1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Pierwszy dzień wiosny w 2024. Kiedy się zaczyna? Daty, tradycje

Poradniki

4 miesiące temu

Pierwszy dzień wiosny w 2024. Kiedy się zaczyna? Daty, tradycje

Kalendarz Święta
13
0
1
13
0

Kiedy jest pierwszy dzień wiosny astronomicznej, kalendarzowej i meteorologicznej w 2024 roku? Wszystkie daty znajdziesz w tym artykule! Co więcej, poznasz także polskie i zagraniczne tradycje oraz zwyczaje związane z rozpoczęciem wiosny!

Pierwszy dzień wiosny już za chwilę – zawsze jednak dochodzi do niedomówień w rozróżnieniu wiosny astronomicznej i kalendarzowej. Do tego dochodzi jeszcze wiosna meteorologiczna. Zatem kiedy w końcu jest pierwszy dzień wiosny? Już spieszymy z odpowiedzią, a oprócz tego, poznasz tradycje związane ze świętowaniem pierwszego dnia wiosny, jak również mniej znane, ale równie ciekawe tradycje.

Kiedy jest pierwszy dzień wiosny astronomicznej i kalendarzowej?

To, kiedy wypada pierwszy dzień wiosny, zależy od tego, co konkretnie mamy na myśli. Rozróżnijmy zatem pojęcia astronomicznej i kalendarzowej wiosny, aby w końcu rozwiać wszelkie wątpliwości i poznać konkretną datę.

Sprawdź też: Wiosna w ogrodzie – co robić, gdy zima dobiegnie końca? Porady

Pierwszy dzień wiosny astronomicznej w 2024 roku

W 2024 roku pierwszy dzień wiosny astronomicznej przypada w środę 20 marca, dokładnie o godzinie 04:07. Skąd taki precyzyjnie podany czas? Jest to podyktowane konkretnym zjawiskiem. Otóż początek wiosny astronomicznej jest określany przez równonoc wiosenną, czyli moment w roku, kiedy Słońce przechodzi przez punkt Barana, przemieszczając się na północ. Jest to czas, w którym dzień i noc mają niemal identyczną długość. Data równonocy wiosennej może nieznacznie wahać się z roku na rok – między 19 a 21 marca.

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny zawsze przypada na 21 marca. Jest to uproszczona metoda ustalania początku pór roku, która nie uwzględnia drobnych rocznych wahań dat równonocy i przesileń. Kalendarzowe rozgraniczenie pór roku jest użyteczne dla celów administracyjnych, edukacyjnych i kulturowych, zapewniając stałą datę, którą łatwo zapamiętać i która jest szeroko obchodzona w społeczeństwie. Wiosna zgodnie z kalendarzem skończy się 21 czerwca, ustępując miejsca równie wyczekiwanemu latu.

morele.net_korzystne oferty

Pierwszy dzień wiosny meteorologicznej w 2024 roku

Wiadomo już, kiedy jest pierwszy dzień wiosny astronomicznej i kalendarzowej. Ale o co chodzi z pierwszym dniem wiosny meteorologicznej? Jest to umowna data przyjęta przez meteorologów i klimatologów. Po co? Dla celów statystycznych i porównywania tożsamych okresów. W 2024 roku wiosna meteorologiczna już się zaczęła – dokładniej od 1 marca.

Meteorolodzy i klimatolodzy, dla ułatwienia prowadzenia badań i analiz klimatycznych, podzielili rok na cztery trzymiesięczne sezony. Wiosna meteorologiczna obejmuje cały marzec, kwiecień i maj. Takie podejście pozwala na łatwiejsze porównywanie danych pogodowych i klimatycznych z roku na rok, eliminując przy tym problemy związane z rocznymi wahaniami dat astronomicznych równonocy i przesileń.

Zaletą tego systemu jest jego prostota i przewidywalność, co jest szczególnie ważne w planowaniu prac w rolnictwie, gospodarce wodnej czy też w turystyce. Ustalenie pierwszego dnia wiosny na 1 marca pozwala na lepsze przygotowanie do zmian sezonowych i umożliwia dokładniejsze prognozowanie i analizę trendów pogodowych oraz klimatycznych w dłuższej perspektywie.

Wiosna termiczna i fenologiczna

Warto też wspomnieć, że istnieje jeszcze pojęcie wiosny termicznej i fenologicznej. Oba te podejścia koncentrują się na bezpośrednich obserwacjach zmian w przyrodzie i warunkach atmosferycznych. W związku z tym ich data jest zatem zmienna i zależy od klimatu w danym roku oraz regionu.

Jak wiadomo, przebiśniegi symbolizują, że wiosna zbliża się wielkimi krokami!

Wiosna termiczna rozpoczyna się, gdy średnia temperatura powietrza stabilnie osiąga wartości wskazujące na wiosnę. Zazwyczaj mówi się o wiośnie termicznej, kiedy średnia dobowa temperatura powietrza przekracza 5°C przez określoną liczbę kolejnych dni, co wskazuje na stałe odejście od zimowych warunków pogodowych.

Sprawdź też: Kiedy zmiana czasu? Kiedy przestawiamy zegarki?

Wiosna fenologiczna opiera się z kolei na obserwacjach cykli życiowych roślin i zwierząt, które reagują na zmieniające się warunki atmosferyczne. Rozpoczyna się ona w momencie, gdy w przyrodzie można zaobserwować pierwsze znaki wiosny, takie jak kwitnienie określonych gatunków roślin, powrót migrujących ptaków czy budzenie się zwierząt z hibernacji.

Pierwszy dzień wiosny w Polsce – tradycje i zwyczaje

Pierwszy dzień wiosny w Polsce to nie tylko zmiana sezonu. Z tym okresem wiążą się również tradycje i zwyczaje, które mają na celu powitanie nowego, cieplejszego rozdziału w roku. Jak świętowany jest pierwszy dzień wiosny w Polsce?

Jednym z najbardziej charakterystycznych i tradycyjnych zwyczajów jest topienie Marzanny, czyli słomianej kukły symbolizującej zimę, chłód i śmierć. Zgodnie z tradycją, w pierwszy dzień wiosny, dzieci i młodzież tworzą kukłę Marzanny, którą następnie uroczyście niosą w pochodzie do najbliższego zbiornika wodnego. Tam, w rytualny sposób, kukła jest topiona lub spalona, co symbolizować ma pozbycie się zimy i przywołanie ciepłej, życiodajnej wiosny. Ten zwyczaj ma korzenie pogańskie i jest obchodzony w różnych regionach Polski, choć współcześnie przybiera mniej formalny charakter.

Innym znanym zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny jest Dzień Wagarowicza. To nieoficjalne święto, podczas którego uczniowie szkół na różnych poziomach edukacji pozwalają sobie na małe przewinienie – pomijają zajęcia szkolne, aby świętować nadejście wiosny. Choć nie jest to oficjalna tradycja, to przyznać się – kto przynajmniej raz nie świętował tak pierwszego dnia wiosny? 😉

Choć palenie i topienie Marzanny wiąże się z tradycją, to jednak ze względów ekologicznych odchodzi się od odwzorowywania postępowania zgodnego ze staropogańskimi zwyczajami

Topienie Marzanny i Dzień Wagarowicza kojarzy prawie każdy, ale warto wspomnieć o dwóch mniej znanych zwyczajach, które są już raczej reliktem przeszłości. Pierwszy z nich polegał na wypatrywaniu powrotu bocianów, jako symbol nadchodzącej wiosny. Na wsi często umieszczano na dachach budynków różne świecące błyskotki, aby zachęcić ptaki do budowania gniazd na ich terenie. Innym zwyczajem był Maik, gdzie dzień po równonocy wiosennej młodzież chodziła po wsi i ozdabiała gałęzie jodły lub sosny wstążkami, a następnie hucznie śpiewała, ciesząc się przybyciem wiosny.

Pierwszy dzień wiosny na świecie – jak jest obchodzony?

Wiosna to pora roku, która w wielu zakątkach świata jest wyczekiwana z dużą niecierpliwością. W związku z tym warto przyjrzeć się również innym interesującym, czasami nietypowym, a nierzadko znaczącym tradycjom związanym z pierwszym dniem wiosny na różnych kontynentach.

Sprawdź też: Kiedy sadzić truskawki? Wiosną jest odpowiedni czas?

Początek wiosny w Japonii – Hanami

W Japonii nadejście wiosny to czas rozkwitu wiśni, co jest świętowane podczas Hanami, czyli „oglądania kwiatów”. Japończycy gromadzą się w parkach i ogrodach, aby podziwiać piękno kwitnących drzew wiśniowych. Nie jest to jeden określony dzień – to okres pełen radości, pikników pod drzewami i czas, kiedy rodziny oraz przyjaciele łączą się, aby celebrować odnowę przyrody.

Pierwszy dzień wiosny w Indiach – Holi

W Indiach, choć nie dokładnie w pierwszy dzień wiosny, ale w marcu obchodzone jest Holi, zwane też festiwalem kolorów lub festiwalem miłości. To radosne święto, podczas którego ludzie rzucają w siebie kolorowymi proszkami i oblewają się wodą, świętując zwycięstwo dobra nad złem oraz nadejście wiosny. Z kolei dzień wcześniej pali się ogniska, przy których się śpiewa i tańczy. Holi jest również okazją do przebaczenia i odnowienia relacji z innymi.

Noc Walpurgii w Szwecji – Valborgsmässoafton

Do szwedzkiego przywitania wiosny można zaliczyć Valborgsmässoafton (Noc Walpurgii), czyli święto, które wypada dopiero 30 kwietnia. Jest to tradycja, która ma na celu odstraszenie złych duchów i ochronę przed nimi. Ludzie zbierają się dookoła ognisk, śpiewają piosenki i cieszą się nadejściem cieplejszych dni.

Hanami w Japonii naprawdę wzbudza duży podziw. Rozkwit wiśni nie pozostawia wątpliwości, że rozpoczyna się wiosenny czas

Pierwszy dzień wiosny we Włoszech – Festa della Primavera

W Rzymie i innych miastach Włoch, pierwszy dzień wiosny to czas Festa della Primavera, czyli Festiwalu Wiosny. Mieszkańcy i turyści mogą w tym czasie cieszyć się paradami, muzyką na żywo, specjalnymi posiłkami i różnorodnymi festiwalami kwiatowymi – wszystko to, aby celebrować piękno i odrodzenie natury.

Pierwszy dzień wiosny w Iranie – Nowruz

W Iranie i wielu krajach Bliskiego Wschodu oraz Azji Środkowej, pierwszy dzień wiosny to także Nowruz, perski Nowy Rok. Obchodzony jest dokładnie w momencie równonocy wiosennej i symbolizuje odrodzenie natury oraz nowe początki. Ludzie sprzątają swoje domy, przygotowują świąteczne potrawy i odwiedzają rodzinę oraz przyjaciół, aby razem świętować.

Kukierzy w Bułgarii – karnawałowa grupa przebierańców na pożegnanie zimy

Nazwisko zobowiązuje, żeby wspomnieć o jeszcze jednej tradycji, która związana jest z nadejściem cieplejszych wiosennych dni w Bułgarii. Kukierzy to grupa przebierańców, którzy odgrywają kluczową rolę w bułgarskich obchodach pierwszego dnia wiosny na Początku Wielkiego Postu, a ich korzenie sięgają pogańskich rytuałów mających na celu przepędzenie złych duchów i zapewnienie pomyślności na nadchodzący rok. Kukierzy w specyficznych strojach organizują głośne parady przez miasta i wsie, tańcząc i wykonując rytualne skoki, co ma na celu oczyszczenie przestrzeni z negatywnej energii. Rytuał często obejmuje również teatralizowane walki między dobrem a złem, w których dobro zawsze zwycięża, symbolizując zwycięstwo wiosny nad zimą. Uderzenia kijami, które są częścią ceremonii, mają dodatkowo przynieść płodność ziemi i ludziom.

Kończąc wątkiem Kukierów, osobiście przynoszę Wam pomyślność na nadchodzącą wiosnę i zapowiadam jak najlepszą pogodę, aby z przytupem pożegnać zimę! 😀

Sprawdź też: Kiedy sadzić tuje? Wiosną czy jesienią?

Źródło zdjęć: Adobe Stock

13
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *