1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Ile prądu zużywa pompa ciepła? Rachunki za prąd

Poradniki

6 miesięcy temu

Ile prądu zużywa pompa ciepła? Rachunki za prąd

Wyposażenie
8
1
0
8
1

Zużycie energii elektrycznej dla budynków jednorodzinnych jest kwestią bardzo indywidualną. Ile prądu zużywa pompa ciepła? Ile kosztuje jej zainstalowanie? Sprawdź!

Tak naprawdę od trybu życia, stosowanych urządzeń i ich jakości zależy, jak duże rachunki za prąd płacą mieszkańcy domów jednorodzinnych. Ile zużywa prądu pompa ciepła? Jest to uzależnione od wielu czynników, które omówimy w tym artykule.

Ile prądu zużywa pompa ciepła? Od czego zależy zużycie przez nią prądu?

Pompa ciepła jest ekologicznym i ekonomicznym sposobem na ogrzewanie domu. Możesz za jej pomocą znacząco obniżyć rachunki za ciepło, ale aby jednocześnie nie płacić wysokich rachunków za energię, trzeba wiedzieć, z jakiego systemu skorzystać i jak dopasować go do własnych potrzeb.

Nowoczesne pompy ciepła są w stanie pracować nawet wtedy, gdy temperatury zewnętrzne są ujemne. Do pracy potrzebują niewielkiej ilości energii elektrycznej.

Specjalista powinien zająć się montażem pompy ciepła
Najlepiej, jeśli montażem pompy ciepła zajmie się specjalista

To, ile prądu zużywa pompa ciepła, zależy w dużej mierze od jej mocy, metrażu budynku, a także od tego, jak dobrze jest on ocieplony. Chcąc stosować ekologiczne systemy grzewcze, warto wybudować dom pasywny korzystający z innowacyjnych technologii i minimalizujący straty ciepła. Wtedy faktycznie instalacja pompy ciepła się opłaca.

Ile prądu zużywa pompa ciepła? Jak obliczyć?

To, ile prądu zużywa pompa ciepła powietrzna, można obliczyć, znając jej współczynnik SCOP, ale także zapotrzebowanie budynku na ciepło. Należy podzielić zapotrzebowanie przez wartość współczynnika SCOP. Orientacyjne roczne zużycie prądu poznasz, jeżeli wiesz, ile kosztuje 1 kWh energii.

Typowe gospodarstwo domowe może zużyć rocznie 2000-3000 kWh energii na każde 100 m2. Wartość jest uśredniona i dotyczy wyłącznie centralnego ogrzewania. Jeżeli chcesz, aby pompa ciepła powietrzna podgrzewała również ciepłą wodę użytkową, do powyższej wartości należy doliczyć 1000 kWh energii.

Sprawdź też: Ile prądu zużywa piec elektryczny? Jak oszczędzać prąd?

Pompy ciepła są znacznie tańszą alternatywą dla kotłów elektrycznych. Wyróżniają się zarówno bardzo dużą wydajnością, jak i niezawodnym działaniem. Wspierasz również dzięki nim ekologię.

Jak działa pompa ciepła powietrzna?

Działanie powietrznej pompy ciepła opiera się na przemianach termodynamicznych czynnika chłodniczego w układzie chłodniczym urządzenia. Zmiany zachodzą dzięki parownikowi, sprężarce, skraplaczu i zaworowi rozprężnemu. Obieg ma ograniczenia, szczególnie gdy zewnętrzne temperatury są bardzo niskie i sięgają -20 stopni Celsjusza lub więcej. Praca pompy ciepła jest jednak w tym momencie wspomagana przez grzałkę elektryczną lub dodatkowe źródło ciepła na przykład kocioł gazowy. 

morele.net_korzystne oferty

Ile pompa ciepła? Koszty instalacji lub eksploatacji są wysokie, czy niskie? Wszystkiego dowiesz się w kolejnych linijkach!

Ile kosztuje pompa ciepła?

Koszt pompy ciepła do domu 100 m2 o mocy 8-16 kW zamyka się w granicach 23-55 tysięcy złotych. Jeżeli chcesz, aby urządzenie podgrzewało również wodę, należy kupić zasobnik, a to koszt od 2300 do 4000 zł, w zależności od jego pojemności.

Instalacja pompy ciepła wiąże się z zakupem niezbędnych podzespołów. Elementy hydrauliczne oraz elektryczne mogą kosztować od 5000 do nawet 10 000 zł. Bezprzewodowe sterowniki to koszt od 600 do 1100 zł.

Sprawdź też: Najtańsze ogrzewanie domu – jakie wybrać? Sprawdź!

Ceny stale się zmieniają. Koszt pompy ciepła do domu 200 m2, mniejszego bądź większego, jest tak naprawdę uzależniony od okresu, w którym decydujesz się na instalację, jakości podzespołów, a także wymagań, jakie masz wobec systemu grzewczego.

A ile kosztuje pompa ciepła z montażem? Musimy wydać między 40-55 tysięcy złotych, by do naszego domu została poprawnie podłączona pompa ciepła. Cena ta zdecydowanie wydaje się wysoka, jednak korzystanie z tego rozwiązania jest naprawdę opłacalne.

Jak zmniejszyć roczne zużycie prądu przez pompę ciepła?

Pompy ciepła powietrzne mogą stać się jeszcze bardziej ekonomicznym systemem do ogrzewania domu, jeżeli wybierzesz odpowiednią taryfę energetyczną. Najpopularniejszą dla domów jednorodzinnych jest G12w. Uwzględnia ona okresy obniżonej stawki za zakup energii elektrycznej:

  • w weekendy,
  • dni ustawowo wolne od pracy,
  • w dniach roboczych w godzinach 13:00-15:00 i 22:00-6:00.

Odpowiednio skonfigurowany system i ustawienie czasu pracy pompy ciepła w sposób dostosowany do najniższych cen w taryfie pozwoli na zużycie prądu wiążące się ze znacznie niższymi kosztami. Zmiany zobaczysz już na pierwszym rachunku za prąd.

Bardzo dobrym pomysłem jest również, aby pompę ciepła połączyć z instalacją fotowoltaiczną. Takie rozwiązanie pomaga obniżyć koszty ogrzewania oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Taniej możesz również chłodzić dom w najcieplejszych okresach w roku.

Ile prądu zużywa pompa ciepła
To, ile prądu zużywa pompa ciepła, zależy przede wszystkim od tego, jakie w danym budynku jest zapotrzebowanie energetyczne

Pompy ciepła mogą zużywać mniej energii także wtedy, gdy są systemami innowacyjnymi, o znakomitych parametrach technicznych, dlatego w takie urządzenia warto inwestować. Zapłacisz za nie początkowo dużo więcej, ale oszczędności na przestrzeni lat, jeżeli chodzi o rachunki, będą znaczne. 

Sprawdź też: Ile prądu zużywa kocioł elektryczny? Jak oszczędzać prąd?

Warto pamiętać, że powietrzna pompa ciepła to jeden z najlepszych systemów grzewczych umożliwiających wprowadzenie realnych oszczędności do domu, jeżeli chodzi o ogrzewanie. Zużycie energii w jej przypadku jest naprawdę niewielkie.

Mamy nadzieję, że wiesz już, jakie zalety ma pompa ciepła – ile zużywa prądu oraz ile kosztuje jej montaż i eksploatacja. Koniecznie podziel się swoimi doświadczeniami, w których główną rolę odgrywają pompy ciepła! Ceny są zbyt wysokie czy to się opłaca? 

8
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *