1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Szatkownica do warzyw — elektryczna czy ręczna? Podpowiadamy, jaki rozdrabniacz do warzyw wybrać!

Poradniki

2 lata temu

Szatkownica do warzyw — elektryczna czy ręczna? Podpowiadamy, jaki rozdrabniacz do warzyw wybrać!

Kuchnia Wyposażenie
4
0
0
4
0

Szatkownica do warzyw to funkcjonalne urządzenie, w które zaopatrzona jest każda profesjonalna kuchnia. Jeśli jeszcze jej nie masz, koniecznie zastanów się nad zakupem. Nie wiesz, jaka szatkownica do warzyw jest najlepsza? Podpowiadamy, który wariant wybrać.

Szatkownica do warzyw — rodzaje

Na rynku dostępnych jest wiele wariantów szatkownic, przez co wybór nie jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać. Te niezwykle praktyczne, choć niewielkie urządzenia, dzielą się na dwie główne grupy — ręczne i elektryczne. Oba rodzaje znacznie się od siebie różnią, co przekłada się na ich możliwości i funkcje. Pamiętaj o tym podczas dokonywania zakupu.

Szatkownica do warzyw
Szatkownica do warzyw czyli funkcjonalne urządzenie w kuchni

Zobacz: Temperówka do warzyw — czym jest, jaką wybrać? Podpowiemy w wyborze!

Szatkownice ręczne

Ręczna szatkownica do warzyw zajmuje niewiele miejsca, dzięki czemu bez problemu schowasz ją do szafki. Nie wymaga podłączenia do prądu, dlatego doskonale sprawdzi się np. na biwaku. Producenci oferują zestawy zaopatrzone w wiele ostrzy różnych kształtów i rozmiarów, które doskonale sprawdzają się podczas przygotowywania surówek, sałatek czy przetworów.

Szatkownice elektryczne

Elektryczna szatkownica do warzyw, choć zajmuje o wiele więcej miejsca niż ręczna, jest bardziej wydajna i poradzi sobie nawet z najtwardszymi jarzynami. Dołączane do zestawów pojemniki zwykle mają dużą pojemność, dzięki czemu nie musisz ciągle przerywać pracy, aby je opróżnić.  Z uwagi na wielofunkcyjność, szybkość pracy i moc, jest bardzo popularnym wyborem.

Szatkownica elektryczna
Szatkownica elektryczna | Źródło: erli.pl

Jakie są możliwości szatkownic do warzyw?

W zależności od producenta i parametrów technicznych szatkownice mają różne możliwości oraz zastosowania. Wymienne wkładki z różnymi ostrzami pozwalają na wykorzystanie jednego urządzenia do wielu zadań, np. krojenia zarówno w talarki, jak i słupki. Wielozadaniowość nie zawsze jednak przekłada się na jakość, o czym należy pamiętać podczas zakupu.

Krojenie w talarki

Profesjonalna szatkownica do warzyw, zarówno ręczna, jak i elektryczna, zwykle jest wyposażona w odpowiednie ostrza przeznaczone do krojenia w talarki. Ta pierwsza opcja nie nadaje się jednak do wszystkich warzyw, jednak druga, jeśli ma odpowiednią moc i pojemność, poradzi sobie nawet z większymi jarzynami, takimi jak ziemniaki, buraki czy seler.

Krojenie w talarki przez szatkownicę
Krojenie w talarki przez szatkownicę | Źródło: garneczki.pl

Krojenie w słupki

Warzywa pokrojone w słupki doskonale sprawdzą się zarówno w zupie, jak i sałatce. Z tym zadaniem poradzi sobie prawie każda maszynka do krojenia warzyw, należy jednak pamiętać o zakupie odpowiedniego rozmiaru oraz ostrza. Producenci szatkownic oferują wymienne wkłady, których główną zaletą jest możliwość natychmiastowej wymiany w przypadku uszkodzenia.

Rozdrabnianie warzyw w kostkę

Krajacz do warzyw, mający funkcję rozdrabniania jarzyn w kostkę, jest wyjątkowo przydatnym urządzeniem nie tylko dla profesjonalnego kucharza, lecz także amatora. Jeśli decydujesz się na wariant ręczny (jest on zwykle mniej wytrzymały niż elektryczny), warzywa wystarczy podgotować, aby zmiękły. W tym przypadku zdarza się, iż ręczna szatkownica do warzyw w kostkę jest bardziej precyzyjna niż wersja na prąd.

Rozdrabnianie warzyw w kostkę
Rozdrabnianie warzyw w kostkę

Tarcie

Podstawowym urządzeniem wykorzystywanym do tarcia warzyw jest zwykła kuchenna tarka, o której słyszał prawdopodobnie każdy człowiek. Jeśli jednak znudziło Cię ręczne obrabianie jarzyn albo robisz to często i tracisz w ten sposób dużo czasu, zastanów się nad zakupem elektrycznej szatkownicy wyposażonej w funkcję tarcia. Urządzenia na prąd pracują zdecydowanie szybciej oraz wydajniej, co znacząco przyspieszy przygotowywanie potraw.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szatkownicy do warzyw?

Z biegiem czasu producenci dodają coraz to nowsze funkcje do swoich urządzeń, co często sprawia, że użytkownik czuje się zagubiony. Na co powinieneś zwrócić uwagę, kiedy kupujesz szatkownicę lub rozdrabniacz do warzyw? Przede wszystkim koniecznie przeczytaj informacje zawarte w instrukcji oraz określ swoje wymagania.

Materiał

Wyjątkowo istotną kwestią jest materiał, z którego zostały wykonane wszelkie urządzenia kuchenne, w tym siekacz do warzyw czy szatkownica. Zarówno elementy tnące, jak i obudowa muszą być wykonane z trwałych i odpornych na uszkodzenia mechaniczne tworzyw. Najczęściej wybierana jest stal nierdzewna, która gwarantuje odpowiednią wytrzymałość oraz twardość.

Krojenie marchewki w talarki

Ilość i rodzaj wkładek

Istotny podczas wyboru odpowiedniej szatkownicy jest rodzaj oraz ilość wkładek. Im więcej, tym lepiej, ponieważ to dzięki nim Twoje urządzenie poprawnie funkcjonuje. Ważne jest, aby wkładki różniły się zastosowaniem, a także były łatwo wymienne. Zwróć uwagę również na to, czy ostrza można bezproblemowo myć w zmywarce.

Moc

Każda szatkownica elektryczna ma swoją moc, dzięki której jest w stanie poradzić sobie z krojeniem i tarciem warzyw. Jeśli chcesz, aby Twoje urządzenie nie miało problemu nawet z największymi warzywami czy owocami, zaopatrz się w wariant cechujący się wysoką jakością oraz odpowiednimi parametrami. Warto sięgnąć po szatkownice mające minimum 500 W.

Warzywa pocięte w plasterki przez szatkownicę elektryczną
Warzywa pocięte w plasterki przez szatkownicę elektryczną

Zalety i wady szatkownic

Każda maszynka do krojenia warzyw, zarówno ręczna, jak i elektryczna, ma swoje zalety oraz wady. Przede wszystkim zwróć uwagę na jakość, która bezpośrednio przekłada się na ilość plusów i minusów płynących z wyboru danego sprzętu oraz późniejszego użytkowania. Aby nie kupić kota w worku, warto zapoznać się z nimi jeszcze przed zakupem.

Szatkownice elektryczne

Główną zaletą szatkownic elektrycznych jest ich wydajność, możliwość krojenia dużych warzyw oraz szybkość działania. Jeśli więc zależy Ci na czasie, te urządzenia z pewnością sprawdzą się u Ciebie lepiej niż warianty ręczne. Wadą szatkownic na prąd jest przede wszystkim ich rozmiar. Jeżeli więc szukasz poręcznego rozwiązania, elektryczna szatkownica nie będzie odpowiednim wyborem.

Szatkownica elektryczna czy ręczna - jaką wybrać?
Szatkownica elektryczna czy ręczna – jaką wybrać? | Źródło: fakt.pl

Szatkownice ręczne

Szatkownice ręczne wszędzie się mieszczą i mają łatwo wymienialne ostrza. Często pozwalają dokładniej skroić czy zetrzeć produkt niż wariant elektryczny, przez co nadają się do niedużych warzyw i owoców. Przeważnie jednak cechuje je częstsze występowanie usterek, spowodowane wykorzystaniem mniejszych elementów oraz gorszych jakościowo materiałów. 

Wiesz już, jaka szatkownica elektryczna do warzyw jest najlepsza oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze wariantu ręcznego. Dzięki wielu opcjom dostępnym na rynku, z pewnością znajdziesz odpowiedni sprzęt dla siebie oraz reszty domowników. Jeśli Twoja przygoda z urządzeniami kuchennymi dopiero się rozpoczęła, musisz pamiętać, że wariant oraz jego cena są bardzo istotne. Nie warto oszczędzać na sprzętach mających styczność z pożywieniem, ponieważ konsekwencje mogą być nieprzewidywalne i niebezpieczne.

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.