1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Suszenie grzybów. Poznaj 7 sprawdzonych sposobów!

Poradniki

2 lata temu

Suszenie grzybów. Poznaj 7 sprawdzonych sposobów!

DIY Kuchnia
4
0
0
4
0

Zbiory w lesie już były, a więc czas na… suszenie grzybów! Zachowaj ich aromat na długo i ciesz się nim przez cały rok. Jak suszyć grzyby? Dzięki naszemu artykułowi poznasz 7 sprawdzonych metod.

Grzyby idealnie nadają się do wielu dań, nie wyobrażamy sobie bez nich niektórych potraw świątecznych czy wigilijnych. Jeżeli uwielbiasz zupę grzybową – koniecznie podejmij się suszenia grzybów! Jak to zrobić? Poznaj 7 sprawdzonych sposobów!

Suszenie grzybów – jak zacząć? 

Jeżeli zebrałeś już grzyby, teraz koniecznie dobrze je umyj oraz dokładnie osusz. Jest wielu zwolenników teorii, zgodnie z którą grzybów przed suszeniem nie można myć, dopuszczalne jest jedynie oczyszczenie. Jeżeli planujesz pominąć etap mycia – bardzo dobrze wyczyść grzyby za pomocą szczoteczki albo ściereczki. Resztki ziemi lub pełzające robaki powinny być usunięte przed procesem suszenia. Kolejny etap to krojenie grzybów. Teraz przechodzimy do meritum.

jak suszyć grzyby w piekarniku
Jednym z najpopularniejszych sposobów suszenia grzybów jest robienie tego w piekarniku

Jak suszyć grzyby? Możesz to robić na świeżym powietrzu po nawleczeniu na nitkę lub sznurek, w tradycyjnej suszarce, piekarniku lub na kaloryferze czy w lodówce. Szybką alternatywą jest także suszenie w mikrofalówce, to jednak poleca się wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach. W kolejnych akapitach znajdziesz krótki opis każdego ze sposobów.

Sprawdź też: Mięta w doniczce lub ogrodzie! Jak o nią dbać?

Suszenie grzybów w piekarniku

Jak suszyć grzyby w piekarniku? Na pewno nie jest to skomplikowane. Musisz jednak dobrać odpowiednią temperaturę, w przeciwnym razie spalisz swoje leśne zbiory. Najlepiej ustawić piekarnik na około 40-50 stopni Celsjusza i włączyć termoobieg. Co najważniejsze – regularnie sprawdzaj, czy nic się nie przypala. Możesz także co jakiś czas uchylić drzwiczki piekarnika, aby woda wyparowała. Szczegółowe informacje na temat tego, jak ususzyć grzyby w piekarniku, znajdziesz w naszym artykule: Suszenie grzybów w piekarniku: w jakiej temperaturze i jak długo należy suszyć grzyby? Poradnik krok po kroku.

Suszenie grzybów w suszarce

Do suszenia idealnie sprawdzi się także suszarka spożywcza. Jak suszyć grzyby w suszarce? Każda z nich zawiera specjalne, dziurkowane sita, na których układasz produkty. Następnie ustawiasz odpowiednią temperaturę (około 60-70 stopni Celsjusza) i czekasz, przewracając grzyby co 2-3 godziny – czas przygotowania to zazwyczaj 4-6 godzin. Zaletą suszarek jest wielopoziomowość, dzięki której możesz wysuszyć dużą ilość grzybów jednocześnie. Sam proces jest też równomierny, bo ciepły nawiew dociera do każdej warstwy.

Jak suszyć grzyby? Inne sprawdzone metody

Suszone grzyby mają wielu zwolenników, podobnie jak zróżnicowane metody ich suszenia. Poniżej przedstawiamy kolejne przydatne sposoby na to, jak suszyć grzyby!

Grzyby suszone na nici

Jedną z najczęściej stosowanych metod jest nawlekanie grzybów za pomocą igły na grubą nić, najlepiej na kordonek. Końce należy zawiązać, a powstały „ogonek” zawiesić nad źródłem ciepła lub w słonecznym i przewiewnym miejscu, również na dworze. W tym przypadku proces suszenia jest bardzo długi oraz zależy od warunków atmosferycznych oraz wilgotności powietrza. Nie zapomnij, aby zabezpieczyć poszczególne okazy w razie deszczu lub wysokiej wilgotności otoczenia, nie rozwieszaj ich również nocą.

Sprawdź też: Właściwości lecznicze pokrzywy i jej zastosowanie

Suszenie grzybów na słońcu

Suszenie grzybów na słońcu to najbardziej naturalna metoda. Rozłóż je w ogrodzie, wykorzystując gazetę, papier, siatkę albo po prostu stół czy kamienie – w ten sposób poddasz okazy działaniu słońca i wiatru. Takie suszenie zapewnia wyjątkowy aromat i smak, ale jego wadą jest długi proces, który trwa kilka dni. Metoda nie niesie ryzyka spalenia grzybów, pamiętaj jednak o zabezpieczeniu grzybów przed owadami i obracaniu ich co jakiś czas.

jak suszyć grzyby_najlepsze metody
Suszone grzyby przydadzą się do przygotowania wielu pysznych potraw

Jak suszyć grzyby na kaloryferze?

Suszenie grzybów na kaloryferze to kolejny bardzo popularny i prosty sposób. Wystarczy, że rozłożysz na grzejniku nakłuty papier, a na nim ułożysz grzyby. Perforacje ułatwią przepływ ciepłego powietrza i zapewnią równomierne suszenie. Grzyby mogą być rozłożone lub nawleczone na patyki do szaszłyków – ta druga opcja sprawi, że wygodniej będzie je obracać. Tutaj także niezbędna jest właściwa temperatura, nieprzekraczająca 50 stopni.

Grzyby suszone… w lodówce

Zaskakującym, ale i skutecznym sposobem suszenia grzybów jest rozłożenie ich na papierze i włożenie do lodówki, tak aby nie stykały się ze sobą ani z zimnymi ściankami. Takie suszenie trwa najczęściej kilka dni, a więc podobnie jak w przypadku wykorzystania słońca i wiatru. Proces przyspiesza umieszczenie pochłaniacza wilgoci w lodówce.

Sprawdź też: Lawenda w ogrodzie – sadzenie, pielęgnacja. Wszystko o lawendzie

Jak suszyć grzyby w mikrofalówce?

Dość intrygującą – ale i mająca wielu zwolenników – metodą suszenia jest wykorzystanie mikrofalówki. Grzyby kilka razy poddaje kilkuminutowym sesjom ogrzewania w niskiej temperaturze, na średniej mocy. Między kolejnymi sesjami należy otworzyć drzwiczki, aby para wodna mogła się ulotnić. Proces ten polega na przeprowadzeniu wstępnego gotowania, a następnie właściwego suszenia. Bardzo niekorzystnie wpływa to jednak na smak i aromat grzybów, dlatego jest to wyjście jedynie awaryjne.

A Ty jak najczęściej suszysz grzyby? Czy masz swoją ulubioną metodę? Najważniejszy jest dla Ciebie czas przygotowania grzybów suszonych czy jednak stawiasz przede wszystkim na niepowtarzalny aromat? Podziel się swoimi przemyśleniami w sekcji komentarzy!

Oprócz grzybów, możesz suszyć także zioła. Jak to zrobić? Jakie nadadzą się do tego najlepiej?

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *