1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Spiek kwarcowy – co to jest? Ile kosztuje spiek kwarcowy?

Poradniki

2 lata temu

Spiek kwarcowy – co to jest? Ile kosztuje spiek kwarcowy?

Budowa i remont
9
0
0
9
0

Co to jest spiek kwarcowy? Ile kosztuje ten materiał? Jak powstaje spiek kwarcowy oraz jak go kleić? Gdzie możesz go kupić? W naszym artykule zbieramy podstawowe informacje o spieku kwarcowym. Zapraszamy do lektury!

Spiek kwarcowy to chętnie wykorzystywany materiał we współczesnym budownictwie. Na uwagę zasługują jego wytrzymałościowe cechy, dlatego sprawdza się on zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. To dobra alternatywa dla kamienia naturalnego, ponieważ o wiele łatwiej jest go zamontować, a wygląda równie pięknie. W naszym artykule wyjaśniamy, jak powstaje spiek kwarcowy, ile musisz za niego zapłacić, a także gdzie go w ogóle kupić. Zacznijmy jednak od tego, co to jest spiek kwarcowy!

Co to jest spiek kwarcowy?

Spiek kwarcowy – co to jest? Czy to kamień? Jest to z pewnością materiał w połowie kamienny, choć przerobiony tak, by łatwiej go było kleić. O powstawaniu spieku kwarcowego napiszemy dokładniej w kolejnym nagłówku.

Zaletą spieku kwarcowego jest wspomniana już łatwość jego montażu. Dlaczego? Mimo wielkiego formatu, który pozwala na wyklejanie nim nawet całych ścian, nie osiąga on dużej wagi. To oczywiście przekłada się na estetykę wykończenia, ponieważ zmniejsza ryzyko pojawienia się wszelkich łączeń do minimum. W dodatku możesz wykorzystać ten materiał nie tylko na ścianę, ale i posadzkę czy nawet blat kuchenny lub stołowy. Warto również zaznaczyć, że jest on odporny na działanie środków chemicznych czy czynników atmosferycznych. Przejdźmy teraz do tego, jak powstaje spiek kwarcowy.

Sprawdź też: Kamienny dywan – jak wygląda? Gdzie go położyć i ile kosztuje?

Spiek kwarcowy – jak powstaje?

Spiek kwarcowy to nic innego jak zmielony kamień, do którego dodana jest żywica. Mączka kamienna, która służy do tworzenia tego materiału, jest różnego pochodzenia. Może to być bowiem granit, kwarcyt lub marmur. Tak zmielony kamień jest sprasowany razem z żywicą pod ciśnieniem 400 barów, a następnie wypalany w bardzo wysokiej temperaturze dochodzącej nawet do 1200 stopni Celsjusza. Co więcej, aby materiał przypominał wybrany kamień naturalny, producenci dodają do niego w trakcie produkcji np. barwniki.

Ile kosztuje spiek kwarcowy?

Cena spieku kwarcowego jest uzależniona od różnych czynników. Mamy tu na myśli nie tylko imitowanie przez niego różnych kamieni naturalnych, ale także grubość materiału. Ta bowiem nie jest zawsze taka sama. Dopasowuje się ją do przeznaczenia, a więc tego, gdzie będzie spiek kwarcowy położony. Grubość może więc osiągać 3 mm, 6 mm, 12 mm, a nawet 20 mm. Nie bez znaczenia dla ostatecznej ceny surowca pozostaje jego producent, który może narzucić jeszcze wyższą wartość oferowanego produktu.

Spiek kwarcowy (kawałek o wymiarach zwykle 320 x 160 cm) może kosztować od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Za najcieńsze będziesz musiał zapłacić około 500 złotych. Najgrubsze mogą już wymagać wydania około 2000 złotych za sztukę.

Spiek kwarcowy – jak kleić?

Spiek kwarcowy – dzięki występowaniu w przeróżnych odcieniach – możesz dopasować niemal do każdego stylu wnętrzarskiego. Co więcej, wypełni on również część przestrzeni poza domem. Wracając jednak do zamkniętych obszarów, można stosować go jako okleina do mebli. Sprawdzi się na klatce schodowej. Dobrze będzie wyglądał na blacie kuchennym. Możesz również spotkać spiek kwarcowy jako wykończenie kabiny prysznicowej.

Sprawdź też: Jak wyczyścić kamień dekoracyjny na ścianie? Skuteczne sposoby

Jak kleić spiek kwarcowy? Zacznijmy jednak od jego przygotowania, czyli cięcia, bowiem jest to ważne, aby dopasować go idealnie do przestrzeni, którą chcemy nim wyłożyć. Odpowiedni będzie w tym przypadku nożyk do szkła. Pozwoli on na dokładne przycięcie spieku kwarcowego. Warto jednak zaznaczyć, że do precyzyjnego cięcia spieku kwarcowego lepsze będą specjalistyczne narzędzia. Jeśli nie masz pewności, czy dotniesz ten materiał tak, jakbyś chciał, rozważ skorzystanie z pomocy fachowców, np. w zakładach kamieniarskich.

Druga sprawa, jeśli chodzi o montaż spieku kwarcowego, to wybór sprawdzonego kleju. Tutaj warto postawić na klej elastyczny o zwiększonej przyczepności. Będziesz pewny, że materiał będzie mocno trzymał się danej powierzchni i równomiernie do niej przylegał. Ważna wskazówka: nakładaj klej zarówno na wybranym podłożu, jak i spieku kwarcowym. Po przyklejeniu materiału dociśnij go możliwe w każdym miejscu.

Gdzie kupić spiek kwarcowy?

Pamiętaj, że spieki kwarcowe osiągają duże formaty. Ich transport może być problematyczny, ponieważ w dodatku powinny one być odpowiednio zabezpieczone w trakcie przejazdu. Co ważne, nie można ich transportować w pozycji poziomej. Muszą one być bowiem umieszczone w pionie na specjalnych stojakach. 

Sprawdź też: Kamień na ścianie w przedpokoju. Gotowe aranżacje i pomysły z wykorzystaniem kamienia dekoracyjnego

Spiek kwarcowy kupisz stacjonarnie w wybranych zakładach kamieniarskich. Nie będziesz miał na pewno problemów ze znalezieniem tego materiału w sklepach internetowych. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarce „spiek kwarcowy” lub pochodne temu nazwy i z pewnością wyświetli Ci się spora liczba upragnionych ofert. Miej na uwadze zawsze to, co pisaliśmy we wcześniejszym akapicie. Przed zakupem dowiedz się, jak wygląda transport spieku kwarcowego i czy dana firma może go zapewnić.

Warto rozważyć zakup spieku kwarcowego, ponieważ imituje on naturalny kamień i skutecznie może go zastąpić. Jego właściwości pozwalają na cieszenie się tym materiałem przez dłuższy czas, więc z pewnością jest to inwestycja na lata. Trzeba zaznaczyć, że można wybierać spośród wielu wzorów, więc nie powinieneś mieć żadnych problemów z dopasowaniem go do konkretnego wnętrza czy przestrzeni poza domem.

A Ty jakie masz zdanie o spieku kwarcowym? Planujesz inwestycję w ten surowiec czy już dawno to zrobiłeś? Jeśli cieszysz się tym materiałem, podziel się w sekcji komentarzy, jak się sprawuje! Czy jesteś zadowolony z jego wyboru? Montowałeś go samodzielnie czy z pomocą specjalistów? Na wszelkie uwagi czekamy z niecierpliwością! Wielu czytelników naszego bloga, którzy interesują się spiekiem kwarcowym, z pewnością również będą wdzięczni za kilka Twoich porad.

Interesują Cię tematy związane z wykończeniem posadzek czy ścian? Jeśli tak, z pewnością spodobają Ci się nasze inne artykuły poradnikowe powiązane z powyższym tekstem. Mamy nadzieję, że ich lektura zaowocuje pięknie urządzonym wnętrzem!

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *