Klimatyzacja w domu jeszcze niedawno była synonimem luksusu, dzisiaj jest powszechnym wyposażeniem mieszkań. W czasach podwyżek cen prądu Polacy zastanawiają się, ile prądu zużywa klimatyzacja oraz jak obliczyć zużycie prądu, w celu oszczędności pieniędzy.
Wiele osób postanowiło ograniczyć swoje wydatki na zużycie energii ze względu na wysokie opłaty za prąd. Poza podstawowymi urządzeniami elektrycznymi jak telewizor czy piekarnik, ludzie coraz częściej w swoich domach mają mniej popularne urządzenia zasilane prądem. Jednym z nich jest klimatyzacja domowa, która swoje zastosowanie posiada również w biurach. Ludzie zastanawiają się, czy posiadanie klimatyzacji nie jest przypadkiem zbędnym luksusem oraz ile prądu zużywa klimatyzacja.
Czym jest i do czego służy klimatyzacja?
Fala upałów, która przeszła przez Polskę w ostatnich latach, skłoniła wielu Polaków do zakupu klimatyzacji, która dotychczas była spotykana głównie w biurach. Wiele osób przy temperaturach przekraczających 30 stopni Celsjusza, nie jest w stanie wysiedzieć w domu przy zwykłym wiatraku.
Sprawdź też: Ile prądu zużywa materac przeciwodleżynowy? Rachunki za prąd.
Klimatyzacja najprościej rzecz ujmując, służy do ochłodzenia pomieszczenia, poprzez obniżenie jego temperatury. Dzieje się tak, dzięki wymianie powietrza w pomieszczeniu, które pozwala na utrzymywanie pożądanych warunków powietrza takich jak jego temperatura czy poziom wilgotności.
Od czego zależy zużycie energii elektrycznej przez klimatyzację?
Ludzie, którzy zainwestowali w klimatyzacje do swojego domu, zastanawiają się, od czego zależy zużycie energii elektrycznej przez klimatyzacje. Na to ile klimatyzator zużyje prądu, wpływa kilka istotnych czynników. Pierwszym z nim jest klasa efektywności energetycznej. Wszystkie urządzenia elektryczne sprzedawane w Unii Europejskiej są pod tym kątem klasyfikowane, a najbardziej energooszczędne urządzenia otrzymują literę A na zielonym tle. Im wyższa klasa, tym niższe będzie zużycie.
Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na zużycie prądu przez klimatyzator jest moc chłodnicza wyrażana w kilowatach. Im większa moc, tym większy pobór energii.
Oczywistym powodem, od którego zależy zużycie energii przez klimatyzator, jest czas jego działania. Im mniej klimatyzator jest na chodzie, tym mniej energii pobiera. Dodatkowo korzystnie na pracę klimatyzatora, za czym idzie jego mniejsze zużycie energii, wpływają też pomniejsze czynniki jak np. zamknięte okna.
Ile prądu zużywa klimatyzacja?
To ile prądu zużywa klimatyzacja, zależy od wielu podanych powyżej czynników. Nie da się jednoznacznie określić, ile ogólnie prądu zużywa klimatyzacja, bez określenia jej mocy, czasu działania czy klasy energetycznej.
Natomiast wiemy, że do ochłodzenia dziesięciu metrów kwadratowych pomieszczenia potrzebna jest jedna kilowata mocy. Dla urządzenia o maksymalnej mocy 3500 watów, określonego klasą energetyczną A wedle starej nomenklatury, zużycie prądu to około 1,1 kilowata. Warto natomiast pamiętać, że pobór energii elektrycznej jest niższy dwu, a nawet trzykrotnie aniżeli moc nominalna klimatyzatora, ponieważ nie pracuje on zazwyczaj z pełną mocą.
Jak obliczyć zużycie prądu przez klimatyzację?
W czasach, gdy ceny prądu szybują w górę przez hiperinflacje, wiele osób zastanawia się nad tym, ile energii zużywają ich urządzenia. Sprzętem, którego zużycie prądu interesuje nas, szczególnie w okresie letnim jest klimatyzacja. Aby obliczyć zużycie prądu przez klimatyzator domowy, potrzebne są pewne dane.
Trzeba ustalić, jak duże pomieszczenie klimatyzator będzie ochładzał, jaką mocą urządzenie dysponuje i z jaką mocą chłodniczą działa oraz czas jego działania. Ważna jest też klasa energetyczna urządzenia. Dzięki tym parametrom obliczymy średnie zużycie prądu na godzinę. Gdy mamy te dane, wystarczy pomnożyć je przez czas działania podczas miesiąca i dostaniemy informację, ile prądu w cyklu zużył klimatyzator. Idąc dalej, możemy też obliczyć koszt pracy urządzenia, mnożąc zużytą energię w kWh przez stawkę określoną w naszej taryfie.
Ile kosztuje klimatyzacja do domu?
Podczas gdy w Polsce w ostatnich latach okres wakacyjny jest coraz cieplejszy, Polacy zastanawiają się nad zakupem klimatyzatora do domu. Dla wielu upały są na tyle nieznośne, że ciężko wysiedzieć im w domu. Jest to szczególnie uciążliwe dla osób pracujących zdalnie z domu, co w postcovidowych czasach jest częstą praktyką. Posiadanie klimatyzacji w domu jeszcze kilkanaście lat temu było rzadkim zjawiskiem, a w mieszkaniach Polaków królowały głośne i niezbyt skuteczne wentylatory. Warto jednak zastanowić się, czy kupno klimatyzacji do domu jest, aż tak drogą inwestycją?
Sprawdź też: Ile prądu zużywa piec elektryczny? Jak oszczędzać prąd?
Na cenę klimatyzatorów wpływa kilka czynników. Jednym z nich jest typ urządzenia. Najtańsze są klimatyzatory przenośne, niestety charakteryzują się one niewystarczającą wydajnością. Pozostałe typy urządzeń to klimatyzatory split, nadające się do chłodzenia jednego pomieszczenia oraz multisplit, kontrolujące temperaturę w wielu pokojach, idealne do dużych domów. Ważnym czynnikiem jest też maksymalna moc urządzenia oraz jego klasa energetyczna. Urządzenia split o mocy 3,5 kW to koszt między 1500, a 2000 złotych. Z kolei klimatyzator o mocy 5 kW jest wyceniany nawet na 3000 złotych. Natomiast za klimatyzator multisplit musimy liczyć się z wydatkiem powyżej 4 tysięcy. Do kosztów samego urządzenia trzeba doliczyć instalacje, która kosztuje około tysiąca złotych.