1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Hibiskus do ogrodu, czyli ketmia syryjska. Uprawa, pielęgnacja, przycinanie

Ogród i balkon

2 lata temu

Hibiskus do ogrodu, czyli ketmia syryjska. Uprawa, pielęgnacja, przycinanie

Ogród Rośliny
25
2
5
25
2

Jeśli pragniesz nabyć nową roślinę, która będzie cieszyć oczy zarówno domowników, jak i gości, postaw na hibiskus ogrodowy. Ta długowieczna roślina będzie każdego lata czarować Cię urokliwymi kwiatami. Jakie stanowisko lubi ketmia syryjska?

Ketmia syryjska – co to jest?

Ketmia syryjska, której łacińska nazwa to Hibiscus syriacus, najlepiej znana pod nazwą hibiskusa ogrodowego, to roślina ozdobna z rodziny ślazowatych. Jej inne nazwy to ślaz drzewny lub ślazowiec syryjski. Słysząc każdy z tych terminów, powinieneś mieć przed oczami hibiskusa ogrodowego. Pierwotnie występował jedynie w Chinach, na Tajwanie i w dawnej Persji. Jest kwiatem narodowym Korei Południowej i pojawia się nawet w godle tego państwa. Na terenie Starego Kontynentu jest obecny dopiero od XVI wieku.

ketmia

Zobacz: Lawenda w ogrodzie – sadzenie, pielęgnacja. Wszystko o lawendzie

Ketmia syryjska to gatunek dość odporny na mróz, dlatego stanowi wdzięczny wybór do polskiego przydomowego ogrodu. W okresie kwitnienia, który przypada na okres od czerwca do października, cieszy oko kwiatami nieco przywołującymi skojarzenia z malwą. W zależności od konkretnej odmiany kwiaty hibiskusa ogrodowego mogą przybrać barwę od białej, poprzez żółtą i pomarańczową, aż do odcieni różu, fioletu i niebieskiego. Liście rośliny wraz z nadejściem jesieni nabierają złotego koloru. Hibiskus nie rośnie zbyt szybko i osiąga wysokość, która raczej nie przekracza 2 metrów.

Gdzie warto posadzić hibiskus ogrodowy? Stanowisko, podłoże, nawożenie, podlewanie

Ketmia syryjska lubi stanowiska nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Szczególnie dobrze rośnie, gdy ma dostęp do rozproszonego światła. W okresie wiosny i lata optymalne warunki atmosferyczne to nie mniej niż 18 stopni Celsjusza. W okresie wiosennym nie zaszkodzi zasilić hibiskusa nawozem, dzięki temu będzie rósł szybciej. Jeśli chodzi o warunki glebowe, ketmia syryjska dobrze rośnie w lekkiej i piaszczystej, przepuszczalnej ziemi o pH w przedziale 5,7 – 6,8.

hibiskus ogrodowy

Pomimo całkiem wysokiej odporności na mróz, aby mieć pewność, że hibiskus przetrwa do wiosny, należy jesienią okryć go agrowłókniną. Warto też pamiętać, że im młodsza roślina, tym gorzej zniesie niskie temperatury. Co do kwestii podlewania, najlepiej robić to rano lub wieczorem. Roślina nie znosi ani przelania, ani suszy, należy więc, planując podlewanie, wziąć pod uwagę pogodę i ewentualne deszcze.

Zima a ketmia syryjska – zabezpieczenie przed mrozem

Ketmia syryjska, choć odpowiednia do naszego klimatu, jak niemal każda roślina kwitnąca wymaga nieco pomocy w zimniejszych miesiącach. Dlatego też warto odpowiednio ją zabezpieczyć, by szczęśliwie przetrwała zimę. Do tego celu przyda się agrowłóknina, którą możesz założyć na cały krzew i delikatnie związać jutowym sznurkiem. Nie zapomnij o zabezpieczeniu pnia rośliny przed nadmiernym chłodem. W tym celu usyp kopczyk z ziemi lub wysyp tuż nad korzeniami rośliny korę sosnową. Wsparciem dla ketmii w przetrwaniu okresu zimowego, będzie wstrzymanie się przed przycinaniem jej późną jesienią – czynność ta przeprowadzona zbyt późno może osłabić roślinę. W sytuacji, gdy już dojdzie do przemrożenia krzewu, na wiosnę warto pozbyć się uszkodzonych przez mróz pędów. Czynność ta wesprze hibiskusa w tym, aby odżył i odbił – wraz z pojawieniem się wyższych temperatur.

zimowanie ketmii syryjskiej
Źródło: muratordom.pl

Jeżeli uprawiasz ten gatunek w doniczce, samo jej okrycie i pozostawienie na zewnątrz może się nie sprawdzić. Roślinę należy schować do domu, gdzie panują wyższe temperatury – na przykład do ogrodu zimowego, komórki czy garażu.

Przycinanie hibiskusa – kiedy i jak należy to robić?

Raz na sezon warto przyciąć hibiskusa ogrodowego. Zabieg ten ma działanie odmładzające i pobudza roślinę do wypuszczenia nowych pędów. Cięcie należy wykonać wczesną wiosną – w marcu lub kwietniu. Wtedy warto pozbyć się suchych, starych pędów. Zaskoczeniem dla ogrodnika nie powinien być okresowy brak kwitnienia przypadający po miesiącach, w których dokonano usunięcia starych pędów. Cięcie przyda się roślinie także wtedy, gdy doznała przemrożeń na skutek mroźnej zimy.

Jak uprawiać ketmię syryjską w donicy?

Ketmia syryjska najlepiej czuje się posadzona bezpośrednio w ogrodzie. Jeśli jednak już zdecydowałeś się na zakup rośliny w doniczce, miej na uwadze, że najpiękniej rosnąć i kwitnąć będzie na balkonie lub tarasie. Hibiskus potrzebuje bowiem do tego dużo słońca, którego nie znajdzie w naszych domach. Należy jednak pamiętać też o tym, że światło docierające do rośliny powinno być rozproszone, gdyż inaczej silne słońce popali liście.

Ustawienie ketmii bezpośrednio na parapecie w domu nie będzie najlepszym pomysłem. Lepiej nieco odsunąć ją od szyby – po to, aby nie doszło do poparzenia rośliny. Jeżeli masz w domu ekspozycję zachodnią, to tutaj roślinie nic się nie stanie, jeśli będzie znajdować się tuż przy szybie okiennej. W sytuacji, gdy masz już hibiskusa i zauważyłeś, że jego kwiaty mają wyblakłą barwę, jest wielce prawdopodobne, że Twoja roślina dostaje zbyt wiele światła.

Jak rozmnażać hibiskusa?

Optymalnym okresem do rozmnażania hibiskusa jest maj. W tym celu z rośliny należy odciąć pęd, podzielić go na kilka części, odcinając na granicy przyrostu i tak pozyskane sadzonki zamoczyć w ukorzeniaczu. Gdy są już przygotowane, wystarczy wetknąć je do lekkiej i przepuszczalnej gleby i obficie podlać. Następnie należy trzymać je pod przykryciem foliowym i kilka razy dziennie wietrzyć poprzez zdejmowanie osłony – najlepiej robić to w pochmurny dzień. Regularne podlewanie jest niezwykle ważne w tym procesie – bez niego roślinki się nie ukorzenią.

O czym pamiętać przy uprawie ketmii syryjskiej?

Ketmia syryjska stanowi wyjątkowo wdzięczny i – co ważne – długowieczny element ogrodu. Nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, choć warto zatroszczyć się, aby bez uszczerbku przetrwała sezony zimowe i okresowe przymrozki. Szalenie ważny jest staranny dobór optymalnego stanowiska, w którym będzie miała stały dostęp do rozproszonego światła. Hibiskus ogrodowy bardzo lubi usytuowanie blisko ścian budynku. Wtedy odwdzięcza się fantastycznymi kwiatami. Warto podlewać roślinę dwa razy w tygodniu, rano lub wieczorem. Wczesną wiosną przyda się też cięcie odświeżające roślinę. W przypadku sadzonek doniczkowych, w okresie jesienno-zimowym należy schować je do cieplejszego pomieszczenia – najlepiej takiego, w którym temperatura wynosi 18 stopni Celsjusza. Rośliny rosnące w gruncie należy przykryć agrowłókniną, a korzenie i pień zakryć kopczykiem usypanym z ziemi. Wtedy ograniczysz ryzyko ich przemarznięcia. Nawet jeśli dojdzie do niekorzystnych zmian, przemrożone elementy możesz na wiosnę obciąć. Hibiskus ogrodowy powinien poradzić sobie z odbiciem i latem znów zachwycać pięknym wyglądem.

Uprawa ketmii

Co obok hibiskusa?

Hibiskus ogrodowy dobrze czuje się w towarzystwie innych przedstawicieli swojego gatunku, więc warto sadzić go w grupach. Doskonale współgra z hortensją ogrodową, ale też z astrami czy floksami. Może być posadzony tuż obok budynku, ale również na trawniku, byleby tylko nie był za bardzo narażony na silnie promienie słońca. Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie innych roślin, aby zasłonić nagie pędy ketmii syryjskiej. Jeśli Twój egzemplarz prezentuje się raczej mało efektownie przy ziemi, możesz posadzić tam inne kwiaty, które skutecznie odwrócą uwagę od tych elementów.

Ketmia w parze

Hibiskus ogrodowy lubi zaciszne, choć doskonale nasłonecznione miejsca. Nie może natomiast być palony przez ostre słońce ani wystawiony na bezpośrednie działanie mrozu. Dlatego też, chcąc mieć zdrową i pięknie kwitnącą roślinę, warto starannie wybrać dla niej stanowisko w swoim ogrodzie. Ketmii syryjskiej nie należy przycinać w okresie jesieni, gdyż może to osłabić roślinę i sprawić, że źle zniesie ona sezon zimowy. Na mroźne dni niezbędne będzie okrycie z agrowłókniny oraz kopczyk usypany z ziemi czy z kory sosnowej. Jeśli zapamiętasz te zasady, uprawa kermii syryjskiej nie sprawi Ci żadnego problemu.

25
2

Podziel się:

Komentarze (5)

Od wielu lat uprawiam ketmię w gruncie. Rośnie przed domem, od południa w pełnym słońcu. Nie okrywam krzewu na zimę (poza piewszymi 2 zimami po posadzeniu.) Rośnie pięknie i obficie kwitnie co roku. Mieszkam w okolicy Wrocławia tutaj klimat jest łagodny ale moja siostra także bezproblemowo uprawia hibiskusy w ogrodzie, a mieszka w południowo wschodniej Polsce gdzie zimy są znacznie ostrzejsze. Polecam! Pięknie kwitnie od lipca do późnej jesieni, jeszcze teraz pojawiają się ostatnie kwiaty.

Jeśli gleba jest kwaśna, to wapno to jeden z najlepszych pomysłów na jej odkwaszenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.