Quantcast
  1. Home
  2. /
  3. Wnętrza
  4. /
  5. Jak urządzić pokój dla rodzeństwa? Pomysły, aranżacje, inspiracje

Wnętrza

2 lata temu

Jak urządzić pokój dla rodzeństwa? Pomysły, aranżacje, inspiracje

Aranżacja Pokój dziecięcy
13
1
0
13
1

Jesteś rodzicem dwójki dzieci, przeprowadzasz remont mieszkania i nie wiesz, jak urządzić pokój dla rodzeństwa? W poniższym artykule przedstawimy Ci ciekawe pomysły na zaaranżowanie przestrzeni.

Pokój dla rodzeństwa — podział przestrzeni

Zastanówmy się w pierwszej kolejności nad tym, jak podzielić pokój. Dobrym pomysłem jest umiejscowienie na środku pomieszczenia dywanu, którego zadaniem jest stworzenie swego rodzaju granicy oraz wspólnej przestrzeni do zabawy. Dzięki takiemu rozwiązaniu dzieci mają miejsce do spędzania razem czasu wolnego, chociażby na układaniu klocków, co wpływa dobrze na ich umiejętności współpracy i komunikacji.

Jak natomiast zmieścić dwa łóżka w jednym pokoju? Aby każde z dzieci miało swój kąt do spania w pomieszczeniu, dobrym pomysłem jest – jeśli masz taką możliwość umiejscowienie łóżek po przeciwnych stronach pokoju. W ten sposób przestrzeń zostanie podzielona między rodzeństwo i każda z pociech będzie czuła, że ma swoje miejsce w mieszkaniu.

Sprawdź też: Jak zaaranżować pokój dziecięcy? Jakie meble i kolory wybrać? Porady i inspiracje do pokoju dziecka

Jednak jeśli chcesz zaaranżować mały pokój dziecięcy, dobrym rozwiązaniem dla rodzeństwa są łóżka piętrowe. Nie zajmują dużo miejsca w pomieszczeniu, a każde z dzieci ma osobne miejsce do spania. Ze względu na bezpieczeństwo lepiej, żeby starsze dziecko spało na górze, natomiast młodsze – na dole.

pokój dla rodzeństwa_łóżko piętrowe
Łóżko piętrowe wydaje się jednym z lepszych pomysłów do pokoju rodzeństwa

Decydując się na aranżację pokoju dla dzieci, weź pod uwagę ich wiek oraz płeć. Jeśli chcesz stworzyć pomieszczenie dla starszych pociechwarto zapytać je o to, jaki mają pomysł na pokój, i w ten sposób zaangażować je w remont. Dzięki temu mają realny wpływ na wygląd własnej przestrzeni w mieszkaniu i mogą wykazać się kreatywnością. 

Kolory w pokoju dla chłopca i dziewczynki

Jak podzielić pokój na dwie strefy z wykorzystaniem kolorów ścian? Tutaj masz wiele możliwości. Możesz pomalować standardowo, czyli na kolor różowy w części dla dziewczynki, a na niebiesko – dla chłopca. Jeśli są to starsze dzieci, warto wspólnie z nimi wybrać farbę na ściany. Dzięki temu remont mieszkania stanie się misją dla całej rodziny, a pociechy odczują, że są ważne i  ich zdanie ma znaczenie.

Ciekawym pomysłem na kolor pokoju dla chłopca i dziewczynki są neutralne barwy. Przykładowo kolor żółty nastraja optymistycznie i sprzyja koncentracji, natomiast jasne odcienie zieleni zwiększają poczucie bezpieczeństwa i działają uspokajająco. Szare barwy z kolei mają działanie wyciszające i sprawiają, że pomieszczenie optycznie wydaje się większe.

pokój dla rodzeństwa_szary
Pokój dla rodzeństwa w odcieniach szarości na pewno spodoba się zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom

Miejsce do nauki w pokoju dla rodzeństwa 

Sporym wyzwaniem może okazać się również aranżowanie miejsca do nauki w pokoju dla rodzeństwa. Dla starszych dzieci – uczniów – niezbędne jest specjalne biurko, które umożliwi wygodne odrabianie lekcji. Jeśli pomieszczenie jest duże, to bez problemu zmieścisz dwa osobne meble tego rodzaju.

Natomiast w przypadku wąskiego pokoju dla dwójki dzieci, ciekawym rozwiązaniem są biurka lewitujące. Specjalne długie blaty możesz zamontować – najlepiej przy oknie – do ściany, dzięki czemu każda z pociech znajdzie miejsce dla siebie. Do kompletu wystarczą jeszcze dwa wygodne fotele lub krzesła– miejsce do nauki dla uczniów masz już gotowe.

Sprawdź też: Rośniemy zdrowo, czyli jakie krzesło do biurka dla dziecka wybrać? Podpowiadamy!

Strefa zabawy w pokoju dla chłopca i dziewczynki

Aranżując pokój dla rodzeństwa, nie możesz zapomnieć również o meblach na zabawki. W kąciku zabaw dobrze jest ustawić drewniany regał na większe zabawki, typu misie, duże samochody czy lalki. Natomiast klocki czy mniejsze figurki zmieszczą się bez problemu w specjalnych,  niewielkich pojemnikach.

Są również meble, które dają możliwość położenia na nich specjalnych koszyków na zabawki. Jest to również ciekawe rozwiązanie, które wygląda gustownie i sprawia, że dzieci nie mają problemu z posprzątaniem po udanej zabawie. Wystarczy wszystko bez większego wysiłku wrzucić do specjalnych koszy, które następnie układasz na regale.

Przykładowe aranżacje pokoju dla rodzeństwa

Skoro wiesz już, jak podzielić przestrzeń, pragniemy przestawić Ci kilka przykładowych aranżacji pomieszczenia. Pokoje dla dziewczyn można przygotować np. w pastelowych barwach zieleni i szarości. Takie zestawienie dobrze się ze sobą komponuje, dzięki czemu Twoje pociechy będą się w nim czuły dobrze. Do tego pomysłowe łóżka dla dzieci z baldachimem sprawiają, że poczują się one jak księżniczki.

Natomiast jeśli chodzi o pomysł na pokój dla chłopców, dobrym rozwiązaniem na kolor ścian są ponadczasowe szare odcienie z dodatkiem np. delikatnych akcentów różnych barw. Do tego możesz wykorzystać różnego rodzaju naklejki ścienne, które dodatkowo ją przyozdabiają i sprawiają, że młody męski członek rodziny czuje, że to jest jego miejsce w domu. Do tego specjalne półki na zabawki, w których znajdą się jego ulubione samochody oraz klocki i Twoja pociecha będzie zadowolona.

pokój dla rodzeństwa z naklejkami
Naklejki i klimatyczne tapety to wspaniały pomysł na aranżację pokoju dla dziecka

Kiedy projektujesz pokój dla rodzeństwa, dobrze jest postawić na wykorzystanie łóżka na antresoli. Miejsca do spania dla dzieci tego rodzaju maksymalnie wykorzystują przestrzeń, a pod nimi masz możliwość wstawienia biurka, przy którym Twoje pociechy będą się uczyć. Takie rozwiązanie jest rewelacyjne w przypadku małych pomieszczeń i sprawia, że stają się bardzo przytulne. Dzieci chętnie w nich przebywają i spędzają czas na wspólnych zabawach, co świetnie zacieśnia ich więzi.

Sprawdź też: Przechowywanie zabawek – czyli jak mieć porządek w pokoju dziecka. Najlepsze sposoby na przechowywanie zabawek

Wielu rodziców staje przed dylematem, jak urządzić pokój dla swoich pociech. Dzielenie ze sobą przestrzeni korzystnie wpływa na rozwój dzieci – są one bardziej z sobą zżyte i nabierają umiejętności wypracowywania kompromisów. Pokój dla obojga, chłopca i dziewczynki, może sprawić niemały problem ze względu na różne gusta najmłodszych. Jednak dzieląc pokój na strefy, poprzez np. kolory ścian, masz możliwość zaaranżowania przestrzeni w taki sposób, aby była ich wspólna i oddzielna równocześnie

13
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.