1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Zielistka: pielęgnacja, rozmnażanie, podlewanie, odmiany. Wszystko o uprawie wytrzymałej i popularnej rośliny doniczkowej

Ogród i balkon

1 miesiąc temu

Zielistka: pielęgnacja, rozmnażanie, podlewanie, odmiany. Wszystko o uprawie wytrzymałej i popularnej rośliny doniczkowej

Rośliny
33
0
0
33
0

Zielistka to domowa roślina ozdobna, która nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Dobrze adaptuje się do warunków otoczenia, a jej uprawa należy do najłatwiejszych. Zobacz, jakich warunków wymagają jej najpopularniejsze odmiany.

Zielistka: niewymagająca i lubiana roślina doniczkowa

Zielistkę najczęściej hoduje się jako domową roślinę ozdobną o długich zielonych liściach. Jest idealnym rozwiązaniem dla początkujących ogrodników, ponieważ nie wymaga specjalnej pielęgnacji i rzadko pada ofiarą szkodników. Ponadto nie jest szkodliwa dla zwierząt i potrafi wyłapywać z powietrza kurz oraz toksyczne substancje. Można z niej także w łatwy sposób tworzyć sadzonki.

Zielistka ma długie zielone liście z białym pasmem biegnącym przez środek
Źródło: wikimedia

Sprawdź też: Niewymagające kwiaty doniczkowe: 15 niezniszczalnych roślin dla zapracowanych, początkujących i nie tylko!

Zielistka zaliczana jest do roślin szparagowatych i pochodzi z południowej Afryki. Jej pełna nazwa to zielistka Sternbergaod nazwiska czeskiego botanika Kaspara von Sternberga. Maksymalna wysokość i średnica rośliny to ok. 45 cm. Zielistka zyskała popularność dzięki długim, wąskim liściom w jasnozielonym kolorze, które mogą mieć aż 50 cm długości i 2,5 cm szerokości. Liście najczęściej przyozdobione są deseniem białych lub żółtych pasów.

Najpopularniejsze odmiany zielistki

Wśród wielu odmian zielistki, postanowiliśmy wyróżnić te, które najczęściej znajdują się w naszych domach. Prezentujemy je poniżej wraz z krótkim opisem każdej odmiany.

Bonnie

Jedna z nowszych i rzadziej spotykanych odmian zielistki. Wyróżnia się spiralnie poskręcanymi szerokimi liśćmi, które tworzą bujne, rozczochrane kępy. Przez środek liści przechodzi długi pionowy biały pasek.

Ocean

Spośród innych odmian zielistki, ta wyróżnia się szerokimi, jasnozielonymi liśćmi z kremowymi brzegami. Jej forma jest bardziej zwarta, gęsta i krępa. Odmiana ta wykazuje szczególną wrażliwość na przelanie i zbyt cieniste otoczenie.

Milky Way

Unikatowa i rzadziej spotykana w sprzedaży odmiana zielistki. Jej liście nieco przypominają te, które spotkamy u miniaturowych bambusów. Osadzone są na długich, zielonych ogonkach i układają się horyzontalnie, lekko wyginając do dołu. Środek blaszki liściowej wyróżnia się ciemnozielonym pasem.

Lemon

Błyszczące, długie i swobodnie zwisające liście odmiany Lemon świetnie prezentują się w domowym zaciszu. Młode liście tej odmiany są jaśniejsze, dzięki czemu pięknie kontrastują ze starszym listowiem w barwie ciemnej zieleni.

Green Orange

Tę odmianę charakteryzuje niespotykane wśród innych ubarwienie. Zbudowana jest z szerokich lancetowatych liści, które osadzone są na pomarańczowych ogonkach. Blaszki liściowe również posiadają widoczne pomarańczowe unerwienie. Połączenie tych kolorów wygląda niezwykle efektownie!

Hawaiian Spider

Ta odmiana na tle innych zielistek wyróżnia się elegancką, ciemnozieloną obwódką liści oraz cieplejszą barwą kremowego centrum. Liście same w sobie mają szablasty kształt – są długie, z ostrymi zakończeniami, ale przy tym szersze i sztywniejsze niż u innych odmian. Przez środek blaszki przebiegają żółte pasma z widocznymi przetarciami.

Zielistka a wymagania: co należy zapewnić roślinie?

Zielistka, tak jak każda inna roślina, posiada swoje konkretne wymagania. W przypadku tej rośliny nie są one specjalnie wysokie, jednak decydując się na zakup, dobrze wcześniej mieć podstawową wiedzę na temat pielęgnacji.

Stanowisko

Zielistka bardzo szybko przystosowuje się do warunków świetlnych panujących w miejscu jej uprawy. Dobrze rośnie w półcieniu, jednak będzie czuć się świetnie również w miejscu nasłonecznionym – dotyczy to zwłaszcza odmian z dwukolorowymi liśćmi. W głębokim cieniu zielistka przybiera znacznie głębszy, mniej żywy kolor. W zbyt silnym oświetleniu liście zielistki stają się natomiast wyblakłe. Rośliny nie należy wystawiać na bezpośrednie, intensywne promienie słoneczne, ponieważ liście mogą łatwo ulec poparzeniom.

Zielistka toleruje szeroki zakres temperatur: od 6°C do aż 30°C, jednak najlepiej czuje się w 15-20°C. Zimą roślina nie powinna stać blisko kaloryfera, ponieważ powoduje to usychanie liści.

Podłoże

Powinno być żyzne, wilgotne i umiarkowanie przepuszczalne. Do uprawy nada się uniwersalna ziemia do kwiatów doniczkowych. Zielistkę powinno się nawozić co 10-14 dni, od marca do października, podczas podlewania. Roślina źle znosi zasolenie, dlatego nie powinno się zbytnio przesadzać z nawozem. Najlepiej stosować do tego naturalny biohumus.

Doniczka

Roślina najlepiej czuje się w dużej, wiszącej doniczce. Wówczas ma odpowiednio dużo miejsca, aby wypuścić liście z każdej strony. W takim wydaniu zielistka wygląda najbardziej efektownie.

Uprawa zielistki w domu: najważniejsze zasady

Jeżeli chcesz zdecydować się na uprawę zielistki w domu, warto poznać najważniejsze zasady dotyczące jej pielęgnacji. Poniżej prezentujemy, w jaki sposób odpowiednio ją podlewać, przesadzać i dbać o rozmnażanie.

Podlewanie

Zielistkę należy podlewać dość często, latem nawet co 2-3 dni, zachowując jednak umiar. Zimą wystarczy podlewanie raz w tygodniu – w trakcie chłodniejszych miesięcy zbyt częste podlewanie może prowadzić do przegnicia korzeni. Roślinie nie zaszkodzi lekkie przesuszenie podłoża, ponieważ posiada mięsiste bulwy korzeniowe, które świetnie magazynują wodę. Krótkotrwałe przesuszanie zielistki w dużej mierze jest dla niej korzystne – w ten sposób możesz stymulować roślinę do tworzenia większej liczby rozłogów i szybszego kwitnienia.

Woda do podlewania zielistki powinna być pozbawiona chloru i fluoru. W przeciwnym razie liście mogą żółknąć i wysychać. Roślina niezbyt dobrze reaguje na zbyt niską wilgotność powietrza, dlatego w trakcie codziennej uprawy korzystne będzie zamgławianie. W okresie grzewczym może to jednak nie wystarczyć – wtedy trzeba podnieść poziom wilgotności w całym pomieszczeniu, korzystając np. z nawilżacza powietrza.

Przesadzanie

Zielistka bardzo szybko się rozrasta, dlatego wymaga częstego przesadzania. Młode rośliny przesadza się zazwyczaj dwa razy do roku (wiosną i jesienią), a dorosłe raz w roku – najlepiej wiosną. Powinno się to robić w momencie gdy korzenie rośliny zaczynają wystawać z otworów doniczki. Pamiętaj, że przesadzanie roślin doniczkowych jest dla nich jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie możesz więc o tym zapominać, jeśli decydujesz się na wybór takiej rośliny do swojego mieszkania.

Rozmnażanie

Rozmnażanie zielistki to nic trudnego. Najłatwiej będzie wykorzystać rozmnóżki rozwijające się na końcach długich pędów kwiatostanowych. Rozmnóżkę należy oderwać od łodygi i zasadzić bezpośrednio do doniczki z ziemią. Jeżeli nie ma ona jeszcze w pełni rozwiniętych korzeni, należy umieścić ją w naczyniu z wodą w jasnym, dość nasłonecznionym miejscu celem ukorzenienia się. Kiedy to nastanie – sadzonkę można umieścić w ziemi.

Starsze, silnie rozwinięte zielistki można rozmnażać poprzez podział. Wówczas należy wyciągnąć roślinę z doniczki, a następnie delikatnie usunąć pozostałości starej ziemi spomiędzy korzeni. Następnie trzeba bardzo ostrożnie rozerwać rękami bryłę korzeniową. U każdej w ten sposób powstałej sadzonki konieczne jest skrócenie liści i posadzenie rośliny do doniczki.

Zielistka to prosta roślina do rozmnożenia
Źródło: wikimedia

Sprawdź też: Najmodniejsze kwiaty do salonu – 15 roślin doniczkowych, które stworzą zieloną aranżację we wnętrzu

Choroby i błędy w uprawie zielistki

Zielistka Sternberga jest rzadko atakowana przez szkodniki czy choroby. Mogą jednak pojawić się na niej przędziorki. W tym wypadku należy przemyć liście rośliny letnią wodą z kilkoma kroplami płynu do naczyń. Spodnią stronę blaszki można posmarować olejem roślinnym, który nie zaszkodzi roślinie, a skutecznie zniweluje bytowanie szkodników.

Częstym problem dotykającym kwiaty doniczkowe trzymane w nieodpowiednich warunkach są brązowe, zasuszone końcówki liści. Świadczą one o zbyt małej wilgotności powietrza w pomieszczeniu lub o wodzie zalegającej na dnie doniczki.
Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi bez problemu poradzisz sobie z hodowlą i pielęgnacją zielistki w Twoim domu. Ta roślina doniczkowa jest bardzo prosta w utrzymaniu, a jednocześnie doskonale się prezentuje, zachwycając pięknymi, zielonymi liśćmi o rozmaitej barwie.

33
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.