Drewniane żaluzje to jedna z najciekawszych metod aranżacji okna. Co charakteryzuje poszczególne modele? Jak dopasować je do wystroju mieszkania? Zobacz najważniejsze informacje o żaluzjach drewnianych.
Żaluzje drewniane – komu spodoba się ten element wystroju?
Żaluzje drewniane doskonale wpisują się w trwający od dłuższego trend na naturalne materiały. Są również funkcjonalne – pomagają utrzymać w pomieszczeniu preferowane natężenie światła i optymalną temperaturę. Obecnie producenci tego rodzaju osłon okiennych oferują produkty w niemal każdym stylu, wpasowanie ich w wystrój mieszkania nie stanowi więc większego wyzwania. Na rynku znaleźć można żaluzje wykonane z różnych gatunków drewna, a także z bambusa.
Komu żaluzje drewniane najbardziej przypadną do gustu? Przede wszystkim tym osobom, które cenią sobie naturalne, ekologiczne materiały. Jeśli więc chciałbyś wzbogacić wnętrze mieszkania o wyposażenie z nich wykonane, drewniane żaluzje mogą stanowić ku temu dobrą okazję.
Bycie eko to dla Ciebie styl życia? Również rozważ tę alternatywę dla aluminiowych lub plastikowych osłon okiennych. Możesz też zwrócić uwagę na takie kwestie jak pochodzenie użytego do produkcji drewna, rodzaj zastosowanych impregnatów lub czy w strukturze żaluzji znajdują się elementy ze sztucznych materiałów.
Wymiary żaluzji drewnianych. Jakie osłony wybrać?
Podstawową własnością, którą należy wziąć pod uwagę, jest wysokość i szerokość okna. Będą one kluczowe podczas montażu żaluzji, pamiętaj więc, by przed wyborem dokładnie zmierzyć okno. Nie bez znaczenia pozostaje też szerokość lameli (zwanych również listkami). Najpopularniejszym obecnie na rynku wariantem są lamele o szerokości 25 mm, jednakże często spotyka się także modele z listkami w rozmiarze 35 i 50 mm. Rzadziej spotykane są produkty o lamelach 65, 70 mm lub większe.
Czemu te wymiary są istotne? Żaluzje drewniane wyposażone w cieńsze lamele (o szerokości 25 mm lub mniejszej niż 35 mm) można montować bezpośrednio na okiennej ramie. Te nieco szersze (większe niż 50 mm) potrzebują już bardziej solidnego podparcia – ich montażu należy dokonywać na ścianie przy suficie.
Zwykle pozwolą one za to skutecznie zasłonić całą powierzchnię okien, nawet tych bardzo wysokich, na przykład balkonowych. Duża szerokość lameli zwykle nie wygląda dobrze w zestawieniu z małymi oknami – żaluzje drewniane w nie wyposażone mogą sprawiać wrażenie przyciężkich lub zasłaniać zbyt dużą powierzchnię szkła nawet przy podniesieniu osłony.
Z czego produkuje się drewniane żaluzje?
Żaluzje drewniane mogą być wykonywane zarówno z litego drewna jednego rodzaju, jak i mieszanek różnych gatunków. Najbardziej rozpowszechnione są produkty z drewna lipowego, bukowego, dębowego i sosnowego. To, którą opcję wybierzesz, powinno zależeć od Twoich estetycznych upodobań i preferowanego sposobu montażu.
Jeżeli zależy Ci na uzyskaniu wizualnego efektu drewna, ale nie chcesz kupować żaluzji z tego materiału, możesz wybrać żaluzje typu faux wood, wykonywane najczęściej z kompozytu PCV, niekiedy również z dodatkiem naturalnego surowca.
Zobacz: Wystrój okien – jak udekorować okna? Wskazówki i inspiracje – najmodniejsze dekoracje okien
Czy warto zdecydować się na żaluzje bambusowe?
Najbardziej rozpowszechnioną alternatywą dla tradycyjnych drewnianych osłon są żaluzje bambusowe. Wykonane z tego egzotycznego materiału produkty są zwykle lżejsze. Jeżeli więc zależy Ci na jak najprostszym montażu bez obaw o zerwanie się całej konstrukcji, żaluzje bambusowe mogą na tym polu sprawdzić się lepiej niż drewniane.
Podobnie rzecz ma się w przypadku zastosowania tego rodzaju osłon w przestrzeniach, w których mogłyby one mieć częsty kontakt z utrzymującą się na wysokim poziomie wilgocią – żaluzje bambusowe nie nasiąkają tak łatwo jak część modeli drewnianych. Jednakże również nie powinny być eksponowane na zewnątrz, ponieważ bezpośrednie wystawienie ich na działanie warunków atmosferycznych może szybko doprowadzić do powstania szkód w strukturze żaluzji.
Żaluzje bambusowe wybierz też wtedy, gdy pragniesz stworzyć we wnętrzu swojego mieszkania wystrój inspirowany orientem. Surowiec ten doskonale uzupełni aranżację ściany, na której znajdują się już inne materiały kojarzone z kulturami Dalekiego Wschodu, takie jak na przykład papier ryżowy. Żaluzje bambusowe świetnie wpisują się we wnętrza boho czy rustykalne. Z pewnością dobrze uzupełnią też pomieszczenia w stylu minimalistycznym lub klasycznym.
W jakich pomieszczeniach żaluzje drewniane sprawdzą się najlepiej?
Specyfika żaluzji drewnianych czyni je wyjątkowo uniwersalnymi – z powodzeniem można je wkomponować w wystrój dowolnego pomieszczenia w mieszkaniu. W salonie żaluzja zapewnia kontrolę natężenia światła wpadającego doń światła w momencie, gdy oglądamy telewizję i nie chcemy, by promienie odbijały się od matrycy telewizora. W sypialni zaś pozwala zapewnić mieszkańcom większą prywatność i ukryć wnętrze przed wzrokiem sąsiadów lub przechodniów.
Z montażem drewnianych żaluzji warto natomiast wstrzymać się, jeśli poszukujemy żaluzji lub rolety do kuchni czy łazienki. Ów naturalny materiał jest jednak dość nasiąkliwy i po dłuższym okresie użytkowania w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności mogą się na nim pojawiać nieestetyczne wybrzuszenia, przebarwienia kolorów lub pękanie.
By temu zapobiec, należy wybierać drewno wysokiej jakości, zaimpregnowane za pomocą renomowanego preparatu. Konieczna będzie także dokładna i sumienna konserwacja lameli żaluzji drewnianej. Przede wszystkim należy regularnie obserwować materiał i badać, czy nie pojawiają się na nim wspomniane wyżej wady. Drewno można osuszać za pomocą miękkiej ściereczki (na przykład z mikrofibry).
Zdecydowanie warto więc postarać się uzyskać od danego sklepu informacje na temat odporności danego produktu na wilgoć. Znacznie prościej jednak w tym przypadku zdecydować się na zakup żaluzji z imitacji drewna, na przykład wykonanej z materiałów takich jak kompozyt PCV. Jeśli potrzebujesz pomocy z wyborem dobrej alternatywy dla naturalnego drewna, również możesz zdać się na doradztwo danego sklepu.
Jak wkomponować żaluzje drewniane do popularnych stylów aranżacji?
Żaluzje drewniane są nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne. Naturalny wygląd drewna jest wysoko ceniony nawet w najnowszych wnętrzarskich trendach, można wręcz nazwać go ponadczasowym. Różnorodność kolorów i faktur tego surowca zachęca do eksperymentowania i wpasowywania żaluzji drewnianych w pomieszczenia o najróżniejszym stylu.
Drewniane żaluzje w stylu skandynawskim
Surowe piękno żaluzji drewnianych polubią wszyscy miłośnicy skandynawskiego stylu aranżacji w dowolnej jego odmianie. Jeśli te klimaty odpowiadają także Tobie, wybierz żaluzje o prostej formie i jasnym kolorze lameli. Szczególnie dobrze będzie pasować tu drewno bielone. Warto zdecydować się na model, w którym szerokość listków jest nie większa niż 50 mm. Dzięki temu zabiegowi nie odwrócimy uwagi od reszty wystroju zbyt przyciężkimi wizualnie żaluzjami oraz nie pozbawimy wnętrza dużej ilości światła.
Styl retro i żaluzje drewniane
Styl retro to wnętrza proste, lecz urządzone z pomysłem i estetycznym zmysłem. Naturalny akcent w postaci drewnianej żaluzji pasuje tu więc jak ulał. Szczególnie dobrym pomysłem okaże się ona w pomieszczeniach, w których drewno gra już pierwsze skrzypce – zastosowanie zasłony okiennej tego typu będzie stanowić bardzo dobre uzupełnienie drewnianego biurka, regału czy ramy łóżka. Do wnętrz urządzonych w tym stylu pasować może każdy odcień tego surowca, kolor produktu dopasuj więc do aktualnego wystroju.
Żaluzje drewniane w stylu boho
Z uroku żaluzji drewnianych zdecydowanie powinni skorzystać miłośnicy wnętrz w stylu boho. W tym przypadku warto postawić na produkty nieukrywające naturalnego koloru drewna, a wręcz akcentujące go. Ten kierunek w wystroju wnętrz dopuszcza pewien eklektyzm i zestawianie z sobą różnorodnych faktur oraz barw, możesz więc również wykorzystać tę właściwość i wybrać żaluzje o wyrazistej barwie.
Żaluzje drewniane to doskonały i stylowy sposób na wprowadzenie do wnętrza mieszkania tego klasycznego materiału. Wybór modelu wysokiej jakości pozwoli także cieszyć się funkcjonalnością tego rozwiązania przez wiele lat.