1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Najlepsze pomysły na elewację domu — jaką wybrać i ile kosztuje?

Poradniki

3 lata temu

Najlepsze pomysły na elewację domu — jaką wybrać i ile kosztuje?

Budowa i remont DIY
5
1
5
5
1

Elewacja domu jest zwieńczeniem budynku i jego wizytówką. Z jakich materiałów wykonane są modne elewacje? Jaka jest cena wykończenia ostatniego etapu budowy? Poniżej znajduje się kompendium wiedzy w tej dziedzinie.

Elewacja domu — co to jest?

Elewacja to zewnętrzna warstwa budynku położona na wszystkich jego ścianach. Stanowi wykończenie całego domu i nadaje mu ostateczny wygląd. Jest to ostatni etap budowy przed rozpoczęciem remontu. Ma ogromne znaczenie w aspekcie ogólnych wrażeń estetycznych, a razem z ociepleniem stanowi odpowiednią izolację cieplną.

Same elewacje dzieli się na dwa typy, w zależności od miejsca ich położenia:

  • zgodnie z lokalizacją względem drogi: frontowe, tylne, boczne oraz opcjonalnie ogrodowe (tylko dla domów z przylegającym ogrodem z tyłu budynku);
  • zależnie od strony świata, w którą zwrócona jest dana ściana: północne, południowe, wschodnie, zachodnie.
elewacja domu

Szczególnym typem elewacji jest frontowa ściana budynku nazywana fasadą. Dotyczy to jednak gmachów, które posiadają bardzo bogate zdobienia i pełnią funkcję reprezentatywną budynku. Co istotne, powinna się ona wyróżniać na tle pozostałych ścian poprzez zastosowanie pewnych elementów architektonicznych. Mogą one się pojawić w postaci frezów, kolumn i frontonów.

Materiały elewacyjne — rodzaje

Materiały elewacyjne przede wszystkim muszą być komponentami odpornymi na różne warunki atmosferyczne. Polska jest krajem, w którym zakres temperatur określający wytrzymałość danego tworzywa zewnętrznego powinien wynosić ok. -50°C do +50°C. Prócz trwałości, niezwykle ważny jest aspekt estetyczny. To on jest czynnikiem, który zazwyczaj pełni kluczową funkcję podczas ostatecznego wyboru.

Elewacja z kamienia

Elewacja zewnętrzna z kamienia stanowi piękną i ponadczasową ozdobę domu. Jest to jednak materiał, który w ciemnych wariantach kolorystycznych wydaje się nieco przytłaczający. Z tego powodu najczęściej stosuje się go na cokole, który jest najbardziej narażony na działanie deszczu, wiatru czy promieni słonecznych. Niektóre plany architektoniczne przewidują wykorzystanie tego materiału do pokrycia całej przedniej ściany domu. Wówczas lepiej zdecydować się na wykończenie jasnym piaskowcem lub wapieniem. Nada to lekkości, a jednocześnie majestatycznego wyrazu. Projekty z wykorzystaniem z naturalnej skały szczególnie wyróżniają się na tle reszty elewacji.

Kamień ma zazwyczaj postać dużych płyt o długości 1,5-3 cm, choć zdarzają się też elementy pojedyncze, z naturalnej skały, które nakłada się na ścianę budynku i łączy przy pomocy żywicy. Są to jednak rozwiązania dość kosztowne. Jeśli nie chcesz dodatkowo obciążać budżetu, a zależy Ci na takim efekcie, możesz się zdecydować na segmenty betonowe imitujące mineralne tworzywa, takie jak wapień, piaskowiec czy gnejs.

Elewacja z kamienia

Zaletą tego materiału elewacyjnego jest fakt, że można go ułożyć na wiele sposobów. Jeśli lubisz symetrię, wybierz duże bloki, które wycina się w określone kształty przy użyciu specjalnych maszyn. Mur francuski ułożysz przy pomocy skał łamanych. Jeżeli wolisz nieregularne kształty, wybierz nieformatowy, łupany minerał, dzięki któremu uzyskasz naturalny efekt niskim kosztem.

Elewacja z płytek

Elewacja domu może też być wykonana z innego, cienkiego materiału. Takim tworzywem są płytki — surowiec odporny na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć. Do ich produkcji wykorzystuje się różne surowce, takie jak: klinkier, ceramika, ale także wspomniany wcześniej kamień.

Elewacja z płytek

Nowoczesny projekt elewacji domu najczęściej zakłada łączenie pewnych elementów. W tym wypadku płytki mogą się świetnie sprawdzić jako wykończenie wnęki lub przedniej ściany budynku. Są one odporne na działanie promieni słonecznych i deszczu, dzięki czemu nie tracą koloru. To sprawia, że taka elewacja będzie cieszyć oko przez długie lata. Niektóre płytki z powodzeniem imitują naturalne materiały, takie jak drewno. Możesz ich też użyć, by wykonać na ścianach zewnętrznych dowolny wzór. Wybierając kafle z przetarciami, otrzymasz niezwykle naturalny efekt. W połączeniu z tynkiem elewacyjnym lub drewnem w innych częściach budynku będzie stanowił spójną całość.

Elewacja betonowa

Beton jest często wykorzystywanym materiałem. Taka nowoczesna, szara elewacja składa się z bardzo prostej płyty architektonicznej, która odgrywa kluczową rolę w projekcie. W połączeniu z innymi materiałami, a czasami też odpowiednio dobranym światłem daje naturalny i minimalistyczny efekt. Jeśli chcesz wykończyć dom przy użyciu bardzo trwałego budulca, który jest odporny na niskie temperatury, przemyśl wykorzystanie cementowej tafli na ścianach.

Elewacja betonowa

Kostka jako elewacja

Chcesz, żeby Twój dom stanowił spójną całość? Zastanów się nad wyborem kostki jako elementu elewacji. Jest to materiał niezwykle wytrzymały. Dość grube (4 lub 6 cm) elementy mogą być ułożone na części budynku, która płynnie przemieni się w ścieżkę i podjazd. Będzie to tworzyło optyczne złudzenie przenikania różnych elementów domu. Główną wadą tego rozwiązania trudność w ułożeniu. Kostki powinny mieć odpowiednie podłoże, które będzie w stanie utrzymać ciężki budulec i utrzymać go na ścianie przez lata, niezależnie od warunków atmosferycznych. 

Beton architektoniczny

Zastanawiasz się, jak zaaranżować ścianę z wykorzystaniem betonu architektonicznego? Lubisz prostotę, która zawsze będzie ponadczasowa? A może wolisz fantazyjne wzory? Opcji wykorzystania płyt betonowych jest wiele, szczególnie dzięki trwałości i atrakcyjności materiału, z którego są wykonane. Ściany pokryte tym surowcem mogą być gładkie albo porowate, błyszczące lub matowe. Istnieje możliwość stworzenia na nich dowolnego nadruku. Co ważne, beton architektoniczny nie wymaga stosowania dodatkowych wykończeń, w przeciwieństwie do klasycznej wersji tego materiału.

Beton architektoniczny

Płytki elewacyjne — które warto wybrać?

Płytki elewacyjne to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Jednak które z nich będą najlepsze? Podstawową zaletą jest fakt, że są różnorodne pod wieloma względami. Można zdecydować się na proste kafle — jednolite lub we wzory, małe i duże. Największą popularnością cieszą się jednak imitacje innych materiałów, na przykład cegły czy kamienia. Przy ich użyciu możesz w tani i elegancki sposób wykończyć elewację domu. 

Kafelki są materiałem stosunkowo cienkim, dzięki czemu nie sprawiają trudności w montażu. Zachęcające są również atrakcyjne ceny, które w zestawieniu z dobrą odpornością na warunki atmosferyczne dają świetne rozwiązanie. Tu porządna jakość łączy się z niskim kosztem. By uniknąć jednolitych, nudnych rozwiązań, rozważ opcję łączenia wzorów. Na przykład beton pięknie będzie współgrał z czarnymi elementami klinkierowymi. Otrzymasz wówczas bardzo nowoczesny, dobrze dobrany kolorystycznie dom.

Jaką wybrać cegłę na elewację domu?

Jeśli zdecydujesz się na to, aby elewację domu pokrywały cegły, koniecznie zapoznaj się z dostępnymi na rynku wariantami. Do wyboru masz dwie opcje, cegłę licową i klinkierową. Pierwsza z nich charakteryzuje się nieco gorszymi parametrami technicznymi pod względem nasiąkliwości i wytrzymałości. Jest ona jednak bardziej klimatyczna — ręcznie formowana, wypalana z gliny. W pełni oddaje klimat wiejskiego domku.

Elewacja z cegły

Jeśli jednak bardziej niż na naturalnym surowcu zależy Ci na funkcjonalności i trwałości, możesz zdecydować się na klinkier imitujący cegłę. Jest on mrozoodporny, a stopień jego twardości stanowi skuteczną ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jego wygląd również jest imponujący i zarówno kolor, jak i tekstura świetnie naśladują licowy odpowiednik.

Elewacja drewniana — wady i zalety

Jesteś w posiadaniu małego schroniska w lesie? A może po prostu chcesz, by Twój dom miał naturalne wykończenie? Wówczas projekt elewacji powinien zawierać elementy drewniane. Jest to niezwykle urokliwy materiał wykończeniowy. Prócz niewątpliwych walorów estetycznych, drewno posiada jeszcze jedną, znaczącą zaletę — wysokiej jakości surowiec stanowi bardzo dobrą izolację termiczną. Poza tym ma zdolność do szybkiej kondensacji pary wodnej, dzięki czemu budynek nie będzie trzymał wilgoci.

Elewacja drewniana

Drewniany domek ma jednak swoje minusy. By móc cieszyć się dobrym stanem elewacji przez lata, musisz wziąć pod uwagę jej konserwację. Deszcz czy wiatr będą stopniowo zdzierać warstwę ochronną, która zabezpiecza deski przed zniszczeniem. Dlatego należy co jakiś czas ją zaimpregnować i pomalować. Wiąże się to z pewnymi kosztami, ale efekt ostateczny wpłynie nie tylko na estetykę budynku. Jest to zabieg konieczny, by dom stał się odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Wady i zalety elewacji z blachy

Przez lata blacha kojarzyła się jedynie z pokryciem dachu, jednak obecnie wykorzystuje się ten materiał jako elewację. I nie chodzi tu tylko o hale przemysłowe czy ogromne magazyny. Nowoczesne budownictwo przewiduje użycie tego budulca także w domkach jednorodzinnych. Może on stanowić piękne wykończenie jednej ze ścian, szczególnie jeśli zdecydujesz się na oryginalnie, falowane wzory. Będzie stanowił bardzo trwały element konstrukcji, a dodatkowo zapewni niezwykłe walory estetyczne.

Wady i zalety elewacji z blachy
Źródło: forum.muratordom.pl

Jedną z podstawowych wad może być natomiast nagrzewanie. W upalne, wakacyjne dni, siedzenie na tarasie, przy elewacji z blachy może się okazać niemożliwe. Prócz wysokiej temperatury, uciążliwe może być też charakterystyczne trzeszczenie i trzaskanie. W domu przy zamkniętych oknach zapewne nic nie usłyszysz, jednak relaks przy takiej ścianie może się okazać mordęgą.

Najczęstsze pytania o elewację domu

Jeśli planujesz ocieplić budynek i położyć na nim elewację, jednak masz wątpliwości co do wyboru materiału, czy też kosztów, mamy dla Ciebie rozwiązanie. Poniżej znajduje się 5 najczęściej występujących wątpliwości i zagadnień, które warto poruszyć przed rozpoczęciem prac. Dotyczą one kwestii logistycznych, wykonawczych i finansowych.

Kiedy wykończyć elewację?

Prace wykończeniowe związane z elewacją to jeden z ostatnich etapów na placu budowy. Często wykonuje się go wraz z trwającym remontem wewnątrz budynku. Dodatkowo warto połączyć tę część prac z ociepleniem budynku. W takim modelu działania ekipa budowlana wykona wszystkie potrzebne prace w jednym terminie, bez konieczności ponownego umawiania.

Jaka jest cena wykończenia elewacji?

Cena wykończenia jest uzależniona od wielkości budynku, wybranego materiału i ekipy, która będzie wykonywała prace. W wielu przypadkach koszt będzie też wyższy w większych miastach niż małych miejscowościach. Wszystko zależy jednak od konkurencyjności na rynku pracy. Należy jednak wyznaczyć w swoim budżecie min. 5000 zł (przy użyciu tynku mineralnego, który jest jedną z tańszych opcji, dla domu o powierzchni 400 m2). 

Jaka jest cena wykończenia elewacji?

Który tynk wybrać?

Jednym z najczęściej wybieranych materiałów na wykończenie ścian są tynki. Ich największą zaletą są różnorodne kolory. Można dobrać wymarzony odcień z palety barw. W pierwszej kolejności należy jednak rozważyć, który rodzaj wybrać. W asortymencie są dostępne:

  • tynki mineralne;
  • tynki akrylowe;
  • tynki silikonowe;
  • tynki silikatowo-silikonowe.

Różnice między poszczególnymi typami są marginalne, jednak można je dostrzec. Chodzi o cechy takie jak odporność na wilgotność, utrzymanie koloru, czy też podatność na porastanie mchem. Zanim dokonasz wyboru, warto skonsultować się z ekipą remontową lub specjalistą w sklepie budowlanym. Fachowcy dostosują konkretny produkt i markę do Twoich potrzeb.

Czym zastąpić drewno na elewacji?

Jeśli zniechęciła Cię konieczność regularnej konserwacji drewna, warto byś rozważył alternatywne opcje w postaci laminatów, sidingu i deski kompozytowej. Wszystkie te materiały przypominają naturalne drzewo, a także mają niższą cenę. Niemniej takie rozwiązanie ma też wady. Trzeba pamiętać, że te materiały są mniej odporne na warunki atmosferyczne i szybciej wchłaniają wilgoć. 

Siding
Źródło: boryszewerg.com.pl

Jak można wykończyć cokół?

Cokół to dolna część budynku, która jest kondygnacją piwniczną lub ścianą fundamentową. Pełni funkcję konstrukcyjną, ale także dekoracyjną. Jest to element, który w wielu przypadkach pokryty jest innym materiałem niż reszta elewacji. Ze względu na to, iż jest to powierzchnia styku z ziemią, warto by była szczególnie odporna na wilgoć. Z tego powodu do wykończenia najczęściej wykorzystuje się kamień lub cegłę klinkierową. Stanowi to piękną podstawę domu, a jednocześnie jest to rozwiązanie bardzo funkcjonalne.

Jaką elewację domu wybrać?

Zanim przystąpisz do kupna materiałów budowlanych, warto obejrzeć w internecie zdjęcia zrealizowanych projektów. Możliwe, że zainspiruje Cię to do użycia jakiegoś koloru lub materiału, o którym nawet nie myślisz. Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest jakość i odporność na warunki atmosferyczne. Konieczne jest też poznanie konkretnych marek i sklepów, które dostarczają wybrany materiał, by znaleźć  produkt o wysokiej jakości w atrakcyjnej cenie.

Zobacz: Jak dobrać kolory elewacji? Najmodniejsze kolory elewacji w 2021 roku

Prócz samodzielnego rozeznania się w temacie wykończeń, świetnymi doradcami będą też członkowie ekipy wykonawczej i projektanci. Profesjonalne podejście specjalistów z pewnością zaspokoi Twoje oczekiwania. Dobrze wybrane rozwiązanie będzie cieszyć oko przez wiele długich lat. 

5
1

Podziel się:

Komentarze (5)

Ja mam system S5 Foveo-Tech z tynkiem TN30. Fasada kilka lat, nie traci koloru, nie żółknie, nic nie pęka i nie odpada, więc jak najbardziej materiał na plus. Tylko oczywiście trzeba mieć sprawdzoną ekipę budowlaną.

Cegła jest genialnym rozwiązaniem. Tylko nie każdy sobie pozwoli na budowanie domu w systemie 3 warstw, by mieć pełnoprawną ściankę klinkierową. Ale to byłaby najlepsza opcja. Wygląd i trwałość genialna. Można iść w płytki imitujące. Na pewno materiał klinkierowy, czy mineralny tego typu jest dużo trwalszy niż sam tynk.

Płytką nadającą się na elewacje, która będzie ją „stroić” zarówno w stylu nowoczesnym jak i klasycznym jest elastyczny klinkier Elabrick. Płytka wytrzymała i odporna na warunki atmosferyczne, a do tego łatwa w ułożeniu więc prace elewacyjne będą trwać znacznie krócej niż w przypadku układania tradycyjnego klinkieru.

Dla urozmaicenia i ożywienia fasady zdecydowanie można zastosować na przykład płytki klinkierowe z King Klinker. Sprawdzą na każdym typie fasady, od klasycznej białej, na nowoczesnej czy z elementami drewna kończąc

Fasada to bardzo poważna sprawa, nie ma co kombinować, warto stawiać na sprawdzone materiały, jak na przykład dobry tynk cienkowarstwowy. Taki materiał nawet za kilka lat, przy niesprzyjających warunkach będzie wyglądał bardzo elegancko. Nie będzie trzeba więc fasady malować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *