1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Dofinansowanie na remont domu – programy dostępne w 2024

Poradniki

4 miesiące temu

Dofinansowanie na remont domu – programy dostępne w 2024

Budowa i remont Prawo
3
1
0
3
1

Czy w 2024 możemy liczyć na dofinansowanie na remont domu? Gdzie złożyć wniosek? Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać dofinansowanie na ocieplenie domu lub montaż fotowoltaiki? Zobacz!

Zastanawiasz się, czy brać kredyt na remont domu? Szukasz rozwiązań, które pomogą Ci finansowo z pracami budowlanymi, które trzeba przeprowadzać w budynku co kilka-kilkanaście lat? Doskonale trafiłeś! W tym artykule poznasz programy obowiązujące w 2024 roku, a także dowiesz się, jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać dofinansowanie wybranych prac remontowych!

Dofinansowanie na remont domu – czy to możliwe?

Prace remontowe nie należą do tanich inwestycji. Termoizolacja budynku, zakup oraz montaż fotowoltaiki, pompy ciepła lub budowa systemu retencji do gromadzenia i odprowadzania wody deszczowej to przedsięwzięcia, które mogą naprawdę wiele nas kosztować. Na szczęście – istnieją programy rządowe skierowane do tych, którzy podejmują się odnowienia elementów swojego domostwa.

dofinansowanie na remont domu
Planowanie remontu domu nie jest łatwe, a co więcej – nie jest tanie

Możliwość ubiegania się o konkretne programy, a także wysokość kwot zależy od dochodu mieszkańców oraz tego, ile lat ma budynek. Na przykład o dofinansowanie na remont domu starszego niż 10 lat można wnioskować bez kłopotu, jeśli jednak jest on nowszy – będziemy wykluczeni z programu Czyste Powietrze. 

Specjalne programy oferuje PFRON. Dofinansowanie do remontu dla osób o lekkim, umiarkowanym i znacznym stopniu niepełnosprawności, a także posiadających orzeczenie o niezdolności do pracy również istnieją. Szczegóły dostępne są na stronie tego organu administracji publicznej.

Sprawdź też: Remont starego domu – z tym poradnikiem nic Cię nie zaskoczy!

Ponadto warto zapoznać się z dotacjami samorządowymi. Często w taki sposób, lokalnie, możemy zadbać o dodatkową pomoc finansową w razie potrzeby. Warto szukać ich na poziomie zarówno wojewódzkim, powiatowym, jak i gminnym

Jakie dofinansowania na remont możemy otrzymać w 2024?

Wiesz już, czy można dostać dofinansowanie na remont domu – teraz zapoznaj się z programami, które obowiązują w 2024 roku. Są to:

 • Mój Prąd,
 • Ulga Termomodernizacyjna,
 • Czyste Powietrze,
 • Moje Ciepło,
 • Moja Woda.

Dzięki nim być może nie będzie Ci potrzebny kredyt na remont mieszkania lub domu! Jedynym minusem są dość rygorystyczne wymagania, które trzeba spełnić, by otrzymać dane dofinansowanie. Poniżej poznasz zarówno kwoty możliwe do otrzymania, jak i zasady przyznawania pomocy finansowej.  

morele.net_korzystne oferty

Jeśli marzy Ci się ogromna metamorfoza starego domu „przed i po” za niewielkie pieniądze – zdecydowanie powinieneś się tym zainteresować. W ten sposób, po spełnieniu określonych warunków można otrzymać setki tysięcy złotych wsparcia finansowego.

Mój Prąd

Program Mój Prąd 6.0 skierowany będzie do każdego, kto zdecydował się na zakup oraz montaż pompy ciepła i fotowoltaiki od 01.02.2020 r. Jego start szacowany jest na kwiecień, a stawki, które przedstawię poniżej, są już znane.

W edycji programu Mój Prąd 6.0 można będzie liczyć na zwrot w wysokości:

 • 28 500 zł – gruntowa pompa ciepła,
 • 19 400 zł – pompa ciepła powietrze-woda o podwyższonej klasie energetycznej,
 • 16 000 zł – magazyn energii elektrycznej,
 • 12 600 zł – pompa ciepła powietrze-woda,
 • 7 000 zł – fotowoltaika o mocy 2-10 kW,
 • 5 000 zł – magazyn ciepła,
 • 4 400 zł – pompa ciepła powietrze-powietrze,
 • 3 500 zł – kolektory słoneczne,
 • 3 000 zł – system zarządzania energią EMS/HEMS.

Łącznie dofinansowanie dla osób, które pierwszy raz składają wniosek, może wynieść aż 58 000 zł zwrotu. Ci, którzy już mieli okazję skorzystać z dotacji, mogą z kolei liczyć na maksymalnie 54 000 zł. Pamiętać należy o tym, że wnioski składamy jedynie drogą elektroniczną za pośrednictwem Generatora Wniosków o Dofinansowanie, który znajduje się na stronie gwd.nfosigw.gov.pl.

panele fotowoltaiczne
Dofinansowanie do fotowoltaiki to ogromny plus, dzięki któremu oszczędzimy naprawdę wiele

O dofinansowanie na remont domu w tym zakresie mogą ubiegać się inwestorzy, którzy:

 • rozliczają się w net-billingu i nie złożyli dotychczas ani jednego wniosku w Mój Prąd,
 • przeszli na rozliczanie się w net-billingu,
 • korzystali już z zalet dotacji, ale dokupili urządzenia zwiększające autokonsumpcję, a które są wymienione w programie Mój Prąd,

Ulga Termomodernizacyjna

W przypadku termomodernizacji również możliwe jest dofinansowanie na remont domu. Wniosek w przypadku ulgi nie istnieje – tu wydatki odliczane są w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub PIT-28. Należy także załączyć do niego PIT/0 wskazujący na informacje o odliczeniach.

Termomodernizacja budynku to kosztowna inwestycja. Dzięki uldze odliczyć można do 53 000 zł. W skład ulgi wchodzą między innymi:

 • kocioł gazowy kondensacyjny z osprzętem,
 • koszty audytu energetycznego,
 • materiały budowlane, 
 • przyłącze do sieci ciepłowniczej lub gazowej,
 • kolektor słoneczny z osprzętem,
 • ogniwa fotowoltaiczne z osprzętem,
 • dokumentacja projektowa.

Wszystko to, co wpłynie na optymalizację domów i mieszkań pod kątem strat ciepła oraz oszczędności energii brane jest pod uwagę. Więcej szczegółów możesz poznać na stronie e-pity.pl. Jest to pewnego rodzaju dotacja na ocieplenie domu, dzięki której możliwa jest zarówno termoizolacja budynku, jak i zakup urządzeń poprawiających komfort termiczny.

Czyste Powietrze

Kolejne dofinansowanie do ocieplenia domu, ale nie tylko! Program Czyste Powietrze obejmuje także wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, instalacji systemu wentylacji mechanicznej z rekuperacją, zakup pompy ciepła, wymianę instalacji grzewczej czy zakup oraz montaż paneli fotowoltaicznych. Dzięki tej opcji możemy liczyć nawet na 136 000 zł w formie dotacji. A jak działa Czyste Powietrze – ocieplenie? Wymagania, aby otrzymać pomoc, są dość rygorystyczne. 

W tym przypadku trzeba mieć na uwadze to, jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać dofinansowanie do wymiany okien czy zakupu i montażu nowych instalacji. Najważniejszym kryterium jest wiek budynku oraz wielkość dochodu na mieszkańca danej posiadłości. Przede wszystkim budynek nie może liczyć sobie mniej niż 10 lat, a na maksymalną kwotę dofinansowania mogą liczyć tylko ci, w których domostwie dochód nie przekracza 1 090 zł na osobę. Nieco niższe dofinansowania z kolei otrzymają ci, których dochód na osobę nie przekracza do 1 894 zł miesięcznie na osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub do 2 651 zł miesięcznie na osobę w gospodarstwie jednoosobowym. Najniższy pułap wsparcia jest dostępny dla osób, które zarabiają do 135 000 zł rocznie

Sprawdź też: Jak tanio wykończyć schody betonowe? Pomysł na tanie schody

Wniosek o dołączenie do programu Czyste Powietrze można złożyć w przez internet poprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie lub osobiście we właściwym oddziale Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To dofinansowanie na remont domu może być również pobrane przez samorządy – ich udziałem może być pomocą dla najbardziej potrzebujących rodzin. 

Moje Ciepło

Dotacja Moje Ciepło to kolejna możliwa termomodernizacja! Dofinansowanie w tym przypadku oznacza zwrot w wysokości od 7 000 zł do 21 000 zł. Urządzeniem objętym tą ofertą jest pompa ciepła

Program Moje Ciepło pozwala na inwestycję w:

 • pompy ciepła woda-powietrze,
 • pompy ciepła powietrze-powietrze,
 • gruntowe pompy ciepła.
dofinansowanie na remont domu
Planowanie prac remontowych może być łatwiejsze, gdy wiemy, że mamy wsparcie finansowe

Cały program polega na zredukowaniu emisji dwutlenku węgla i obowiązuje do 31 grudnia 2026 r. albo do momentu wyczerpania środków. Podmiotem odpowiedzialnym za dysponowanie 600 mln zł jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wnioski można składać wyłącznie w wersji elektronicznej przez GWD. 

Moja Woda

Tym razem czas na wodę – program Moja Woda to wsparcie w pracach budowlanych na zewnątrz. Polega on na dopłacie w wysokości do 6 000 zł za wykonanie retencji do gromadzenia i odprowadzania wody deszczowej. 

To dofinansowanie na remont domu pozwoli zatrzymać wody opadowe lub roztopowe na terenie nieruchomości. Koszty zwrotne obejmują następujące elementy:

 • przewody odprowadzające wody opadowe zebrane z rynien lub wpustów do zbiornika,
 • elementy nawadniające,
 • instalację rozsączającą,
 • zbiornik retencyjny,
 • zakup elementów,
 • montaż i uruchomienie poszczególnych elementów,
 • ewentualną budowę.

Aktualnie trwa program Moja Woda 3.0, której koniec wyznaczony jest na 30.06.2024 r. Możliwe jest jego wcześniejsze zakończenie, jeśli nie będzie już więcej dostępnych środków. 

Jak uzyskać dofinansowanie na remont domu?

Czy to Moje Ciepło, czy Czyste Powietrze – ocieplenie domu możliwe jest z dofinansowaniem! W obu tych przypadkach, a także przy programie Mój Prąd oraz Moja Woda wymaga złożenia odpowiednich wniosków. Dla wysokości zwrotów kosztów nie bez znaczenia są dochody mieszkańców danego budynku.

Ulga Remontowa 2024 jak na przykład Ulga Termomodernizacyjna to z kolei nieco inny typ pomocy finansowej. To dofinansowanie na remont domu przychodzi do nas wtedy, gdy rozliczamy PIT.

Chcąc zyskać jak najwięcej i mieć pewność, czy na pewno możemy skorzystać z danych dofinansowań, najlepiej jest zwrócić się na strony rządowe. Tam odnajdziesz szczegółowe informacje dotyczące czasu trwania, a także poznasz wymogi dotyczące dołączenia do konkretnego programu.

dofinansowanie na remont domu
Dofinansowanie na remont domu pozwoli Ci zrobić wszystko to, czego potrzebujesz!

Ważną rzeczą, o której nie można zapominać, jest fakt, że dotacje otrzymujemy po sfinansowaniu wszystkich wydatków. Oznacza to, że w pierwszej kolejności musimy samodzielnie zapłacić za robociznę i materiały, a dopiero później ubiegać się o pomoc.

Dofinansowanie na remont domu, a kredyt hipoteczny

Przed tym, gdy będziemy ubiegać się o dofinansowanie na remont domu – trzeba samodzielnie sfinansować wydatki. W tym celu może sprawdzić się kredyt hipoteczny, pożyczka hipoteczna lub po prostu kredyt na remont domu

Niektóre banki posiadające współpracę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pozwalają na wygodną spłatę części kredytu bankowego. To, czy Twój bank jest jednym z nich, możesz sprawdzić na stronie internetowej.

Sprawdź też: Ile kosztuje hektar ziemi rolnej? Ceny ziemi rolnej w 2024 roku

Kredyt hipoteczny na remont domu polecany jest z kilku względów. Przede wszystkim zachęcające jest niskie oprocentowanie i możliwość zapożyczenia się na naprawdę dużą kwotę. Zniechęcający z kolei może być fakt konieczności uiszczenia wkładu własnego. A ponadto oczywiście niezbędne jest również posiadanie na własność nieruchomości.

Mam nadzieję, że na liście znalazłeś idealne dofinansowanie na remont domu i wszystko jest jasne! Czy korzystałeś z którejś z wyżej wymienionych dotacji? W jaki sposób planujesz sfinansować inwestycje remontowe? Koniecznie podziel się w sekcji komentarzy swoimi doświadczeniami, przemyśleniami i planami!

Źródło obrazów: Adobe Stock

3
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *