1. Home
 2. /
 3. Trendy
 4. /
 5. Ciepłe kolory — czyli jakie? Jak rozpoznać ciepłe barwy?

Trendy

12 miesięcy temu

Ciepłe kolory — czyli jakie? Jak rozpoznać ciepłe barwy?

Aranżacja
27
3
0
27
3

Ciepłe barwy mogą wywoływać pozytywne wrażenia oraz stwarzać wrażenie przytulności. Pomyśl o pomarańczy, pomidorze czy liściach jesienną porą. Ciepłe kolory to paleta barw kojarzona z ogniem i słońcem. Jak można łatwo rozpoznać te odcienie? 

Paleta barw – jakie kolory nazywamy ciepłymi

Paleta barw może wyglądać różnie w zależności do czego jest stosowana. To uporządkowany zestaw kolorów. Niektóre z nich mają setki, tysiące, a w grafice komputerowej  już nawet miliony odcieni. Ludzkie oko nie jest w stanie rozróżnić ich wszystkich. Podstawowa gama barwna zawiera zarówno ciepłe, jak i zimne kolory. W najprostszych dwunastoelementowych paletach możesz odnotować następujące ciepłe odcienie:

 • żółty,
 • żółtopomarańczowy,
 • pomarańczowy,
 • pomarańczowoczerwony,
 • czerwony,
 • czerwonofioletowy,

Sąsiadują z nimi barwy zimne:

 • fioletowy,
 • niebieskofioletowy,
 • niebieski,
 • niebieskozielony,
 • zielony,
 • żółtozielony.

Czy biel, czerń i szary to ciepłe kolory?

Zastanawiasz się, czy biały, czarny lub szary należą do ciepłych, zimnych czy neutralnych kolorów? To zależy. Zwykle te tony nie zaliczają się ani do ciepłych, ani do zimnych. Biel to barwa opisywana jako maksymalna wartość jasności, uzyskana poprzez mieszankę kolorystyczną składającą się na tęczę. Jednakże może ona być cieplejsza, gdy dodasz do niej odcienie pomarańczowego, nawet jeśli będzie to jedynie odrobina. Biel nie jest jednolita i poprzez delikatną zmianę jednego z kolorów składowych uzyskasz różne efekty.

Podobnie będzie z czernią. To najciemniejsza barwa, która ze wszystkich kolorów pochłania najwięcej światła, jakie na nią pada. Mimo to trudno byłoby znaleźć taki odcień, który absorbuje jego 100 proc. Dodatek np. rudości do czerni diametralnie zmieni jej postrzeganie. Szary jest połączeniem tzw. barw dopełniających, czyli w tym przypadku bieli i czerni. Jako kombinacja może on uzyskać cechy każdego z tych kolorów, bowiem to od ich „czystości” zależy ostateczny efekt. Dlatego szarości mogą mieć zarówno ton ciepły, jak i zimny.

Sprawdź też: Zimne kolory, czyli jakie? Jak rozpoznać zimne barwy?

Dla kogo ciepłe barwy w pokoju? 

Odcienie kolorów farb do ścian mogą przyprawić o ból głowy z powodu ich mnogości. Subtelne niuanse barw używanych w wystroju wnętrz niekiedy sprawiają, że trudno jest Ci dobrać tę odpowiednią spośród wielu dostępnych np. odcieni żółci. Jednakże powinieneś na początku się zastanowić, jakie tony najlepiej będą pasowały do Twojego mieszkania. Zarówno ciepłe, jak i zimne mają swoje atuty i wady. Dla jakich osób będą najodpowiedniejsze te pierwsze? 

Przede wszystkim warto zadbać, by kolory ścian były w ulubionej przez Ciebie czy członka Twojej rodziny barwie. Ciepłe odcienie stwarzają nastrój intymności, przytulności i wyższej temperatury. Jednocześnie te ciemniejsze  optycznie zmniejszają pomieszczenie, mogą przez to stwarzać wrażenie zagracenia wnętrza. Dlatego do małych pokoi lepiej wybierać ciepłe, ale jasne i wesołe kolory. Warto też wspomnieć, że inaczej farba może wyglądać w świetle dziennym, a odmiennie przy tym sztucznym.

Barwy ciepłe w pokoju często polecane są wszędzie tam, gdzie jest chłodno, ale także w miejscach, które są położone od północy. Im ciemniejszy pokój, tym farba powinna być jaśniejsza i cieplejsza. Kolor do pokoju dziecka warto z nim skonsultować. Jednak dobrze, żebyś wiedział o tym, że delikatna żółć pobudza do myślenia, symbolizuje radość i inteligencję, a ciepła zieleń uspokaja i promuje wzrost, więc korzystnym jest, by te ciepłe barwy znalazły się w tym pomieszczeniu.

cieple barwy farby paleta
Paleta ciepłych barw jest bardzo szeroka

Z kolei osoby mające zaburzenia snu mogą wybrać ciepły róż, który pomaga zasnąć i głęboko uspokaja. Brzoskwiniowy to odpowiedni kolor do pokoju dziennego, gdyż sprzyja harmonii, podobnie jak kremowy czy beżowy. Natomiast kuchnia powinna mieć barwy kojarzące się z jedzeniem, np. soczystą czerwień (ale głównie w dodatkach) czy też pomarańczowy, który sprzyja trawieniu. Gdy Twoje mieszkanie jest w stylu np. skandynawskim czy minimalistycznym, sprawdzą się tu ciepłe biele, beże.

Jak odróżnić kolory ciepłe od zimnych? 

Jakie to są ciepłe kolory? Jak je odróżnić? Czasami udaje się to przy dokładnym przyjrzeniu się tonowi. Ciepłe są bardziej „aksamitne” i „miękkie”, natomiast zimne kolory są żywsze i bardziej nasycone. Warto zaopatrzyć się w gamę barwną, gdzie znajdują się czyste barwy, a także ich odmiany. Wtedy możesz porównać odcień np. ściany i łatwiej Ci będzie zauważyć różnicę. Inną metodą jest przyłożenie do ściany, mebla czy ubrania czegoś złotego lub srebrnego, np. apaszki. Pamiętaj, że złote refleksy współgrają z barwami ciepłymi, a srebrne z zimnymi.

Psychologiczne właściwości ciepłych barw 

Psychologiczne właściwości ciepłych kolorów korespondują z ich postrzeganiem przez ludzi. Ciepłe odcienie mają fale długie. Oznacza to, że ich przetworzenie wymagać będzie od Ciebie więcej wysiłku niż tych zimnych. To niezauważalnie pobudza metabolizm i zachęca do działania, podnosi ciśnienie krwi.

Odcienie żółci

Żółć jest jednym z kolorów podstawowych, kojarzącym się ze słońcem, upałami i życiem. To mieszanka czerwonego i zieleni. Jednak, co może Cię zdziwi, ta najbardziej, zdawałoby się, ciepła z ciepłych barw miewa też zimny odcień, tzw. kolor kanarkowy, czyli taki z dodatkiem jasnej zieleni. Mocne tony żółtego to takie o wysokich wibracjach, które — jeśli będą użyte w nadmiarze, mogą przyprawić o ból głowy osoby wrażliwe. Jednak delikatny żółty niesie ze sobą optymizm, jasność, radość i długowieczność.

Sprawdź też: Jaki to kolor brzoskwiniowy i jak prowadzić go do wnętrz? Pomysły, inspiracje

Odcienie pomarańczowego

Pomarańczowy to mieszanka czerwonego i żółtego. Podobnie jak wszystkie ciepłe tony z gamy barwnej, on również jest pobudzający. Odcienie pomarańczowego nie są jednak aż tak dopingujące jak czerwonego. W przyrodzie często pełni on rolę ostrzegawczą. Oranż to witalność, świeżość, ciepło, życzliwość, śmiałość, odwaga, otwartość, młodość, ryzyko, niezależność, radość. Stosuj go w domu, ale umiarkowanie, najlepiej jako dodatek. Pobudza trawienie, dlatego nadaje się do kuchni.

Odcienie czerwieni

Czerwień — kolor krwi to najbardziej pobudzający z ciepłych odcieni. Symbolizuje siłę, agresję, miłość, życie, niebezpieczeństwo, ale też pasję, chęć, radość życia, odwagę, pewność siebie, przywództwo, energię. Co ważne, mocno przyciąga uwagę. Właśnie dlatego promocje są zwykle w tym kolorze. Kojarzy się jako barwa powodzenia, sił twórczych, przyspiesza ona rytm serca, pomaga w apatii. W hinduizmie to ton podstawy, materialności. Natomiast w Twoim domu sprawdzi się jako dodatek; wystarczy odrobina nasyconego koloru na bardziej stonowanym tle.

Odcienie różu

Jeśli chodzi o kolor różowy, to zapewne kojarzy Ci się on z miłością romantyczną, czułością, delikatnością, kobiecością, słodkością, życzliwością, niewinnością, a ponadto odmładza. Mówi się nawet, że niektórzy patrzą na świat przez różowe okulary. Czasami jest synonimem uwodzenia. Powstaje on z połączenia białego i czerwonego, a jego nasycenie zależy od ich natężenia. Bywa zimny, ale najczęściej występuje w ciepłej odsłonie. Jego nadmiar w mieszkaniu może być odebrany jako kiczowatość.

Odcienie beżu

Kolory ziemi, czyli różne odcienie brązu i beżu należą do palety tonów ciepłych. Uzyskasz je, mieszając czerwień z zielenią albo żółć z fioletem lub też pomarańczowy i niebieski. Jest to tak naprawdę bardzo ciemny oranż. Jego nasycenie, podobnie jak każdej barwy, możesz zauważyć, gdy skonfrontujesz go do podobnej, ale o innym natężeniu.

Jest kolorem przyrody, drzew, chleba, skóry czy czekolady, ale też antyków. Negatywne skojarzenia to nieporządek, nuda, postarzanie, depresja, brak pasji, starość. Niektórzy zestawiają go z bezpieczeństwem, solidnością, bogactwem, a inni z przeciętnością. Dawniej był kolorem biednych. Jak widać, ten kolor może mieć wiele znaczeń. Czasami dopełnia on bardziej zdecydowane odcienie, stanowi dla nich tło. Występuje w formie barw np. ciemnych czekoladowych, ale i jaśniejszych beżowych. Jest stonowany i uspakajający.

ciepłe barwy deski drewno
Ciepłe barwy w domu nadają mu specyficznego klimatu

Odcienie kremowe

Odcienie kremowe kojarzą się z wanilią, pianką na kawie z mlekiem czy np. chałwą. Są ciepłe, delikatne i stonowane. Przywodzą na myśl przytulność i spokój. Pasują do prawie każdego pokoju, optycznie go powiększając. Dzięki swojej wszechstronności, kremy można łączyć z ciemniejszymi czy też bardziej zdecydowanymi kolorami. Wyglądają szlachetnie, miło i nienachalnie. Koją i relaksują.

Ciepłe barwy we wnętrzach — przykładowe aranżacje

Kolory farb do ścian pozwalają na spełnienie nawet nietypowych i barwnych fantazji. Możesz nadać charakteru najbardziej nudnemu pomieszczeniu. Wystarczy, że zastosujesz odcienie ciepłe. Zmiana koloru wnętrz to szybki sposób na odświeżenie mieszkania. Ciepłe kolory dodadzą nastrojowego klimatu i przytulnej atmosfery. Na początku powinieneś określić trend, w jakim chcesz urządzić pokoje.

Miłośnicy stylu rustykalnego śmiało mogą łączyć ze sobą ciepłe biele, beże i brązy. Dodatkami będą meble z naturalnego drewna, ale też cegła na ścianie czy ozdoby z kamieni. W ten sposób stworzysz miłe, zapraszające do odpoczynku wnętrze. Z kolei nurt glamour wymaga jasnych barw na ścianach (może być to delikatny róż), przełamanych np. złotem, jak w ramach obrazów. Warto pomieszać tutaj minimalizm z barokiem, czyli możesz dodać np. pluszową kanapę czy kryształowy żyrandol.

Sprawdź też: Kolor malinowy — jak wygląda? Jak stworzyć piękną aranżację wnętrza z użyciem tej barwy? Co pasuje do malinowego?

Styl loftowy charakteryzuje się przede wszystkim  wysokimi, przestronnymi  pomieszczeniami. Tutaj również mile widziane są ciepłe kolory. Do dużych przestrzeni pasują jasne barwy, np. o ciepłym odcieniu, także surowa czerwona czy pomarańczowa cegła na ścianach oraz naturalne materiały takie jak miedziane rury, drewno, len czy też skóra (by ocieplić wnętrze). Ważne, abyś nie zasłaniał okien ciężkimi kotarami, a dopuścił do mieszkania jak najwięcej słońca.

Styl skandynawski charakteryzuje się spokojnym nastrojem i przytulnością. Dominujące barwy to rozbielone beże, brązy, kremy. Aby przełamać monotonię, często dodaje się do wnętrza jakiś jeden akcent mocnego ciepłego koloru. Może być to soczyście żółty fotel lub czerwona kanapa. Do tego dobrze pasuje drewno, naturalne materiały, wełna.

Po przeczytaniu powyższego artykułu już wiesz, w jaki sposób oddziałują ciepłe barwy. Wprowadzają  one ciepło i urokliwość, ożywiają wnętrza. Co więcej, dodają osobom otaczającym się nimi animuszu, poprawiają ich nastrój. Dzięki użyciu jasnych, ciepłych kolorów  sprawisz, że  Twoje ciemne pomieszczenia zmienią swój klimat. 

27
3

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *