1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Wybieramy jaki robot sprzątający do 1000 zł kupić w 2021 roku! TOP 10 modeli na rok 2021

Poradniki

3 lata temu

Wybieramy jaki robot sprzątający do 1000 zł kupić w 2021 roku! TOP 10 modeli na rok 2021

Porządki domowe
9
0
17
9
0

Podpowiadamy, jaki robot sprzątający jest najlepszym wyborem w 2021 roku. Odkurzacze automatyczne zdobywają popularność dzięki wygodzie, którą oferują. Jak pomagają utrzymać porządek w domu? Na co zwrócić uwagę przy wyborze robota sprzątającego?

Jaki robot sprzątający wybrać? Czym się wyróżniają?

Robot sprzątający to bardzo praktyczne urządzenie ułatwiające codzienne utrzymanie porządku w mieszkaniu. Dzięki temu możesz rzadziej sięgać po klasyczny odkurzacz. W odróżnieniu od niego robot działa niemal bezobsługowo – gdy zapełni pojemnik na kurz, wysyła Ci prośbę o jego opróżnienie, ale z rozładowaną baterią radzi sobie sam, wracając do bazy. Automatyczny odkurzacz dba o czystość, nawet gdy wyjdziesz do pracy. Z tego względu, mimo niedużej mocy silnika pozwala uzyskać zaskakująco dobre rezultaty wynikające z codziennego sprzątania.

Odkurzacze automatyczne to świetne rozwiązanie, jeżeli często brakuje Ci czasu na porządki. Mogą bowiem pracować o określonych godzinach, unikać wjazdu do wyznaczonej strefy i automatycznie omijać przeszkody. Podczas gdy zajmujesz się czymkolwiek innym – pracą w domu czy poza nim, przygotowaniem posiłku lub zabawą z dzieckiem, o porządek dba robot do sprzątania. Jeżeli zastanawiasz się, jaki odkurzacz automatyczny wybrać, ten artykuł pomoże Ci zorientować się w dostępnych rozwiązaniach.

Odkurzacz automatyczny – z mopem czy bez?

Coraz częściej spotykanym na rynku rozwiązaniem jest robot odkurzająco-mopujący. W odróżnieniu od innych urządzeń z segmentu ma on dodatkową nakładkę z mikrofibry, przeznaczoną do sprzątania podłogi na mokro. Jest ona nasączana wodą z dedykowanego zbiornika i delikatnie dociskana do twardych podłóg tuż po ich zmieceniu oraz odkurzeniu. Ponieważ mop umieszczono z tyłu robota, za szczotkami, cały cykl sprzątania może się odbyć na jednym przejeździe, oszczędzając czas i energię.

Zdarza się, że robot do mycia podłóg ma mniejszy pojemnik na kurz niż odkurzacz pozbawiony opcji czyszczenia na mokro. Wynika to z konieczności wygospodarowania w niedużej obudowie dodatkowego zbiornika na wodę. Z tego względu koniecznie zwróć uwagę na specyfikację wybranego modelu przed jego zakupem, gdyż niektóre z nich oferują bardzo duży pojemnik na kurz pomimo funkcji mycia podłóg. Przekłada się to wprost na wygodę użytkowania robota – większy zbiornik możesz opróżniać znacznie rzadziej, poświęcając mniej czasu na obsługę urządzenia.

Sprawdź też: Recenzja odkurzacza bezprzewodowego Philips 7000 Series SpeedPro Max – czy czas pożegnać klasyczny model „na kablu”?

Odkurzacz jeżdżący wyposażony w mop może wydawać się nieco mniej przydatny dla osób, które dużą część powierzchni podłogi mają pokrytą wykładziną. W praktyce część myjąca jest podnoszona i opuszczana w zależności od potrzeb. W tańszych modelach może istnieć potrzeba ręcznego wskazania w aplikacji obszarów mieszkania przeznaczonych do czyszczenia na różne sposoby, ale coraz większa część dostępnych modeli ma wbudowany czujnik rodzaju podłoża. Taki robot jest w stanie automatycznie rozpoznać, po czym jedzie i dostosować parametry swojej pracy.

Jak działa robot sprzątający?

Odkurzacz-robot to całkiem zaawansowane urządzenie, którego działanie jest oparte na synergii kilku różnych układów. Sprytnie rozwiązane kwestie samodzielnego poruszania się, mapowania pomieszczeń, oznaczania stref wyłączonych ze sprzątania, powrotu do bazy na ładowanie akumulatora czy wreszcie samego odkurzania, składają się na niezwykle interesującą całość. Kolejne akapity omawiają poszczególne aspekty działania robota sprzątającego.

Najważniejszą kwestią odróżniającą odkurzacz automatyczny od jego klasycznych odpowiedników jest fakt wyposażenia w układ jezdny. Dedykowane silniki elektryczne poruszają dużymi, gumowymi kołami, pozwalając robotowi samodzielnie się przemieszczać. Dla użytkownika oznacza to brak konieczności przenoszenia urządzenia czy przeciągania go za rurę ssącą. Odkurzacz automatyczny jeździ sam, sprzątając wszędzie tam, gdzie zdoła się dostać, a jego obsługa sprowadza się generalnie do opróżniania pojemnika na kurz.

Oczywiście sama zdolność do samodzielnego jeżdżenia to za mało – robot obijałby się o meble i ściany, niszcząc siebie oraz wszystko dookoła. Z tego względu standardem jest już wyposażenie w przynajmniej kilka czujników wykrywających przeszkody – w tym również krawędzie takie jak schody prowadzące w dół. W momencie ich wykrycia, robot zmienia kierunek ruchu i utrzymuje go aż do kolejnego zadziałania detektorów. Takie ruchy są jednak nieco chaotyczne, a także wpływają na wydłużenie czasu sprzątania oraz jego nierównomierność.

robot sprzątający na dywanie
Wybór odpowiedniego robota sprzątającego będzie miał kluczowe znaczenie dla naszego komfortu

Z tego względu w droższych modelach standardem jest funkcja mapowania pomieszczeń ułatwiająca zaplanowanie trasy. Dawniej była realizowana po prostu przez chaotyczny objazd z pomiarem odległości i kąta odbicia. Dziś coraz częściej roboty sprzątające są wyposażone w laserowe dalmierze, dzięki którym mogą mapować pomieszczenie na bieżąco, reagując błyskawicznie nawet na spore zmiany umeblowania. Dzięki tego typu systemom znacznie szybciej reagują też na przeszkody.

Zmapowane pomieszczenie zapisane w pamięci urządzenia to też spora wygoda dla użytkownika. Jeżeli na obszarze działania robota są miejsca, w które nie chcesz, by wjeżdżał, możesz oznaczyć je w aplikacji jako stałe lub czasowe ograniczenie. Możesz na przykład zabronić mu wstępu do domowego biura w godzinach Twojej pracy czy do sypialni bobasa podczas jego drzemki. Rysując na mapce ścianki, oznaczysz też gruby i gęsty dywan, na który robot nie powinien wjeżdżać.

Sprawdź też: Najlepszy cichy odkurzacz – jaki kupić? Podpowiadamy!

Świetnym rozwiązaniem, dzięki któremu odkurzacz automatyczny nie wymaga zbyt dużej ingerencji w jego pracę, jest samoczynny powrót do bazy ładującej. W momencie zakończenia sprzątania albo wykrycia niedostatecznego poziomu baterii robot kieruje się do ładowarki i wznawia pracę w momencie, gdy uzupełni energię. Jest to też świetny moment na opróżnienie jego pojemnika na kurz albo uzupełnienie wody w zbiorniku modelu z funkcją mopa.

Choć funkcja sprzątania pozostała na sam koniec, stanowi podstawę i sens istnienia robota. To właśnie skuteczność czyszczenia powinna stanowić główny czynnik decydujący o zakupie. Większość modeli dostępnych w 2021 roku wyposażono w dwie trójramienne szczotki na przodzie. Ich zadaniem jest zmiatanie okruchów i kurzu ku środkowi urządzenia, gdzie znajduje się turboszczotka, wrzucająca zabrudzenia do ssawki połączonej ze zbiornikiem. Niestety, porównanie skuteczności sprzątania na podstawie samych parametrów technicznych to bardzo trudne zadanie.

Jaki robot sprzątający do 1000 zł? TOP 10 modeli na rok 2021!

Jak w przypadku większości urządzeń elektronicznych i AGD, tak i tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki robot sprzątający jest najlepszy. Poszczególne modele różnią się wyposażeniem, zastosowanymi rozwiązaniami technicznymi, skutecznością i ceną. Już do 1000 zł znajdziesz sporo interesujących urządzeń, które powinny spełnić Twoje wymagania. Opisów poniżej nie traktuj jednak jak ranking robotów sprzątających. Znalazły się w nim bowiem również modele nieznacznie przekraczające założony budżet, ale które możesz uznać za warte dopłaty.

Zeegma Zonder Robo Vision

Zeegma Zonder Robo Vision to zaawansowany model wyposażony w technologię mapowania pomieszczeń i wyznaczania wirtualnych ścian. Urządzeniem możesz sterować za pośrednictwem dołączonego pilota, ale współpracuje też z asystentami głosowymi Google i Amazon Alexa. W codziennej eksploatacji robota docenisz duży, 600 ml zbiornik na kurz, duże koła pozwalające na pokonywanie przeszkód o wysokości do 1,8 cm oraz funkcję mopowania. Co ciekawe, ten model Zeegma ma też lampę UV do dezynfekcji sprzątanych powierzchni.

Trifo (white pattern)

Robot sprzątający 7neebo Trifo White Pattern jest ciekawym urządzeniem dla osób przebywających często poza domem, ale chcących mieć oko na to, co się w nim dzieje. Urządzenie wyposażono w kamerę, która oprócz mapowania pomieszczeń pozwala na uzyskanie podglądu w czasie rzeczywistym poprzez aplikację. Z jej poziomu możesz też w każdej chwili przejąć kontrolę nad robotem. Jeżeli więc szukasz praktycznego uzupełnienia domowego monitoringu, które jednocześnie pomoże utrzymać porządek w mieszkaniu, Trifo White Pattern to świetny wybór dla Ciebie.

robot sprzątający czarny
Robot robotowi nierówny, warto więc wybrać dobrze

Viomi SE

Viomi to założona w 2015 roku jedna z marek należących do Xiaomi. Odkurzacz o symbolu SE stanowi wstęp do oferty tego producenta. Nie oznacza to jednak niskiej jakości czy słabego wyposażenia. Robot ma system mapowania oparty na laserze, a jego aplikacja pozwala na kreowanie wirtualnych ścian. Standardem jest też współpraca z asystentami głosowymi. Dużą zaletę Viomi SE stanowi duża bateria zapewniająca aż 120 minut pracy na jednym ładowaniu, ale w połączeniu z funkcją mopowania zostało to okupione zbiornikiem na kurz o pojemności tylko 300 ml.

TRIFO+

Mamibot TRIFO+ nieprzypadkowo jest podobny z wyglądu i nazwy do 7neebo Trifo, gdyż są to praktycznie bliźniacze urządzenia korzystające z tych samych rozwiązań technicznych. Pod marką 7neebo znajdziesz modele nieco nowsze, ale nie oznacza to, że Mamiboty sprzed zmiany nazwy nie są godne uwagi. Intuicyjna aplikacja, skuteczne działanie i rewelacyjna kamera, pozwalająca uzyskać podgląd na żywo z dowolnego miejsca na świecie to niezaprzeczalne zalety modelu TRIFO+. Jego istotnym atutem jest też spory, 600 ml zbiornik na kurz.

Dreame D9

Wyróżnikiem Xiaomi Dreame F9 na tle konkurencji jest niezwykle bogate wyposażenie w przystępnej cenie. Urządzenie ma funkcję mopowania, czujniki skanujące otoczenie czy możliwość tworzenia w aplikacji wirtualnych ścian. Jego silnik zapewnia dużą moc ssania, sięgającą aż 2500 Pa, zaś pojemna bateria pozwala pracować do 150 minut na jednym ładowaniu. Dzięki dopracowanej aplikacji Xiaomi Home możesz sterować swoim robotem z dowolnego miejsca. Pod względem zastosowanych technologii jest to jeden z najlepszych wyborów w swojej cenie.

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro to urządzenie, które może stawać w szranki z nawet sporo droższymi modelami. Odkurzacz jest wyposażony w zaawansowany system detekcji przestrzeni, oparty o wydajny procesor i liczne czujniki. Współpracuje też z aplikacją Mi Home pozwalającą dostosować parametry oraz godziny pracy urządzenia czy stawiać wirtualne ściany. Dużą zaletą modelu są pojemne (po 550 ml) zbiorniki na wodę i kurz, dzięki którym mniej czasu poświęcasz na obsługę sprzętu. Ciekawostką jest też tryb sprzątania chroniący delikatne powierzchnie.

ZACO A4S

Zaco A4S to świetny wybór na początek. Robot nie ma funkcji mopowania, ale rekompensuje to pojemnym zbiornikiem na kurz i specjalnie ukształtowaną turboszczotką, dzięki której łatwo wymiata zabrudzenia nawet z dość gęstych dywanów. Sporą zaletą urządzenia jest pilot sterowania, którym możesz przywołać robota w konkretne miejsce czy zmienić tryb jego pracy. Na jednym ładowaniu ZACO A4S potrafi sprzątnąć aż 200 m2 powierzchni, dzięki czemu stanowi świetny wybór nawet do bardzo dużego domu.

iRobot Roomba 606

Urządzeniem, od którego zaczęła się wielka kariera robotów sprzątających jest iRobot Roomba. Odkurzacz oznaczony symbolem 606 to jeden z podstawowych modeli w szerokiej ofercie tego renomowanego producenta. Jego największą zaletą są zaawansowane rozwiązania znane z innych wersji urządzenia, w tym specjalne detektory zabrudzeń. Dzięki nim Roomba potrafi wykryć szczególnie problematyczne miejsca i skupić na nich swoją uwagę.

ROBOROCK E4

Wyróżnikiem modelu Xiaomi Roborock E4 jest przede wszystkim bardzo długi czas pracy na jednym ładowaniu, sięgający aż 180 minut. Na tym jednak nie kończą się zalety urządzenia. Dzięki mapowaniu pomieszczeń potrafi wydajnie ustalać ścieżki, co sprawia, że sprzątanie trwa krócej. Czas oszczędza też jednoczesne odkurzanie i mopowanie, pozwalające na kompleksowe czyszczenie podczas jednego przejazdu. Duże kółka czynią z niego niemal odkurzacz terenowy, zdolny pokonywać progi o wysokości do 2 cm.

Xiaomi Mijia Robot Vacuum-Mop 1C

Xiaomi Mijia Robot Vacuum-Mop 1C to kolejne urządzenie z szerokiego wachlarza marek należących do chińskiego giganta. Odkurzacz jest wyposażony w szereg sprawdzonych technologii, co pozwala mu zachować rewelacyjny stosunek jakości do ceny. Dzięki wykorzystaniu opartej na kamerze technologii nawigacji vSLAM robot w czasie rzeczywistym tworzy sobie bardzo szczegółową mapę otoczenia, pozwalającą mu na unikanie przeszkód i wydajniejsze ustalanie trasy przejazdu. Dzięki sile ssania aż 2500 Pa gwarantuje przy tym świetną skuteczność sprzątania.

Jeżeli często brakuje Ci czasu na sprzątanie, a chcesz, żeby Twój dom lśnił czystością, doskonałym wyborem jest automatyczny odkurzacz. Jaki wybrać, by spełnił wszystkie wymagania? Przede wszystkim warto zdecydować się na możliwie nowy model – dynamiczny rozwój segmentu sprawia, że zaawansowane technologie szybko trafiają do coraz tańszych urządzeń. Zwróć też uwagę na parametry techniczne. Siła ssania powyżej 2000 Pa zapewnia wystarczającą skuteczność, a głośność poniżej 65 dB to gwarancja spokoju podczas pracy robota.

9
0

Podziel się:

Komentarze (17)

Do tysiaka to tylko Irobot Combo ! nie sprawia problemów, odkurza bardzo dobrze, przeciera mopem podłogi, jestem bardzo zadowolona ze swojego pomocnika 🙂

Właśnie się zastanawiam nad wyborem i Robota e5 lub Combo – który bardziej polecicie? A może jakiś inny model ?

IROBOT e5 – Ten odkurzacz to prawdziwe zbawienie dla każdego domu/mieszkania, bo rewelacyjnie radzi sobie dosłownie ze wszystkim, nie ma znaczenia dla tego odkurzacza czy pracuje na panelach, czy na płytkach czy na dywanie z długim włosiem. Sprawdza się super!

Posiadamy iRobot Combo – świetny ! Najlepszy odkurzacz. Razem z mopem do odświeżenia podłogi ale nie do mycia. Kupiłbym jeszcze raz

Do tej kwoty najlepszy jest iRobot Roomba Combo. Jak na razie sprawdza się świetnie, odkurza dokładnie, radzi sobie z kocią sierścią ,a przy 2 kotach jest jej trochę, więc wyręcza mnie w sprzątaniu sierści i żwirku który jest w całym mieszkaniu,

Tylko RoboJet. Roomba przereklamowana i potwornie głośna. Technologia też już przestarzała. Xiaomi ok, ale awaryjne. Robojet nie zawiódł mnie ani razu, a jeżdżę już na drugim modelu. Jeśli będzie zmiana to też będzie RoboJet.

Dla mnie xiaomi nie popisuje się ostatnio jakością.. Robią tak niedopracowane roboty, że nie opłaca się kupować bo ciągle coś się dzieje z nimi

Do 1000 zł polecam IRobot Combo, którego mam już ponad rok czasu. Odkurzacz super się sprawdza. Szczególne jeśli trzeba codziennie odkurzać np z powodu sierści psa. Moje życie zmieniło się na lepsze. Mam dużo więcej czasu 🙂 Polecam każdemu

Od kilku tygodni testuję zakup czyli roomba. Dywany i wycieraczki jej nie są straszme, dwie szczotki robią dobrą robotę, przy dzieciach i zwierzakach to ogromna wygoda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *