1. Home
  2. /
  3. Zrób to sam
  4. /
  5. Ozdoby ze sznurka jutowego – sprawdź jak w prosty sposób stworzyć dekoracje z juty

Zrób to sam

3 lata temu

Ozdoby ze sznurka jutowego – sprawdź jak w prosty sposób stworzyć dekoracje z juty

Dekoracja wnętrz DIY
14
2
0
14
2

Ozdoby ze sznurka jutowego są coraz bardziej doceniane przez swoją surowość i prostotę. Rękodzieło ze sznurka jutowego od kilku lat cieszy się ogromną popularnością. Ciekawi Cię, jak stworzyć bombkę lub wazon z użyciem tego materiału? Podpowiadamy!

Ozdoby ze sznurka jutowego – do jakich wnętrz pasują?

Sznurek jutowy cieszy się popularnością od niedawna. Wcześniej uznawany był za coś stricte użytkowego i rzadko można było się spotkać z jutowymi makramami czy ręcznie robionymi bombkami z tego materiału.

Sznurek jutowy zdobył uznanie wśród milionów dzięki swojej surowości oraz prostocie. Może być farbowany na przeróżne kolory, jednak wiele osób pozostaje przy jego naturalnym kolorze. Robiony jest z krzewów juty pochodzącej z terenów Azji, Afryki i Ameryki.

Ozdoby ze sznurka jutowego
Ozdoby ze sznurka jutowego pięknie udekorują twoje wnętrze | Źródło: eurofirany.com.pl

Ozdoby ze sznurka jutowego idealnie odnajdą się we wnętrzach w stylu skandynawskim, rustykalnym i boho, jednak dobrze wkomponują się też w przytulne, eklektyczne przestrzenie. Ciekawe dekoracje z juty można też spotkać w marynistycznych wnętrzach w towarzystwie morskich elementów. Makramy, okrągłe lustra otoczone jutą, a może plecione kwietniki? Możliwości jest wiele – w zależności od tego, jaki styl wypełnia wnętrze Twojego mieszkania, znajdziesz interesujące pomysły na dodatki z juty.

Całoroczne ozdoby ze sznurka jutowego – DIY

Jeśli robótki ręczne to dla Ciebie świetna forma spędzania czasu, możesz poświęcić kilka wieczorów i stworzyć dla siebie oraz bliskich ciekawe dekoracje lub drobne podarunki.

Makrama

Wzorów makram jest tak wiele, jak tylko twórca wymyśli. Ich wytwarzanie polega na wiązaniu sznurków w ciekawe kombinacje. Zrobienie makramy nie jest trudne, jednak wymaga znajomości splotów. Makrama ze sznurka jutowego będzie się dobrze prezentować w rustykalnych wnętrzach wypełnionych dodatkami w naturalnych kolorach. Pleciona dekoracja świetnie wkomponuje się też w wypełnione kolorami wnętrza w stylu eklektycznym i boho. W dużym uproszczeniu – sznurki najpierw wiąże się na kijku, a później tworzy się z nich fantazyjne kształty za pomocą różnych splotów.

Zobacz: Makrama – kwietnik wiszący. Jak zrobić makramę? Poradnik krok po kroku

Świecznik

Świecznik ze słoika i sznurka to ciekawy i prosty projekt, który możesz wykonać w kilka chwil. Czego będziesz potrzebować? Słoika, kleju na gorąco, sznurka jutowego i ewentualnych dodatków. Świecznik dobrze się zaprezentuje zwyczajnie owinięty jutowym sznurkiem. Ciekawie może też wyglądać niewielki słoik z kokardą zawiązaną przy wieczku. Interesującego wyglądu kompozycji doda gałązka drzewka iglastego lub ususzony kwiat.

Wazon

Jeśli chcesz jakoś wykorzystać stare butelki po winie lub innych trunkach, które mają interesujący kształt, możesz ich użyć jako wazonu. Będziesz potrzebować takich samych materiałów jak w przypadku świecznika. Możesz użyć do pokrycia butelki kolorowych sznurków. Są one z juty, jednak zostały zafarbowane. Nie musisz powlekać jutą całego wazonu, dobrze prezentują się butelki z jutowym spodem lub tylko szyjką.

Kwiaty

Dekoracyjne kwiaty mogą zostać powieszone w kuchni, salonie lub użyte jako podstawki pod kubek. Zastanawiasz się, jak wykonać kwiaty ze sznurka jutowego? Czego będziesz potrzebować? Sznurka jutowego i kleju na gorąco. Do wykonania średniej wielkości ozdoby potrzebne będzie kilka krótkich, uciętych kawałków sznurka tej samej długości oraz okrąg stworzony z linki jutowej. Ucięte fragmenty przyklej do okręgu tak, aby tworzyły płatki kwiatka.

Opleciony kwiatek sznurkiem jutowym
Opleciony kwiatek sznurkiem jutowym | Źródło: granddeco.pl

Świąteczne ozdoby ze sznurka jutowego – DIY

Święta jak nic innego kojarzą się z zielenią, naturalnymi dodatkami oraz intensywnym aromatem cynamonu i pomarańczy. Juta jest nieodłączną częścią dekoracji świątecznych – czy to użyta do zawiązania kokard na prezentach, czy woreczków na upominki.

Bombka na kuli styropianowej

Bombka styropianowa pokryta sznurkiem jutowym będzie się dobrze prezentować na każdej choince! Juta dobrze chłonie farbę, dlatego, jeśli wolisz, żeby bombka zdobiąca Twoje drzewko była kolorowa lub pokryta ciekawym wzorem możesz ją ręcznie pomalować.

Bombka na kuli styropianowej na sznurku jutowym
Bombka na kuli styropianowej na sznurku jutowym | Źródło: wytenteguj.pl

Jak zrobić bombki ze sznurka jutowego? Będziesz potrzebować kuli styropianowych, sznurka jutowego i kleju na gorąco. W miejscu, które będzie górą bombki, zacznij zawijać sznurek jutowy w kształcie ślimaczka, kierując się w dół. Owijając kulę sznurkiem, pamiętaj, żeby co jakiś czas pokryć styropian klejem, aby juta dobrze się trzymała. Bombkę umieścisz na choince wciskając w nią haczyk do ozdób choinkowych lub przyklejając uszko z kawałka linki za pomocą kleju na gorąco.

Bombka z wykorzystaniem krochmalu

Ze sznurka jutowego można zrobić ciekawą ozdobę na choinkę lub do zawieszenia w jakiejkolwiek części pokoju. Do stworzenia bombki jedynej w swoim rodzaju będziesz potrzebować sznurka z juty, małego balona i krochmalu. Ten ostatni jest zazwyczaj aktywowany za pomocą ciepła, dlatego po ułożeniu sznurka może Ci się przydać suszarka, żeby utrwalić całą konstrukcję. Sznurek zamocz w roztworze i obwiąż nim balonik w różnych kierunkach, tworząc sieć. Jeśli chcesz zrobić większą dekorację, wystarczy, że wybierzesz duży balon.

Mała ozdobna choinka

Możesz kupić stożek ze styropianu lub złożyć papier w taki sposób, żeby utworzył pożądany kształt. Polecamy jednak użycie styropianowej formy, ze względu na to, że jest bardziej wytrzymała. Tak jak w przypadku bombki, sznurek jutowy zamocz w krochmalu, a następnie owiń nim stożek. Możesz zrobić to ciasno, od góry do dołu, lub ułożyć ciekawe wzory.

Mała ozdobna choinka ze sznurka jutowego
Mała ozdobna choinka ze sznurka jutowego | Źródło: pinterest.com

Jajka wielkanocne

Tak, jak wcześniej, do stworzenia jajka wielkanocnego będziesz potrzebować styropianowej formy w tym samym kształcie, sznurka jutowego i kleju na gorąco. Wszyscy znamy kolorowe, wielkanocne pisanki. W tym DIY warto wykorzystać kolorowy sznurek jutowy i stworzyć np. małe bazie lub wielobarwne kwiatuszki.

Ozdoby ze sznurka jutowego mogą urozmaicić przestrzeń i stworzyć ciekawą atmosferę. Ten naturalny materiał jest wyjątkowo wytrzymały, dlatego zrobione z niego upominki zostaną z obdarowaną osobą przez lata. Udało Ci się stworzyć coś ze sznurka jutowego? Podziel się tym w komentarzu!

14
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *