1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Kiedy jest Dzień Matki? Jak jest obchodzony w różnych krajach?

Poradniki

2 miesiące temu

Kiedy jest Dzień Matki? Jak jest obchodzony w różnych krajach?

Kalendarz Święta
16
1
2
16
1

Nie pamiętasz, kiedy jest Dzień Matki? Jesteś ciekawy, jak i kiedy jest obchodzony w innych krajach? Szukasz pomysłu na prezent na Dzień Mamy na ostatnią chwilę? Wszystko to znajdziesz w naszym artykule!

Czy wiesz, że nie wszędzie Dzień Matki jest obchodzony tego dnia, co w Polsce? Interesuje Cię, jak jest obchodzony w różnych krajach? Może chciałbyś celebrować ten dzień w inny sposób niż do tej pory? Mamy nadzieję, że informacje, które tu zebraliśmy, okażą się przydatne.

morele.net_korzystne oferty

Kiedy jest Dzień Matki? Data Dnia Mamy w Polsce

Na początku odpowiemy na pytanie: kiedy jest Dzień Matki w Polsce? Jaka to data? Każdego roku niezmiennie – 26 maja. Koniec maja zbliża się wielkimi krokami, warto więc już zacząć myśleć o prezencie na Dzień Matki. W naszym artykule znajdziesz różne inspiracje oraz pomysły na upominki wręczane z okazji tego ważnego święta.

Kiedy jest dzień mamy? Kalendarz
Kiedy jest Dzień Matki? W Polsce obchodzimy do 26 maja, jednak w wielu krajach jest to zupełnie inna data…

Będąc przy dacie, warto pokrótce wspomnieć, że pierwsze obchody Dnia Matki w Polsce miały miejsce w Krakowie 26 maja 1914 roku. Początkowo święto miało charakter lokalny, ale z czasem zyskało na popularności i stało się jednym z najważniejszych dni w kalendarzu świąt rodzinnych. Jednak nie od zawsze Dzień Mamy przypadał w jeden, konkretny dzień – do II Wojny Światowej były to różne daty. Współcześnie jednak nie ma wątpliwości, że 26 maja w Polsce jest dniem wyjątkowym dla naszych mam. Co więcej, Polska to jedyny kraj na świecie, w którym Dzień Matki przypada dokładnie w ten dzień.

Kiedy jest Dzień Matki w USA?

Oglądając wiele filmów i seriali, a także relacje zagranicznych gwiazd w mediach społecznościowych lub memy, zauważyłeś na pewno, że w wielu miejscach święto mam jest celebrowane w innych terminach niż w Polsce. Szczególnie często możemy to dostrzec w hollywoodzkich produkcjach. Kiedy jest Dzień Matki w USA? Nie ma on stałej daty i wypada w drugą niedzielę maja. Co ciekawe – jest to amerykańskie święto narodowe, które zostało ustanowione w 1914 roku przez Kongres Stanów Zjednoczonych.

Historia Dnia Mamy w Stanach Zjednoczonych ma jednak wcześniejsze korzenie. W 1858 roku amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis z Południowej Wirginii rozpoczęła kampanię na rzecz ustanowienia Dni Matczynej Pracy po śmierci swojej matki. Twierdziła, że rodzicielki są niedoceniane i należy zwrócić uwagę na to, jak poświęcają się dla swoich rodzin. Święto miało też zbliżać rodziców do swoich dzieci. W 1872 roku Dzień Matek dla Pokoju promowała Julia Ward Howe, która dążyła do ustanowienia tego dnia jako okazji do promowania pokoju po wojnie secesyjnej. Ann Marie Jarvis, córka Ann Jarvis, kontynuowała dzieło swojej matki. W 1905 roku udało jej się ustanowić Dzień Matki.

Sprawdź też: Patenty na pakowanie prezentów – jak zapakować prezent?

A jak kwestia dat wygląda w innych krajach? Czy zawsze święto to przypada w maju? Jakie pomysły na świętowanie Dnia Matki mają różne nacje? Dowiesz się tego z kolejnego akapitu.

Jak i kiedy obchodzony jest Dzień Mamy w różnych krajach?

Włosi także obchodzą Dzień Matki w drugą niedzielę maja. Nie pozwalają wtedy mamom na żadne prace domowe i często całe rodziny przygotowują razem… oczywiście pizzę! W wielu państwach święto mam jest obchodzone właśnie w drugą niedzielę maja. Tak jest na przykład w Kanadzie, Australii, Niemczech, Holandii i Belgii.

Dzieci świętujące Dzień Mamy
Jak i kiedy jest obchodzony Dzień Matki w różnych krajach?

Ustanowienie Dnia Matki w niedzielę jest o tyle dobrym pomysłem, że dzięki temu wiele osób ma wolny dzień i może odwiedzić dom rodzinny, a tym samym wręczyć mamie prezent dokładnie w dniu jej święta. 

Z kolei w Wielkiej Brytanii Dzień Matki był od zawsze bardzo mocno związany z religią – cała rodzina zazwyczaj spotykała się u mamy i wspólnie szła do kościoła. Nawet dziś święto to jest ściśle powiązane z tradycją religijną – jest ono obchodzone w drugą niedzielę Wielkiego Postu. Oznacza to, że najczęściej wypada w marcu.

Sprawdź też: Wybieramy kwiaty na urodziny. Lepiej sprezentować solenizantowi bukiet kwiatów czy kwiat doniczkowy?

Co ciekawe – w Korei Południowej połączono święto mamy i taty – 8 maja obchodzony tam jest Dzień Rodziców. Natomiast ortodoksyjni muzułmanie w ogóle nie obchodzą Dnia Matki, wychodzą bowiem z założenia, że szacunek należy się mamom każdego dnia, nie tylko w jeden określony dzień w roku.

Prezent na Dzień Matki na ostatnią chwilę

Zorientowałeś się, że Dzień Mamy tuż tuż, a Ty nadal nie masz prezentu? Jaki prezent na Dzień Matki na ostatnią chwilę możesz wymyślić? Z pomocą przyjdzie nasz poradnik prezentowy: Prezent dla mamy. Co kupić z okazji Dnia Matki? Zdradzimy, że naszymi faworytami są na przykład voucher na lekcję tańca, bilet na koncert ulubionego zespołu oraz spersonalizowane gadżety – na pewno każda mama doceni upominek przygotowany specjalnie dla niej. Warto o tym pamiętać!

Kup swojej mamie wyjątkowy prezent na Dzień Matki:

Sprawdź też: Jak ładnie zawiązać kokardę na prezencie? Łatwe metody wiązania kokard krok po kroku

Wiesz już, kiedy jest Dzień Matki oraz jak wygląda jego świętowanie w różnych krajach naszego globu. A jak Ty obchodzisz święto mamy? Czy w tym roku przygotowałeś coś specjalnego? Koniecznie podziel się tym z nami w sekcji komentarzy!

Jakie inne święta i pomysły prezentowe opisaliśmy na naszym portalu? Polecamy następujące artykuły.

Źródło zdjęć: Adobe Stock

16
1

Podziel się:

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *