 

malowanie drzwi_żółte drzwi
Żółte drzwi wewnętrzne stanowią odważny, ale zarazem bardzo ciekawy element aranżacji wnętrz

Drzwi metalowe

Mocne, metalowe drzwi mogą posłużyć wiele lat i działać jako fantastyczna dekoracja, nadająca pomieszczeniom oryginalnego klimatu. Co więcej, metal również nadaje się do malowania. Kolorowe drzwi metalowe to jeden z trendów, które nie przemijają. Musisz pamiętać tylko o tym, by do takiej powierzchni dobrać specjalne, antykorozyjne farby.

Malowanie drzwi wewnętrznych: niezbędne akcesoria i sprzęt

Jeśli zdecydowałeś się na przemalowanie swoich drzwi, najpierw musisz odpowiednio przygotować się do tego zadania. Konieczne będzie zaopatrzenie się w taśmę i folię malarską — będziesz mógł zabezpieczyć nimi podłogi, czy też ściany oraz elementy, które pozostaną w oryginalnym kolorze, na przykład przeszklenia, zawiasy i framugi.

Do malowania niezbędny będzie również wałek lub pędzel — wybór zależy od Ciebie i od efektu, jaki chcesz uzyskać. Jeśli lubisz stylistykę retro, a Twoje wnętrza mają naturalny lub eklektyczny charakter, nieregularne pociągnięcia pędzlem wpiszą się w ich klimat. Z kolei do pomieszczeń urządzonych w stylu nowoczesnym lepszym wyborem będzie wałek — pozwoli on nakładać farbę równomiernie, bez pozostawiania smug. 

malowanie drzwi_pędzle
Do samodzielnego malowania drzwi trzeba przygotować między innymi dobry pędzel lub wałek

Prócz tego zadbaj, by blisko znalazły się: papier ścierny lub mała szlifierka do przygotowania powierzchni, kuweta malarska na farbę  oraz narzędzia do demontażu  znajdujących się w drzwiach elementów, np. klamki. Przed malowaniem warto umyć powierzchnię, aby zwiększyć jej przyczepność, dlatego przygotuj wilgotną szmatkę z płynem do naczyń. Możesz zaopatrzyć się również w mniejszy pędzel, aby podczas rozprowadzania farby dotrzeć do wszystkich trudno dostępnych zakamarków.

Jaką farbę wybrać do renowacji drzwi?

Wybór farby do renowacji zależy przede wszystkim od materiału, z jakiego wykonane są drzwi. Malowanie okleiny najlepiej wykonać farbą akrylową wodorozcieńczalną lub farbą alkidową. Ten drugi rodzaj jest łatwy w czyszczeniu i na długo zatrzymuje świeży wygląd, natomiast akryl szybko schnie, lecz potrzebuje nieco więcej czasu na utwardzenie. 

Podobnymi rodzajami farb wykonasz renowację powierzchni drewnianych.  Malowanie drzwi metalowych może wiązać się z zakupem odpowiedniej, antykorozyjnej emulsji. Na rynku znajdziesz wiele rodzajów substancji przeznaczonych tylko do malowania tego materiału. Wybierając farbę, weź też pod uwagę czynniki takie jak zapach czy szybkość schnięcia, bo renowacja może potrwać nawet parę dni. Jeśli wykonujesz ją w pomieszczeniu, w którym będziesz musiał przebywać podczas remontu, wybierz te szybkoschnące oraz takie o  jak najmniej intensywnym zapachu. 

Malowanie drzwi krok po kroku: poradnik 

Malowanie drzwi wewnętrznych to zadanie, z którym może poradzić sobie niemal każdy. Ekipa specjalistów czy weteran remontów nie będą tu potrzebni. Kluczem do sukcesu jest dobre przygotowanie oraz nieco cierpliwości. Sprawdź, jak przebiega ten proces  i  ciesz się nowym wyglądem swoich drzwi! 

Sprawdź też: Malowanie boazerii krok po kroku. Jaka farba do boazerii?

Przygotowanie powierzchni

Niezależnie od tego, jaki rodzaj drzwi chcesz przemalować, przed rozpoczęciem metamorfozy konieczne będzie odpowiednie przygotowanie malowanej powierzchni. Pierwszy krok to wymontowanie klamki i dokładne wyczyszczenie oraz odtłuszczenie nawierzchni. Tego etapu nie należy pomijać, bo na drzwiach gromadzi się nie tylko kurz — to jeden z najczęściej dotykanych przez mieszkańców elementów w domu. Do przemycia powierzchni wystarczy szmatka albo ściereczka z małą ilością płynu do mycia naczyń lub delikatnie myjącego detergentu. 

Następnym, opcjonalnym krokiem może być wyjęcie drzwi z zawiasów. Malowanie  w poziomie pomoże Ci osiągnąć estetyczny efekt bez denerwujących zacieków. Ten etap możesz jednak pominąć — wszystko zależy od tego, czy masz odpowiednie warunki, a także jak wygodniej będzie Ci pracować. Jeśli zdecydujesz się na ich zdjęcie, przygotuj wcześniej odpowiednio zabezpieczoną przestrzeń — pracę możesz wykonać w garażu lub w zadaszonym miejscu na zewnątrz domu.

Aplikacja farby

Po odpowiednim przygotowaniu drzwi i zabezpieczeniu podłogi przed ubrudzeniem – czas na malowanie. Przed nadaniem wybranego koloru, konieczne będzie nałożenie warstwy podkładowej. Dobrym pomysłem jest też pomalowanie małego fragmentu drzwi, aby sprawdzić, jak dana farba zachowuje się na ich powierzchni. 

Farbę nakładaj powoli i dokładnie, starając się dotrzeć do każdego zakamarka. Jest to szczególnie istotne, jeśli malujesz po  nierównej powierzchni, na której znajdują się skomplikowane zdobienia. Pośpiech nie będzie Twoim sprzymierzeńcem — aby uzyskać zadowalający, estetyczny efekt, nakładaj cienkie warstwy farby i cierpliwie czekaj, aż wyschną.

Kiedy pierwsza warstwa wyschnie, możesz delikatnie ją przetrzeć, a następnie nałożyć kolejną. Jeśli chcesz, aby powierzchnia została dokładnie przykryta lub zależy Ci na intensywnym kolorze, pomaluj drzwi trzema, a nawet czterema warstwami — do momentu, aż efekt będzie zadowalający. Cały proces może potrwać parę dni. Jeśli nie wiesz, ile dokładnie czekać na wyschnięcie poszczególnych warstw, kieruj się zaleceniami producenta farby. 

malowanie drzwi_kolorowe drzwi
Intensywne barwy drzwi mogą wymagać położenia nawet trzech lub czterech warstw farby

Lakierowanie i konserwacja

Pod koniec pracy pomalowane drzwi możesz pokryć warstwą lakieru, który nada powierzchni połysk. Jeśli  lubisz efekt matowy, ten etap możesz pominąć. Pomyśl również o zabezpieczeniu nawierzchni przed uszkodzeniami. Koniecznie może być nałożenie warstwy emalii, która stworzy na zewnątrz wytrzymałą i elastyczną powłokę, zapewniając drzwiom dłuższy żywot. Do konserwacji mogą być wykorzystywane również specjalne woski, bejce i oleje.

Jeśli potrzebujesz większej zmiany w swoim wnętrzu, ale nie masz pomysłu ani funduszy na zmianę wyposażenia, postaw na malowanie drzwi i futryn. Cena za wykonanie takiej renowacji nie należy do najwyższych. Malując drzwi samemu, zyskasz nie tylko stylowo odświeżone pomieszczenie, ale i satysfakcję, która jest bezcenna!

14
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *