1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Blue Monday 2024 – co to za dzień i kiedy wypada?

Poradniki

5 miesięcy temu

Blue Monday 2024 – co to za dzień i kiedy wypada?

Święta Zdrowie
9
3
0
9
3

Kiedy wypada Blue Monday w 2024 roku? Co to za dzień i skąd wzięła się jego nazwa? Czy ma jakieś uzasadnienie, a może to wyłącznie pseudonauka? Poznaj odpowiedzi na te pytania i dowiedz się wszystkiego na temat najbardziej depresyjnego dnia w roku.

Odczuwasz wyraźne pogorszenie nastroju w styczniu? Nic dziwnego, nie każdy jest fanem mroźnych poranków i wieczorów, jak i szybko uciekającego za horyzont słońca. Może odczuwasz ponadto, że ma to związek z nieuchronnie zbliżającym się Blue Monday w 2024 roku? I jesteś zdania, że znalazłeś ostateczne wytłumaczenie? Czy aby na pewno? W tym artykule wspólnie przyjrzymy się najbardziej depresyjnemu dniu w roku i postaramy się właściwie stawić mu czoła.

Co to jest Blue Monday?

Blue Monday to nic innego, jak najbardziej depresyjny dzień w roku. Dzień, w którym, przynajmniej według założenia, mamy odczuwać możliwie najgorsze samopoczucie. Internauci co roku przygotowują się na nadejście Blue Monday. A w okresie, na który przypada, tłumaczymy nim sobie każdy smutek i nieszczęście. Jest to zjawisko, które powstało z myślą o półkuli północnej. Czyli tej, która obejmuje większość lądów naszej planety – z powodu występującej na niej pogody.

morele.net_korzystne oferty

Skąd wzięła się nazwa?

Nazwa Blue Monday w dosłownym tłumaczeniu oznacza niebieski poniedziałek. Po raz pierwszy terminu zgodnie z przeznaczeniem użyto w 2005 roku w brytyjskim wydawnictwie podróżniczym Sky Travel. Autorem publikacji na temat tego najbardziej depresyjnego dnia był Cliff Arnall. Z uwagi na popularność Blue Monday nazwę stosuje się w różnych celach. Przykładowo sklepy internetowe używają jej do przeprowadzania promocji w swojej ofercie.

Sprawdź też: Czy wiesz, jakie jest najdłuższe słowo na świecie?

W rzeczywistości depresja kojarzy się nie z kolorem niebieskim, a szarym. Czyli w zasadzie obrazie pozbawionym kolorów, takim, w jakim zwykle wyobrażamy sobie posępne życie. Paradoksalnie kolor niebieski powinien neutralizować stres i przywracać pogodę ducha. Przez wzgląd na to można by zauważyć tutaj pewną sprzeczność, choć w każdej kulturze kolory interpretuje się inaczej.

Blue Monday 2024 – kiedy jest najbardziej depresyjny dzień w roku?

Tym razem Blue Monday wypada 15 stycznia 2024 roku. Każdego roku jest to po prostu trzeci poniedziałek stycznia. W 2024 wyjątkowo obchodzimy Blue Monday wcześniej niż zwykle, bo pierwszy niebieski poniedziałek w historii wypadł dopiero 24 stycznia 2005 roku. W porównaniu do teraz, w przyszłym roku na Blue Monday poczekamy 5 dni dłużej.

kalendarz w smartfonie
To, kiedy wypada Blue Monday bardzo łatwo sprawdzić, choćby w kalendarzu na smartfonie

Ten dzień wyznaczono za użyciem wzoru Arnalla

Cliff Arnall, twórca Blue Monday, do obliczenia dnia, który zasługuje na miano najbardziej depresyjnego, użył matematycznego wzoru. Nawiasem mówiąc, nie ma on najmniejszego sensu. Mimo to wzbudza ciekawość i pobudza do analizy, czym rzeczywiście mogłoby być spowodowane gorsze samopoczucie na początku roku. Wszak nowy rok jest dla wielu z nas okazją na wywiązanie się z postanowień noworocznych i czasem na realizację marzeń zawodowych lub podróżniczych.

wzór na obliczenie najbardziej depresyjnego dnia w roku
A Ty jak myślisz? Ile sensu ma ten wzór?

Wzór należy odczytywać w następujący sposób:

 • W – pogoda
 • D – długi
 • d – wysokość miesięcznej pensji
 • T – czas od Bożego Narodzenia
 • Q – niespełnienie postanowień noworocznych
 • M – poziom naszej motywacji
 • Na – poczucie konieczności podjęcia działań

Niedobór światła słonecznego, krótki dzień, niskie temperatury – są to jak najbardziej realne czynniki, które mogą mieć wpływ na samopoczucie danego dnia. Podobnie stan naszego konta, bo kto realnie nie martwi się swoimi miesięcznymi finansami. I oczywiście nasz stan psychiczny: czy nie oczekujemy od siebie zbyt wiele i czy na pewno idzie nam dobrze z wcielaniem w życie naszych planów.

Blue Monday – czy badania potwierdzają związek dnia z gorszym samopoczuciem?

Absolutnie nie. Cliff Arnall chociaż tytułował się jako doktor, to uczelnia odcięła się zarówno od niego, jak i jego badań. Zwłaszcza że rozstał się z Cardiff University niemal na rok przed publikacją artykułu. Co więcej, był tam jedynie korepetytorem i nie brał udziału w żadnym projekcie naukowym. Innym razem, neurobiolog z wydziału psychologii wspomnianego uniwersytetu opisał wzór matematyczny Arnalla jako farsę, wypełnioną bezsensownymi pomiarami. Można by sobie zadać tylko pytanie, czy gdy sami spojrzymy na ww. wzór, to czy potrzeba było do tego rzeczywiście naukowca, by to stwierdzić?

Sprawdź też: Kolory ścian – jak wpływają na Twoje samopoczucie?

Inną, kluczową informacją w odbiorze tego dnia może być fakt na temat powstania artykułu o Blue Monday odkryty przez prowadzącego rubrykę Bad Science w The Guardian. Jak się okazuje, agencja reklamowa Porter Novelli kontaktowała się z wykładowcami na uniwersytetach, aby uzyskać zgodę na umieszczenie ich nazwiska w artykule. Oczywiście za pieniądze. Miało to naturalnie przynieść rezultat w postaci wiarygodności publikacji.

Nie taka była intencja autora z niebieskim poniedziałkiem

Jak nie wiadomo o co się rozgrywa, to wiadomo o co – o pieniądze. Blue Monday miał po prostu zostać najlepszym dniem na wykupienie wycieczki. Jego autor, Arnall, przyznał się po latach, że nie sądził, że najbardziej depresyjny dzień w roku stanie się tak popularny. A więc miała to być zabawna pseudonaukowa ciekawostka, wykorzystana jedynie w celach marketingowych.

autor okrytego złą sławą blue monday doktor cliff arnall
Doktor Cliff Arnall | źródło: PRNewsFoto/The Canary Islands Tourism Board

Powszechnie uznaje się, że niebieski poniedziałek może pogarszać postrzeganie osób z zaburzeniami. I mimo starań oryginalnego autora terminu (choćby tworząc dla kontrastu najlepszy dzień w roku), Blue Monday pozostanie dniem najbardziej skojarzonym z depresją. Często niestety bagatelizowaną w społeczeństwie. Zdaje się, że mit na jego temat będzie krążyć po sieci po kres wszystkich dni dzięki mediom każdego rodzaju.

Jak nie dać się pokonać Blue Monday?

Przede wszystkim zapomnieć, że Blue Monday posiada jakąś moc, której nie posiadają pozostałe dni. Próbujmy dalej wkładać siły w spełnienie postanowień noworocznych. Możesz przeczytać jakąś książkę. Wyjść gdzieś ze znajomymi. Albo pójść do kina. Jeżeli nie mamy pomysłu, jak spędzić niebieski poniedziałek i czujemy, że naprawdę jesteśmy smutni, to nie ma przecież obowiązku robić czegokolwiek. Akceptacja własnego smutku i chęć leniuchowania tego dnia również nie powinna powodować w nas jakiegokolwiek poczucia winy.

Sprawdź też: Twój uciążliwy sąsiad daje się we znaki? Co możesz z tym zrobić?

Jeżeli ktoś kiedyś słyszał, że gdy czarny kot przebiegnie nam drogę i to w konsekwencji przynosi pecha, to osobiście wierzę, że wtedy tego pecha wpuści do życia – po prostu w to wierząc. Jak w przypadku dużej wiary w to, że skoro chodzimy po lodzie, to nie ma szans, że się nie poślizgniemy i nie upadniemy. To czy jakieś inne przesądy to nadal jedynie przesądy. A w wypadku Blue Monday należy pamiętać, że to tylko wymyślony dzień. Na nasze kiepskie samopoczucie może mieć wpływ wiele rzeczy. Jednak jakiś dzień z sam z siebie nigdy nie będzie mieć wpływu na to, jak się czujemy. Za to pogoda, jakość naszego życia czy możliwość zaspokojenia jakichś potrzeb jak najbardziej.

Nie myl Blue Monday z depresją – pozwól sobie pomóc

Jeżeli od dawna odczuwasz smutek, bez względu na to, czy to Blue Monday, czy wtorek, czy każda środa i trwa to już tygodniami, miesiącami lub latami – skontaktuj się z odpowiednimi osobami. Jeśli masz taką możliwość, porozmawiaj z rodzicami, znajomymi, którym ufasz lub specjalistą. Nie zwlekaj i zadbaj o swoje samopoczucie.

Jeżeli nie masz takiej osoby, możesz także zadzwonić pod numer 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży.

9
3

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *