1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Przecierka na ścianie dalej w modzie? Jak zrobić przecierane ściany?

Poradniki

2 lata temu

Przecierka na ścianie dalej w modzie? Jak zrobić przecierane ściany?

Dekoracja wnętrz DIY
6
0
0
6
0

Chcesz w swoim domu zastosować nietypowe wykończenie ścian, ale szukasz inspiracji? Przecierka na ścianie to rozwiązanie znane od lat, które nadal ma wielu entuzjastów. Na czym polega przecierka? Czy nadal jest w modzie? Jak ją wykonać samodzielnie?

Przecierka na ścianie — co to jest?

Przecierka, czyli dekoracyjne malowanie ścian gąbką polega na nakładaniu kilku warstw farby lub glazury malarskiej o różnych kolorach na ściany luby inne powierzchnie płaskie, takie jak sufit czy meble. Pożądanym efektem jest uzyskanie cieniowania lub wrażenia trójwymiarowości ściany. Osiągniecie takiego rezultatu, wcale nie jest trudne — wystarczy proste narzędzie w postaci gąbki i trochę wyobraźni. Jest to świetny sposób na odmianę charakteru pomieszczenia.

Kolory, które łączą się ze sobą w naturalny sposób, świetnie sprawdzają się w nowoczesnych aranżacjach wnętrz — na przykład zieleń mchu i prosta szarość plus intensywny żółty. Możesz też pokusić się o użycie większej ilości odcieni lub spróbować przejść cieniowaniem od najciemniejszego koloru na dole, do najjaśniejszego na górze. Stworzy to ciekawą kompozycję, która jest efektowna, a jednocześnie prosta w wykonaniu. Zastosowanie tej techniki nie powinno też nadwyrężyć Twojego budżetu.

przecierka na ścianie
Przecierka na ścianie | Źródło: ladnydom.pl

Zobacz: Modna ściana – trawertyn na ścianie. Jak uzyskać ten efekt? Pomysły, inspiracje

Poeksperymentuj na kartce, czy płótnie stosując zwykłe plakatówki lub farby olejne, aby nabrać wprawy przed przystąpieniem do pracy. Następnie sprawdź efekt podczas wykonywania próbki na ścianie. Czy obrana technika nakładania kolejnych warstw nie powoduje rozlewania farby lub nakładania zbyt dużych i intensywnych w odcieniu plam? 

Warto upewnić się, że kolor wybrany w sklepie o sztucznym oświetleniu, równie mocno podoba Ci się w pokoju, w którym ma się odbyć malowanie. Dlatego też wypróbuj na niewidocznym kawałku (np. za szafą), czy wszystkie parametry Ci odpowiadają, a tekstura poszczególnych warstw farby oddziałuje na siebie wzajemnie w pożądanym stopniu.

Czy przecierka na ścianie jest dalej w modzie?

Zastanawiasz się, czy nakładana gąbką farba 3D na ściany jest dalej w modzie? Trend jest obecny w projektach wnętrz od wielu lat i nadal ma wielu zwolenników. Tym bardziej że cechuje go ogromna różnorodność i innowacyjność rozwiązań. Obecnie nie trzeba ograniczać się do prostych rozwiązań i używania zwykłej farby lateksowej. Wiele sklepów z materiałami wykończeniowymi oferuje beton architektoniczny i specjalny preparat, który po nałożeniu na płaską powierzchnię wygląda niczym brokatowa ściana.

Nowoczesna przecierka na ścianie

Laserunek to cienka, przezroczysta lub półprzezroczysta warstwa na obrazie, która modyfikuje wygląd podstawowego koloru farby. Może on zmieniać chromatyczność, odcień i fakturę powierzchni. Dzięki niej jesteś w stanie uzyskać delikatny efekt cieniowania i głębi, bez konieczności doboru kolejnego koloru. Wystarczy, że będziesz stopniował użycie materiału, by otrzymać różne odcienie wybranej farby na ścianie.

Innowacyjnym rozwiązaniem może też być farba metaliczna do ścian. Jest to mieszanka płatków metali, które są najczęściej tworzone na bazie wody, co ułatwia ich nakładanie. W rezultacie wyglądają niczym połyskujący metal na ścianach. Od efektu miedzi po stal nierdzewną i od antycznego złota po różowe złoto. Podobny efekt błysku daje farba brokatowa do ścian — wybierz swoją ulubioną technikę, aby stworzyć akcent lśnienia we własnym mieszkaniu.

Nowoczesna przecierka na ścianie
Nowoczesna przecierka na ścianie | Źródło: archiconnect.pl

Czy zadajesz sobie pytania: Co dać na ścianę zamiast farby? Jak zrobić wzory na ścianie, które przyciągną wzrok, ale będą jednocześnie zachwycać swą prostotą? W tym przypadku świetnie sprawdzi się beton architektoniczny. Jeśli zastosujesz metodę nakładania materiału gąbką na ścianę, uzyskasz ciekawy, trójwymiarowy efekt, który będzie wyglądał jak specjalna struktura na ścianie. W rzeczywistości, nakładając nieregularne warstwy betonu, w prosty sposób stworzysz niepowtarzalną ozdobę.

Jak zrobić przecierkę na ścianie?

W pierwszej kolejności przygotuj sobie odpowiednie narzędzia do pracy. Podstawowym materiałem są oczywiście farby, beton czy glazura oraz gąbka. Prócz tego potrzebny Ci będzie jeszcze wałek malarski, który przyda się do nałożenia warstwy bazowej, szeroka taśma malarska do zabezpieczenia pokoju oraz pędzle, wałki gąbkowe i gazety czy kartony do zabezpieczenia. Warto też zaopatrzyć się w tackę do malowania i mieszadło do farby.

Jeśli upewnisz się, że posiadasz już wszystkie potrzebne elementy, możesz przystąpić do malowania. Pamiętaj, że będziesz musiał poświęcić na to kilka godzin lub dni w zależności od wielkości ściany, ilości kolorów i osób, które będą zaangażowane w wykonywanie przecierki na ścianie. Nie staraj się na siłę wykonywać pracy szybko, byleby jak najszybciej ukończyć dzieło. Ważne, aby efekt był staranny, a przejścia delikatne.

Jak wykonać przecierki na ścianie? Instruktaż krok po kroku

 1. Usuń wszystkie meble z pomieszczenia.
 2. Zabezpiecz wszystkie listwy przypodłogowe za pomocą wysokiej jakości malarskiej taśmy maskującej.
 3. Pomaluj ścianę lateksową farbą przeznaczoną do stosowania na powierzchniach, które posiadasz w swoim domu. Najlepsze są farby lateksowe i przeznaczone do przecierki — specjalne materiały dostępne w sklepach z artykułami budowlanymi. Wybierz kolor „bazowy”, który będzie stanowił tło dla Twojej ściany pomalowanej gąbką. 
 4. Wlej odrobinę każdego z kolejnych kolorów farby do oddzielnych kuwet. Możesz też zastosować jeden odcień dodatkowy. Najlepsze kuwety do malowania gąbką są lekko nachylone i mają podniesiony teksturowany „podkład” wbudowany w kuwetę. Powinieneś być w stanie zanurzyć gąbkę w farbie, a następnie zetrzeć farbę z gąbki na teksturowanym podkładzie.
 5. Przygotuj duże naturalne gąbki do malowania. Po jednej na każdy kolor. Jednak nie przecinaj ich na pół, aby uformować więcej sztuk; ścięte krawędzie będą wyglądać nienaturalnie. 
 6. Zanurz gąbkę w najciemniejszej farbie i zdejmij z niej nadmiar materiału. Lekko przyciśnij pigment na ścianie i układaj go nieregularnie w niedużych odstępach. Pracuj tylko nad obszarem w swoim bezpośrednim sąsiedztwie. Obracaj gąbkę w dłoni w trakcie pracy, aby urozmaicić wzór. Nie naciskaj też zbyt mocno, jeśli chcesz, aby faktura gąbki była wyraźnie widoczna. W przeciwnym wypadku stworzysz jednolity blok koloru. Pamiętaj, że niektóre partie farby bazowej powinny prześwitywać.
 7. Jeżeli zdecydowałeś się na zastosowanie kilku pigmentów, to nałóż gąbką kolejny kolor na ten sam obszar. Jeśli oba kolory delikatnie się mieszają, to bardzo dobrze — chodzi o uzyskanie miękkiego przejścia między poszczególnymi warstwami farby.
 8. Nanieś najjaśniejszy kolor na ten sam obszar. Często obracaj gąbkę, zmieniaj ułożenie dłoni lub rytm pracy, aby uzyskać zróżnicowany wzór na ścianie.
 9. Pomaluj w ten sposób gąbką całą ścianę, pracując na małych odcinkach. Jeżeli musisz zacząć od nowa, ponieważ efekt przecierki nie jest widoczny, możesz pomalować dany fragment muru farbą bazową i używając gąbki, rozpocząć proces powtórnie. Pozostaw ścianę do wyschnięcia.

Podpowiedzi i triki, które pomogą w robieniu przecierek na ścianie

Pomaluj płytę próbną, aby zbadać swoje możliwości. Wykorzystanie kontrastujących kolorów lub odwrócenie kolorów lakieru bazowego i nawierzchniowego może zrobić dużą różnicę w efekcie, który z pewnością pozytywnie Cię zaskoczy. Rozważ też użycie kolorów lakieru bazowego i nawierzchniowego z tej samej grupy barw. 

Na przykład bladoniebieski lakier bazowy może być pokryty ciemniejszym niebieskim lub odwrotnie. Wypróbuj metody pracy z partnerem i dwiema gąbkami. Jedna osoba może nakłada farbę czy glazurę, druga ją usuwa. Używaj też pędzla do przycinania lub wałka gąbkowego wzdłuż krawędzi pokrytych taśmą. Zapewni to staranne i jednolite pokrycie.

Ściana malowana gąbką dekoracyjną
Ściana malowana gąbką dekoracyjną | Źródło: pozachodzie.pl

Dodaj wizualnego wyrazu zwykłym kolorowym ścianom i wykonaj nietypowe ozdoby na ścianie przy pomocy gąbki. To szybki i łatwy sposób na uzyskanie subtelnej tekstury i dodanie głębi ścianom. Nie ma tu mowy o pomyłce! Ściany mają wyróżniać się nieregularnością, a wszelkie niedociągnięcia możesz przykryć ponownym dotknięciem gąbki lub nałożeniem koloru bazowego na fragmencie, który nie dał zadowalającego efektu!

Źródło obrazka głównego: pozachodzie.pl

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.