1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Karnawał w Polsce, czyli czas na zapusty!

Poradniki

5 miesięcy temu

Karnawał w Polsce, czyli czas na zapusty!

Święta
6
2
1
6
2

Karnawał w Polsce, podobnie jak w innych krajach obchodzony jest dość hucznie. Poznaj najciekawsze tradycje, które są chętnie kultywowane w naszym kraju i porównaj je z obchodami zagranicą!

Czy wiesz, kiedy jest karnawał w Polsce? Czym są zapusty i ostatki? Czym charakteryzuje się polski karnawał? Poznaj odpowiedzi na te i więcej pytań! Zdradzamy wszystkie szczegóły dotyczące tej tradycji, którą z pewnością kojarzy każdy z nas!

Kiedy zaczyna się karnawał w Polsce?

To kiedy zaczyna się karnawał w Polsce, jest niezmienne, niezależnie od roku. Data ta przypada na 6 stycznia, w święto Trzech Króli. Jest to zawsze dzień wolny od pracy, dlatego stosunkowo łatwo zapamiętać tę datę. 

karnawał w polsce
Maskarady są w Polsce bardzo popularne

Wiele osób myli ją jednak, wskazując koniec adwentu, na początek zapustów. Jest to błędne. W końcu wraz z końcem adwentu świętujemy Boże Narodzenie – pozwólmy sobie na chwilę przerwy. 

Sam początek hucznych zabaw jest niezmienny – różni się jednak to, kiedy jest karnawał w Polsce w zależności od roku. Zakończenie tego szaleństwa nie wypada zawsze w tym samym terminie i o tym trzeba pamiętać!

morele.net_korzystne oferty

Do kiedy karnawał 2024?

Koniec karnawału w tym roku nastąpi bardzo szybko (w stosunku do innych lat). Będzie miało to miejsce 13 lutego. Postępując zgodnie z tradycją, wtedy zabawy i bale powinny hucznie się zakończyć.

Sprawdź też: Karnawał na świecie – poznaj najciekawsze tradycje!

A dlaczego ta data różni się każdego roku? Ponieważ ostatki kończą się zawsze na dzień przed Środą Popielcową. A dlaczego akurat Środa Popielcowa wyznacza zakończenie karnawału? Ponieważ zaraz po niej następuje Wielki Post

O ile wcześniej możemy tańczyć, bawić się, pić i zajadać produktami odzwierzęcymi – chcąc postępować zgodnie z założeniami Kościoła Katolickiego, wtedy takie balowanie powinno ustać. Post w tym przypadku musi potrwać aż do Wielkanocy. 

maski karnawałowe
Pochody i imprezy uliczne spotkamy w wielu krajach podczas karnawału

Warto także zwrócić uwagę na długość trwania karnawału w Polsce w 2024 roku. Jest on naprawdę krótki! To tylko 39 dni. Porównując z 2023 rokiem, gdzie mogliśmy bawić się 47 dni, a w jeszcze poprzednim aż 55 – to naprawdę słaby wynik! 

Karnawał w Polsce – tradycje

Jak obchodzi się karnawał w Polsce? 2024, podobnie jak poprzednie lata, obfituje w bale, potańcówki i maskarady. Bawią się zarówno dorośli, nastolatki, jak i dzieci. Zwłaszcza szkoły i przedszkola dbają o to, by najmłodsi zapoznawali się z tradycją, a możliwość udziału w zabawie maskowej zawsze sprawia im wiele radości.

Sprawdź też: Jak zrobić maskę karnawałową? Poradnik krok po kroku

Wszyscy zajadają się różnorodnymi potrawami, zwłaszcza mięsnymi. Dorośli natomiast mają okazję do opicia tego wyjątkowego czasu. Jest to poniekąd tradycja, jednak w nieco odświeżonej formie. Zamiast dworów mamy sale balowe, a zamiast zabaw na świeżym powietrzu – imprezy tematyczne w klubach lub barach.

Jak dawniej wyglądał karnawał w Polsce?

Dawniej karnawał miał dla Polaków jeszcze większe znaczenie. Obchodzono go znacznie huczniej i intensywniej, cały okres był wypełniony przeróżnymi zabawami. Przede wszystkim, wśród szlachty, bardzo popularne były kuligi. Dzięki nim możliwe było przemieszczanie się między dworami, w których odbywały się biesiady – pełne jadła, napitku i tańców.

Wśród zamożnych Polaków szczególną popularnością cieszyły się tak zwane reduty. Były to maskarady wzorowane na tych weneckich. Możliwość ukrycia swojej tożsamości pozwalało na świetną zabawę, a także na potajemne spotkania kochanków. 

Karnawał
Kolorowe stroje, imprezy, bale – w to wszystko obfitują karnawały na całym świecie!

Ludzie w miastach i wsiach, którzy nie mogli pozwolić sobie na aż tak bogate obchodzenie karnawału, organizowali zabawy na świeżym powietrzu. Chodzili oni od domu do domu, oczekując poczęstunku lub napitku. Wśród nich wyróżniano maszkary zapustne, czyli hałaśliwe grupy, którym przypisywano rolę budzenia wiosny. 

Sprawdź też: Chiński Nowy Rok – kiedy wypada i jak jest celebrowany?

Tańce, w których pełno podskoków miały za zadanie zaklinanie przyrody. Według tradycji – im były one wyższe, tym wyższe miało rosnąć zboże. Przypisywanie znaczenia konkretnym zwyczajom było związane z wierzeniami. Miały one wpływać na urodzaj, oddawanie czci bogom.

Menu na polski karnawał

Tradycyjnie karnawał w Polsce pełen był potraw mięsnych. Szczególną popularnością cieszył się bigos, kiełbasa, dziczyzna, kasza ze skwarkami i wędliny. Na prawdziwych biesiadach nigdy ich nie brakowało! Wśród napitków królowało piwo, miód i wino. Z kolei w momencie zakończenia zapustów miały miejsce tak zwane podkurki. Polegały one na spożyciu posiłku składającego się ze śledzi, jaj oraz mleka, co symbolicznie wskazywało na przejście z bogatej, pełnej mięsa diety na posiłki postne.

Obecnie, w trakcie karnawału, jednym z najważniejszych dni jest Tłusty Czwartek. Z pewnością każdy z nas wie, na czym polega to święto! Możliwość objedzenia się pysznymi pączkami tuż przed postem to coś, na co wielu czeka cały rok! W 2024 Tłusty Czwartek wypada 8 lutego.   

Chcąc jednak skonstruować menu na karnawał, warto zwłaszcza postawić na dania mięsne. W ten sposób zadbasz o kultywowanie tradycji na całego! Oczywiście powinny być również dostępne opcje wegańskie lub wegetariańskie, by nikt nie był wykluczony. Warto postawić na smaki, które doceniano przed laty, ale również tatar, owoce morza, sałatki, ryby, ciasta. Znakomicie sprawdzą się także drobne przekąski typu finger food.

karnawał w polsce
Maski na karnawał to tradycja, która ma swoje korzenie we Włoszech

Aktualnie oprócz wina czy piwa, chętnie sięgamy po drinki. Częstym wyborem również jest szampan. Wszystko to powinno być dostosowane do jedzenia, które zaserwujemy gościom.

Koniec karnawału, czyli huczne ostatki!

Wiele osób zastanawia się, czym są ostatki? Co to w ogóle znaczy? Wiele osób myśli, że to ostatni dzień karnawału, a to nieprawda! Ostatki obejmują aż 3 ostatnie dni mięsopustu, które poprzedzają Środę Popielcową. To właśnie wtedy odbywają się najhuczniejsze zabawy. 

Sprawdź też: Rodzaje kieliszków i ich zastosowanie – w czym należy serwować alkohol?

Z kolei – ostatni dzień karnawału należy zakończyć z hukiem. Imprezy mogą wtedy trwać dokładnie do północy. Należy wtedy zakończyć zabawę i oficjalnie rozpocząć post. Ten element tradycji niezmiennie jest przestrzegany. 

Karnawał w Polsce na tle innych krajów

Zdecydowanie największą popularnością cieszy się karnawał w Rio de Janeiro. Brazylijskie obchody obserwuje cały świat. Konkursy samby, inne taneczne pokazy, przepiękne dziewczyny w fantazyjnych strojach – to wszystko zachęca do śledzenia widowiska!

Włochy słyną z kolei z zabaw ulicznych. Charakterystycznym ich punktem są maski weneckie, które uświetniają obchody. W Wenecji także kultywowany jest „lot anioła”, który polega na pokazie Wenecjanki w pięknej sukni, która sunie po niebie nad Placem św. Marka. Jest to akrobatyczny zjazd po linie, który z chęcią oglądają setki turystów.

karnawał w polsce
Widowiskowe stroje zachwycają podczas parad karnawałowych

A jak wygląda karnawał w Niemczech? Tam największą zabawę mają kobiety, które tradycyjnie, w formie symbolicznej szturmują ratusze. W nagrodę otrzymują od burmistrzów klucze bram miejskich, którzy przekazują je na znak kapitulacji. Ponadto – żaden mężczyzna noszący krawat nie jest bezpieczny, a raczej ten dodatek do stroju. Kobiety ucinają je, a czasem w ramach rekompensaty dają całusa napadniętemu.

To tylko kilka ze sposobów, w jakie inni spędzają karnawał. Więcej o tradycjach w Hiszpanii, Francji, Danii, Belgii i innych krajach dowiesz się z innego artykułu zamieszczonego na naszym blogu! 

W jaki sposób spędzasz karnawał w Polsce? Czy któreś z tradycji przedstawionych powyżej są dla Ciebie znane? Czy byłeś kiedyś w innym kraju podczas karnawału? Koniecznie podziel się w sekcji komentarzy swoimi doświadczeniami i przemyśleniami!

6
2

Podziel się:

Komentarze (1)

Hm. Ja np. wolę przeierać w sukienkach, mam kilka w szafie 😀 jakoś nie przepadam za przebierankami, ale oczywiście co kto lubi 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *