1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Rośniemy zdrowo, czyli jakie krzesło do biurka dla dziecka wybrać? Podpowiadamy!

Poradniki

3 tygodnie temu

Rośniemy zdrowo, czyli jakie krzesło do biurka dla dziecka wybrać? Podpowiadamy!

Wyposażenie
11
0
0
11
0

Dobry fotel dla dziecka to podstawa prawidłowego rozwoju. Zdrowe nawyki, także te dotyczące postawy w czasie siedzenia przy biurku, pozwalają ograniczyć ryzyko wystąpienia wad kręgosłupa. Jakie krzesło do biurka dla dziecka wybrać?

Jakie krzesło do biurka dla dziecka? Na co zwracać uwagę?

Niektórzy rodzice, doskonale zdając sobie sprawę z tego, jak szybko rosną ich pociechy, pragną dokonywać zakupów, które posłużą dzieciom dłużej niż jeden sezon. Nie inaczej jest z krzesłem do biurka. Rodzice nabywają w tym celu często krzesła przeznaczone dla dorosłych, ale o młodzieżowym designie. Niestety takie egzemplarze są o wiele za duże względem wieku, wagi i wzrostu pociechy. To poważny błąd. Dziecko o mniejszym wzroście, siedząc na takim krześle, nie będzie nawet sięgać nogami do podłogi. To z kolei może przyczynić się do przyjmowania przez pociechę nieprawidłowej postawy ciała czy garbienia się. Raz utrwalonych nawyków trudno się pozbyć. Dlatego tak ważne jest, aby już sześcio- czy siedmiolatek przyzwyczajał się do odrabiania lekcji w odpowiednim fotelu. Siadanie do książek i zeszytów gdzie popadnie, pisanie na podłodze czy łóżku, może doprowadzić do pojawienia się z czasem bólów kręgosłupa, a nawet skoliozy.

jakie krzesło do biurka dla dziecka

Ergonomiczne krzesło dla dzieci – jakie wybrać?

Ergonomia to słowo-klucz, zwłaszcza w kontekście mebli dla dzieci. Im więcej opcji regulacji ma dany fotel obrotowy dla dzieci, tym lepiej. Rodzic ma wówczas możliwość dostosowania wysokości i głębokości siedziska, kąta nachylenia oparcia i innych parametrów do indywidualnych potrzeb dziecka.

Ergonomiczne krzesło dla dzieci

Przy optymalnym ustawieniu fotela stopy dziecka powinny bez problemu przylegać do podłogi. Nie mogą wisieć w powietrzu. Samo siedzisko również nie może być zbyt twarde, gdyż dziecko będzie się kręcić i nie zechce spędzać na nim wielu godzin przy utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Siedzisko fotela nie może jednak być też zbyt miękkie, gdyż pociecha będzie się zapadać. Wszelki dyskomfort przełoży się na mniejsze skupienie i chęć jak najszybszego wyrwania się z sytuacji. Bardzo dobrą opcją dla ucznia klas pierwszych są podłokietniki. Dzięki nim pociecha będzie mieć wyprostowane plecy, a dłonie będą spoczywać obok zeszytu czy klawiatury – w zależności od tego, co dziecko będzie robić. Prawidłowe ułożenie rąk może ograniczyć ich drętwienie, zbyt duże napięcie mięśni, ale może też zmniejszyć prawdopodobieństwo pojawienia się przypadłości, takich jak zespół cieśni nadgarstka. Jeśli chodzi o oparcie, to musi ono w odpowiedni sposób podpierać części kręgosłupa na odcinku piersiowym lub lędźwiowym. Krzesło obrotowe dla dziecka sprawdza się dobrze – także z uwagi na to, że kilkulatki potrzebują urozmaicenia i nie mogą zbyt długo usiedzieć na miejscu. Mogąc się co jakiś czas obrócić na krześle czy przejechać po pokoju, dłużej zachowają skupienie i nie będą się tak męczyć przy nauce.

Prawidłowa postawa przy biurku

Jeśli chodzi o prawidłową postawę dziecka siedzącego przy biurku, czy to odrabiającego lekcje, czy pracującego przy komputerze, liczy się właściwe podparcie części piersiowej. Plecy dziecka nie mogą przyjmować łukowatego kształtu. Wygodne krzesło do biurka zaspokaja te potrzeby poprzez odpowiednie wyprofilowanie oparcia. Siedząc przy biurku, dziecko powinno mieć nogi w swobodnej pozycji, a stopy oparte o podłogę. Kąt, który wytworzy się pomiędzy częścią udową a kolanową, powinien być większy niż 90 stopni. Wysokość siedziska i podłokietników powinna pozwalać na swobodne operowanie myszką, pisanie na klawiaturze czy odrabianie zadań – bez konieczności unoszenia lub nadmiernego wyciągania rąk przed siebie. Warto wiedzieć, że wymiary mebli w szkołach i przedszkolach są regulowane prawnie. W przypadku sześcio- i siedmiolatków, których wzrost oscyluje w granicach 1 m–1,2 m odpowiedni będzie fotel, którego siedzisko znajduje się na wysokości 31 cm od podłogi.

Prawidłowa postawa przy biurku dla dzieci
Źródło: mebleflexa.pl

Jakie krzesło dla młodszych?

Współcześni rodzice mają ten komfort, że mogą sięgnąć po inteligentne meble, które rosną razem z dzieckiem. Tym samym nie tylko są dostosowywane do jego aktualnych potrzeb, ale też są żywym przykładem realizacji idei ekologicznej. Po co wyrzucać mebel, skoro można uczynić go bardziej elastycznym i ergonomicznym? Najbardziej popularne są aktualnie biurka dające możliwość regulacji wysokości blatu. Podobne ustawienia mają nowoczesne fotele. Aby zachęcić pociechę do utrzymywania prawidłowej postawy ciała i nauki można pokusić się o nabycie fotela obrotowego tapicerowanego na wzór ulubionego bohatera z bajki. Ogromnym powodzeniem cieszy się aktualnie między innymi asortyment nawiązujący do animacji takich jak Psi Patrol, Minionki czy Kraina Lodu.

Zobacz: Wysokość biurka oraz wymiary biurka – jakie powinny być? Jak dobrać wysokość biurka do wzrostu? Wysokość biurka dla dziecka

Krzesło dla nastolatków – nie tylko do nauki

W przypadku dzieci, które ukończyły 13. rok życia, krzesło staje się prawdziwym centrum dowodzenia. Służy podczas odrabiania lekcji, jak też po godzinach nauki, gdy nastolatek relaksuje się, grając w gry komputerowe. Fotel gamingowy może służyć przez cały dzień. Powinien mieć jednak regulowane oparcie, regulowaną wysokość siedziska i podłokietniki. Młodzieżowe krzesło do biurka powinno mieć też oparcie powleczone oddychającą tkaniną. Podczas wielu godzin spędzonych w pozycji siedzącej plecy się pocą i nagrzewają. Tego rodzaju materiał jest zdecydowanie przyjemniejszy w użytkowaniu niż ekoskóra, która przykleja się do ciała.

Ergonomiczne krzesła obrotowe dla nastolatków powinny charakteryzować się wyprofilowanym oparciem, które ma lekką wypukłość w części lędźwiowej. Ułatwia ono zachowanie prostych pleców podczas siedzenia. Wygodny fotel do biurka to ten, który ma miękkie i wygodne siedzisko. Komfortowe podłokietniki motywują do tego, aby utrzymać prawidłową postawę ciała.

krzesło dla nastolatków

Nastolatki mają to do siebie, że dużą wagę przykładają do wyglądu swojego pokoju, a więc również i krzesła. Na zakupy najlepiej więc wybierz się ze swoją pociechą. Aktualnie w trendach są przede wszystkim fotele gamingowe, utrzymane w futurystycznym, bardzo nowoczesnym kształcie. Czarny kolor jest zazwyczaj mocno skontrastowany z bielą lub czerwienią. Nierzadko pojawia się też neonowy żółty, niebieski bądź zielony. Poszczególne modele przeznaczone dla młodzieży mają nie tylko ergonomiczny kształt, ale także wygląd. Ponadto fotel młodzieżowy może być wyposażony w dodatkowe udogodnienia, na przykład boczne podświetlenie LED sterowane za pośrednictwem pilota. Nowoczesne biurka dla nastolatków mają antypoślizgowy blat, jak również otwory do prowadzenia przewodów elektrycznych. Mogą być też wyposażone w półkę na monitor bądź w uchwyt na słuchawki.Czy wiesz już, jakie krzesło do biurka dla dziecka wybrać? Pamiętaj, że przede wszystkim musi mieć jak najwięcej opcji regulacji. Zmiana kąta nachylenia oparcia, regulowana wysokość siedziska, obecność podłokietników – każdy z tych aspektów jest ważny, aby zapewnić maksimum komfortu podczas odrabiania lekcji czy grania na komputerze. Wybierając nowy fotel dla dziecka, zwróć uwagę na to, aby pokrywająca go tkanina przepuszczała powietrze i była oddychająca. Wielogodzinne sesje gamingowe czy wytężona nauka powinny przebiegać w optymalnych warunkach, dlatego warto dokładnie przemyśleć ten zakup!

11
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.