1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak odkamienić czajnik? Szybkie sposoby odkamieniania czajnika

Poradniki

1 rok temu

Jak odkamienić czajnik? Szybkie sposoby odkamieniania czajnika

Kuchnia Porządki domowe
8
2
1
8
2

Jak odkamienić czajnik? Gotowanie wody w czajniku może powodować gromadzenie się kamienia, dlatego należy regularnie dbać o czystość urządzenia. Co zrobić, by skutecznie pozbyć się nalotu? Poznaj sprawdzone sposoby i pożegnaj osad na dobre.

Kamień w czajniku – skąd się bierze? Jak można go uniknąć?

Gromadzący się na dnie czajnika osad nie tylko wygląda nieestetycznie, ale przede wszystkim wpływa na jakość i smak wody. Przyczyną powstawania kamienia jest jej twardość. Zawarte w cieczy związki wapnia i magnezu pod wpływem wysokiej temperatury są przekształcane w jasny nalot odkładający się na ścianach naczynia. Trudno całkowicie zlikwidować uporczywy osad, jednak istnieją różne metody, za pomocą których można zminimalizować ten problem. Najważniejszą z nich jest częste mycie wnętrza naczynia pod bieżącą wodą i wycieranie go do sucha.

Jak odkamienić czajnik? Jak poradzić sobie z kamieniem w czajniku?
Osadzenie się kamienia w czajniku to kwestia czasu

Usuwanie kamienia z czajnika – podstawowe informacje

Bez względu na to, czy używasz środków domowych, gotowych detergentów czy zwykłej wody, powinieneś zachować szczególną ostrożność podczas oczyszczania sprzętu z osadu. Czajnik elektryczny należy odłączyć od źródła zasilania, aby nie narazić się na porażenie prądem. Zarówno ten rodzaj sprzętu, jak i model przeznaczony do gotowania na kuchence gazowej czy płycie indukcyjnej powinien być zimny w momencie, kiedy chcesz rozpocząć jego czyszczenie. Jeśli dopiero co gotowała się woda, warto odczekać kilkanaście minut.

Sprawdź też: Skuteczne sposoby na czyszczenie żelazka

Domowe sposoby na kamień w czajniku a specjalne środki – co wybrać?

Jeśli zastanawiasz się, jak usunąć kamień z czajnika, wiedz, że możesz skorzystać z kilku możliwości. Producenci detergentów oferują szeroki wybór silnych środków chemicznych, jednak nie są to jedyne rozwiązania. Istnieje kilka sprawdzonych domowych metod, za pomocą których możesz zwalczyć osad w czajniku. Niemal w każdej kuchni znajdują się produkty takie jak ocet, soda czy kwasek cytrynowy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że artykuły te mają silne właściwości czyszczące i z powodzeniem zastępują produkty chemii gospodarczej.

Zarówno specjalne środki do usuwania kamienia, jak i naturalne, własnoręcznie przygotowywane płyny mają swoje wady i zalety. Trudno jednoznacznie stwierdzić, które produkty są skuteczniejsze, dlatego, zanim zdecydujesz się na jeden z nich, oceń skalę problemu. Jeśli w Twoim urządzeniu jest niewielki osad, domowe sposoby na kamień w czajniku z pewnością sobie z nim poradzą. Ponadto są to rozwiązania ekologiczne i ekonomiczne – za gotowe detergenty trzeba zapłacić dużo więcej niż za wspomniane tu produkty spożywcze.

Kiedy naturalne sposoby odkamieniania czajnika nie wystarczają, warto sięgnąć po silne środki proponowane przez producentów. Pamiętaj jednak, że specjalne płyny przeznaczone do eliminowania osadu działają z ogromną siłą i mogą być niebezpieczne dla skóry. Usuwanie kamienia dobrze jest więc przeprowadzać w rękawicach oraz masce osłaniającej nos – opary takich cieczy działają bowiem drażniąco na układ oddechowy. Skuteczność detergentów to efekt silnych związków w ich składzie, dlatego zastanów się, które rozwiązanie będzie najlepsze dla Ciebie i Twojego sprzętu.

Jak odkamienić czajnik – kilka skutecznych i szybkich sposobów

Powszechny problem, jakim jest kamień w czajniku, sprawił, że powstało mnóstwo ciekawych rozwiązań radzenia sobie z tym utrapieniem. Większość z nich nie wymaga stosowania specjalistycznych płynów czyszczących – wystarczy mieć pod ręką produkty, których używasz na co dzień. Oto kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym wygrasz walkę z kłopotliwym osadem.

Sposób 1: odkamienianie czajnika za pomocą octu

Do usuwania uporczywego nalotu z wnętrza czajnika często wykorzystuje się jeden z podstawowych artykułów spożywczych, czyli ocet. Z pewnością każdy ma go w domu, a zatem w razie potrzeby można szybko usunąć kamień z urządzenia do gotowania wody. Do czajnika wlej 250 ml octu oraz pół szklanki wody. Następnie zagotuj całą mieszaninę i pozostaw ją na godzinę. W tym czasie kamień powinien oderwać się od ścian naczynia. Na koniec wylej powstały płyn. Czyszczenie czajnika octem sprawi, że po osadzie nie będzie śladu.

jak odkamienić czajnik? Użyj octu
Ocet to idealny środek do walki z kamieniem w czajniku

Sposób 2: odkamienianie czajnika za pomocą sody oczyszczonej

Najłatwiejszym i najszybszym domowym sposobem usuwania kamienia z wewnętrznych ścianek czajnika jest użycie sody oczyszczonej. Wystarczy nanieść na zanieczyszczoną powierzchnię kilka łyżeczek proszku i odczekać kilkanaście minut. Silne właściwości tego produktu skutecznie wyeliminują osad. Po dokładnym wypłukaniu naczynia konieczne będzie wielokrotne zagotowanie wody, aby pozbyć się charakterystycznego zapachu i smaku sody.

jak odkamienić czajnik sodą oczyszczoną
Soda oczyszczona będzie jak znalazł, aby przywrócić czajnik do idealnego stanu

Sprawdź też: Czyszczenie pralki domowymi sposobami – jak wyczyścić pralkę? Octem, sodą, domestosem?

Sposób 3: odkamienianie czajnika za pomocą coca-coli i kwasku cytrynowego

Nieco delikatniejsze właściwości żrące ma coca-cola. Jeśli chcesz odkamienić czajnik za jej pomocą, wlej napój i wodę do urządzenia w takich samych proporcjach, jak w przypadku stosowania octu. Jeżeli osad w czajniku jest bardzo duży, dodaj więcej brązowej cieczy. Tak powstały płyn zagotuj i odstaw na 30 minut. Zamiast coca-coli możesz użyć też kwasku cytrynowego. Do naczynia wsyp całe opakowanie proszku i nalej wody do połowy objętości naczynia. Ten sposób na kamień w czajniku jest jednak bardzo czasochłonny – pożądany efekt uzyskuje się dopiero po kilku godzinach.

8
2

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *