1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Biurko pod oknem – wady i zalety. Na co zwrócić uwagę?

Poradniki

2 lata temu

Biurko pod oknem – wady i zalety. Na co zwrócić uwagę?

Biuro i gabinet Wyposażenie
8
0
0
8
0

Biurko pod oknem może być bardzo dobrym rozwiązaniem, jednak należy unikać błędów, które mogą utrudniać komfortowe korzystanie z tego elementu wyposażenia. Jak odpowiednio ustawić biurko pod oknem? Podpowiadamy!

Biurko to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia pokoju dziecięcego oraz gabinetu. Coraz częściej pracujemy w domu, dlatego warto znaleźć jakiś kąt w mieszkaniu, w którym będzie nam się komfortowo pracowało. Biurko pod oknem ma wiele zalet, jednak musisz pamiętać także o wadach. Jak okna w pokoju warunkują ustawienie w nim biurka? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Biurko pod oknem. Czy to na pewno dobry pomysł?

Chcesz postawić biurko pod oknem? To może być świetny pomysł, jednak musisz zwrócić uwagę na inne elementy wyposażenia pokoju, usytuowanie okna względem drzwi oraz stron świata. Wszystko dokładnie wyjaśniamy w kolejnych akapitach.

jakie są wady i zalety biurka pod oknem
Piękny widok za oknem może rozpraszać podczas pracy przy biurku

Wady biurka pod oknem

Okno w pokoju dziecka czy gabinecie bywa problematyczne. Może spowodować trudności związane z ustawieniem mebli. Uważa się, że biurko nie powinno stać tyłem do drzwi – dla wielu osób takie ustawienie mebla działa klaustrofobicznie i nie pozwala się skupić na pracy w obawie przed potencjalnym zagrożeniem. To uwarunkowanie biologiczne – powinniśmy dobrze widzieć potencjalnych wrogów, którzy chcą wkroczyć na nasz teren. Gdy siedzimy tyłem do wejścia – jest to niemożliwe. W naszych pokojach okna zazwyczaj są naprzeciwko drzwi. Tak więc od razu nasuwa się, że biurko nie powinno stać przodem do okna. Dodatkowo, jeśli ustawisz je w takiej pozycji, a okno jest skierowane na południe – oślepiające światło słoneczne będzie utrudniało pracę przy biurku. Rozwiązaniem mogą być żaluzje ustawione pod odpowiednim kątem – mogą kierować światło w dół, dzięki czemu mniej promieni słonecznych dotrze bezpośrednio do oczu, jednak prawdopodobnie nie da się całkowicie wyeliminować tego zjawiska.

Sprawdź też: Fotel do biurka dla dziecka. Jaki najlepiej wybrać? 

Biurko pod oknem może być niekorzystne zwłaszcza dla osób, które łatwo się rozpraszają. Obserwowanie ulicy czy sąsiadów może okazać się dużo ciekawsze niż uczenie się algebry bądź praca na home office. Niekomfortowe dla niektórych może być także bliskie sąsiedztwo kaloryfera – więcej o tym piszemy w dalszej części artykułu.

Biurko pod oknem dachowym? Zważywszy na temperatury, które utrudniają czasem życie na poddaszu bez klimatyzatora w letni dzień i bezpośrednie nasłonecznienie – raczej odradzamy. Oczywiście czasem to jedyne miejsce, w którym można postawić biurko. Wtedy koniecznie pomyślcie o odpowiednich roletach lub żaluzjach.

Zalety biurka pod oknem

Oczywiście wymienione powyżej wady umieszczania biurka pod oknem nie oznaczają, że w ogóle nie powinniśmy go tam dawać. Trzeba to jednak robić z głową i dopasować ustawienie tego mebla do reszty wyposażenia pokoju oraz osoby, która będzie z niego korzystała. Biurko najlepiej ustawić tak, by okno znajdowało się po lewej stronie. Jednak jeśli będzie przy nim siedziała głównie osoba leworęczna – lepiej by okno było po prawej stronie, w przeciwnym razie na przykład podczas odrabiania zadań domowych uczeń będzie sobie zasłaniał światło słoneczne. Oczywiście biurko ustawione w pobliżu okna ma ogromny plus – dużą ilość światła słonecznego.

Sprawdź też: Lampka na biurko – jaka będzie najlepsza? Wybieramy oświetlenie na biurko!

Obecność okna sprawia, że często przestrzeń w jego okolicy jest niewykorzystana, bo nie możemy tam ustawić regału z książkami czy szafy. Dlatego właśnie bardzo dobrym pomysłem jest postawienie tam niskiej komody lub właśnie biurka.

Biurko pod oknem z kaloryferem. Zwróć uwagę na nasze wskazówki!

Czy biurko pod oknem z kaloryferem to dobry pomysł? Zastawianie grzejnika na pewno nie jest właściwym rozwiązaniem – zablokujesz przepływ ciepłego powietrza w pokoju i niepotrzebnie narazisz się na koszty, które nie przyniosą ocieplenia pokoju. Biurko pod oknem z kaloryferem musisz odpowiednio przemyśleć. Ze względu na konieczność cyrkulacji powietrza dobrze jest odsunąć biurko minimum 10-15 centymetrów od grzejnika. Mebel ten oczywiście nie musi być ustawiony równolegle do okna – możesz ustawić je bokiem. W tym wypadku także pamiętaj o pozostawieniu przestrzeni pomiędzy meblem a grzejnikiem.

biurko pod oknem_na co uważać
Dobre umiejscowienie biurka pozwoli Ci na przyjemną i komfortową pracę

Pamiętaj także, że nawet miłośnik ciepła może nie być zachwycony po wielu godzinach pracy w bliskim towarzystwie kaloryfera odkręconego na maksimum. Może to nawet grozić bólem głowy czy pogorszeniem samopoczucia. Jeżeli osoba korzystająca jest zmarzluchem – prawdopodobnie nie będzie opcji przykręcenia kaloryfera, warto więc rozważyć postawienia biurka w innym miejscu, ponieważ gorący grzejnik w bliskim sąsiedztwie może wpłynąć na pogorszenie komfortu pracy przy biurku.

Rozwiązanie dla rodzeństwa – podwójne biurko pod oknem

Urządzasz pokój dla rodzeństwa? Prawdopodobnie problemem może okazać się niewystarczająca ilość miejsca i tutaj świetnym rozwiązaniem będzie podwójne biurko pod oknem. Dlaczego? Długie biurko pod oknem sprawi, że wykorzystasz przestrzeń, w której prawdopodobnie nie udałoby Ci się postawić innych niezbędnych mebli, takich jak szafa czy regał z książkami. Jeżeli rodzeństwo korzysta z tych samych przyborów szkolnych czy komputera – mogą znaleźć się na środku podwójnego biurka pod oknem i zapewnić dogodne korzystanie każdemu z dzieci. Szczególnie dobrym pomysłem może być biurko pod oknem na wymiar – dzięki takiemu rozwiązaniu maksymalnie wykorzystasz dostępną przestrzeń i zapewnisz dzieciom wygodne oraz ergonomiczne miejsce do nauki.

Wersja minimalistyczna – biurko z blatu pod oknem

Czy biurko-blat pod oknem to dobry pomysł? Oczywiście, że tak! To zdecydowanie jeden z trendów ostatnich lat. Wygląda bardzo lekko, świetnie wpasuje się do każdego pokoju dziecięcego oraz dowolnego stylu aranżacyjnego. Biurko z blatu pod oknem może być postawione na dowolnie wybranych przez Ciebie nogach – metalowych, drewnianych, może być przymocowany do kontenerów z szufladami. Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia. Pamiętaj jednak o tym, co pisaliśmy na początku artykułu – jeżeli okna pokoju są skierowane na południe, oślepiające światło słoneczne może utrudniać pracę. Co ważne – biurko-blat wykonasz z ogromnej liczby ciekawych materiałów – wybór blatów kuchennych, które mogą być wykorzystane do tego celu, jest przecież naprawdę szeroki.

Sprawdź też: Rośniemy zdrowo, czyli jakie krzesło do biurka dla dziecka wybrać? Podpowiadamy!

A Ty na jakie biurko pod oknem postawiłeś? Może dopiero jesteś w trakcie planowania jego zakupu? Czy myślisz, że biurko-blat pod oknem to dobry pomysł? Rozważasz takie rozwiązanie? A może zdecydowałeś się na biurko pod oknem dachowym i jesteś z tego zadowolony? Koniecznie napisz nam o tym w komentarzu!

Szukasz biurka dla dziecka lub dla siebie? Nasze poradniki mogą okazać się pomocne, dlatego serdecznie zapraszamy do lektury.

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *