1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Jak zrobić samolot z papieru? Łatwe, daleko latające i z kartki A4

Poradniki

7 miesięcy temu

Jak zrobić samolot z papieru? Łatwe, daleko latające i z kartki A4

DIY
5
3
1
5
3

Oto poradnik krok po kroku, jak zrobić samolot z papieru. Każdy z nas w dzieciństwie choć raz miał do czynienia z kartką papieru, którą chcieliśmy przeobrazić w samolot. To był nawiasem mówiąc nasz pierwszy kontakt ze sztuką origami. Czas na powrót.

Jak zrobić samolot z papieru? Podstawowa konstrukcja

Nawet subtelne zmiany dokonane przy naszym samolocie z papieru mogą zrobić różnicę, dlatego najlepiej nauczyć się prostej konstrukcji, która zapewnia pole do eksperymentowania. Jak zrobić samolot z papieru? Wyjaśniamy w kilku prostych krokach. Jest to możliwie najprostszy model, z którego wykonaniem nie powinieneś mieć najmniejszego problemu. Jeśli dotąd nie próbowałeś niczego składać z papieru poza kulkami do rzucania, to ewentualną stuprocentową dokładność osiągniesz po kilku próbach.

morele.net_korzystne oferty
jak zrobić samolot z papieru twój pierwszy samolot
Prościzna!
 1. Złóż kartkę wzdłuż na pół i rozłóż z powrotem. Postaraj się, aby linia złożenia znajdowała się idealnie na środku. Nigdy nie spiesz się ze składaniem, aby nie naruszyć na stałe konstrukcji kartki.
 2. Zagnij dwa rogi do punktu zetknięcia się ze środkową linią. Tutaj również dopilnuj, aby rogi nie różniły się od siebie i odpowiednio zetknęły się z centralną linią Twojego przyszłego samolotu z papieru.
 3. Złóż kartkę na pół i dociśnij całą wraz z rogami do środka. Następnie samolot powinien sam odsłonić trochę wolnego miejsca pomiędzy.
 4. Zagnij rogi do dołu kartki i gotowe. Właśnie dowiedziałeś się, jak zrobić samolot z papieru.

Możesz pójść o krok dalej i połączyć skrzydła od góry taśmą, tym samym nie pozostawiając tak widocznej przestrzeni między skrzydłami. Jest to najprostszy design, którego każdy w swoim życiu choć raz musiał spróbować. Przy rzucaniu takim samolotem z papieru radzimy nie używać całej siły – wprowadzenie go w stabilny lot wymaga delikatności.

A jak zrobić samolot z papieru, który daleko lata?

Marzeniem każdego było zrobić samolot z papieru, który daleko lata, pędzi jak strzała, a wyglądem z pazurem czyniłby nas ekspertami w dziedzinie składania. A co jeżeli powiem Ci, że istnieje taki prosty design dla początkujących, który ma to wszystko? I że do jego wykonania potrzebujesz wykonać jedyne 5 kroków, aby podbić niebo swoim drugim udanym samolotem z papieru? Oto, co musisz zrobić.

 1. Złóż kartkę na pół. Ponownie, najlepiej jak potrafisz. Ten model samolotu z papieru będzie zgrabniejszy niż poprzedni.
 2. Rozłóż kartkę i zagnij dwa rogi do centralnego punktu. Jak wcześniej.
 3. Teraz zagnij boki rogów do środkowej linii. W tym momencie Twój przyszły samolot z papieru powinien zacząć przypominać ewenement w historii papierowego lotnictwa, o którym była mowa.
 4. Złóż samolot na pół. Prawie gotowy!
 5. Zagnij skrzydła do dolnej krawędzi kadłuba i już. Teraz możesz wybrać się na lot testowy swojego drugiego modelu.

Sprawdź też: Jak zrobić żagiel przeciwsłoneczny? Proste DIY

Ukształtowane sztywno skrzydła Twojego papierowego modelu poradzą sobie bardziej z gwałtownymi i szybkimi rzutami w powietrze. Tak naprawdę im mocniej i szybciej rzucisz swoim samolotem, tym większą odległość i prędkość osiągnie.

Samolot z kartki A4 czy z zeszytu – co lepsze?

Sposobów na zrobienie samolotu z papieru A4 jest od groma. Tak naprawdę nawet w profesjonalnych zawodach w tej dziedzinie uczestnicy nie korzystają z niczego innego, a z kartek w formacie A4 – bez rwania i i klejenia ich także. Dlatego nieważne, czy korzystasz z kartki z zeszytu, czy A4, każde rozwiązanie jest dobre. Liczy się wyłącznie Twój pomysł, umiejętność i dokładność w wykonaniu.

Najlepsze miejsce z modelami samolotów z papieru oraz instrukcją wykonania

Jeżeli chcesz wznieść się na wyżyny składania papierowych modeli samolotów, to w sieci jest przeznaczone temu dobre miejsce. Strona Fold ‘N Fly zawiera ponad 45 sposobów  różniących się poziomem trudności na to, jak zrobić samolot z papieru różnego rodzaju. Wykonanie tych najtrudniejszych na pewno zaimponuje Twoim przyjaciołom, jako że ich nietypowy design od razu rzuca się w oczy. To miejsce w internecie zawiera jeszcze wiele innych porad, nie tylko dotyczących składania. Warto znać, warto śledzić – zwłaszcza jak stawiasz pierwsze kroki w tym temacie.

Kiedy powstał pierwszy samolot z papieru?

Niestety, to niemożliwe określić kiedy i w jaki sposób powstał pierwszy samolot z papieru. Za miejsce pochodzenia składanych szybujących obiektów uznaje się Starożytne Chiny, jednak istnieje dość powodów, aby sądzić, że powstawały równocześnie w Japonii. Czyli gdzieś w latach 460–390 p.n.e. Samoloty z papieru stały się fundamentem stworzenia wielkich maszyn, które goszczą na naszym niebie na co dzień. Pionierzy aeronautyki, w tym słynny Sir George Cayley nazywany Ojcem Awiacji, interesował się papierowymi modelami już pod koniec XIX wieku.

prawdziwy samolot na niebie
To kiedyś było z papieru. Tak sądzimy.

Najwcześniej znany i przy tym nowoczesny design samolotu z papieru datuje się na 1909 rok. Przy czym bardziej akceptowaną i powszechną wersją jest z kolei samolot wykonany z papieru w 1930 roku przez Jacka Northropa, współzałożyciela wytwórni zbrojeniowej Lockheed Corporation specjalizującej się w produkcji statków powietrznych właśnie. Przedsiębiorstwo istnieje do dziś po fuzji z Martin Marietta i pod zmienioną nazwą Lockheed Martin.

Sprawdź też: Jak zrobić domek z palet krok po kroku?

5
3

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *