1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Ile prądu zużywa kocioł elektryczny? Jak oszczędzać prąd?

Poradniki

1 rok temu

Ile prądu zużywa kocioł elektryczny? Jak oszczędzać prąd?

Wyposażenie
3
0
1
3
0

Tradycyjne metody ogrzewania są coraz częściej wypierane. Zastępują je na przykład elektryczne kotły. Ile prądu zużywa kocioł elektryczny i jak powinniśmy oszczędzać prąd, ogrzewając budynek w ten sposób?

Od pewnego czasu problem smogu w Polsce został na szczęście dostrzegany i z tego powodu coraz więcej osób rezygnuje z kotłów węglowych, a w szczególności ze starych kopciuchów. Te doczekały się bowiem wielu rozsądnych alternatyw, takich jak kotły gazowe, nowoczesne kotły na biomasę czy też pellet oraz właśnie kotły elektryczne. Przy ostatnich podwyżkach prądu właściciele takich kotłów mogą jednak odczuwać niepokój. Jak więc oszczędzać prąd, gdy z nich korzystamy, i ile energii powinien zużywać przeciętny kocioł?

Od czego zależy zużycie prądu przez kocioł elektryczny?

Na zużycie energii przez kocioł elektryczny wpływ będzie miało wiele czynników. Najważniejsze to powierzchnia, która ma być ogrzewana przez taki kocioł, oraz docelowa temperatura. Im te wartości są wyższe, tym więcej energii elektrycznej zużywać będzie kocioł. Nie można jednak zapominać o innych czynnikach. 

Bardzo ważna jest też efektywność cieplna budynku, czyli to, jak dobrze jest on zaizolowany pod względem termicznym. Jeśli taka efektywność będzie niska, czyli będzie sporo miejsc, w których ucieczka ciepła jest możliwa, to kocioł będzie musiał pracować mocniej, by rozgrzać dom. Istotne jest też miejsce montażu. Z racji tego, że w trakcie pracy kocioł elektryczny nie nagrzewa się aż tak bardzo i nie oddaje tyle ciepła do otoczenia, powinien znajdować się w budynku. Montując go w piwnicy, będzie on mniej efektywny. 

Pobór prądu przez piec elektryczny zależy od ustawień
Zużycie prądu przez piec elektryczny zależy od jego ustawień

Ostatnia kwestia to zadania takiego kotła. Niektóre służą tylko do centralnego ogrzewania. W wielu miejscach spotkamy jednak wielofunkcyjne kotły, które oprócz tego mają też za zadanie ogrzewanie wody użytkowej, czyli tej, która trafia do zlewów, pryszniców, wanien, czy też urządzeń pobierających ciepłą wodę, takich jak zmywarka oraz pralka. 

Ile prądu zużywa kocioł elektryczny? Roczne zużycie prądu

Dokładne obliczenie, ile prądu zużywa kocioł elektryczny, nie jest więc możliwe, o ile nie posiadamy dość specyficznych danych, takich jak metraż domu, docelowa temperatura, izolacja budynku czy też zastosowania kotła. W nowych domach zużycie to jednak z reguły 35 kWh na metr kwadratowy rocznie. Zakładając więc, że posiadamy nowy, dobrze ocieplony i wyposażony w system rekuperacji dom o powierzchni 100 metrów, zużyjemy 3500 kWh energii rocznie. Takich domów nie ma jednak zbyt wiele. Dotyczy to samego ogrzewania budynku.

Sprawdź też: Ile prądu zużywa pompa ciepła? Rachunki za prąd

W starszych konstrukcjach, które przeszły przez termomodernizację, zużycie energii elektrycznej może być około dwukrotnie wyższe, czyli wyniesie nawet 7000 kWh. Doliczając do tego zużycie z ogrzewania domu, trzeba liczyć się z tym, że w domu o powierzchni 100 metrów kwadratowych, w którym mieszkają trzy osoby, konieczne będzie zużycie nawet 9000 kWh energii elektrycznej zaledwie w trakcie roku. 

Jak działa kocioł elektryczny?

Kocioł elektryczny to nazwa dość myląca. Sam kocioł pochodzi bowiem od urządzenia, w którym spala się paliwo stałe, by uzyskać energię cieplną. W kotle elektrycznym w zasadzie nie spala się nic. Prąd zasila po prostu znajdującą się tam grzałkę, która dzięki dostępowi do energii elektrycznej zaczyna się nagrzewać. Następnie ciepło jest przekazywane do kotła z wodą użytkową, a także do systemu centralnego ogrzewania. Grzałka może odznaczać się różną mocą, od której zależy jej pobór energii, a także to, jak szybko i jak duży dom może ogrzać. 

Jakiej mocy kocioł elektryczny do domu?

Aby zużycie energii przez kocioł było jak najniższe i jednocześnie, by nasz budynek był odpowiednio ogrzany, konieczny jest wybór kotła o odpowiedniej mocy. Ta liczona jest w kW. Z reguły liczymy ją, mnożąc ustaloną wartość przez metraż budynku. Przyjęło się, że w nowych, dobrze ocieplonych budynkach wymagana moc to około 40 W na metr sześcienny. W wypadku starszych, lecz ocieplonych miejsc będzie to już nawet i 60 W lub 70 W. W celu obliczenia prawidłowej mocy kotła najlepiej jest skontaktować się z ekspertem, który dokona odpowiednich obliczeń i pomoże nam dokonać właściwego wyboru. 

morele.net_korzystne oferty

Jak oszczędzać prąd w przypadku kotła elektrycznego?

W dzisiejszych czasach ceny prądu rosną dość szybko, więc warto zapoznać się ze sposobami na oszczędzanie energii elektrycznej zużywanej przez kocioł. Przede wszystkim trzeba dobrze sterować tym, jak intensywnie ma pracować instalacja. Jeśli nikogo nie ma w domu, to można obniżyć w nim temperaturę, a także starać się wykorzystywać warunki pogodowe na swoją korzyść. W ten sposób można poczynić naprawdę spore oszczędności. 

Sprawdź też: Najtańsze ogrzewanie domu – jakie wybrać? Sprawdź!

Ważne jest też regularne wietrzenie pomieszczeń w prawidłowy sposób, a także nieustawianie zbyt wysokiej temperatury. Zmniejszenie jej na przykład z 23 na 21 stopni w skali Celsjusza będzie w stanie pomóc nam w obniżeniu zużycia energii elektrycznej nawet o ponad 10%. Kolejna dość dobra porada dotyczy tego, by nie zasłaniać grzejników, gdyż te wtedy mniej efektywnie oddają ciepło, tym samym zwiększając zużycie prądu przez kocioł elektryczny.

3
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Mam kocioł indukcyjny Fenix ogrzewam mieszkanie 46m2 rachunki wychodzą od 1000-1600 miesięcznie …. Ogrzewanie indukcyjne jest bardzo drogie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *