1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak zrobić pergole drewniane? Poradnik krok po kroku

Poradniki

9 miesięcy temu

Jak zrobić pergole drewniane? Poradnik krok po kroku

DIY Ogród
3
2
1
3
2

Jak zrobić pergole drewniane do ogrodu? Wyjaśniamy krok po kroku jak się przygotować i jak zbudować drewnianą pergolę.

Pergola ogrodowa jest to część architektury ogrodowej, która oprócz walorów dekoracyjnych spełnia inne ważne funkcje w ogrodzie. Latem jest miejscem rodzinnych spotkań i oazą wypoczynku po ciężkim dniu. Drewniana pergola może posłużyć jako wsparcie dla rosnących róż czy rozrastających się pnączy winogron. W artykule omawiamy istotne etapy, na które należy zwrócić uwagę podczas budowy drewnianej pergoli. Jeśli nie wiesz, jak samemu zrobić pergole, to ten tekst może być dla Ciebie drogowskazem.

Co to jest pergola?

Pergola jest to rodzaj budowli ogrodowej, która posiada bardzo prostą konstrukcję. Obecnie najmodniejszy model pergoli to pergola segmentowa, która składa się z czterech podpór, na przykład drewnianych słupów, na których ułożone są mniejsze i lżejsze belki. Pergole nie posiadają zadaszenia w przeciwieństwie do tarasów ogrodowych, które są wykończone dachem i zazwyczaj są uwzględniane już na etapie projektowania domu.

jak zrobić pergole

Sprawdź też: Pomysły na ogród nowoczesny — jak wykonać, inspiracje, aranżacje

Najczęściej pergole ogrodowe buduje się w bliskim otoczeniu roślin pnących, które w malowniczy sposób oplatają cały stelaż, dając cień i schronienie domownikom. Wyróżnić możemy kilka rodzajów pergoli ogrodowych, które różnią się od siebie wielkością i złożonością. Dostępne są proste konstrukcje, które przypominają ażurowe ścianki, jak i rozbudowane stelaże zbliżone do zabudowy tarasu.

Rodzaje pergoli

Pergole ogrodowe różnią się między sobą materiałem, wykończeniem i zastosowaniem. Obecnie trend na pergole ogrodowe jest bardzo wysoki i można je spotkać prawie w każdym ogrodzie. Na rynku dostępne są różne modele i wzory pergoli ogrodowych i balkonowych.

Wyróżnić możemy pergole w postaci kratki pionowej, jest to prosta konstrukcja, którą możemy umieścić na balkonie. Natomiast pergola ogrodowa kratka dwuskrzydłowa wyglądem przypomina parawan. Pergola drewniana tunelowa, czyli konstrukcja z łukiem jest wykorzystywana jako podpora dla pnących róż lub winogron. Pergola lamelowa charakteryzuje się ażurową konstrukcją i jest dostępna w różnych rozmiarach i wzorach. I ostatnia, pergola segmentowa opiera się na stelażu, który kształtem może przypominać zabudowę tarasu.

Ze względu na rodzaj materiału możemy wyróżnić pergole metalowe i pergole drewniane. Małe pergole ogrodowe na balkon typu kratka wykonywane są z drewna. Natomiast pergole segmentowe mogą posiadać metalowy lub drewniany stelaż. Niewątpliwie pergola metalowa to trwała konstrukcja, która może przetrwać lata. W przypadku pergoli drewnianych ważna jest odpowiednia impregnacja drewna.

Jak zrobić pergole krok po kroku?

Zastanawiasz się jak zrobić pergole? Przedstawiamy praktyczne wskazówki, które należy wziąć pod uwagę przy jej budowie. Sprawdź, czy masz wszystkie elementy konstrukcyjne i narzędzia potrzebne do budowy i montażu. To zaczynamy.

Pergola ogrodowa drewniana – przygotowanie miejsca

Zanim rozpoczniesz budowę pergoli drewnianej, to sprawdź podłoże. Upewnić się, że wyznaczyłeś wystarczająco dużo miejsca na budowę pergoli ogrodowej. Jeżeli jest to pergola na róże, to przemyśl jej wymiary i osadzenie, tak aby była wsparciem dla kwiatów. W przypadku pergoli na balkon wykonaj pomiar powierzchni i przemyśl całą konstrukcję. Jeśli przymierzasz się do budowy pergoli drewnianej segmentowej, to sprawdź, czy podłoże jest stabilne i nie będzie problemu z wbijaniem kotew.

Pergola ogrodowa drewniana
Źródło: 4katy.com.pl

Pergola tarasowa drewniana – potrzebne materiały i narzędzia

Do wykonania pergoli tarasowej drewnianej będziesz potrzebować wysezonowanego drewna – takie drewno jest prawidłowo wysuszone. Ważna jest także jego obróbka, zadbaj oto, aby było wyszlifowane na gładko. Możesz to zrobić samodzielnie. Pamiętaj, że drewno wymaga odpowiedniej impregnacji, a dodatkowo możesz nadać mu kolor.

Do budowy pergoli tarasowej drewnianej na pewno przyda się wiertarka, drabina, gwoździe, młotek, wkręty do drewna, kotwy, poziomica, pędzle do nakładania środków ochronnych, szlifierka kątowa, papier ścierny lub szlifierka oscylacyjna albo taśmowa. I oczywiście listewki i słupki.

Jak zrobić pergole na róże?

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić pergole na róże pnącą, to podpowiadamy. Do róż i pnących kwiatów sprawdzi się pergola łukowa. Odpowiednio wcześniej przygotuj i zaimpregnuj drewno. Wykonaj dwie wąskie ścianki, których bazą będą grubsze słupki. Pomiędzy słupkami za pomocą listewek stwórz ażurową ściankę w postaci kratki. Wykonaj też trzecią, krótszą ściankę, za pomocą której połączysz dwie pionowe ścianki. Krótsza ścianka stanowić będzie górną część pergoli drewnianej. Kotwy wbij w grunt, a następnie osadź na niej słupy pergoli.

Jak zrobić pergole na winogron?

Teraz przedstawimy najprostszy sposób na to, jak zrobić pergole na winogron. Najlepiej sprawdzi się pergola z podwójną ścianą w kratkę. W tym celu przygotuj trzy solidne słupki, na których opierać się będzie cała konstrukcja. Stwórz dwie ścianki ażurowe, szerokie i nieco mniejsze niż wysokość bazowych słupków. Następnie przymocuj do nich ażurowe ścianki, uzyskasz w ten sposób szeroką ścianę, po której będzie mógł piąć się winogron.

Górę konstrukcji możesz wzmocnić dodatkową belką. Przed montażem wyfrezuj symetryczne otwory, na których możesz osadzić mniejsze listwy i w ten sposób powstanie coś na wzór drabiny. Następnie przykręć ją poziomo do górnych krawędzi słupków. Całość zamontuj w ziemi na kotwach.

Sprawdź też: Mały ogród przed domem – inspiracje dla Ciebie

Jak zrobić pergole na balkon?

Pergola na balkon nie jest skomplikowaną konstrukcją. Jej wielkość jest uzależniona od powierzchni balkonu. Najlepiej sprawdzi się pergola w postaci skrzynki na kwiaty ze ścianką ażurową. Z listew zbij skrzynkę, a następnie przymocuj do niej ściankę ażurową. Ściankę wykonaj z dwóch podstawowych słupków, pomiędzy którymi zamontuj listewki.

Jak zrobić pergole z palet?

Najłatwiejszy sposób na to, jak zrobić pergole z palet, konstrukcyjnie przypomina opisaną wyżej pergole na balkon. Zamiast słupków i listew potrzebujesz dwie palety, które wcześniej należy odpowiednio przygotować i zaimpregnować. Z jednej palety wykonaj skrzynkę na rośliny. W jaki sposób? Podziel ją na części i zbij prostokąt. Następnie przykręć skrzynkę do drugiej palety i postaw na tarasie lub w ogrodzie.

Jak zrobić pergole tarasową?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak zrobić pergole tarasową, to przechodzimy do konkretów. Pergola tarasowa drewniana wymaga większego nakładu pracy, odpowiednich narzędzi i materiałów. Najważniejszym elementem pergoli jest drewniany stelaż, który powinien być stabilny i wytrzymały.

Przygotuj cztery słupy o odpowiedniej wysokości i grubości. To na nich będzie spoczywać cała konstrukcja pergoli. Słupy osadź za pomocą kotew, które należy wbić w ziemię. Teraz od Ciebie zależy, w jaki sposób wykończysz górę pergoli. Możesz połączyć górną część słupów poziomymi węższymi belkami, a pionowe belki wesprzeć wspornikami. W ten sposób otrzymasz pergolę z otwartą górą.

pergola tarasowa drewniana

Jeśli rośliny są zbyt małe, aby stworzyć cień, to ochronę przed promieniami słonecznymi możesz wykonać samodzielnie, tworząc materiałową, rozsuwaną osłonę. Jest to namiastka zadaszenia, która ochroni przed deszczem i promieniami UV.

Już teraz wiesz, jak wykonać różnego rodzaju pergole. Jest to poradnik –  pergole drewniane jak zrobić w małej pigułce.

3
2

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.