1. Home
 2. /
 3. Ogród i balkon
 4. /
 5. Czy palma koralowa to roślina idealna dla Ciebie? Sprawdź, jakie wymagania ma chamedora wytworna i czy sprawdzi się w Twoim mieszkaniu!

Ogród i balkon

2 lata temu

Czy palma koralowa to roślina idealna dla Ciebie? Sprawdź, jakie wymagania ma chamedora wytworna i czy sprawdzi się w Twoim mieszkaniu!

Rośliny
14
2
1
14
2

Chociaż palma koralowa (czyli chamedora wytworna) to wytrzymała roślina, niewłaściwa pielęgnacja sprawia, że marnieje i traci swój elegancki wygląd. Dowiedz się, jak o nią dbać, a stanie się atrakcyjną ozdobą Twojego mieszkania.

Jak wygląda palma koralowa?

Wygląd chamedory wytwornej (chamaedorea elegans) zmienia się wraz ze wzrostem i rozwojem rośliny. Na początku ta palma doniczkowa przypomina raczej bujny krzaczek pełen parzystopierzastych, dużych i ciemnozielonych liści. Starsza chamedora zaczyna się ogołacać od dołu i coraz bardziej przypomina palmę z bujnym, zielonym pióropuszem na szczycie.

Ze względu na duże rozmiary (nawet do 1,5 m), które osiąga palma koralowa, najlepiej hodować ją w wysokiej i stabilnej doniczce. Często to największy okaz w pokoju, warto więc ładnie ją wyeksponować!

chamaedorea elegans
Chamedora wytworna jest niezwykle piękna i przywołuje na myśl rajskie wakacje

Chamedora wytworna – pielęgnacja

Zastanawiasz się, jak powinna wyglądać uprawa palmy koralowej? Pielęgnacja polega na jak najdokładniejszym odtworzeniu warunków, w których rośnie w naturze – czyli dolnego piętra lasu deszczowego. Stanowisko powinno być więc cieniste lub z mocno rozproszonym światłem. Parapet się nie nadaje do postawienia chamedory – jej liście zaczną schnąć i żółknąć.

Podłoże

Palma koralowa lubi podłoże lekko kwaśne (pH 5-6), żyzne, przepuszczalne i stale wilgotne (ale bez stojącej wody). Na dnie doniczki warto umieścić warstwę drenażu. Chamedora będzie dobrze rosła na ziemi do palm.

Podlewanie

Palmę koralową należy podlewać często i umiarkowanie letnią, odstaną wodą. Roślina lubi również zraszanie. Chamedora źle znosi suche powietrze, dlatego warto postawić doniczkę na podstawce wypełnionej wodą (ale tak, aby nie miała z nią bezpośredniego kontaktu). Parująca powoli woda zapewni palmie przyjemny mikroklimat.

Sprawdź też: Kwiaty oczyszczające powietrze w domu: 15 roślin doniczkowych, które pomagają pozbyć się toksyn i kurzu we wnętrzu

Nawożenie

Chamedorę warto nawozić co 2 tygodnie od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Wykorzystaj w tym celu płynny nawóz do palm albo do ozdobnych roślin liściastych (połowę porcji zalecanej przez producenta).

Rozmnażanie

Jeśli marzy Ci się wyhodowana „od zera” palma koralowa, rozmnażanie jej będzie wymagało zakupu nasion i miniszklarni oraz dużej dozy cierpliwości. Siewki pojawiają się po ok. miesiącu, ale czasem proces ten zajmuje nawet pół roku. Młode roślinki przesadź, gdy blaszka liściowa osiągnie 4 cm.

Chamedorę możesz również rozmnożyć przez podział. Dobrze wyrośniętą palmę wyjmij z doniczki, usuń ziemię (płucząc korzenie pod wodą) i podziel krzaczek na kilka części. Każda z nich powinna mieć mocne, zdrowe korzenie i ukształtowany pęd. Następnie przesadź „nowe” palmy do doniczek i podlej. Po 30 dniach powinny się ukorzenić.

Kwitnienie

Zdarza się, że przy odpowiedniej pielęgnacji chamedora wytworna zakwita. Pokrywa się wtedy drobnymi, żółtymi kwiatami, a potem wydaje niewielkie, kuliste jagody przypominające korale. Jednak zdaniem specjalistów kwitnienie palmy koralowej nie dodaje jej atrakcyjności, dlatego kwiaty warto szybko usuwać, aby nie obciążały rośliny.

Sprawdź też: Wybieramy kwiaty do biura. Jakie rośliny doniczkowe poradzą sobie w biurowych warunkach?

Choroby i szkodniki

Co oprócz niewłaściwej pielęgnacji stanowi największe zagrożenie dla palmy koralowej? Choroby i szkodniki, które ją trapią, to:

 • rizoktonioza palmy – gnicie i butwienie zaczynające się od korzeni,
 • plamistość liści – infekcja grzybicza. Jej objawem są żółte, brązowiejące plamy, które przechodzą w nekrozy,
 • głownia palmy – kolejna choroba o podłożu grzybiczym. Żółte przebarwienia z ciemnymi zgrubieniami pojawiają się na górnej i dolnej stronie liści,
 • tarczniki – pasożyty przypominające czarne, płaskie tarczki, które pojawiają się na spodzie liści,
 • wełnowce – o ich obecności świadczy biały, włóknisty nalot.

Zalety palmy koralowej

Palma koralowa ma mnóstwo zalet! Według badań NASA z 1989 roku chamedora jest w pierwszej trójce roślin, które oczyszczają powietrze z toksyn. Poza tym poprawia samopoczucie, obniża poziom stresu i zwiększa produktywność. A ponieważ nie sprawia problemów w czasie uprawy, z jej dobroczynnego wpływu mogą skorzystać nawet początkujący ogrodnicy i osoby pozbawione ręki do kwiatów.

palma koralowa i kot
Palma koralowa nie jest trująca dla zwierząt domowych

Domowa dżungla marzy się wielu osobom, ale jeśli w domu mieszkają małe dzieci i zwierzęta podgryzające kwiatki, trzeba koniecznie znać listę „roślin zakazanych”. A co można powiedzieć o chamedorze wytwornej? W przeciwieństwie do wielu ładnych, egzotycznych roślin doniczkowych (jak chociażby dracena czy sansewieria), palma koralowa trująca nie jest – ani dla ludzi, ani dla kotów.

Aranżacje z chamedorą wytworną

Jak ładnie wyeksponować chamedorę? Ta palma w doniczce będzie się dobrze prezentować w większej grupie. Jeśli więc rozmnożysz ją przez podział, umieść wszystkie roślinki w jednakowych osłonkach i ustaw obok siebie.

A może Twój okaz osiągnął już pokaźne rozmiary? Duża palma koralowa pięknie się zaprezentuje na stabilnej podstawce ustawionej nawet w rogu pokoju. Chamedora poczuje się także „jak w domu” w otoczeniu innych palm oraz roślin, które je udają. Równie łatwe w uprawie są np. te gatunki:

 • howea,
 • sagowiec odwinięty,
 • palma hawajska.

Palma koralowa, zgodnie ze swoją łacińską nazwą, to skromna elegantka – a do tego mało kapryśna! Lubi pozostawać w cieniu, a regularnie podlewana i nawożona odwdzięczy się pięknym wyglądem. Poza tym jest bardzo pożyteczna – oczyści powietrze w Twoim mieszkaniu, poprawi nastrój, a Twój kot może ją skubać, nie ryzykując życiem. To na 100% roślina idealna dla Ciebie!

14
2

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.