1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak zrobić meble ogrodowe DIY z drewna?

Poradniki

1 rok temu

Jak zrobić meble ogrodowe DIY z drewna?

DIY Ogród
5
0
1
5
0

Meble ogrodowe DIY to prosty i tani sposób na meble do ogrodu. Jeśli chcesz poznać kilka pomysłów, to zapoznaj się z tekstem. Zdradzamy, jak zrobić stół ogrodowy i cieszyć się nim przez całe lato. Sprawdź koniecznie!

Meble ogrodowe DIY to super alternatywa dla drogich mebli ogrodowych, których ceny z roku na rok są coraz wyższe. Zamiast wydawać krocie na meble do ogrodu, warto wykonać je samodzielnie. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, to postaramy się pomóc. Zdradzamy pomysły na stół ogrodowy, leżak i fotel.

Dlaczego warto zrobić własne meble ogrodowe DIY?

Decydując się na samodzielne wykonanie mebli ogrodowych, mamy pływ na wszystkie etapy produkcji. Możemy zdecydować, z jakich materiałów zostaną wykonane oraz dopasować kształt i wymiar do wyznaczonej powierzchni. Poza tym meble ogrodowe DIY nie powinny znacząco nadszarpnąć naszego budżetu, ponieważ ich wykonanie jest o wiele tańsze niż zakup mebli w sklepie. Co więcej, odpowiednio zaimpregnowane meble ogrodowe z desek mogą posłużyć przez lata. Kupując gotowe meble ogrodowe, nigdy nie mamy pewności, czy zostały odpowiednio zabezpieczone. Drewniane meble ogrodowe DIY będą prezentować się wyśmienicie na tarasie, balkonie oraz działce.

Jakie meble ogrodowe DIY możesz zrobić samodzielnie?

Meble ogrodowe drewniane DIY nie są trudne do wykonania. Wystarczą odpowiednie narzędzia, materiały, środki zabezpieczające drewno oraz czas. Z drewna można wykonać stół na działkę, meble tarasowe z palet, drewniany fotel ogrodowy, meble balkonowe z palet oraz leżankę z palet. Możliwości jest sporo i nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać wszystkie przedstawione propozycje. Samodzielnie wykonując meble tarasowe drewniane, warto odpowiednio wcześniej poddać drewno obróbce. W tym celu przyda się szlifierka kątowa lub gruboziarnisty papier ścierny, za pomocą którego wygładzimy powierzchnię desek.

meble ogrodowe diy
Meble ogrodowe wykonane z palet | Źródło: homebook.pl

Sprawdź też: Jak zrobić żagiel przeciwsłoneczny? Proste DIY

Do stworzenia mebli ogrodowych mogą przydać się palety i skrzynki. Meble ogrodowe z palet i skrzynek prezentują się równie efektownie, jak drewniane meble ogrodowe DIY. Jeżeli posiadamy stare skrzynki lub palety, wystarczy je odnowić i za pomocą wkrętów połączyć w oczekiwany kształt. Meble ogrodowe z palet DIY można udekorować poduszkami lub piankowymi siedziskami. Poza tym meble ogrodowe z palet i skrzynek mogą być dobrym pomysłem na meble na balkon. Ich wielkość i kształt należy dopasować do dostępnej powierzchni. Takie meble będą bardziej wytrzymałe niż tanie meble na balkon.

Stół ogrodowy drewniany – jak zrobić?

Stół ogrodowy drewniany, jak zrobić? Przede wszystkim ważna jest deska na stół ogrodowy. Możemy wykonać górę stołu z kilku długich i wąskich desek lub grubszych i szerszych. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Najpierw nadajemy deskom odpowiedni kształt, następnie szlifujemy i oczyszczamy drewno. W kolejnym kroku należy zadbać o odpowiednią impregnację. Deska na stół ogrodowy powinna zostać zabezpieczona przed działaniem zmiennych warunków atmosferycznych. Jest to bardzo ważny etap, którego nie można pominąć. Odpowiednia impregnacja desek na stół zapewni jego dobry wygląd przez długie lata. Po zabezpieczeniu można przejść do malowania. Kiedy impregnat i farba wyschną, można zacząć skręcanie elementów. Stół ogrodowy DIY można również wykonać z palet lub skrzynek. Schemat działania jest bardzo podobny. Najpierw należy oczyścić skrzynki lub palety, zaimpregnować i pomalować. Ostatnim krokiem jest skręcanie elementów. Dodatkowo można zamontować kółka, które ułatwią przesuwanie stołu.

Jak zrobić drewniany fotel ogrodowy?

Drewniany fotel ogrodowy również można wykonać samodzielnie. Jeśli nie mamy wprawy w robieniu tego typu mebli, to najlepiej zacząć od prostych konstrukcji. Taki fotel ogrodowy możemy zrobić z palet. W tym celu odpowiednio przygotowane i zaimpregnowane palety należy ze sobą połączyć. W jaki sposób? Do położonej w poziomie palety przykręcamy drugą ustawioną w pionie. Innym pomysłem na wykonanie fotela ogrodowego jest zbicie go z desek. Ważne będą cztery główne filary, na których opierać się będzie cały ciężar konstrukcji. Do wykonania siedziska będą potrzebne krótsze i węższe deski, które należy przybić do dwóch listewek. Cztery filary należy połączyć za pomocą siedziska oraz  poziomych desek, które będą stanowić oparcie dla pleców i rąk.

Jak zrobić leżak drewniany?

Jak zrobić leżak z palet? Jak w każdym przypadku należy zacząć od odpowiedniego przygotowania materiału, w tym celu oczyszczamy, impregnujemy i malujemy paletę. Jeszcze przed wykonaniem tych czynności jedną z palet, która będzie stanowić oparcie, zmniejszamy do odpowiednich wymiarów. Następnie jedną paletę kładziemy na ziemi w poziomie i przykręcamy do niej mniejszą część, która będzie oparciem.

Jak zrobić leżak drewniany? Leżanka ogrodowa drewniana to bardzo przydatny mebel ogrodowy w letnim sezonie. Do wykonania drewnianego leżaka potrzebne będą deski tej samej długości. Te deski będą stanowić siedzisko i oparcie. Poza tym potrzebujemy dwóch desek o długości całego leżaka oraz dwóch krótszych, które będą wyznaczały szerokość leżaka. Dodatkowo do regulacji oparcia przydadzą się dwie wąskie deski. Długie i krótkie deski, które wyznaczą wielkość leżaka, skręcamy. Następnie należy do nich przymocować mniejsze deski, które będą stanowiły siedzisko. Deski oparcia montujemy do stelaża, a później za pomocą dwóch wąskich listewek opieramy na prostokątnej konstrukcji. Pamiętaj, że jest to propozycja na wykonanie leżanki ogrodowej. Jeżeli uważasz, że jakiś etap warto wykonać inaczej, to posłuchaj siebie i zrób leżak według swojego pomysłu. Na pewno wyjdzie rewelacyjnie.

Źródło obrazka głównego: domolubni.pl

5
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Dzięki, fajny poradnik! przymierzam się w tym roku do zrobienia swojego własnego stołu ogrodowego. A raczej zdobienia, bo mam gotowy, drewniany – będę go ozdabiał. Głównie grawerowanie ręczne. Gdzie polecacie kupować produkty do DIY? Ostatnio zakupiłem w sklepie sklejki orzechowo (sklep.sklejkaorzechowo.pl), – jakby ktoś był zainteresowany, są producentami drzewnymi od ponad 120 lat, więc zdecydowałem się na zakup u nich i nie żałuję. Wykonywałem np. spersonalizowane nosidło na piwo dla mojego ojca. doskonałe podłoże do zdobienia. Chętnie posłucham, gdzie jeszcze Wy polecacie kupic?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *