1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Co powinieneś wiedzieć o myciu elewacji? Jak przeprowadzić samemu, koszt fachowej usługi, informacje

Poradniki

2 lata temu

Co powinieneś wiedzieć o myciu elewacji? Jak przeprowadzić samemu, koszt fachowej usługi, informacje

Porządki domowe
5
0
1
5
0

Powierzchnie mają to do siebie, że regularnie się brudzą. Nadaj blask tynkom poprzez odpowiednie mycie elewacji, w końcu wygląd domu wiele mówi o jego właścicielu. Jak skutecznie wyczyścić ściany? Czego w tym celu użyć? Poniżej kilka wskazówek.

Czyszczenie elewacji — najważniejsze informacje. Jak brudzi się Twój dom?

Mycie elewacji to proces konserwacji, który warto przeprowadzać regularnie np. w trakcie wiosennych porządków. Jeżeli tylko pogoda dopisuje i masz wszystkie niezbędne przyrządy oraz wiedzę, powinieneś zabrać się do pracy. Dzięki temu Twój dom będzie o wiele schludniej się prezentował. Czyszcząc zalegającą warstwę brudu, upewnisz się również, że nie ma pod nią żadnych istotnych uszkodzeń konstrukcji, które wymagałyby naprawy. 

Oczyszczanie fasady wymaga ściśle określonych warunków. Takie prace powinno się wykonywać  porą wiosenną lub letnią. Temperatury w tym okresie są najbardziej sprzyjające i pozwalają na dokładne wyschnięcie ścian w relatywnie krótkim czasie. Mycie powierzchni zaleca się przeprowadzać średnio raz do roku, chociaż w niektórych przypadkach konieczne może być jeszcze częstsze czyszczenie. Istotna jest także struktura samych ścian — im bardziej gładka powierzchnia, tym bardziej podatna na zabrudzenia.

Za nagromadzanie się sporego poziomu zabrudzeń na elewacjach odpowiedzialnych jest kilka czynników. Po pierwsze, lokalizacja — jeżeli Twój dom położony jest blisko np. ruchliwej ulicy w środku miasta, bardzo łatwo będzie zbierał wszelkiego rodzaju brud oraz kurz. Za osadzanie się nieczystości odpowiada również poziom wilgotności otoczenia. Przykładowo, domy znajdujące się w okolicy lasów oraz zbiorników wodnych są dużo bardziej narażone na powstawanie np. pleśni lub grzybów. 

dom mycie elewacji
Piękny dom to czysty dom.

To Cię zainteresuje: Czym można czyścić płytę indukcyjną? Skuteczne metody, preparaty i domowe sposoby na mycie kuchenki na indukcję

Mycie elewacji — sposoby

Czyszczenie elewacji jesteś w stanie wykonać na kilka sposobów. Kluczowe jest jednak, aby odpowiednio dostosować metodę oraz użyte w jej celu detergenty do typu powierzchni, z jaką masz do czynienia. Wykorzystaj starannie dobrane środki chemiczne oraz narzędzia takie jak np. myjki ciśnieniowe, szczotki oraz gąbki. Co więcej, po zakończonym procesie oczyszczania fasady budynku możesz także pokusić się o dodatkowe zabezpieczenia jego powierzchni. 

Mycie elewacji domowym sposobem — jak to zrobić?

Z użyciem myjki ciśnieniowej

Mycie elewacji myjką ciśnieniową może przynieść naprawdę satysfakcjonujące efekty. Urządzenie doskonale poradzi sobie z każdym rodzajem tynku mineralnego, między innymi silikatowego, akrylowego lub nawet cegły bądź kamienia. Wykorzystanie wody pod określonym ciśnieniem powoduje, że nawet najbardziej oporne zabrudzenia nie mają szans utrzymać się na powierzchni. Jeżeli dysponujesz podstawową myjką typu karcher, wystarczy ona do usunięcia większości nagromadzonego brudu.

Zastosowanie dodatkowo odpowiedniej chemii pozwoli Ci uzyskać jeszcze lepszy efekt. Korzystanie z myjek pod ciśnieniem jest na ogół bezpieczne — jedyne, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, to stan fasady budynku. Jeżeli tynk jest w dobrej kondycji, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać ten rodzaj mycia. W innym wypadku podczas czyszczenia duże ciśnienie może trwale uszkodzić powierzchnię, zwłaszcza gdy przeprowadzasz mycie ze stosunkowo niewielkiej odległości.

mycie elewacji myjka ciśnieniowa
Myjka ciśnieniowa – szybkie i skuteczne rozwiązanie. | cleanexperts.pl

Z użyciem wody

Czasami z pozoru najprostsze rozwiązania mogą przynieść równie pozytywny i oczekiwany efekt. Aby przywrócić swoim ścianom dawny blask i kolor, w niektórych przypadkach wystarczy jedynie zastosowanie czystej wody. To zdecydowanie najtańsza metoda na pozbycie się niechcianego brudu. Najbardziej zaleca się użycie gorącej cieczy, która doskonale rozpuści wszelkie zabrudzenia i odtłuści powierzchnię. Pamiętaj jednak, że nie może to być wrzątek — ten mógłby doprowadzić do rozpuszczenia tynku lub odkształceń.

Do samego procesu czyszczenia wykorzystaj szczotkę lub gąbkę z w miarę ostrą powierzchnią. Zwróć uwagę na to, aby nie szorować struktury elewacji zbyt mocno. Nie chcesz przecież jej uszkodzić, dlatego podczas wykonywania prac z tymi narzędziami powinieneś zachować szczególną ostrożność. Zanim przystąpisz do oczyszczania, sprawdź działanie ostrych akcesoriów na niewielkim fragmencie tynku. Gdy wszystko będzie w porządku, możesz śmiało rozpocząć mycie.

mycie elewacji woda
Czasem wystarczy sama woda. | e-sciany.pl

Mycie elewacji z użyciem środków chemicznych

Większość nieczystości jesteś w stanie z powodzeniem usunąć przy pomocy wody lub pod ciśnieniem. Niestety, niektóre z nich są wyjątkowo odporne i nie dadzą się tak łatwo umyć. W tym celu doskonale sprawdzi się zastosowanie określonych środków chemicznych, które pomogą Ci się uporać np. z glonami, wykwitami czy nalotami. Istotną kwestią jest to, aby dopasować preparat do rodzaju czyszczonej przez Ciebie powierzchni. W ten sposób unikniesz szkody — nie każda chemia jest taka sama i warto o tym pamiętać.

Jeśli planujesz mycie elewacji domowym sposobem, wykorzystaj dobrze znany Ci płyn do mycia naczyń. Jest to zupełnie podstawowy preparat, który dobrze poradzi sobie z niezbyt skomplikowanymi zabrudzeniami. Czyszczenie elewacji płynem do mycia naczyń może przynieść naprawdę znakomite efekty. W przypadku, kiedy masz jednak do czynienia z poważniejszymi zabrudzeniami typu ciężko zmywalny nalot oraz grzyby, wykorzystaj nieco bardziej profesjonalne środki.

Piaskowanie elewacji

Metodą na doszczętne pozbycie się brudu z bardzo trwałych materiałów wykończeniowych takich jak ceglany mur oraz kamień, może okazać się ich piaskowanie. Jest to proces, który polega na czyszczeniu powierzchni przy użyciu silnego strumienia sprężonego powietrza, dodatkowo wzbogaconego o piasek. 

Drobinki piasku lub innego kruszywa rozbijając się pod wysokim ciśnieniem o elewację, są w stanie bardzo dokładnie ją oczyścić i przywrócić jej dawny blask. Piaskowanie powinieneś stosować w przypadku czyszczenia wyżej wspomnianych materiałów lub gdy zanieczyszczenia są tak zaawansowane, że żadna inna metoda oraz środek nie jest w stanie Ci pomóc.

dom elewacja z kamienia
Elewacja z kamienia nadaje się do piaskowania

To Cię zainteresuje: Najlepsze domowe sposoby na muchy — zwalczanie much w domu

Impregnacja umytego tynku

Jeżeli zależy Ci na zabezpieczeniu elewacji, abyś mógł cieszyć się efektem czystych ścian na bardzo długo, zaleca się ich impregnację. To bardzo ważny etap, na który warto się zdecydować po zakończonym oczyszczaniu, tak aby Twoja praca nie poszła na marne. Oczywiście wybór samego środka przeznaczonego do impregnacji musisz dopasować do rodzaju powierzchni, z jaką masz do czynienia. 

Preparat nakładaj równomiernie od góry do dołu, tak aby spływający pionowo środek nie zastygał na zabezpieczonej już powierzchni. Pamiętaj, aby przed przystąpieniem do pracy wyposażyć się w okulary ochronne oraz maskę i starannie zabezpieczyć wszystkie drzwi i okna.

Profesjonalne usługi mycia elewacji — ile to kosztuje?

Elewacje tynkowe oraz malowane są najczęściej występującym typem fasad wszelkich nieruchomości użytkowych. Koszt profesjonalnego czyszczenia takich powierzchni nie jest możliwy do szczegółowego określenia. Wszystko zależy od rodzaju materiału, całkowitej powierzchni przeznaczonej do czyszczenia oraz metod i środków wykorzystanych w tym celu. 

Ile kosztuje mycie elewacji? Cena średnio waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy powierzchni zleconej do umycia. Jeżeli nie jesteś pewny, jak przeprowadzić dokładną konserwację ścian samodzielnie, skorzystanie z usług fachowców jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

Bez względu na to, czy zdecydowałeś się wykonać mycie samemu, czy zleciłeś to komuś, warto pamiętać o regularnym dbaniu o czystość swojego domu. Często dokładamy wszelkich starań, aby idealnie wysprzątać jego wnętrze, a zapominamy, że to, co na zewnątrz, również jest bardzo istotne. Korzystając z wiedzy zawartej w tym poradniku, z pewnością uda Ci się utrzymać ściany w jak najlepszym porządku, tak aby wzorowo się prezentowały.

5
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.