1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Majówka 2022 – kiedy wolne? Propozycje na majówkę 2022

Poradniki

2 lata temu

Majówka 2022 – kiedy wolne? Propozycje na majówkę 2022

Święta
17
3
1
17
3

Kiedy jest majówka 2022? Które dni będą wtedy wolne od pracy czy szkoły? Co robić w majówkę 2022? Sprawdź, jak wypada majówka 2022, prognozę pogody na ten termin oraz jak spędzić ten świąteczny okres!

Majówka 2022 to czas, który często nazywany jest długim weekendem. W tym okresie zwykle robi się cieplej, więc pogoda zachęca nas do wyjścia z domu. Możesz spędzić ten wolny czas na wiele sposobów, a my w naszym artykule zaproponujemy Ci różne rozwiązania na jego zagospodarowanie. Na początku jednak skupmy się na tym, kiedy wypada majówka 2022? Czy możesz liczyć tym razem na znaczące wydłużenie weekendu? Sprawdźmy!

Majówka 2022 – kiedy? Data

Kiedy wypada majówka? Jak długo trwa weekend majowy? To zależy! Od czego? Oczywiście od tego, czy święta zahaczają o weekend (sobotę lub niedzielę) czy jednak głównie o dni robocze w tygodniu. I choć majówka to przede wszystkim święta państwowe, czyli dwa dni ustawowo wolne od pracy (1 maja oraz 3 maja), to często początek miesiąca zachęca nas do brania dodatkowego wolnego – nie tylko 2 maja. 

Majówka to szansa na spędzenie czasu wolnego z ulubioną książką
Otwórz ulubioną książkę w majówkę i spędź ten czas, zagłębiając się w świat fikcyjnych bohaterów! A może jednak lepiej jakaś biografia?

Przejdźmy teraz do obecnego roku. Kiedy wypada majówka 2022? Tym razem 1 maja (Święto Pracy) będzie w niedzielę. Natomiast 3 maja (Święto Narodowe Trzeciego Maja) wypadnie we wtorek. Jak widzisz, najbliższa majówka 2022 zahacza o weekend, w dodatku 2 maja to dzień roboczy. Jeśli chcesz przedłużyć sobie odpoczynek, musisz zdecydować się na wzięcie urlopu w poniedziałek. Warto zaznaczyć, że nie możesz odebrać dodatkowego dnia wolnego za 1 maja. Przysługuje on nam wyłącznie wtedy, gdy dane święto wypadnie w sobotę.

Sprawdź też: Dzień Kobiet 2022 – pomysły na prezenty. Stwórz swój podarunek DIY!

Majówka 2022 – jak spędzić wolny czas? Pomysły na majówkę 2022

Wiesz już, kiedy jest majówka 2022. Jak jednak spędzić czas wolny od pracy? Nie masz żadnego pomysłu? Poniżej prezentujemy kilka naszych propozycji! Mamy nadzieję, że choć niektóre przypadną Ci do gustu i dzięki naszym radom przyjemnie spędzisz ten świąteczny okres, który wypada zawsze w pierwszych dniach maja.

Majówka, czyli początek wielkiego grillowania

A może zorganizować przyjęcie z grillem w roli głównej? Majówka to zwykle okres ciepłej wiosny, gdzie temperatury mogą być bardzo wysokie. Plenerowe imprezy są więc świetnym rozwiązaniem, aby nieco się rozluźnić. Jeśli jednak pogoda nie będzie łaskawa, zawsze możesz przenieść spotkanie z rodziną czy przyjaciółmi do wnętrza.

Wypoczynek poza domem

Majówka 2022 nie musi być nudna! Zorganizuj wymarzony wypad poza miasto, a może nawet poza… Polskę. Czemu nie! Biura podróży oferują różne krótkie wycieczki w ciepłe kraje za atrakcyjne pieniądze. Zawsze możesz zorganizować wyjazd na własnych warunkach – choćby w polskie góry. Każdy czas spędzony poza domem to miła odskocznia – można powiedzieć: ucieczka od rzeczywistości – która doda Ci energii na kolejne tygodnie pracy lub szkoły.

Wycieczki rowerowe

Jeśli pogoda w majówkę 2022 dopisze, pomyśl o spędzeniu tego czasu aktywnie. A co myślisz o wycieczce rowerowej? Razem z najbliższą Ci osobą lub paczką przyjaciół możecie zaplanować sobie trasę bogatą w ciekawe przystanki. Dzięki temu pomysłowi oderwiesz się od problemów dnia codziennego, spędzisz miło czas, a co najważniejsze, zadbasz o swoje zdrowie.

Wolne? To nad wodę!

Oczywiście ten pomysł jest zależny przede wszystkim od aktualnej pogody. Zdarzają się jednak już na początku maja wysokie temperatury, więc czas spędzony nad wodą to dobre rozwiązanie. Spakuj strój kąpielowy, ręcznik oraz jedzenie i korzystaj z pierwszych oznak nadchodzącego lata. Maj to bowiem wiosna w pełni!

Szukasz pomysłu na majówkę? Spędź ją nad wodą, o ile pogoda na to pozwoli
Jeśli razem z majówką przyjdą wysokie temperatury, pomyśl o wypadzie nad wodę – najlepiej z bliskimi znajomymi lub rodziną!

Jeśli jednak nie lubisz wchodzić do wody, ale chcesz spędzić czas aktywnie fizycznie, pomyśl na przykład nad spływem kajakowym. Kontakt z naturą od tej strony jest bardzo relaksujący – z pewnością pozwoli Ci się nieco wyciszyć. Nie wspominając oczywiście o skutecznym treningu, ponieważ kajakowanie wzmacnia nasze górne partie mięśni.

Sprawdź też: Prima aprilis 2022 – kiedy jest? Jak obchodzimy dzień żartów?

Zwiedzanie

Jeśli lubisz spacerować, a pogoda spłata Ci figla, to majówka 2022 może być znakomitą szansą na zwiedzanie różnych muzeów czy ogrodów zoologicznych (tych zamkniętych, np. papugarni). Chcesz spędzić pierwsze dni maja poza domem, choć o powyższych pomysłach na świeżym powietrzu możesz zapomnieć? Postaw na te związane ze zwiedzaniem miejsc pod zadaszeniem! Upewnij się tylko, czy dany ośrodek jest otwarty dla odwiedzających w okresie majówki.

Majówka 2022 – jaka pogoda?

Trudno powiedzieć, jaka pogoda będzie w tegoroczną majówkę. Ta ciągle się zmienia i długoterminowe prognozy często zawodzą. Im bliżej terminu świąt przypadającego zawsze na początek maja, tym prognozy będą o wiele wiarygodniejsze. Można jednak wcześniej sugerować się tym, co przewidują synoptycy. A warto zaznaczyć, że ich słowa brzmią optymistycznie!

Czas wolny w majówkę to dobry czas dla rodziny
Czas wolny w majówkę możesz przeznaczyć dla rodziny – zdecydujcie razem, na co macie wszyscy ochotę!

Na tę chwilę możesz być spokojny o piękną, słoneczną aurę w okresie 1-3 maja. Synoptycy przewidują, że długi weekend majowy będzie dla Polaków łaskawy pod względem pogody. Oczywiście o wiele cieplej ma być dopiero w drugiej połowie tego wiosennego miesiąca. Mimo wszystko możesz być dobrej myśli! Zaznaczamy jednak, że nie warto przywiązywać się za bardzo do prognozy długoterminowej. Najlepiej sprawdź pogodę na majówkę 2022 maksymalnie kilka dni przed jej rozpoczęciem. Wtedy będziesz pewny, czy długi weekend majowy będzie ciepły i słoneczny czy zimny i pochmurny.

Majówka – krótko o świętach państwowych

Jak już wspominaliśmy, majówka to głównie okres trzech dni (1-3 maja) oraz ewentualnie jeden lub dwa dni weekendu – jeśli oczywiście święta państwowe się z nim nie pokryją. O ile więc majówka może znacząco się wydłużać, o tyle dni świąteczne są zawsze w pierwszych dniach maja. Opiszmy krótko każdy z nich!

1 maja

1 maja, czyli Święto Pracy. Jest ono obchodzone w Polsce od 1950 roku. Co najważniejsze, to święto klasy robotniczej, które zawsze jest dniem wolnym od pracy – bez względu, w jaki dzień tygodnia wypadnie.

2 maja

2 maja, czyli Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Warto zaznaczyć, że w tym terminie – poza granicami naszego kraju – jest również obchodzony Dzień Polonii i Polaków za Granicą. W Polsce Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nie jest dniem wolnym od pracy. Mimo wszystko wiele osób decyduje się korzystać z urlopu wypoczynkowego, aby przedłużyć długi weekend majowy.

3 maja

3 maja, czyli Święto Narodowe Trzeciego Maja. To święto państwowe jest oczywiście dniem wolnym od pracy. Ustanowiono je w 1919 roku, a następnie w 1990 roku. Uchwalenie Konstytucji 3 maja było ważne dla wprowadzenia porządku w naszym kraju. W dodatku była to jedna z pierwszych uchwalonych konstytucji na całym świecie.

Sprawdź też: Prezent na zajączka – co podarować swoim bliskim? Pomysły na drobne upominki wielkanocne

Majówka to czas odpoczynku. Dla niektórych długi weekend majowy potrwa trzy dni, dla innych może być jeszcze dłuższy. Pamiętaj, że ustawowo dni wolne od pracy to tylko 1 maja i 3 maja. Jeśli chcesz, aby i 2 maja był dla Ciebie dniem wolnym od pracy, musisz wybrać urlop wypoczynkowy. Wiele osób decyduje się na przedłużenie majówki i wolnego okresu – nie tylko o Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, ale również o końcówkę kwietnia lub wybrane dni po 3 maja.

Gra planszowa jako sposób na przyjemne spędzenie czasu wolnego w majówkę
Nie masz pomysłu na spędzenie majówki? A może gry planszowe ze znajomymi czy rodziną?

A Ty jak zwykle pracujesz w majówkę? Korzystasz tylko z ustawowych dni wolnych od pracy, czyli 1 maja i 3 maja, czy również decydujesz się na urlop wypoczynkowy w inne dni w tym okresie? Podziel się również z nami informacjami, jak spędzasz majówkę! Czy podane przez nas propozycje to jedne z Twoich częstych wyborów? A może zaproponujesz coś innego? Z pewnością wielu naszych czytelników szuka sprawdzonych sposobów na spędzenie majówki 2022. Będą Ci zatem wdzięczni za wszystkie ciekawe pomysły.

Jeśli chcesz zapoznać się z innymi artykułami, które są związane z tematami świątecznymi, sprawdź koniecznie nasze pozostałe teksty na blogu. Mamy nadzieję, że ich lektura będzie dla Ciebie interesująca i wyniesiesz z nich wiele cennych informacji!

17
3

Podziel się:

Komentarze (1)

Majówka była mega, jestem wybawiona i wypoczęta. Totalny metalny reset zaliczyłam w Gdańsku. Mimo że wiało to i tak jestem zadowolona. Nawet filmiki nagrane kamerką sportową wyszły mimo tego wiatru, ale to może być zasługa tej redukcji szumów co ma w9.1 do tego otworzyli elektryków i było mocno 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *