1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Cegła na ścianie w salonie — jaką wybrać? Jak urządzić salon z cegłą? Porady i inspiracje

Poradniki

9 miesięcy temu

Cegła na ścianie w salonie — jaką wybrać? Jak urządzić salon z cegłą? Porady i inspiracje

Dekoracja wnętrz Salon Styl we wnętrzach
6
0
0
6
0

Cegła w salonie — czy to dobry pomysł? Jakie rodzaje cegły wybrać? Biała czy czerwona cegła? Która sprawdzi się najlepiej w planowanej przez nas aranżacji salonu? Czy nie wyszła już z mody?

Cegła w salonie — ponadczasowy trend czy krótkotrwała moda?

Ceglane ściany starszych zabudowań przez długi czas chowane były pod warstwami tynku. Nie od razu doceniono charakter tego materiału jako budulca ponadczasowego, zdolnego do wpisania się w wiele rozmaitych aranżacji, niekoniecznie tylko industrialnych, poprzemysłowych i loftowych. Pojawienie się na rynku paneli i płytek cegłopodobnych o różnej kolorystyce i niepowtarzalnych fakturach pomogło rozpowszechnić ten trend.

cegła w salonie

Walory ceglanych ścian to przede wszystkim wyjątkowa estetyka, która dobrze komponuje się z innymi naturalnymi surowcami. Salon z cegłą świetne łączy się z drewnianymi podłogami, skórzanymi meblami, szklanymi kafelkami i betonowym wykończeniem. I gdy moda zmienia się co kilka sezonów, to cegła w salonie już od dłuższego czasu pozostaje jednym z najchętniej wykorzystywanych surowych materiałów wykończeniowych ścian niezależnie od jej postaci, pochodzenia i kolorystyki.

Salon z cegłą na ścianie — jakie rodzaje cegły możemy położyć na ścianie?

Ceglane ściany różnią się zarówno kolorem, jak i rodzajem wykończenia. W celach aranżacyjnych można wykorzystać panele gipsowe imitujące wygląd prawdziwej cegły na ścianie w salonie, odporne płytki klinkierowe, naturalną cegłę w postaci ciętych porozbiórkowych elementów, lub płytki ceramiczne o równych brzegach formowane ręcznie. Te ceramiczne cechuje jednolita barwa. Płytki formowane ręcznie i porozbiórkowe kafelki są znacznie bardziej surową opcją z wyrazistą fakturą, które mogą prezentować się jak stara cegła w salonie. Panela gipsowe dostępne są zaś w większych rozmiarach i bardzo dobrze imitują wygląd prawdziwego muru. Najpopularniejsza kolorystyka aranżacji salonu z cegłą opiera się na jej naturalnej czerwieni, neutralnej bieli i zdecydowanie bardziej nowoczesnych szarości i czerni.

Płytki formowane ręcznie i materiały porozbiórkowe

Gdy zależy nam na charakterystycznej fakturze materiału, wtedy lepiej jest skorzystać z płytek formowanych ręcznie lub porozbiórkowych. Estetyka wykończenia cegłą o różnej fakturze nada pokojom znacznie bardziej surowego charakteru. Dobrze jest ją wkomponować w salony, w których tworzy się wystrój wykorzystujący naturalny materiał.

Źródło: dobrzemieszkaj.pl

Panele gipsowe lub tapeta 

W przypadku gdy ściana, na której planujesz położenie cegły, nie jest równa, wtedy świetnie sprawdzą się panele gipsowe. Położenie większych paneli jest mniej pracochłonne, dzięki czemu wykończenie zajmie o wiele mniej czasu. Gdy zależy Ci na estetyce, a nie chcesz dużo wydawać, zawsze możesz zakupić tapetę. Cegła w salonie w takiej postaci sprawdzi się równie dobrze.

tapeta w cegły
Źródło: stylo-dom.pl

Cegły klinkierowe

Cegły klinkierowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i niszczycielskie działanie zmiennych warunków pogodowych i temperatury otoczenia. Ich największą zaletą jest dostępność w wielu wariantach kolorystycznych, a także w rozmaitych wzorach, które nadadzą się do aranżacji salonów budowanych w różnych trendach wnętrzarskich.

Cegły klinkierowe
Źródło: homebook.pl

Oryginalna cegła na ścianach, np. w kamienicy — jak ją przygotować?

W starych kamienicach oryginalne cegły często pozostają zakryte. Możesz mieć ochotę na wydobycie jednej ze ścian spod warstwy tapety, farby i tynku. W tym celu musisz podjąć odpowiednie działania, które pozwolą nie tylko na odkrycie czerwonej cegły w salonie, lecz także na jej odrestaurowanie.

Oryginalna cegła na ścianach
Źródło: homebook.pl

W pierwszej kolejności Twoim zadaniem będzie zerwanie ze ściany tego, co skrywa cegłę przed naszym wzrokiem. Po zdarciu tapet i tynku należy zabrać się do oczyszczenia odkrytej powierzchni przy pomocy drucianej szczotki. Następnie wykonaj szlifowanie ściany. Można tego dokonać przy pomocy papieru ściernego lub wiertarki, na której umieszcza się krążek ścierny. Powierzchnie potem należy po raz kolejny oczyścić, tym razem wykorzystując mokrą gąbkę. Spoiny wypełnić zaprawą, by wyrównać powierzchnię ściany. Po upływie kilku dni, gdy zaprawa wyschnie, trzeba zaimpregnować ścianę. W tym celu można wykorzystać specjalny preparat do impregnacji cegły.

Czy cegłę na ścianie możemy położyć samodzielnie?

Z całą pewnością cegłę na ścianie można położyć osobiście, szczególnie gdy ma się doświadczenie w wykonywaniu remontów domów i mieszkań. Pamiętaj oczywiście, że od wyboru budulca będzie zależała długość wykonania takiego wykończenia, że należy na nie przeznaczyć wystarczającą ilość czasu wolnego i posiadać minimum umiejętności, które pomogą utrzymać pion konstrukcji i prawidłowo wykonać prace remontowe. Laikom, którzy pragną, by praca została wykonana perfekcyjnie, a nie mogą pochwalić się zbytnimi umiejętnościami budowlanymi, odradza się eksperymentowanie.

Zobacz: Cegła w kuchni – rodzaje cegły, wady i zalety. Czy cegła na ścianie w kuchni jest praktyczna? Wszystko o cegle

Układanie cegły na ścianie krok po kroku

Pierwszym zadaniem niezbędnym do wykonania podczas planowania położenia cegły na jednej ze ścian salonu jest skompletowanie niezbędnych narzędzi pracy:

 • miarki,
 • poziomicy,
 • ołówka, pisaka,
 • pędzla malarskiego,
 • pojemnika,
 • wałka z kuwetą,
 • pacy grzebieniowej,
 • kielni do fugowania,
 • mieszadła,
 • wiertarki,
 • bawełnianej ściereczki,
 • odkurzacza.

Następnym krokiem będzie przygotowanie materiału. Potrzebne będą: grunt, klej, impregnat, płytki z cegły, fuga. Co dalej?

 • Zagruntuj ścianę aż do momentu, w którym będzie ona lekko błyszczeć. Wlej grunt do pojemnika, pędzlem rozprowadź go po ścianie, nie pozostawiając zacieków.
 • Wybierz jeden z wielu wariantów wzoru, według którego będziesz układać ścianę z cegły.
 • Gdy powierzchnia ściany wyschnie, rozrób klej i z wykorzystaniem grzebienia nakładaj go na kolejne płytki.
 • Fuguj przy pomocy pacy. Gdy paca zostanie oczyszczona, wtedy wygładź fugę kielnią.
 • Poczekaj, aż całość będzie w pełni sucha. Może to trwać do dwóch tygodni. Po upływie tego czasu zaimpregnuj ścianę — nawet dwukrotnie.

Biała cegła na ścianie w salonie — inspiracje

Wśród proponowanych przez nas inspiracji znajdzie się przykład wykończenia kominka białą cegłą na ścianie salonie z szeroko wykorzystywanymi białymi dodatkami oraz naturalną drewnianą kolorystyką, a także z doskonałym oświetleniem.

Biała cegła na ścianie w salonie
Źródło: pinterest.com

Tutaj aranżacja z wykorzystaniem szklanych elementów, białej cegły i kilku małych, ciemnych kontrastujących dodatków. W tym otwartym salonie wykorzystano również dobrze zaprojektowane oświetlenie ledowe. Biała cegła w salonie to tło dekoracji, a nie jej główny element.

A oto ściana z cegły w salonie świetnie komponująca się z tłem w nowoczesnym, minimalistycznym designie z elektroniką na pierwszym planie, w małym salonie z równie kontrastującym, ciemniejszym wyposażeniem. 

Czerwona cegła na ścianie w salonie — inspiracje

Przedstawiamy teraz kilka projektów wykorzystujących klasyczną, czerwoną cegłę. Surowa aranżacja z cegłą w salonie z kominkiem, naturalnym skórzanym obiciem fotela i dodatkiem w postaci stołu z epoki z ciemnego drewna, dla których dobrym uzupełnieniem są zdjęcia na ścianach na czarnym i białym tle. 

Czerwona cegła na ścianie w salonie
Źródło: pinterest.com

Równie surowe pomieszczenie w nowoczesnym designie, nieco cieplejsze dzięki zastosowaniu kolorowych, lecz stonowanych dodatków. Cegła czerwona w salonie dodaje tu szczególnego nastroju, komponując się z elegancją drewnianej podłogi i surowym wyglądem metalowych regałów z drewnianymi półkami.

pomieszczenie w nowoczesnym designie
Źródło: pinterest.com

Cegła na ścianie w salonie w połączeniu z betonem, z drewnem i inne modne aranżacje

Beton i cegła w salonie stanowią doskonałą bazę do tworzenia raczej stonowanych wnętrz, w których cegła będzie głównym motywem. Tu wykorzystuje się jednobarwne, jasne meble ewentualnie złamane kontrastującą czernią kilku małych dodatków. Takie kompozycje spisują się w wysokich salonach. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać je w mniejszych pomieszczeniach, pamiętając, by zbyt rozległe zabudowanie czerwoną cegłą ich nie przytłoczyło.

Drewno w połączeniu z ceglaną ścianą prezentuje się równie ciepło i wyraziście. W takiej kompozycji najchętniej wykorzystywane są meble i podłogi drewniane o naturalnym wyglądzie, usłojeniu, tworzące efekt wyjątkowej przytulności. Czerwona cegła w salonie w tym połączeniu gwarantuje przyjemną, rodzinną atmosferę. Świetnym dodatkiem dla takich ścian są wszelkie odkryte deskowania więźby dachowej. W ten sposób cegła i drewno w salonie stworzą razem niezwykle oryginalną, przyciągającą wzrok gości aranżację.

Cegła na ścianie w salonie w połączeniu z betonem

Także biała i szara cegła na ścianę w salonie znajdą swoich zwolenników. To materiał do tworzenia aranżacji w stylu skandynawskim, jasnym, przyjemnym dla oka i dającym wiele światła. Ponadto każdy rodzaj cegły świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach z dużymi oknami, przypominającymi okna postindustrialnych fabryk.

Jak widzisz, cegła może być wykorzystana w wielu aranżacjach, tworzyć surowy klimat loftowy lub przeciwnie – dodawać ciepła i przytulności. Wszystko zależy od tego, na jakie dodatki, kolory i style się zdecydujesz. Jedno jest pewne – cegła jeszcze przez wiele sezonów nie wyjdzie z mody, a salon urządzony z jej wykorzystaniem będzie zachwycał przez lata.

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.