1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Jak Calathea ornata powinna być pielęgnowana? Sprawdź tajniki jej uprawy!

Ogród i balkon

2 lata temu

Jak Calathea ornata powinna być pielęgnowana? Sprawdź tajniki jej uprawy!

Rośliny
12
1
1
12
1

Marzy Ci się ciekawa, nietuzinkowa roślina do domu? Calathea ornata ożywi Twoje wnętrze. Ten niezwykle modny kwiat sprawdza się w każdym pomieszczeniu. Podpowiadamy, jak dbać o ornatę oraz przybliżamy jej pochodzenie.

Calathea ornata — wygląd

Kwiat doniczkowy calathea ornata to wyjątkowa roślina, wyróżniająca się owalnym ulistnieniem. Ma duże ciemnozielone liście, które wpadają niemal w czerń. Ich spodnia część ma natomiast fioletowy odcień. Na młodych blaszkach liściowych widoczne są delikatne i subtelne różowe pasy, wyglądające jak namalowane pędzlem.  Ten kontrast sprawia, że obok calathei nie można przejść obojętnie. 

Ta odmiana przy odpowiedniej pielęgnacji może osiągać nawet do 70 cm wysokości. Tworzy przy tym gęste dekoracyjne kępy, które są doskonałą ozdobą każdej przestrzeni. Dzięki interesującemu ulistnieniu wprowadza niemal egzotyczną atmosferę, dodając pomieszczeniom oryginalności i stylu. Ceny kalatei różnią się w zależności od wielkości rośliny — mogą wynosić od 20 do nawet 100 zł.

Skąd pochodzi Calathea ornata?

Kalatea ornata pochodzi z klimatów tropikalnych. Lubi ciepłe, lecz wilgotne warunki oraz wzrasta w lasach na terenie Ameryki Południowej. Zobaczyć ją można w naturze przede wszystkim w Wenezueli i Kolumbii. Spotykana jest również na wyspach Karaibskich. Liście, przypominające kolorem i kształtem pióra pawia, zbiera się nocą, a rano rozsadza jak inne rośliny.

Calathea ornata oraz Calathea Medallion
Calathea ornata (po lewej) oraz Calathea Medallion

Ornata wzrasta przede wszystkim w klimacie równikowym, w którym pora deszczowa trwa od maja aż do października. Średnie miesięczne wartości temperatur wynoszą tam 24-28°C. Znaczna wilgotność powietrza oraz upały (na wyspach Karaibskich powyżej 30°C) sprawiają, że Calathea rośnie szybciej niż w Polsce.

Wyjątkowa pielęgnacja dla wyjątkowej rośliny — uprawa kalatei ornaty 

Calathea ornata jest dość kapryśną rośliną. Pielęgnacja jednak nie jest aż tak skomplikowana, jak się wydaje. Przede wszystkim należy pamiętać, że kwiat ten najbardziej lubi stanowiska półcieniste lub jasne, lecz światło musi być rozproszone. Nie powinien też być wystawiany na bezpośredni wpływ promieni słonecznych.

Trzeba również brać pod uwagę fakt, iż ta odmiana calathei preferuje ustawienie od strony wschodniej. Słabe słońce o poranku nie zrobi jej krzywdy, jednak mimo wszystko będzie miała odpowiednio dużo światła, aby wybarwić liście. Ornata nie powinna być wystawiana na przeciągi czy gwałtowne różnice temperatur. 

Sprawdź też: Calathea orbifolia – jak wygląda, skąd pochodzi i jak się z nią obchodzić? Wszystko o kalatei okrągłolistnej!

Najodpowiedniejsze dla kalatei są temperatury 18-24°C. Należy zapewnić jej także wysoką wilgotność powietrza oraz codzienne zraszanie liści przegotowaną lub odstaną letnią wodą. Trzeba jednak pamiętać, iż roślina ta jest wyjątkowo wrażliwa na przelanie. Powinna być ustawiona w doniczce z wodą i kamykami.

Ziemia powinna być stale wilgotna, jednak pamiętaj, iż nie może być całkowicie mokra. Zbyt małe nawodnienie będzie objawiało się zawijaniem oraz usychaniem liści. Najlepiej, jeśli ziemia zawiera 20-40% perlitu lub keramzytu. Dla ornaty odpowiednie jest podłoże zdrenowane próchnicze. Dobrze, aby było przepuszczalne i miało lekko kwaśny odczyn. 

W kwestii nawożenia jedną z bardziej wymagających roślin jest właśnie calathea ornata. Uprawa zimą nie jest trudna, jednak w okresie wegetacyjnym kwiat ten potrzebuje zasilania nawet co 2 tygodnie. Najlepiej sprawdzi się do tego ziemia do roślin zielonych. Jeśli natomiast chcesz ograniczyć pielęgnację do minimum, możesz skorzystać z nawozu długodziałającego.

Wiesz już, jak zadbać o wyjątkową odmianę calathei, jaką jest ornata. Ta ciemnozielona roślina w paski, przypominająca wyglądem pawia, może nadać Twojemu wnętrzu subtelności, a także egzotyzmu, jeśli tylko tego chcesz. Nie zastanawiaj się dłużej — ożyw swoją przestrzeń oraz spraw, że zarówno goście, jak i domownicy, będą zachwycać się oryginalnością Twojego wystroju.

12
1

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *