1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Ekoskóra łuszczy się – jak naprawić popękaną skórę na kanapie?

Poradniki

10 miesięcy temu

Ekoskóra łuszczy się – jak naprawić popękaną skórę na kanapie?

DIY
6
2
3
6
2

Co zrobić, gdy ekoskóra łuszczy się i zaczyna wyglądać nieestetycznie? Jest to dość często spotykany problem, który na szczęście można rozwiązać. Oto metody, które mogą pozwolić na naprawę ekoskóry.

Od kilku lat w produkcji mebli, odzieży, czy w motoryzacji można coraz częściej spotkać się z ekoskórą. Jest ona stosowana jako bardziej ekologiczny zamiennik dla naturalnej skóry, który do tego nie wymaga śmierci zwierząt. Z wielu powodów nie jest to jednak perfekcyjna alternatywa. Powszechnie uważa się, że trwałość ekoskóry jest niższa i szybciej ulega ona zniszczeniu. Jednym z problemów jest łuszczenie. W takim razie jak pielęgnować ekoskórę i naprawiać ją w razie wszelkich problemów?

Ekoskóra – co to?

Jaką trwałość ma skóra ekologiczna? Skład Jak już zostało to wspomniane, coraz częściej można spotkać się z obecnością ekoskóry. Co to jest? Pod względem konstrukcji nie ma ona oczywiście nic wspólnego ze skórą naturalną, ma jedynie imitować ją pod względem dotyku i innych kwestii. Z racji na swój skład i sposób wykonania nie jest jednak aż tak wytrzymała. Ekoskóra bywa też nazywana skajem.

ekoskóra
Źródło: hozencollection.com

Sprawdź też: Czym czyścić skórę? Domowe sposoby na czyszczenie skóry

Do produkcji ekoskóry wykorzystuje się tworzywa sztuczne. Najczęściej jest to poliester oraz winyl. Płaty poliestru są po prostu pokrywane winylową powłoką tak, by osiągnąć podobny efekt jak w przypadku skóry naturalnej. Właśnie dlatego nazywa się eko — jej produkcja pozwala oszczędzić życie wielu zwierząt.

Ekoskóra łuszczy się – co może być przyczyną?

Łuszcząca się ekoskóra to dość częsty problem wśród posiadaczy mebli obitych tym materiałem. Z czego on wynika i jak temu zapobiec? Problem to efekt samej charakterystyki ekoskóry. Przez to, że wykonuje się ją ze surowców sztucznych, jest bardziej podatna na różnego rodzaju nacisk, zaginanie itd. Do tego nie radzi sobie tak dobrze z odprowadzaniem wilgoci z racji na brak naturalnych porów. Z tego powodu często skóra na kanapie się łuszczy przez to, że na przykład często przesiadujemy na niej, będąc lekko spoconymi.

Popękana ekoskóra – jak naprawić? Sprawdzone sposoby

Znacznie mniej przyjemną sytuacją od złuszczenia jest popękana ekoskóra. Jak naprawić kanapę, czy nawet kurtkę z takiego materiału? Istnieje wiele metod. Najprostszym może być po prostu zakrycie powstałego pęknięcia. Jest to jednak rozwiązanie tymczasowe, gdyż defekt będzie się z czasem powiększać. Dlatego warto zająć się nim tak szybko, jak to tylko możliwe.

Jedna z metod, którą warto zastosować, gdy nie wiemy, jak naprawić popękaną skórę na kanapie to po prostu zszycie pęknięcia. W ten sposób można poradzić sobie tylko z niewielkimi pęknięciami. Gdy ich rozmiary są większe, to trzeba szukać innego sposobu na to, jak naprawić kanapę z eko skóry.

Popękana ekoskóra

Najpopularniejsze jest załatanie powstałej dziury z pomocą odpowiednio dobranej łaty. W tym celu trzeba jednak postarać się o wybranie idealnego koloru, by łatka nie rzucała się w oczy. Dlatego warto zapisać sobie tkaninę, z jakiej wykonana jest kanapa. W ten sposób znalezienie potem odpowiedniej łaty będzie dużo prostsze. Kupioną łatkę trzeba oczywiście dokładnie przyciąć, zachowując niewielki zapas. Następnie konieczne jest też przygotowanie powierzchni kanapy. Ekoskóra musi zostać dokładnie oczyszczona i odtłuszczona. Potem wystarczy użyć kleju do skór, by przykleić łatkę.

O kolor łatki nie trzeba się martwić, jeśli postawimy na płynną skórę w odpowiednim kolorze. Wtedy wystarczy przykleić dowolną łatkę od spodu dziury. Następnie należy dokładnie nałożyć płynną skórę tak, by pokryła całe rozdarcie i poczekać aż wyschnie. Na koniec warto dodatkowo wyrównać powierzchnię oraz pokryć ją farbą i zabezpieczyć środkiem do konserwacji.

Ekoskóra – pielęgnacja. Konserwacja skaju

W przypadku ekoskóry pękanie i inne defekty można ograniczyć poprzez odpowiednie dbanie. Konserwacja skaju polega przede wszystkim na regularnym czyszczeniu. Trzeba pamiętać, że w przypadku ekoskóry pielęgnacja musi przebiegać z wykorzystaniem dedykowanych do niej materiałów. W innym wypadku można osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego.

Jak pielęgnować ekoskórę? Przede wszystkim warto ją regularnie myć. Jeśli nie wiesz, jak czyścić skaj, to o nic się nie martw, spieszymy z pomocą. Do tego wystarczy użyć jedynie szarego mydła oraz wody. Roztwór z kolei będziemy rozprowadzać delikatną, miękką ściereczką, która nie uszkodzi powierzchni. Po nasączeniu szmatki wystarczy przecierać skórę do momentu, gdy pozbędziemy się wszystkich zabrudzeń. Trzeba jeszcze pamiętać, że długotrwały kontakt z wodą to coś niepożądanego w przypadku ekoskóry. Trwałość, a także wygląd może na tym znacząco ucierpieć. Dlatego po myciu warto całość osuszyć z pomocą ręcznika. Mycie powinno być przeprowadzone jak najszybciej po pojawieniu się zabrudzeń. Im dłużej, tym większe ryzyko tego, że konieczne będzie użycie agresywnej chemii.

Jak czyścić skaj? Czego nie robić z ekoskórą?

W przypadku niepoprawnego czyszczenia ekoskóry naprawa to coś, co spotka nas prędzej, czy później. Czego więc unikać przy korzystaniu z mebli, czy innych przedmiotów obitych w skaj? Produkty, których należy za wszelką cenę unikać to przede wszystkim rozpuszczalniki. Wszelkie wybielacze, zmywacze, czy jakiekolwiek żrące środki błyskawicznie zniszczą ekoskórę. Nie zaleca się także używania detergentów produkowanych na bazie alkoholu, nafty lub amoniaku.

Sprawdź też: Jak czyścić zamszowe buty? Czyszczenie zamszu krok po kroku

Bardzo trzeba uważać również podczas umycia. Często popełniany błąd to wybór gąbki z twardym włosiem. Przez to na powierzchni pojawiają się nieprzyjemne zarysowania, a w przyszłości pęknięcia. Unikając tego, często nie trzeba nawet dowiadywać się, jak naprawić skaj, gdyż wytrzyma on wiele lat. Poza twardymi gąbkami nie poleca się też druciaków, które mogą mieć jeszcze bardziej destrukcyjny wpływ na materiał, jakim jest skaj. Kolejna rzecz, która nie powinna być używana w przypadku ekoskóry to wszelkie preparaty z woskiem. Może on doprowadzić do znacznego usztywnienia materiału.

Czy ekoskóra jest dobra? Meble z ekoskóry – opinie

To, czy ekoskóra jest dobra to kwestia będąca przedmiotem wielu sporów. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że w przypadku skóry ekologicznej skład tego materiału sprawia, że jest to nazwa mocno na wyrost. Tworzywa sztuczne zastosowane do jej produkcji mogą rozkładać się nawet przez tysiące lat i jest to coś, o czym trzeba pamiętać. Do tego często spotykane są sytuacje, że ekologiczna skóra na kanapie się łuszczy. Trwałość jest więc na znacznie niższym poziomie.

Mimo wszystko w przypadku mebli z ekoskóry opinie są zazwyczaj pozytywne. Są one przede wszystkim dużo tańszą drogą do posiadania mebli ze skórzaną tapicerką. Pozwoliło to znacząco poszerzyć ofertę takich produktów w sklepach meblowych. Do tego ekoskóra nie przejmuje tak mocno zapachów, nie powoduje cierpienia zwierząt, czy też nie jest wrażliwa na słońce. Dość prosta jest też renowacja skaju.

Wady ekoskóry to przede wszystkim gorsze odprowadzanie wilgoci. Do tego ten materiał znacznie szybciej się nagrzewa. Jest to wada nie tylko w przypadku tapicerki w samochodach osobowych, ale też gdy mowa o meblach, które są wystawione na słońce.

Źródło obrazka głównego: weekand.com

6
2

Podziel się:

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *