Montaż i konserwacja paneli ogrodzeniowych to wcale nie taka straszna rzecz. W tym artykule podpowiem Ci jak to zrobić oraz jakie narzędzia Ci się przydadzą. Miłej lektury!
Panele ogrodzeniowe to szybki i sprawdzony sposób na postawienie trwałego ogrodzenia wokół posesji. Do ich produkcji są wykorzystywane wytrzymałe stopy stali, które dodatkowo są fabrycznie zabezpieczane specjalnymi powłokami antykorozyjnymi. Dzięki temu są one wysoce odporne na wilgoć, przypadkowe uszkodzenia oraz wszelkiego rodzaju trudy codziennej eksploatacji. Co więcej, panele ogrodzeniowe można zamontować samodzielnie – wystarczą tylko podstawowe narzędzia oraz odrobina zapału. Jak zatem przebiega ten proces? Oto garść najprzydatniejszych informacji na ten temat!
Jakie narzędzia będą potrzebne do montażu paneli ogrodzeniowych?
Chcąc samodzielnie zamontować panele ogrodzeniowe na terenie swojej posesji, będzie niezbędne skompletowanie kilku narzędzi oraz przyrządów. Nie można też zapomnieć o zakupie paru materiałów, które można bez trudu znaleźć w renomowanych sieciach marketów budowlanych. Co zatem będzie niezbędne?
Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka
Bezprzewodowa wiertarko-wkrętarka to sprzęt, który pozwoli uniknąć kłopotliwego i męczącego zadania, jakim jest ręczne dokręcanie wszystkich elementów przy pomocy kluczy nasadowych oraz śrubokrętów. Wystarczy tylko wyposażyć swoje elektronarzędzie w zestaw odpowiednich bitów oraz adapter do kluczy nasadowych i cieszyć się szybkim postępem prac.
Poziomica oraz zwijana miarka
Montaż paneli ogrodzeniowych nie obejdzie się bez dokonania kilku pomiarów. Dlatego też warto mieć w zasięgu ręki zwijaną miarkę (najlepiej taką, która jest wyskalowana do 25 metrów). Pozwoli to szybko zmierzyć teren posesji, a następnie określić, ile fragmentów paneli ogrodzeniowych trzeba kupić. Miarka przyda się też w trakcie wykonywania fundamentów pod słupki, zapewniając możliwość szybkiego sprawdzenia, czy są one wystarczająco głębokie.
Z kolei podczas właściwych prac montażowych poziomica pozwoli na precyzyjne ustawienie słupków oraz fragmentów paneli ogrodzeniowej w linii prostej. Warto o tym pamiętać, ponieważ nierównomiernie zamontowane panele nie tylko będą wyglądały nieestetycznie, lecz także mogą osłabiać stabilność całego ogrodzenia.
Świder ręczny lub akumulatorowa wiertnica glebowa
Słupki podpierające panele ogrodzeniowe będą osadzane bezpośrednio w ziemi, dlatego też podczas prac montażowych trzeba będzie wykopać sporą ilość otworów. W tym celu można posłużyć się szpadlem, jednak znacznie lepszym wyborem będzie specjalny świder – najlepiej taki, który jest zasilany akumulatorowo. Dzięki niemu będzie można szybko i praktycznie bezwysiłkowo wykonać głębokie otwory pod słupki nawet w twardej, gliniastej ziemi.
Łopata
Nawet posiadając wydajny świder i tak przyda się dobra łopata. Posłuży ona do wydobycia nadmiaru ziemi z wykonanych wcześniej otworów, a także przyda się podczas zalewania fundamentów betonem oraz zasypywania wystających elementów konstrukcji.
Młotek gumowy
Mając w zasięgu ręki młotek gumowy, będzie można skutecznie osadzać słupki ogrodzeniowe w glebie. Powierzchnia jego główki jest wykonana z elastycznego materiału, który nie rysuje powierzchni elementów, jednocześnie zapewniając możliwość pewnego kotwienia wsporników w ziemi.
Betoniarka lub mieszadło ręczne
Słupki będą osadzane w betonie, dlatego też trzeba przygotować się do wyrabiania jego sporej ilości podczas prac montażowych. W tym celu warto mieć do dyspozycji dobrej klasy betoniarkę, która pozwoli szybko przygotować nawet największe ilości zaprawy. Jeśli jednak do ogrodzenia jest stosunkowo niewielki teren, zamiast betoniarki można posłużyć się zestawem wiader oraz mieszadłem zakładanym na wiertarko-wkrętarkę.
Rękawice robocze i okulary ochronne
Podczas pracy z narzędziami mechanicznymi, betoniarką czy metalowymi elementami zaleca się stosowanie rękawic ochronnych oraz okularów. Rękawice chronią dłonie przed skaleczeniami i otarciami, a okulary zabezpieczają oczy przed odpryskami i pyłem.
Montaż paneli ogrodzeniowych krok po kroku
Własnoręczne zakładanie ogrodzenia zbudowanego z paneli nie powinno nikomu sprawić większej trudności. Wystarczy tylko wygospodarować sobie wolne popołudnie, zebrać wszystkie niezbędne narzędzia oraz materiały i zakasać rękawy do pracy.
Pierwszym krokiem podczas montażu paneli ogrodzeniowych jest przygotowanie terenu i dokonanie wszelkich prac pomiarowych. W tym celu należy najpierw wytyczyć przebieg linii ogrodzenia oraz zaznaczyć wszystkie miejsca na słupki.
Po zaznaczeniu wszystkich miejsc można zabrać się za wykonywanie otworów pod fundamenty. W tym celu wystarczy ustawić świder na środku wytycznej pozycji pod słupek i włączyć jego silnik. Urządzenie w okamgnieniu przygotuje otwór, w którym to następnie będzie można ustawić słupek pod panele ogrodzeniowe, wypoziomować go, a następnie zalać betonem.
Po zaschnięciu przygotowanej zaprawy można zabrać się za montowanie poszczególnych elementów ogrodzenia. Przykręca się je do słupków przy pomocy specjalnych obejm. Pomoże w tym wiertarko-wkrętarka z odpowiednio dobranym adapterem do klucza. Uchwyty powinny zostać przykręcone wystarczająco mocno, by zapobiec przemieszczaniu się paneli, lecz nie na tyle, by uszkodzić materiał.
To wszystko – ogrodzenie już stabilnie stoi. W tym momencie można zabrać się za montowanie bram oraz furtek bądź udekorowanie otoczenia ogrodzenia trawą lub kwiatami.