Jak ukryć rury w małej łazience? Istnieje wiele rozwiązań, dzięki którym zabudowa rur może nadać łazience efektowny wygląd. Rury nie zawsze trzeba też maskować – czemu by ich nie wyeksponować? Poznaj najlepsze sposoby na upiększenie małej łazienki!
Jak ukryć rury w małej łazience? Zabudowa rur
Liczba rur niezbędnych do prawidłowego działania urządzeń sanitarnych i grzewczych w każdej łazience jest znaczna. Ze względu na to, że rury nie wyglądają estetycznie, wiele osób zastanawia się, jak je ukryć, by nadać łazience przyjemny dla oka wygląd. Na szczęście istnieje wiele sposobów, dzięki którym zabudowa rur stanie się względnie łatwa i przyniesie pożądane efekty.
Maskownice do rur przybierają różne formy, a jedną z najpopularniejszych metod jest wykorzystanie płyt kartonowo-gipsowych (tzw. płyt g-k). W związku z tym, że łazienka jest pomieszczeniem, w którym poziom wilgotności jest duży, należy wybierać płyty wodoodporne. Rdzeń takich płyt zawiera w sobie substancje hydrofobowe – czyli odpychające cząsteczki wody. W przypadku płyt kartonowo-gipsowych są to zwykle silikon lub parafina. Panele g-k do zabudowy rur są odporne na wilgoć w różnym stopniu. W trakcie wybierania płyt należy zwrócić uwagę na zakres wartości wilgotności względnej oraz ich maksymalny czas ekspozycji na wodę.
Zobacz: Skuteczna zabudowa grzejnika – jak zasłonić kaloryfer? Pomysły i inspiracje
Dla lepszego efektu estetycznego płyty g-k można pomalować lub obłożyć je tapetą lub kafelkami. Nie trzeba przy tym koniecznie kupować płyt o gładkiej powierzchni. Na rynku dostępne są także modele o fantazyjnych, nieregularnych wzorach i fakturach, które w ciekawy sposób przełamują symetrię.
Następną metodą na maskownice do rur są stelaże podtynkowe. W ten sposób można np. ukryć rury kanalizacyjne doprowadzające wodę do sedesu. Istnieją dwa sposoby na montaż systemu podtynkowego. Stelaże do lekkiej zabudowy to konstrukcje z płyt gipsowych. Zabudowa ciężka polega zaś na ukryciu instalacji sanitarnej pod cegłami. Dodatkową zaletą montażu stelaży podtynkowych jest oszczędność miejsca. Schowane w ścianie rury nie zajmują miejsca w samym pomieszczeniu.
Istnieje także praktyczny sposób na maskowanie rur poziomych. Można je ukryć przy pomocy podwieszanego sufitu. Wadą takiego rozwiązania jest zmniejszenie kubatury i tak już małej łazienki. W zamian za to można jednak uzyskać dwojaki efekt. Pierwszym jest oczywiście osłona rur. Drugim będzie uzyskanie dodatkowej powierzchni, na której można np. zamontować oświetlenie punktowe.
Jak zamaskować rury, kiedy ważniejsze od estetyki jest bezpieczeństwo? Przyjmuje się, że rury gazowe powinny znajdować się na powierzchni ścian. Ich zabudowa w łazience jest dopuszczalna, ale należy pamiętać, że maskownica do rur gazowych z płyt kartonowo-gipsowych nie może być całkowita. Konieczne jest zapewnienie miejsca na kratkę wentylacyjną.
Podobnie jest z umieszczonymi w łazience licznikami. Dostęp do nich powinien być w miarę swobodny. Decydując się na zabudowę liczników, trzeba mieć na uwadze, że urządzenia te powinno umieścić się za uchylnymi drzwiczkami.
O czym pamiętać przy zabudowie rur?
Przedstawione wyżej sposoby wymagają sporo pracy, a nierzadko (choć nie zawsze) także poważnych prac budowlanych – np. kucia ścian. Na szczęście istnieją również mniej inwazyjne i tańsze sposoby na maskowanie rur. Efekty nie będą jednak aż tak spektakularne, jak w przypadku obudowania rur płytami czy montażu podwieszanego sufitu.
Najprostszym rozwiązaniem jest powieszenie zasłon kryjących przebieg rur. Nie sprawdzi się to jednak w każdej łazience. Aby zasłony dobrze korespondowały z pozostałymi elementami wystroju łazienki, zasłonięte firankami rury powinno się poprowadzić tuż przy oknie.
Wiele łazienek nie posiada jednak okna. Chcąc zasłonić rury, najlepiej wykorzystać parawany lub ścianki ażurowe. O ile jednak parawan jedynie ukryje rury, o tyle ścianka ażurowa może mieć dodatkowe zastosowanie. Odpowiednio gruba może posłużyć za miejsce na przechowywanie: zmieszczą się tam np. kosmetyki, drobne sprzęty AGD czy domowa apteczka. Inny rodzaj ścianek to konstrukcje z lustrem. W ten sposób łatwo uzyskać efekt optycznego powiększenia przestrzeni.
Najpopularniejszy i jednocześnie najprostszy sposób maskowania to po prostu pomalowanie rur. Można do niego podejść na dwa sposoby. Metoda pierwsza polega na pomalowaniu rur na kolor ścian. Wprawdzie nie znikną, ale na pewno będą wtedy mniej rzucać się w oczy.
Drugie rozwiązanie jest odwrotnością pierwszego: wystające rury można pomalować na kolor kontrastujący z barwą ścian, a tym samym umiejętnie je wyeksponować. Zależnie od stylu łazienki do zastosowania są różne triki. Rury w pomieszczeniach w stylu industrialnym będą ładnie wyglądać, gdy zostaną pomalowane na w barwy imitujące metal: takie jak np. miedź, stal czy złoto.
Łazienka w stylu skandynawskim zyska zaś ciekawy efekt, gdy jasne wnętrze zostanie przełamane ciemnymi kolorami rur.
Maskowanie rur bez zabudowy – jak to zrobić?
Zasłony i malowanie farbą to nie jedyne sposoby na ukrycie rur w łazience. Są również inne praktyczne metody pozwalające uzyskać interesujące rezultaty. Jedne z nich kładą akcent na użyteczność, inne – na wygląd.
Półka nad rurą
Maskownica do rur może przybrać formę praktycznej półki na przybory toaletowe. Metoda ta sprawdzi się jednak tylko w przypadku rur biegnących poziomo po ścianie. Nie bez znaczenia jest także to, co transportuje rura. W przypadku wody można śmiało obudować rurę ze wszystkich stron. Jeśli jednak zamierzamy zabudować rurę gazową, półka nie może szczelnie jej okrywać ze względów bezpieczeństwa – dopuszczalne jest otoczenie instalacji jedynie od góry i boków.
Rury jako dekoracja
Czy maskownice na rury zawsze muszą całkowicie je ukrywać? Niekoniecznie. Niepożądany element konstrukcyjny może pełnić także funkcję dekoracyjną. Jednym z pomysłów na takie wykorzystanie rur jest otoczenie ich siatką rybacką. Uzupełniając to dodatkami w rodzaju sztucznych muszli czy tematycznej fototapety, można uzyskać ciekawy wystrój marynistyczny.
Ozdoby na rury to także nowoczesne oświetlenie LED. Taśmy z diodami są często stosowane np. jako oświetlenie podszafkowe w kuchni. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać je w łazience jako element dekorujący rury. Należy jednak zwrócić uwagę, by taśma LED była pokryta żelem – inaczej prędzej czy później odpadnie pod wpływem wilgoci.
Łazienka może stać się również namiastką ogrodu. W tym celu wystarczy otoczyć rury wijącymi się roślinami – żywymi bądź sztucznymi. Także i w tym przypadku tego typu dekorację można uzupełnić o tematyczną fototapetę.
Rury w meblach
Maskowanie rur pionowych (np. biegnących do umywalki) można uzyskać, obudowując je meblami. W małej łazience optymalnym, a czasem jedynym rozwiązaniem jest wykonanie mebli na wymiar. Dzięki temu można nie tylko pozbyć się nieestetycznych rur, ale również zyskać dodatkowe miejsce na kosmetyki, ręczniki czy detergenty. Sprawdzi się to w każdej łazience. a już zwłaszcza w pomieszczeniu o małym metrażu: tam większa ilość półek będzie bezcenna.
W bardzo małej łazience może jednak nie być wystarczającej ilości miejsca na montaż szafki. Sposobem na rozwiązanie tego problemu jest obudowanie rur dekoracyjnym filarem. Może on przybrać różne formy. Do wyboru są proste kształty pasujące do nowoczesnych, industrialnych łazienek, jak i bardziej wyszukane, wyglądające np. niczym starożytne greckie kolumny.
Wystające rury w łazience to problem, który można rozwiązać na wiele sposobów. Ich liczba pozwala dostosować wygląd łazienki nie tylko do indywidualnego gustu domowników, ale też do jej metrażu. Dzięki sprytnym sposobom możesz również uzyskać dodatkową przestrzeń, co w małej łazience będzie mieć kluczowe znaczenie. Rury w łazience traktuj zatem nie jako problem, ale szansę na umiejętną zmianę wystroju.