1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Ile prądu zużywa lodówka? Ile zapłacisz?

Poradniki

8 miesięcy temu

Ile prądu zużywa lodówka? Ile zapłacisz?

Kuchnia
2
0
1
2
0

Ile prądu zużywa lodówka? To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób, zwłaszcza gdy ceny energii elektrycznej idą w górę. Podczas zakupu nowego sprzętu klienci zastanawiają się, jak klasy energetyczne lodówek wpływają na roczne zużycie prądu. 

Ceny energii elektrycznej stale rosną. Podczas zakupu dużej lodówki istotne są nie tylko jej aspekty estetyczne, ale również moc elektryczna, a co za tym idzie – koszt prądu przez nią generowany. Ile zużywa prądu lodówka przeznaczona dla wieloosobowej rodziny?

Od czego zależy zużycie energii elektrycznej przez lodówkę?

Zużycie energii elektrycznej przez lodówkę zależy od kilku czynników, takich jak rozmiar, typ, marka i wiek lodówki. Koszt energii elektrycznej, mierzony w kilowatogodzinach (kWh), również wpływa na ilość energii zużywanej przez tego typu sprzęt. Nowsza duża lodówka ma więcej funkcji, będzie zużywała więcej energii elektrycznej niż mała lodówka do pokoju. Najwięcej prądu będzie czerpać lodówka z dużą zamrażarką. Efektywność energetyczna sprzętu jest mierzona na podstawie jej klasyfikacji Energy Star, a modele znajdujące się wyżej w notowaniach zużywają mniej energii. Ponadto częstotliwość otwierania drzwi, ustawienia temperatury i ilość przechowywanej żywności również wpływają na poziom zużywanej energii.

Lodówka to urządzenie, które stale pobiera energię elektryczną
Warto obliczyć, ile prądu zużywa Twoja lodówka

Roczne zużycie prądu przez lodówkę – jak obliczyć i ile zapłacisz?

Ile kosztuje kilowat prądu? Roczne zużycie zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar, typ i efektywność energetyczna. Koszt prądu dla energooszczędnej lodówki można obliczyć, mnożąc zużycie energii przez koszt kWh (energii elektrycznej za kilowatogodzinę). Dane o poziomie zużycia można znaleźć na etykiecie, która zwykle znajduje się z tyłu lub z boku lodówki. Ile kosztuje kilowatogodzina? Koszt ten różni się w zależności od regionu, dostawcy, taryfy itp. Mieści się pomiędzy 0,94 – 1,03 zł (w 2023 roku), zatem uśredniona wartość wynosi około 1 zł za kilowatogodzinę. Na przykład, jeśli lodówka zużywa 500 kilowatogodzin rocznie, a koszt energii elektrycznej za kilowatogodzinę wynosi 1 zł, to roczny koszt eksploatacji lodówki wyniesie 500 złotych. Inwestując w energooszczędny sprzęt, można zmniejszyć zużycie energii elektrycznej i zaoszczędzić pieniądze na rachunkach. 

Sprawdź też: Lodówka side by side, czyli ta, która nie okaże się za mała

Klasy energetyczne lodówek

Unia Europejska ustanowiła dawniej klasy energetyczne dla lodówek, od A+++ (najbardziej energooszczędne) do D (najmniej energooszczędne). Lodówki w klasie A+++ były najbardziej energooszczędne i zużywały do 70% mniej prądu niż lodówki w klasie D. Oznaczało to, że energooszczędna lodówka klasy A+++ pozwalała zaoszczędzić sporo pieniędzy na rachunkach za prąd. Ponadto lodówki klasy A++ były często cichsze i miały dłuższą żywotność niż ich mniej wydajne odpowiedniki. 

morele.net_korzystne oferty

Od marca 2021 weszły w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi zmianie uległy oznaczenia produktowe. Nowe etykiety energetyczne pokazują, że sprzęt dawniej określany najwyższą notą A+++ aktualnie określany jest literą C. Obowiązująca obecnie skala efektywności energetycznej mieści się w przedziale od A do G. Zmiany te są identyczne dla całej branży sprzętu AGD, począwszy od lodówek i zamrażarek, po piekarniki i mikrofalówki, a na pralkach i suszarkach skończywszy. Kupując nową lodówkę, należy koniecznie sprawdzić na etykiecie produktowej, jaka jest jej klasa energetyczna, żeby dowiedzieć się, jak bardzo jest ona energooszczędna. Użytkownicy zastanawiają się, ile prądu zużywa stara lodówka. Wynika to z aktualizacji i zmian w zakresie poszczególnych progów klas energetycznych.

Lodówka energooszczędna – jaką kupić?

Kupując nową lodówkę, warto zwrócić uwagę na jej efektywność energetyczną. Wiele sprzętów ma obecnie oznaczenia klas energetycznych, co może pomóc podjąć świadomą decyzję przy wyborze nowego urządzenia. Klasy energetyczne lodówek do niedawna wahały się od A+++ do G, przy czym A+++ była najbardziej energooszczędna. Lodówki z klasą A++ były też najbardziej wydajne, zużywając do 20% mniej energii niż te z klasą A+ i do 40% mniej niż te z klasą A. Szukając energooszczędnej lodówki, warto uwzględnić także wielkość urządzenia. Większa lodówka będzie zazwyczaj zużywała więcej energii niż mniejsza. Dodatkowo powinno się rozważyć cechy urządzenia, takie jak rodzaj kompresora, liczba półek i rodzaj izolacji. Porównując różne modele, powinno się również sprawdzić zużycie energii przez każdy z nich. Informacje te można zwykle znaleźć na etykiecie energetycznej lub w instrukcji obsługi produktu. Ważny jest również koszt zakupu lodówki. Model energooszczędny może być droższy na początku, choć w dłuższej perspektywie pomoże zaoszczędzić pieniądze – dzięki zmniejszeniu rachunków za energię. Rozważając te czynniki, można podjąć świadomą decyzję przy wyborze energooszczędnej lodówki.

2
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Kupiłem model A++ z prognozą zużycia 179 kWh a pobiera mi około 302 kWh rocznie (kupiłem Watomierz). Infolinia producenta nie widzi problemu, Zastanawiam się czy nie nagłośnić sprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.