1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Malowanie paneli podłogowych? Sprawdź, jak zrobić to krok po kroku!

Poradniki

2 lata temu

Malowanie paneli podłogowych? Sprawdź, jak zrobić to krok po kroku!

Budowa i remont DIY Kolory
14
1
0
14
1

Czy wiesz, że malowanie paneli podłogowych jest możliwe? Mało tego – wcale nie jest trudne i nie wymaga drogich, specjalistycznych farb! Jeżeli więc chcesz odmienić swoją podłogę – możesz to z powodzeniem zrobić, korzystając z naszego poradnika!

Być może obawiasz się, że nie poradzisz sobie z malowaniem starych paneli podłogowych – nic bardziej mylnego. Wystarczą odrobina chęci i odpowiednie materiały, a wszystko na pewno się uda. Przeczytaj nasz artykuł, a przekonasz się, że wcale nie jest to trudne zadanie!

Malowanie paneli podłogowych – wszystko, co musisz o tym wiedzieć i czego potrzebujesz

Na pewno najważniejsza będzie odpowiednia farba. Powinna być odporna na ścieranie, możesz użyć farby renowacyjnej – została stworzona między innymi do odświeżania starych paneli. Kolejny ważny element to wałek. Będzie lepszy od pędzla, ponieważ nie pozostawia smug na malowanych powierzchniach. Potrzebujesz także drobnoziarnistego papieru ściernego (lub szlifierki). Musisz także zaopatrzyć się w coś, czym odtłuścisz powierzchnię – może to być rozpuszczalnik lub benzyna ekstrakcyjnoa. Do ich użycia będziesz potrzebować małej szmatki. Przydadzą Ci się także: mały pędzelek do pomalowania zakamarków, kuweta i taśma malarska, wosk lub lakier do drewna. Nie bez znaczenia będą także chęć i zapał do pracy. Sam proces nie jest trudny, nie powinieneś więc obawiać się, że sobie nie poradzisz.

malowanie paneli podłogowych_jedna warstwa
Pamiętaj, by farba, którą wybierzesz była odporna na ścieranie, dobrze sprawdzi się farba renowacyjna

Czy popełniasz te błędy podczas malowania paneli podłogowych?

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest pominięcie etapu przygotowania paneli, czyli na przykład ominięcie użycia papieru ściernego lub odtłuszczenia. Wynikiem zignorowania tych działań będzie źle nałożona i odpryskująca warstwa farby. Kolejnym dużym błędem jest wybór nieodpowiedniej farby. Niektórzy – chcąc zaoszczędzić – wybierają tańsze emulsje, które nie są odporne na ścieranie. To, niestety, droga donikąd, ponieważ takie farby błyskawicznie zostaną wytarte i panele znów będą potrzebowały renowacji. By pomalować panele bez smug – należy wybrać odpowiednie przybory do malowania. Wałki sprawdzą się dużo lepiej niż pędzle – pamiętaj o tym! Warto wspomnieć, że coraz popularniejsze staje się malowanie paneli podłogowych na biało – zdaniem niektórych nie jest to najlepszy pomysł, ponieważ białą podłogę trudno utrzymać w czystości. Ale kolor podłogi to dość subiektywna kwestia i nie będziemy się nią zajmować w naszym poradniku.

Sprawdź też: Wiemy, jaka farba do paneli podłogowych będzie dla Ciebie najlepsza! Sprawdź, na co zawsze warto zwracać uwagę przy zakupie

Malowanie paneli podłogowych – poradnik krok po kroku

Najpierw musisz podjąć decyzję, czy na pewno chcesz przystąpić do tego zadania. Są bowiem specjaliści, którzy twierdzą, że malowanie paneli podłogowych laminowanych nie jest wskazane. Jeśli więc masz właśnie takie panele – przemyśl swoją decyzję dokładnie. Jednak na rynku jest dostępnych wiele farb, niektórzy producenci farb renowacyjnych dają wręcz gwarancję, że ich produkty nadają się także do podłóg laminowanych. 

Przygotowanie paneli

Pierwszy krok to odpowiednie przygotowanie paneli przed malowaniem. Konieczne będzie zeszlifowanie podłogi drobnoziarnistym papierem ściernym, jej umycie oraz dokładne odtłuszczenie. Wszystkie te zabiegi sprawią, że farba będzie miała lepszą przyczepność i będzie bardziej trwała.

Sprawdź też: Czy malowanie mebli okleinowanych jest kłopotliwe? Sprawdź, jak łatwo zmienić kolor mebli z okleiny!

Malowanie paneli podłogowych

To chyba najprzyjemniejszy moment renowacji. Każdy ruch wałkiem malarskim urzeczywistnia Twoją metamorfozę podłogi i sprawia, że jesteś bliżej osiągnięcia celu. Pamiętaj jednak, by stosować się dokładnie do instrukcji podanych na farbach – niektóre z nich wymagają kilkukrotnego pomalowania powierzchni. Ważne też, by pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw zachować odpowiednie odstępy czasowe. 

malowanie paneli podłogowych
Przed nałożeniem drugiej wartwy farby koniecznie odczekaj aż wyschnie wcześniej nałożona warstwa

Wykończenie

Gdy pomalowane panele wyschną, zatroszcz się o ich zabezpieczenie. Warto użyć wosku lub lakieru do drewna. Dzięki temu zwiększysz odporność paneli na ścieranie i zapewnisz idealny efekt na dłużej.

A może malowałeś już panele i chcesz się podzielić swoimi spostrzeżeniami w komentarzach? Czy masz jakieś rady dla naszych czytelników?

14
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *