1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Ile prądu zużywa suszarka do ubrań? Jaką wybrać?

Poradniki

1 rok temu

Ile prądu zużywa suszarka do ubrań? Jaką wybrać?

Łazienka
2
0
1
2
0

Suszarka do ubrań staje się standardowym wyposażeniem coraz większej liczby domów. Jest wyjątkowo przydatna w okresie jesienno-zimowym, przyspieszając czas schnięcia kołder, poszewek, koców czy grubych bluz polarowych. Ile prądu zużywa suszarka do ubrań? Jaka suszarka do ubrań będzie odpowiednia do kawalerki w bloku, jaka zaś dla dużej wielopokoleniowej rodziny?

Zimą zwykła suszarka na ubrania, ustawiana w salonie lub w łazience, przeważnie nie zdaje egzaminu. W wyziębionych pomieszczeniach gromadzi się tylko wilgoć, co może powodować psucie się sprzętów oraz pojawienie się pleśni i grzybów. Nieprzyjemny zapach odzieży również przemawia za tym, aby skierować się w stronę nowoczesnych sprzętów. Suszarka bębnowa slim to rozwiązanie idealne do wąskich, małych łazienek w bloku. Pralko-suszarka to alternatywa dla zakupu dwóch oddzielnych urządzeń. Może być dobrym wyborem w sytuacji okrojonego budżetu bądź braku miejsca na ustawienie dwóch sprzętów. Ile kosztuje łączący obie te funkcje? Dlaczego pralko-suszarki są tak popularne? Dlaczego na ich wyposażeniu powinna znajdować się pompa ciepła? Z jakim zużyciem prądu wiąże się użytkowanie tego typu sprzętu?

Od czego zależy zużycie energii elektrycznej przez suszarkę do ubrań?

Zużycie energii elektrycznej przez suszarkę do ubrań zależy od kilku czynników, takich jak: typ suszarki, wielkość ładunku i rodzaj tkaniny. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na zużycie energii elektrycznej jest typ suszarki do prania. Na przykład w suszarkach elektrycznych używających metody kompensacyjnej zauważalny jest większy pobór prądu niż w przypadku suszarek z pompą ciepła. Wielkość wsadu również może mieć wpływ na zużycie energii, ponieważ większe wsady wymagają więcej energii do wysuszenia. Rodzaj tkaniny może mieć wpływ na zużycie energii elektrycznej, ponieważ niektóre tkaniny odprowadzają wodę wolniej niż inne. Przykładowo polar schnie znacznie szybciej niż bawełna, a poszewki szybciej niż gruba narzuta. Aby zaoszczędzić na kosztach energii, zaleca się używanie jak najniższego ustawienia temperatury i unikanie nadmiernego suszenia ubrań – warto je rozwiesić na sznurku w stanie lekko wilgotnym, zwłaszcza latem. Ponadto regularne czyszczenie filtra przepływowego również może pomóc w zmniejszeniu zużycia energii. W przypadku wielu modeli jego zatkanie może ograniczać możliwości w odprowadzaniu cieczy odciągniętej z ubrań, a nawet całkowicie zablokować tę możliwość.

Filtr w suszarce do ubrań musi być regularnie czyszczony
Pamiętaj o czyszczeniu filtra w suszarce do ubrań

Rodzaje suszarek do ubrań – jaka będzie najlepsza?

Rodzaj wybranej suszarki do ubrań zależy od posiadanego budżetu i wielkości ładunku prania. Istnieją trzy główne typy suszarek do ubrań: wentylowane, kondensacyjne i z pompą ciepła. Suszarki z nawiewem są najbardziej popularną i ekonomiczną opcją. Wykorzystują gorące powietrze z zewnątrz do suszenia ubrań i wydalają wilgoć przez otwór wentylacyjny. Suszarki kondensacyjne wykorzystują system kondensacyjny do chłodzenia powietrza i usuwania wilgoci, są najlepsze do małych ładunków i delikatnych tkanin. Suszarki z pompą ciepła wykorzystują połączenie ciepłego i zimnego powietrza do suszenia ubrań i są bardziej energooszczędne niż suszarki kondensacyjne lub wentylacyjne. Są one jednak zazwyczaj droższe. Wybierając suszarkę do ubrań, weź pod uwagę wielkość ładunku, koszt urządzenia i efektywność energetyczną modelu.

Sprawdź też: Ile prądu zużywa zmywarka? Jak obliczyć rachunek za wodę?

Rachunki za prąd – jak oszczędzać energię w przypadku suszarki do ubrań?

Jeśli chodzi o oszczędzanie energii i pieniędzy na rachunkach za prąd, jedną z najlepszych rzeczy, jaką można zrobić, jest zainwestowanie w energooszczędną suszarkę do ubrań. Warto szukać oznaczenia klasy energetycznej na sprzęcie, którego zakup bierze się pod uwagę. Wskazuje ono, ile energii zużywa urządzenie do wykonania swojej pracy. Im wyższa klasa, tym bardziej wydajna jest suszarka i tym niższa cena za kWh. Należy sprawdzić etykietę produktową, by porównać szacunkowe zużycie energii przez różne modele.

Inne przydatne wskazówki i opcje wpływające korzystnie na oszczędzanie energii przez suszarkę do ubrań to m.in.:

– funkcja automatycznego wykrywania ciężaru wsadu w suszarce, aby dostosować czas cyklu i temperaturę do jego wielkości;  

– czyszczenie filtra przepływowy przynajmniej raz na tydzień albo dwa;

– stosowanie niższego ustawienia temperatury i krótszego czasu suszenia;

– jeśli to możliwe, warto powiesić ubrania do wyschnięcia na sznurze lub stojaku do suszenia;

– stosowanie timera, który wyłączy suszarkę, gdy ubrania będą już suche.

Stosując się do tych wskazówek, można zmniejszyć swój rachunek za prąd i pomóc środowisku, zużywając mniej energii.

korzystne oferty morele

Klasa energetyczna suszarki do ubrań

Suszarki do ubrań są ważnym elementem wyposażenia wielu gospodarstw domowych. Klasa energetyczna może mieć ogromny wpływ na cenę za kWh. Klasa energetyczna suszarki wskazuje, jak bardzo jest ona energooszczędna i pomaga określić koszt jej eksploatacji. Suszarki są zwykle oceniane w skali od A do G, przy czym A jest najbardziej wydajna, a G najmniej. Im wyższa klasa energetyczna, tym niższa cena za kWh i tym bardziej energooszczędna suszarka. Na przykład suszarka o klasie energetycznej A będzie kosztować znacznie mniej za kWh niż suszarka o klasie G. Wybierając sprzęt, warto wziąć pod uwagę klasę energetyczną i cenę za kWh, aby mieć pewność, że wybierze się najbardziej energooszczędną suszarkę w ramach swojego budżetu.

Sprawdź też: Ile prądu zużywa lodówka? Ile zapłacisz?

2
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Nie zmniejszy sie cena za kwh, bo cena jest stała, moze zmienic sie ilosc kwh. Troche bzdurnie i myląco napisany artykul

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *