1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Czym czyścić skórę? Domowe sposoby na czyszczenie skóry

Poradniki

11 miesięcy temu

Czym czyścić skórę? Domowe sposoby na czyszczenie skóry

DIY Porządki domowe
5
1
0
5
1

Nie wiesz, czym czyścić skórę? Służymy pomocą. Z nami dowiesz się jak odpowiednio zadbać o wykonane ze skóry meble, obuwie, odzież, czy też tapicerki w samochodach osobowych.

Wszelkie rzeczy wykonane ze skóry cieszą się dużą popularnością ze względu na swój wygląd oraz bardzo dużą trwałość. Aby jednak zadbać o ich długowieczność, trzeba wiedzieć, czym czyścić skórę. Domowe sposoby to coś, co może pomóc w utrzymaniu swoich mebli i nie tylko w świetnym stanie przez wiele lat. Jeśli nie wiesz, czym czyścić skórę zamszową, naturalną lub ekologiczną ten artykuł odpowie na twoje pytania.


Konserwacja skóry tapicerskiej – domowe sposoby

Wśród osób chcących zająć się konserwacją skóry, domowe sposoby cieszą się ogromną popularnością. Nie trzeba przecież wydawać ogromnych kwot na specjalistyczne preparaty. Dlatego jeśli chcesz zabrać się za czyszczenie tapicerki skórzanej, domowe sposoby warte uwagi to na przykład użycie białka jaja kurzego, czy też gumki do ołówka. Do czego mogą się przydać? Białko ubite na sztywno po dodaniu kropli terpentyny może pozwolić na pozbycie się wszelkich tłustych zabrudzeń, których usunięcie jest niezwykle trudne. Gumka to z kolei metoda na wyczyszczenie zabrudzeń pozostawionych przez jasną skórę.

Czym czyścić meble ze skóry?

Naturalnie skóra jest niesamowicie często spotykana w meblach. Taka tapicerka jest bardzo popularna. W takim razie, czym czyścić kanapę ze skóry naturalnej? Domowe sposoby to jedno, ale z reguły najlepsze efekty da specjalny środek do czyszczenia skórzanej kanapy. Jeśli szukasz jednak oszczędności i chcesz wiedzieć, czym wyczyścić skórę na kanapie, to służymy pomocą. Nie jest to specjalnie skomplikowana rzecz. Wystarczy regularnie usuwać pojawiające się zabrudzenia za pomocą mieszanki szarego mydła oraz wody. Do czyszczenia najlepiej sprawdzi się lekko nasączona szmatka, którą można bez problemu usunąć wszelkie zabrudzenia.

Czym czyścić buty i odzież ze skóry?

Wszelka odzież i obuwie ze skóry cieszy się ogromną popularnością. Jak więc podejść do jej pielęgnacji i czym czyścić buty ze skóry? Wiele zależy od jej rodzaju. Do naturalnej wystarczy bardzo prosty roztwór. Do tego warto użyć szarego mydła i ciepłej wody, a także miękkiej szczotki oraz ściereczki. Takim roztworem wystarczy delikatnie szorować powierzchnię butów do momentu pozbycia się wszystkich zabrudzeń. Ten sam preparat sprawdzi się, gdy nie wiemy, czym czyścić buty z eko skóry.

Większy problem może wystąpić, gdy obuwie jest białe. Czym czyścić białe buty ze skóry? W tym wypadku użyjemy wody oraz sody oczyszczonej. Najczęściej polecane proporcje roztworu to trzy łyżeczki sody na szklankę wody. Następnie należy namoczyć w nich ścierkę i przecierać powierzchnię buta do momentu, gdy pozbędziemy się z niego wszystkich zabrudzeń. Taki roztwór dodatkowo dobrze wybiela całą powierzchnię skóry.

czyszczenie skóry w butach

Sprawdź też: Czyszczenie kostki brukowej: jak i czym skutecznie wymyć kostkę? Porady i najlepsze metody

Materiał ten jest też bardzo popularny przy wielu dodatkach. Czym czyścić skórę torebki? Polecana domowa metoda to przetarcie jej szmatką nasączoną płynem do naczyń, następnie samą wodą, a na koniec usunięcie resztek płynu i pozostawienie do wyschnięcia.

Czym czyścić skórę w aucie?

Nie wiesz, czym czyścić skórę w samochodzie? Domowych sposobów jest cała masa i co najważniejsze, są one naprawdę skuteczne. Poza tym na rynku można znaleźć całą masę specjalnych kosmetyków do samochodów. Są one dostosowane do tapicerki w wielu autach i pozwalają nie tylko dokładnie ją wyczyścić, ale też zadbać o jej prawidłową konserwację. Czym czyścić skórę w aucie? Przede wszystkim należy używać jak najbardziej delikatnych preparatów. Wszystko przez to, że tapicerka jest pokrywana specjalną powłoką. Poleca się po prostu szare mydło, czy też ocet.

czym czyścić skórę w samochodzie
Źródło: tomsguide.com

Problem pojawia się, gdy tapicerka jest na przykład biała. Jak czyścić jasną skórę w samochodzie? Jeśli konieczne jest usunięcie plam, to dobrze sprawdzi się soda oczyszczona lub kwasek cytrynowy. Warto jednak zawsze przeprowadzić próbę na małym fragmencie tapicerki, by przypadkiem nie zniszczyć całej skóry.

Czyszczenie skóry naturalnej i ekologicznej – co jest łatwiejsze w pielęgnacji?

Obecnie trzeba pamiętać o tym, że mamy do czynienia z dwoma rodzajami skóry. Pierwszy to oczywiście naturalna, którą wykorzystujemy od setek, a tak naprawdę tysięcy lat. Druga to względna nowość i mowa tu o skórze ekologicznej. To, czym czyścić sztuczną skórę różni się od preparatów, które zastosujemy podczas czyszczenia skóry naturalnej. Dlatego warto zapoznać się z charakterystyką obu tych odmian.

Skóra naturalna – charakterystyka

Skóra naturalna jest dużo grubsza i sztywniejsza od ekologicznej. Pozyskuje się ją ze zwierząt, takich jak na przykład owce czy krowy. Dzięki temu, że ma naturalne pory, normalnie przepuszcza wodę, powietrze, a także zapachy. Jest też odpowiednia dla alergików, gdyż nie uczula. Czym czyścić skórę naturalną. Tutaj również należy postawić na specjalne preparaty. W ten sposób można mieć pewność, że nie zniszczymy jej w trakcie pielęgnacji. Należy o tym pamiętać, gdy nie wiesz, czym czyścić wypoczynek ze skóry i inne meble.

czyszczenie skóry naturalnej
Źródło: leatherhoney.com

Sprawdź też: Czyszczenie pralki domowymi sposobami – jak wyczyścić pralkę? Octem, sodą, domestosem?

Skóra ekologiczna – charakterystyka

Skóra ekologiczna jest zupełnie inna niż naturalna. Przez to, że jest to materiał wykonany z tworzyw sztucznych, poliestru i winylu skóra sztuczna jest nieco miększa, a także cieńsza od naturalnej. Ponadto jest bardziej podatna na zagięcia i różne uszkodzenia mechaniczne. Kolejna spora różnica dotyczy zapachu, który jest bardziej syntetyczny i sztuczny. Czym czyścić skórę ekologiczną? Należy unikać ostrej chemii, wosku, który nadmiernie ją usztywnia, a także twardych gąbek i druciaków.

5
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *