1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Ile prądu zużywa telewizor? Ile zapłacisz?

Poradniki

8 miesięcy temu

Ile prądu zużywa telewizor? Ile zapłacisz?

Salon Wyposażenie
7
2
5
7
2

W czasach galopującej inflacji ludzie, szukając oszczędności, zastanawiają się, ile prądu zużywa telewizor. W końcu rachunki za prąd potrafią rosnąć w naprawdę szybkim tempie. Warto więc poznać, jak duży udział mają w nich telewizory. 

W poprzednim 2022 roku średnia cena 1 kilowatogodziny (kWh) w Polsce wynosiła 77 gr, a w 2023 jest to już 0,94-1,03 zł. To zauważalna podwyżka, a ludzie obawiają się o jeszcze większe ceny prądu. Coraz więcej Polaków stara się ograniczyć zużycie prądu w swoich domach, w celach zaoszczędzenia coraz mniej wartych pieniędzy. Pierwszym krokiem do tego jest dowiedzenie się, ile prądu zużywają poszczególne urządzenia, a także co ma wpływ na większe zużycie energii elektrycznej. 

Co wpływa na zużycie prądu przez telewizor?

Jednym z najpopularniejszych urządzeń zużywających prąd w polskich mieszkaniach są telewizory. Choć do lamusa odchodzi powoli telewizja kablowa, Polacy zakochali się w serwisach streamingowych i swoich telewizorów używają do oglądania np. Netflixa czy HBO Max. Warto na początku zastanowić się, co wpływa na zużycie prądu przez telewizor. Poza oczywistymi wnioskami jak czas użytkowania czy klasa energetyczna (podawane w skali od A do G, gdzie urządzenia oznaczone literą A są najbardziej energooszczędne) istnieją także inne czynniki wpływające na zużycie prądu przez telewizory.

Wbrew pozorom telewizory stare zużywają więcej prądu niż nowe tv
Stare telewizory zużywają więcej prądu niż nowe modele

Pozostałymi, mniej znanymi czynnikami są między innymi tryb, w jakim działa telewizor (np. standard, dynamiczny, sport albo film), rozdzielczość ekranu (telewizory o większej rozdzielczości zużywają więcej energii elektrycznej) czy typ matrycy urządzenia (przykładowo — LCD, LED, OLED, QLED, telewizory z matrycą QLED zużywają ponad trzykrotnie więcej energii niż telewizory LCD). Jak widać, na to, ile energii elektrycznej zużywa telewizor, wpływa wiele czynników i warto już na etapie kupna telewizora pomyśleć o możliwych oszczędnościach.

Ile prądu zużywa telewizor?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. To, ile prądu zużywa telewizor, jest zależne od wielu zmiennych, opisanych powyżej w tekście. Telewizory nie należą do „pożeraczy” prądu i inne urządzenia domowe takie jak pralka zużywają nawet 10-krotnie więcej prądu od telewizorów. Warto jednak podać przykładowe zużycie prądu ze względu na najpopularniejsze rozmiary oraz matryce telewizorów:

 • 55-calowy telewizor LED średnio pobiera 130 W na godzinę,
 • 75-calowy telewizor LCD średnio pobiera 383 W na godzinę,
 • 55-calowe telewizory OLED oraz QLED w ciągu godziny zużywają około 70 kW.

Sprawdź też: Ile prądu zużywa zmywarka? Jak obliczyć rachunek za wodę?

Ile prądu zużywa telewizor na czuwaniu?

Tryb czuwania, nazywany również „uśpieniem”, to tryb, w którym telewizor nie działa, jednak cały czas pozostaje gotowy na zadane mu komendy za pośrednictwem pilota. Telewizory różnią się od siebie diametralnie, jednakże niezależnie od modelu urządzenie w trybie czuwania nie pobiera więcej niż 0,5 wata na godzinę. Biorąc pod uwagę, że w ciągu roku mija 8760 godzin, zostawienie telewizora w trybie czuwania zużyje 4380 watów. 

Ile prądu zużywa stary telewizor?

Coraz rzadziej spotyka się w polskich domach telewizory starego typu. Zdecydowana większość konsumentów zamieniła już wysokogabarytowe telewizory, przypominające kształtem szafkę nocną, na płaskie telewizory podwieszane na ścianie. Jednakże w niektórych domach nadal korzysta się ze starszych odbiorników. Wiele osób zastanawia się, czy telewizory z minionej epoki są energooszczędne. 

Streaming obecnie przyciąga więcej użytkowników niż tradycyjna telewizja
Obecnie zamiast standardowej telewizji Polacy wolą oglądać na telewizorze propozycje z platform streamingowych

Odpowiedź może być zaskakująca, ponieważ pomimo niskiej rozdzielczości telewizory CRT zużywają więcej prądu niż niektóre telewizory LED. Podczas gdy telewizor LED o przekątnej 40 cali zużywa tylko 50 watów na godzinę, to telewizor CRT posiadający 21 cali zużywa w tym samym czasie aż 80 watów. Widać więc, że używanie starych telewizorów nie tylko jest niejako pogodzeniem się z dużo słabszą jakością, ale również może bardziej obciążyć naszą kieszeń. 

Ile zapłacisz za rachunki za prąd za oglądanie TV? Jak obliczyć?

Na powyższe pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Istnieje wiele czynników, przez które telewizor może zużywać mniej lub więcej prądu. Warto jednak podać przykładowe zużycie prądu przez najpopularniejsze konfiguracje telewizorów w Polsce. Zakładając, że telewizor oglądamy trzy godziny dziennie, obliczenia w skali roku wyglądają następująco:

 • zużycie prądu w telewizorze o przekątnej 65 cali o mocy 150 W kosztuje około 125 złotych rocznie,
 • zużycie prądu w telewizorze o przekątnej 55 cali o mocy 80 W kosztuje około 66 złotych rocznie,
 • zużycie prądu w telewizorze o przekątnej 45 cali o mocy 60 W kosztuje około 50 złotych rocznie.
morele.net_korzystne oferty

Dodatkowo do podanych telewizorów warto obliczyć zużycie godzinowe, by każdy mógł dostosować zużycie do czasu, który poświęca na oglądanie telewizji:

 • zużycie prądu w telewizorze o przekątnej 65 cali o mocy 150 W kosztuje około 11 groszy na godzinę,
 • zużycie prądu w telewizorze o przekątnej 55 cali o mocy 80 W kosztuje około 0,06 grosza na godzinę,
 • zużycie prądu w telewizorze o przekątnej 45 cali o mocy 60 W kosztuje około 0,04 grosza na godzinę. 

Sprawdź też: Ile prądu zużywa lodówka? Ile zapłacisz?

Wszystkie kwoty zostały obliczone, przyjmując, że cena za kilowatogodzinę wynosi około 0,78 złotych.

Zużycie prądu można obliczyć samodzielnie w domu, mając informacje dotyczące takich kwestii jak pobór energii urządzenia wyrażonej w watach oraz czas użytkowania telewizora. W internecie dostępne są kalkulatory, które szacują koszt zużytego przez telewizor prądu. 

7
2

Podziel się:

Komentarze (5)

Najlepsze porównania jakie widziałem 😀 (55 cali LED, 75 cali LCD, i 55 OLED QLED) 55/75/55 HAHA a ja sobie porównam dyzodoramt do perfumy 30 zł dyzodorant(chmurka) perfuma 300 zł a tak samo pachną

Jeżeli ktoś pisze taki artykuł, to powinien mieć chociaż elementarną wiedzę z fizyki na poziomie szkoły średniej. Rozróżnianie jednostek jakimi są kWh i kW. Żenada! Nie czytajcie tych bzdur

55-calowe telewizory OLED oraz QLED w ciągu godziny zużywają około 70 kW. – to bardzo dużo, chyba że te telewizory mają wbudowaną ładowarkę do samochodów elektrycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.