1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Biokominek – jak działa? Czy jest bezpieczny w użytkowaniu?

Poradniki

2 lata temu

Biokominek – jak działa? Czy jest bezpieczny w użytkowaniu?

Wyposażenie
8
0
0
8
0

Jak działa biokominek? To podstawowe pytanie, które zadaje sobie każdy, kto zaczyna rozważać jego zakup. W artykule wyjaśnimy, w jaki sposób rozpalany jest ogień w kominku na biopaliwo, a także odpowiemy na to, czy jest on prosty i bezpieczny w użytkowaniu.

Biokominek to alternatywna opcja dla osób, które nie mogą mieć tradycyjnego kominka na opał. Spełnia on funkcję głównie estetyczną, a przy tym zapewnia dodatkowe źródło ogrzewania. Wiele osób jednak nie wie, jak dokładnie działają biokominki (lub myli je z kominkami elektrycznymi), co sprawia, że spora część ludzi nie weźmie tej opcji nawet pod uwagę. W końcu pewnie mieszkanie musi spełniać specjalne warunki, a montaż wiąże się ze skomplikowanymi przeróbkami? Otóż właśnie nie! Chcemy rozwiać wszelkie wątpliwości, aby tego typu uprzedzenia na temat biokominków nie powielały się. W związku z tym należy objaśnić, na jakiej zasadzie działają tak zwane kominki ekologiczne.

Jak działa biokominek? Wystarczy biopaliwo

Czym biokominek różni się od tradycyjnego kominka? W zasadzie to wszystkim. Wspólnym elementem jest praktycznie tylko wydobywający się ogień. Główna różnica to natomiast brak podłączenia do przewodu kominowego – to właśnie dzięki temu kominek na biopaliwo może bez problemu znajdować się w mieszkaniach w blokach, a nawet na balkonach czy tarasach. Jego konstrukcja jest dość prosta, ponieważ składa się z paleniska i obudowy. Palenisko (czyli wkład biokominka) jest wykonane ze stali nierdzewnej, a dodatkowo posiada specjalną zasuwę, która umożliwia regulację płomienia. Co więcej, w środku palnika (w zbiorniku) może znajdować się wełna ceramiczna. Dzięki niej paliwo nie ulega półspalaniu, a czas działania może się wydłużyć nawet trzykrotnie. Warto podkreślić, że wata do biokominków nie powinna pylić. Obudowa musi być z kolei odporna na wysoką temperaturę, a także zaprojektowana w taki sposób, aby była bezpieczna przy użytkowaniu. Warto dodać, że większość biokominków wyposażona jest także w tak zwany deflektor – ma on za zadanie kierować strumień ciepłego powietrza we właściwą stronę.

Sprawdź też: Problem z ciągiem kominowym? Jak wymusić ciąg w kominie?

Znana jest już budowa biokominka – ale jak w zasadzie rozpalić w nim ogień? Jest to bardzo proste, ponieważ ogranicza się do napełnienia zbiornika specjalnym biopaliwem, a następnie do zapalenia płomienia przy pomocy długiej zapałki lub zapalarki do palników gazowych. Na pojemniku biokominka powinien być oznaczony próg maksymalnej ilości wlewanego „opału”. Przy okazji warto dodać, że biopaliwo to dokładniej bioetanol, który wytwarzany jest na bazie alkoholu etylowego pochodzenia roślinnego.

Gaszenie kominka ekologicznego jest równie łatwe. Polega na odcięciu dopływu tlenu – od tego jest wcześniej wspomniana zasuwa w palniku, którą należy najzwyczajniej zamknąć za pomocą specjalnej rączki do wygaszania i regulacji ognia (powinna być dołączona do zestawu). W momencie zasunięcia biopaleniska zaleca się, aby pozostawić ją zamkniętą aż do kolejnego użycia. Jednocześnie należy wspomnieć o tym, że producenci radzą, aby w miarę możliwości nie gasić ognia wcześniej, lecz poczekać aż wypali się całe paliwo. Powód jest taki, że przez pozostawione wcześniej parujące biopaliwo, biokominek może gwałtowniej się rozpalić podczas następnego użytkowania.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat biokominków? Wszystkie ich plusy i minusy zostały opisane w artykule Kominek na biopaliwo w mieszkaniu – zalety i wady biokominków. Co więcej, znajdziesz tam aranżacje wnętrz, gdzie główną dekorację stanowią właśnie kominki na biopaliwo.

Czy korzystanie z biokominka jest zupełnie bezpieczne?

To właśnie prawdziwy ogień wydobywający się z biokominka najbardziej skłania do jego zakupu (jest to też cecha różniąca biokominki od kominków elektrycznych). Niewątpliwie delikatny płomień tworzy klimat w mieszkaniu. Dla wielu jednak pojawia się niepokój, czy w takim razie biokominki są całkowicie bezpieczne? Odpowiadamy: nie ma powodu do obaw. Jak zostało podkreślone, biokominek jest skonstruowany w taki sposób, aby zapewnić bezpieczne użytkowanie – bez możliwości wycieku paliwa czy przegrzania się obudowy. Oczywiście warto zachować ostrożność podczas rozpalania (zwłaszcza gdy zdarzyło nam się zostawić resztki biopaliwa z poprzedniego użytkowania), jednak korzystanie z kominka na biopaliwo nie jest skomplikowane na tyle, aby stanowiło zwiększone ryzyko dla domowników czy samego mieszkania. Dodatkowo należy zaznaczyć, że biokominki nie emitują dymu i szkodliwych substancji. Efektem spalania są jedynie para wodna i niewielka ilość dwutlenku węgla, co jest zupełnie bezpieczne dla człowieka. Uznaje się nawet, że 5 godzin palenia wytwarza mniej więcej tyle CO2, ile trzy osoby dorosłe podczas oddychania – w związku z tym nie ma żadnych ograniczeń związanych z częstotliwością i czasem użytkowania biokominka.

Biokominek jak działa? Bezpieczny w użytkowaniu?
Choć korzystanie z biokominka jest bezpieczne, to pamiętaj, że elementy obudowy (w tym szyba zabezpieczająca) nagrzewają się – w związku z tym lepiej nie igrać z ogniem

Naturalnie nie zmienia to faktu, że palącego się biokominka nie wolno pozostawiać bez nadzoru. Co więcej, w żadnym wypadku nie można dolewać biopaliwa do rozgrzanego lub palącego się paleniska. Jest to bardzo niebezpieczne – może grozić nawet gwałtownym wybuchem. W momencie, gdy w biokominku wyczerpie się paliwo, należy odczekać minimum 30 minut. Dopiero po ostygnięciu można ponownie rozpalić ogień. Warto też być ostrożniejszym przy małych dzieciach, z uwagi na to, że elementy obudowy nagrzewają się (w tym szyba oddzielająca, w którą są wyposażone niektóre modele) i pozostają gorące jeszcze przez jakiś czas po wygaszeniu płomieni.

Sprawdź też: Koza w domu – czy piec koza to rozwiązanie dla Ciebie?

Dla tych, którzy mimo wszystko czują niechęć na myśl o rozpalaniu biokominka, jest dobra wiadomość. Oprócz wariantów manualnych na rynku dostępne są także automatyczne kominki na biopaliwo. Oznacza to, że mogą być sterowane całkowicie zdalnie, co jeszcze bardziej redukuje jakiekolwiek ryzyko związane z użytkowaniem. Co więcej, automatyczne biokominki często posiadają wskaźnik poziomu paliwa, dzięki któremu można sprawdzić, jak długo płomień się utrzyma. Naturalnie trzeba mieć na uwadze, że takie modele będą też droższe.

Czy trzeba szczególnie przygotować miejsce, w którym stać będzie biokominek?

Wyżej została opisana konstrukcja biokominka. Jego budowa jest dość prosta, dzięki czemu można się domyślać, że nie ma większych problemów z jego umiejscowieniem. Co więcej, zostało wspomniane, że podłączenie do przewodu kominowego nie jest wymagane, co umożliwia ogromną swobodę przy ustawianiu. Pytanie jednak brzmi, czy należy uwzględnić coś, co jest zdecydowanie wymagane przed zakupem kominka ekologicznego?

Choć nie ma tutaj mowy o dymie czy sadzy, to trzeba mieć na uwadze, że biokominek wymaga stałego dopływu powietrza i odprowadzania wydzielającego się dwutlenku węgla. W związku z tym warto zadbać o odpowiednią wentylację mieszkania. Zdecydowanie wystarczający będzie grawitacyjny system wentylacji, który stosowany jest w większości domów. Oprócz tego warto pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczenia. Są to w zasadzie jedyne wymagania, aby móc cieszyć się klimatycznym biokominkiem w mieszkaniu.

Sprawdź też: Jesienne dekoracje we wnętrzach – jak ozdobić dom w modnych barwach jesieni? Pomysły i inspiracje

Na koniec warto wspomnieć o tym, że ze względu na formę możemy wyróżnić biokominki naścienne, zabudowane w meblach (np. w stołach, szafkach RTV), a także wolnostojące. Przy ostatnim typie nie ma żadnych ograniczeń, natomiast w pierwszych dwóch przypadkach należy wziąć pod uwagę montaż. Na szczęście jest on dość łatwy i nieskomplikowany – wystarczy odpowiednio przygotować wnękę na wkład z obudową.

Ostatnia kwestia dotycząca umiejscowienia biokominka: nie zaleca się, aby był on zamontowany bezpośrednio przy sprzęcie elektronicznym. Warto zachować bezpieczny odstęp np. między kominkiem a telewizorem. Co prawda, płomień z kominka na biopaliwo traktowany jest jako tylko dodatkowe źródło ciepła. Mimo to moc grzewcza może być na tyle silna, że inne sprzęty zbyt blisko ustawione mogą się przegrzewać.

Teraz gdy wiesz już więcej na temat działania biokominków, pozostaje zdecydować się na jego zakup, a następnie na odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni. Pomóc mogą Ci w tym następujące artykuły:

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *