1. Home
 2. /
 3. Ogród i balkon
 4. /
 5. Kiedy sadzić truskawki? Wiosną jest odpowiedni czas? 

Ogród i balkon

2 miesiące temu

Kiedy sadzić truskawki? Wiosną jest odpowiedni czas? 

Rośliny
5
1
0
5
1

Kiedy sadzić truskawki do gruntu? Kiedy powinniśmy przeprowadzać sadzenie truskawek? Jak to robić? Sprawdź, jak zaczyna się uprawa truskawek na podwórku każdego dobrego ogrodnika!

Termin sadzenia truskawek w dużej mierze zależy od tego, jak ciepły jest rok. W tym artykule dowiesz się, kiedy najlepiej sadzić truskawki i jak należy robić, aby uniknąć przykrego rozczarowania! 

Zdecydowanie truskawki w doniczkach lub te rosnące w gruncie to piękna ozdoba, z której pozyskamy przepyszne owoce. Wiele osób zachęconych tymi zaletami decyduje się na zakup sadzonki. Jednak co dalej? 

Kiedy sadzić truskawki? Jakie miesiące są odpowiednie?

Uprawa truskawki oczywiście rozpoczyna się od jej posadzenia. Na rynku znajdziemy sadzonki w pojemnikach lub z gołymi korzeniami. Termin ich sadzenia się różni. Wynika to między innymi z tego, że rośliny rosnące w mieszance ziemi mają dobrze wykształcony system korzeniowy i nie muszą aż tak wiele energii poświęcić na to, by zaadaptować się w nowym miejscu. Truskawki z rozłogów z kolei wymagają więcej czasu i dobrej pogody, by zdrowo rosnąć.

kiedy sadzić truskawki
Sadzenie truskawek może być czystą przyjemnością – zwłaszcza jak pomyślimy o tych owocach!

Sadzonki truskawek mogą być umieszczane w ziemi tylko wtedy, gdy zupełnie miną przymrozki. Data, która najczęściej jest wskazywana to najwcześniej 15 maja. Wtedy już raczej nie ma co się obawiać, że temperatura w nocy będzie zbyt niska. 

Sprawdź też: Przechowywanie żywności w kilku prostych krokach

Do kiedy można sadzić truskawki? Czas na to jest przez cały sezon, aż do końca września. Oczywiście to całkowite ogólniki, które dotyczą przede wszystkim truskawek rosnących w pojemnikach – w kolejnych linijkach dowiesz się dokładnie, jak zadbać o truskawki. Sadzonki w zależności od wybranej opcji mają różne wymagania, dlatego przewijaj dalej i zobacz, jak poradzić sobie z tym aspektem!

Kiedy sadzić truskawki w doniczkach?

Zdecydowana większość z nas nie ma dostępu do kawałka ziemi, w której moglibyśmy posadzić truskawki do gruntu. Znakomitym rozwiązaniem wtedy jest uprawa truskawki w doniczce. Najlepiej wykorzystać do tego balkon, choć i parapet będzie jakimś rozwiązaniem. Taka uprawa jak najbardziej może także zdobić przydomowy taras czy dumnie prezentować się w donicy na podwórku.

morele.net_korzystne oferty

Sadzonki truskawek powinny znaleźć się w doniczkach najwcześniej w maju. Nie mogą zagrażać im przymrozki, ponieważ nie rozwijałyby się prawidłowo, a co więcej mogłyby całkiem obumrzeć. Zapobiegawczo można używać agrowłókniny, aby chronić rośliny.

W przypadku upraw balkonowych należy bardzo uważać. Rośliny wzrastające w pobliżu ruchliwych ulic mogą przyjąć na siebie wiele zanieczyszczeń, co spowoduje, że owoce nie będą nadawały się do spożycia. Warto mieć to na uwadze, a także pamiętać o tym, by zawsze dokładnie myć truskawki przed spożyciem.

Kiedy sadzić truskawki z rozłogów?

Czasem zdarza się, że rozdzielamy części rośliny lub kupujemy pozbawione pojemnika truskawki. Kiedy sadzić takie sadzonki? Truskawki z rozłogów, czyli te z gołymi korzeniami i charakterystycznymi „wąsami” również powinny znaleźć się w miejscu docelowym tuż po rozpoczęciu maja. Jest to szczególnie istotne w takiej sytuacji, ponieważ rośliny tego typu muszą najpierw się przyjąć, aby zdrowo rosnąć.

Sprawdź też: Upewnij się, jakie owoce może jeść pies – bezpieczny wybór

Próby posadzenia i porządnego ukorzenienia tych roślin wcześniej wiązałoby się z ogromnym ryzykiem zmarznięcia. Podobnie później – zbyt wysokie temperatury również nie sprzyjałyby temu procesowi.

Polecane miesiące sadzenia są następujące:

 • maj – do połowy tego miesiąca 
 • lipiec – druga połowa tego miesiąca 
 • sierpień.

W tym przypadku trzeba bardzo dobrze zadbać o nawodnienie świeżo posadzonych roślin. Ich system korzeniowy jest delikatny, więc w przypadku upałów wymagane jest nawet codzienne podlewanie.

Jak sadzić truskawki?

Kiedy sadzi się truskawki, już wiesz, teraz warto byś dowiedział się, jak to zrobić! Przede wszystkim ważna jest ziemia do truskawek. Nie może ona być byle jaka – a o kwaśnym odczynie, na poziomie pH 5,5-6,2. Ponadto powinna zawierać w sobie kompost, igliwie, trociny czy korę. Następnie wystarczy wykopać nieco głębszy dołek, niż tam, gdzie sięgają korzenie i umieścić w nim sadzonkę. 

kiedy sadzić truskawki
Wzrastające w doskonałych warunkach truskawki są bezsprzecznie przepyszne!

Nie mogą być one umieszczone zbyt głęboko, a także zbyt blisko kolejnych roślin. Sugerowany odstęp między truskawkami to około 10-20 centymetrów. Teraz wystarczy obficie podlać i gotowe!

Wiesz już także, kiedy sadzić truskawki w doniczkach – jednak to też wymaga trzymania się pewnych zasad. Przede wszystkim, stawiaj na głębokie pojemniki, o minimalnej średnicy 25 centymetrów. Na dno wsyp kamienie lub ceramiczne odłamki, a następnie wsyp ziemię o kwaśnym odczynie. Na koniec przyszykuj dołek, w którym umieścisz krzaczek truskawki.

Czego nie sadzić obok truskawek?

Rozpoczynając przygodę z tymi roślinami, szybko dochodzimy do wniosku, że istnieje wiele trików, by jak najlepiej zadbać o truskawki. Sadzonki – kiedy sadzić, jak sadzić, a co więcej, z czym ich nie sadzić? To wszystko może wydawać się dość skomplikowane, jednak nie ma o co się martwić!

Warto pamiętać o tym, że nie z każdym towarzystwem polubi się nasz krzaczek z truskawkami. Nie powinno się ich sadzić zaraz obok:

 • malin,
 • jeżyn,
 • poziomek,
 • kapusty,
 • kalarepy,
 • jarmużu,
 • brokułu,
 • kalafiora,
 • ogórków.

Powyżej wskazane rośliny mogą przyczyniać się do łatwiejszego rozprzestrzeniania się chorób lub wydzielać substancje hamujące rozwój rośliny. Ponadto prowadzić mogą do zachwaszczania, a w zawiązku z tym ograniczania wzrostu truskawek. Doskonale za to czują się one w towarzystwie:

 • czosnku,
 • szczypiorku,
 • marchewki,
 • rzodkwi,
 • grochu,
 • fasoli,
 • cebuli,
 • pora,
 • szpinaku,
 • kolendry,
 • tymianku,
 • pietruszki,
 • ogórecznika lekarskiego,
 • rumianku,
 • kwiatów, których kwitnienie wypada w tym samym momencie.

Wynika to z wydzielania pomocnych we wzroście substancji przez inne rośliny, a także kuszenie owadów zapylających wtedy, gdy truskawki ich potrzebują. Por, cebulka czy czosnek mogą nawet rosnąć przy samych krzaczkach truskawek, ponieważ nie kolidują z ich wzrostem.

Sprawdź też: Ogród przed domem na wsi – jak urządzić?

Warto także wiedzieć, że truskawki nie powinny być sadzone w miejscach, gdzie uprzednio rosły ziemniaki, maliny, ogórki czy pomidory. Wynika to z możliwości wystąpienia zgnilizny korony truskawki lub wertycyliozy.

Kiedy przesadzać truskawki?

Termin, kiedy przesadzać truskawki zbiega się z tym, kiedy powinno się przeprowadzać sadzenie truskawek. Kiedy dokładnie? Pozwól, że przypomnę – odpowiednie daty to maj-wrzesień

Także w tym przypadku warto uważać na szczególnie wysokie, jak i wyjątkowo niskie temperatury. Nie można również zapominać o dobrym nawodnieniu sadzonek, które jest kluczowe do tego, by za kilka miesięcy – lub w przyszłym roku cieszyć się owocami pełnymi smaku!

kiedy sadzić truskawki
A czy Ty posadzisz truskawki w swoim ogrodzie lub na swoim balkonie w tym roku?

Mam nadzieję, że wiesz już, kiedy sadzić truskawki, a prace ogrodowe nie sprawią Ci najmniejszego kłopotu. Koniecznie daj znać w sekcji komentarzy, w jaki sposób Ty sadzisz truskawki i czy masz jakieś wskazówki dla tych, którzy będą robić to po raz pierwszy! 

Źródło obrazów: Adobe Stock

5
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *