Quantcast
  1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Chiński Nowy Rok – kiedy wypada i jak jest celebrowany?

Poradniki

5 miesięcy temu

Chiński Nowy Rok – kiedy wypada i jak jest celebrowany?

Święta
4
0
0
4
0

Chiński Nowy Rok to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu chińskim, jest obchodzone przez miliony ludzi na całym świecie. Czy wiesz, co oznaczają czerwone koperty i czego symbolem jest taniec smoków? Dowiedz się tego z naszego artykułu

Nowy Rok chiński to okazja do doskonałej zabawy oraz poznania innej kultury. Nasz artykuł przybliży Ci to święto oraz odpowie, jakie zwierzę jest uważane za najważniejsze w 2023 roku w Chinach. Kiedy jest chiński nowy rok? Odpowiadamy!

nowy rok chiński 2023 i lampiony chińskie
Kiedy zaczyna się chiński Nowy Rok?

Chiński Nowy Rok – kiedy się zaczyna?

Chiński Nowy Rok, znany także jako Święto Wiosny, to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu chińskim. Obchodzi się je na całym świecie, a szczególnie w państwach azjatyckich, takich jak Chiny, Hongkong, Makau, Tajwan, Singapur i Korea Południowa. Chiński Nowy Rok zawsze obchodzony jest w okresie od 21 stycznia do 20 lutego. W 2023 roku chiński Nowy Rok przypada na 22 stycznia.

Chiński Nowy Rok 2023, co warto o nim wiedzieć?

Chiński Nowy rok nie trwa – jak u nas – 365 lub 366 dni kalendarzowych. Jest bowiem zgodny z kalendarzem księżycowym, a jego rozpoczęcie to data ruchoma. Najbliższy rok chiński rozpocznie się 22 stycznia 2023, a zakończy 9 lutego 2024. Z kolei chiński nowy rok 2022 trwa od 1 lutego 2022 i zakończy się 21 stycznia 2023. Obchody chińskiego Nowego Roku trwają zazwyczaj około 15 dni, choć niektóre zwyczaje i obrzędy rozpoczynają się już kilka tygodni wcześniej. 

Sprawdź też: Jak zrobić maskę karnawałową? Poradnik krok po kroku

2023 to rok królika. Oznacza to, że właśnie to zwierzę jest najważniejsze, a wiele osób udekoruje swoje domy wizerunkami królika. Chińczycy wierzą, że osoby urodzone w roku tego ssaka są opanowane, zdecydowane i świetnie sobie radzą z wszelkiego rodzaju trudnymi sytuacjami.

Znaczenie kulturowe zwierząt zodiaku w chińskim Nowym Roku

Chiński Nowy Rok to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu chińskim i obchodzone jest na całym świecie przez miliony ludzi. W centrum tego święta znajdują się zwierzęta zodiaku, które symbolizują różne aspekty ludzkiego charakteru i losu. Cykl zwierząt zodiaku się powtarza się w ciągu 12 lat i osoby urodzone w danym roku są uważane za posiadające cechy danego zwierzęcia. 

kody rabatowe morele

W chińskim Nowym Roku zwierzęta zodiaku są bardzo ważne, ponieważ wierzy się, że ich symbolika może mieć wpływ na przyszłość danej osoby. Ludzie noszą ubrania lub dekorują swoje domy z elementami przedstawiającymi zwierzę zodiaku, które jest ważne dla danego roku. Zwierzęta zodiaku są również istotne w biznesie oraz relacjach międzyludzkich. Symbolizują także wiele ludzkich cech, przynoszą szczęście i sukces oraz mogą mieć wpływ na relacje z rodzeństwem, przyjaciółmi czy współpracownikami.

Od czerwonych kopert po taniec smoków: ciekawostki o obchodach chińskiego Nowego Roku

Za każdym razem obchody chińskiego Nowego Roku to nie tylko radosne świętowanie i spotkania z rodziną czy przyjaciółmi, ale także szereg tradycyjnych zwyczajów i obrzędów, które są silnie zakorzenione w kulturze chińskiej. Oto kilka ciekawostek dotyczących obchodów chińskiego Nowego Roku.

Sprawdź też: Lampion chiński, czyli ceropegia woodii — gatunki, pielęgnacja, rozmnażanie. Wszystko o ceropegii

Czerwone koperty

W wielu regionach podczas chińskiego Nowego Roku rozdaje się czerwone koperty z pieniędzmi, które są uważane za przynoszące szczęście i chroniące przed złem. Czerwony kolor symbolizuje radość i bogactwo, a pieniądze w kopercie mają przynieść powodzenie w nowym roku. Koperty te zazwyczaj rozdaje się starszym osobom oraz dzieciom.

Taniec smoków

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów obchodów chińskiego Nowego Roku jest taniec smoków, podczas którego grupa ludzi przebranych za smoki i lwy wykonuje specjalne układy choreograficzne. Taniec ten jest uważany za symbol szczęścia i obfitości, a także odstrasza złe duchy. W niektórych regionach trwa on nawet kilka dni i jest uważany za jedno z najważniejszych wydarzeń podczas obchodów Nowego Roku.

chiński nowy rok to rok królika
Rok królika rozpocznie się już wkrótce. Czy będzie pomyślny?

Drzewka mandarynkowe

W wielu domach podczas obchodów chińskiego Nowego Roku można zobaczyć ozdobione drzewka mandarynkowe. Mandarynki są uważane za symbol szczęścia i bogactwa, a także za znak przyjaźni oraz życzliwości. Wierzy się, że posiadanie drzewka mandarynkowego w domu przynosi szczęście i dobrobyt, a także chroni przed złem. Drzewka mandarynkowe ozdabiane są czerwonymi wstążkami, a także umieszczane są na specjalnych stołach z innymi symbolami szczęścia, takimi jak np. złote monety czy figury zwierząt zodiaku.

Konkursy i zabawy związane z Nowym Rokiem chińskim

W niektórych regionach organizowane są także pokazy sztuk walki czy występy artystyczne lub konkursy. Zabawy te są uważane za symbol radości i obfitości, a także za sposób na zapewnienie sobie szczęścia i powodzenia w nowym roku.

Obchody chińskiego Nowego Roku to radosne świętowanie pełne tradycji i zwyczajów, które są silnie zakorzenione w kulturze chińskiej. Niezależnie od tego, czy uczestniczy się w nich z wiarą w astrologię czy też nie, obchody te dają możliwość doświadczenia radości i magii tego ważnego święta. Podczas chińskiego Nowego Roku ludzie składają sobie życzenia, odwiedzają swoich bliskich, biorą udział w tradycyjnych zabawach i zwyczajach, a także cieszą się wspólnym posiłkiem przygotowanym z tradycyjnych potraw. 

morele.net_korzystne oferty

Nowy Rok chiński 2023 tuż, tuż. Czy planujesz coś szczególnego na ten dzień? Może masz przyjaciół, z którymi zamierzasz spędzić to niezwykle kolorowe i radosne święto?

Sprawdź też: Lampa papierowa. Do jakich pomieszczeń się sprawdzi? Jak zrobić papierowy abażur?

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.