1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Wysokość biurka oraz wymiary biurka – jakie powinny być?

Poradniki

8 miesięcy temu

Wysokość biurka oraz wymiary biurka – jakie powinny być?

Biuro i gabinet Pokój dziecięcy Zdrowie
9
8
3
9
8

Wysokość biurka to bardzo ważny aspekt, na który niewielu zwraca uwagę. Jak dobrać wysokość biurka do wzrostu? Wysokość biurka dla dziecka – jaka powinna być? Sprawdź, dlaczego prawidłowa wysokość biurka jest tak ważna!

Standardowa wysokość biurka oraz jego wymiary

Biurko to mebel, który ze względu na wiele możliwości wykorzystania, znajduje się w niemal każdym domu i mieszkaniu. Służy zarówno dzieciom w wieku szkolnym, jak i dorosłym, zwłaszcza na home office. Szerokie zainteresowanie jednym z podstawowych elementów wyposażenia pokoju dziecka czy biura sprawia, że na rynku dostępna jest cała gama różnych modeli tego akcesorium. W ofercie sklepów znajdują się produkty, które można określić mianem uniwersalnych, ponieważ zawierają typowe wymiary biurka. Meble te jednak nie spełniają oczekiwań wszystkich klientów.

wysokość biurka
To, na jakiej wysokości ustawisz biurko zależy między innymi od Twojego wzrostu

Jakie wymiary ma standardowe biurko? Wysokość tego akcesorium oferowanego przez większość sklepów meblowych mieści się w granicach 72-75 cm. Umieszczenie blatu na tym poziomie jest podyktowane przede wszystkim rodzajem konsumenta. Stolik, którego wysokość sięga niewiele ponad 70 cm, jest idealny dla osób o średnim wzroście (do 170 cm). Warto jednak pamiętać, że wysokość biurka dla dzieci powinna być indywidualnie dopasowana do jego wzrostu – jeżeli nie masz możliwości kupienia kilku mebli tego typu, postaw na biurko regulowane.

Sprawdź też: Jakie biurko gamingowe wybrać? Ranking biurek gamingowych

Jak obliczyć wysokość biurka do wzrostu? Jaka wysokość biurka dla dziecka?

Biurko dobrane odpowiednio do wzrostu jego użytkownika pozwala uniknąć wielu kłopotów zdrowotnych. Długotrwałe pozostawanie w pozycji siedzącej wpływa na kręgosłup, dlatego niezwykle ważne jest, aby wysokość blatu biurka była idealna. Zarówno nadmierne pochylanie się nad stołem, jak i siedzenie przy za dużym meblu może powodować wady postawy oraz bóle. Ważna jest również odległość od monitora, która także ma niemały wpływ na samopoczucie i zdrowie. A zatem jaka powinna być wysokość biurka? Wiadomo już, że warianty o standardowym rozmiarze będą odpowiednie ludzi, których wzrost nie przekracza 170 cm.

wysokość biurka dla dziecka
Dobór odpowiedniego biurka dla dziecka jest bardzo istotny

Prawidłowa wysokość biurka dla klientów mierzących więcej niż 170 cm to ok. 80-85 cm. Natomiast w przypadku niskich osób, które mają mniej niż 170 cm, optymalna wysokość biurka wynosi mniej niż 70 cm. Jeśli w sklepach nie możesz znaleźć produktów spełniających Twoje oczekiwania, warto zdecydować się na mebel z możliwością indywidualnego dopasowania wymiarów. Regulowana wysokość biurka sprawdzi się w stoliku dla dziecka, który może rosnąć razem z maluchem, a także w firmie, gdzie wiele osób o różnych wzroście pracuje przy jednym blacie. W takim przypadku warto rozważyć biurka elektryczne.

Wymiary biurka – czy blat biurkowy na wymiar jest koniecznością?

Decydując się na zakup biurka, warto udać się do sklepu stacjonarnego, aby tam móc przetestować wytypowane przez siebie modele. Kierowanie się zależnością wzrostu użytkownika do wysokości mebla to rozsądne rozwiązanie, któremu jednak nie zaszkodzi samodzielna weryfikacja. Aby wybrać idealne ergonomiczne biurko, należy przy nim usiąść i sprawdzić kilka kwestii, m.in. jak kształtuje się postawa ciała oraz czy nie trzeba zanadto pochylać się nad blatem.

Najważniejszym parametrem przy zakupie tego rodzaju mebli jest niewątpliwie ich wysokość. Pozostałe wymiary, takie jak szerokość biurka czy jego głębokość należą do indywidualnych preferencji użytkowników oraz przeznaczenia sprzętu. Zaleca się, aby wysokość biurka do pracy wynosiła nie mniej niż 120 cm długości i 70 cm szerokości. Dla ucznia natomiast biurko o takich parametrach powinno być wystarczające.

Jak dobrać krzesło do biurka?

Wiadomo już, że zarówno wysokość biurka dla dziecka, jak i dla dorosłych powinna być skorelowana ze wzrostem użytkownika mebla. Poza tym ważnym czynnikiem warto zwrócić uwagę na inne aspekty, które wpływają na pracę siedzącą. Oprócz dobrze dobranego stołu ważne jest też odpowiednie krzesło. Najlepiej wybierać model o wyprofilowanym oparciu i podłokietnikach, które będą wspierały nadwyrężony kręgosłup oraz zmęczone ręce. Krzesło z regulowaną wysokością sprawi, że będziesz mógł osiągnąć idealną pozycję przy biurku.

Sprawdź też: Fotel do biurka dla dziecka. Jaki najlepiej wybrać?

Ergonomiczne biurko
Dobrze dopasowane biurko i krzesło sprawią, że praca będzie bezpieczna dla naszego kręgosłupa

Wysokość biurka – praca przy komputerze a prawidłowa postawa

Wykonywanie pracy biurowej wiąże się ze spędzaniem dużej liczby godzin przy blacie. Pozycja siedząca niewątpliwie wpływa na organizm, a zwłaszcza na kręgosłup. Źle dobrane biurko do pracy i niewygodne krzesło mogą powodować bóle w poszczególnych odcinkach pleców oraz przyczyniać się do powstawania wad postawy, dlatego niezwykle ważne jest zadbanie o optymalne warunki wykonywania swoich obowiązków. Odpowiednia wysokość biurka oraz dobór wygodnego krzesła to podstawowe działania, dzięki którym możesz odciążyć swój kręgosłup.

Wysokość biurka a prawidłowa postawa
Zawsze należy dbać o przyjmowanie dobrej pozycji podczas pracy przy biurku

Jeśli na Twoim stole znajduje się komputer, należy ustawić monitor urządzenia na właściwej wysokości oraz w odpowiedniej odległości od twarzy. Stosowanie się do tych zaleceń pomoże zniwelować bóle karku i oczu. Komputer bądź laptop mogą zajmować dużo miejsca na biurku, dlatego uważa się, że idealne biurko ergonomiczne powinno pomieścić sprzęt komputerowy oraz otwarte książki czy papiery. Jak widać, istnieją sposoby na to, by znacząco poprawić komfort pracy przy biurku. Nie warto zwlekać z ich realizacją – Twój organizm będzie Ci wdzięczny. 

Sprawdź też: Biurko dla przedszkolaka – trend ostatnich lat!

A według Ciebie, jakie jest idealne biurko? Wymiary mają dla Ciebie znaczenie? Koniecznie podziel się swoimi spostrzeżeniami w sekcji komentarzy!

9
8

Podziel się:

Komentarze (3)

„Zaleca się, aby wysokość biurka do pracy wynosiła nie mniej niż 120 cm długości i 70 cm szerokości” wysokość to długość? 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.