1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Skuteczna zabudowa grzejnika – jak zasłonić kaloryfer? Pomysły i inspiracje

Poradniki

8 miesięcy temu

Skuteczna zabudowa grzejnika – jak zasłonić kaloryfer? Pomysły i inspiracje

Dekoracja wnętrz DIY
7
0
0
7
0

Zabudowa grzejnika to najpopularniejsze rozwiązanie, kiedy znajduje się on w widocznym miejscu. Raczej nie jest efektowną ozdobą, dlatego ze względów estetycznych wolimy go zakryć. Zobacz, jak zabudować grzejnik w sprytny i bezpieczny sposób.

Zabudowa grzejnika – jak działają kaloryfery?

Kaloryfer, choć jest nieodłączną częścią wykończenia polskich domów, nie należy do najładniejszych elementów mieszkań. Zazwyczaj jednak jest umiejscowiony w bardzo widocznej części mieszkania, w związku z tym pierwsze co przychodzi domownikom do głowy to jak najprędzej go zakryć. Zabudowywać grzejnik należy jednak rozsądnie, ponieważ zakryte urządzenie rozprowadza ciepło w mniej efektywny sposób. Dlatego musisz to zrobić tak, aby, jak najmniej obniżyć wydajność grzania. Aby tego jednak dokonać, w pierwszej kolejności należy dowiedzieć się, jak działa grzejnik.

zabudowa grzejnika
Źródło: marito.pl

Zobacz: Jaka farba do grzejników? Podpowiadamy, co wybrać do malowania grzejnika

Grzejniki przekazują do pomieszczeń ciepło, które napływa do nich wraz z wodą, krążącą w instalacji. Ogrzane przez kaloryfer powietrze ulatuje go góry z ożebrowanych otworów grzejnika. Po dojściu do sufitu i przeciwległej ściany ochłodzone powietrze opada w dół. Jest to proces, który może został zakłócony przez każdą przeszkodę znajdującą się w pobliżu, np. firanki, meble czy właśnie zabudowę grzejnika. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba pamiętać o tym, aby zostawić jak najwięcej szczelin z boku kaloryfera oraz przed nim, ponieważ pozwolą one na prawidłową cyrkulację powietrza w pomieszczeniu.

Osłona na kaloryfer – wzrost kosztów ogrzewania?

Wiele osób boi się, że zabudowa na kaloryfer może zwiększyć koszty ogrzewania. W pewnym sensie jest to prawda, ponieważ jeżeli nieodpowiednio zabudujesz grzejnik, sprawisz, że będzie on mniej efektywniej rozprowadzał ciepło do wnętrza. Zostanie mu odebrana spora przestrzeń, dlatego będzie musiał pracować na wyższych obrotach, aby ogrzewać mieszkanie w takim samym stopniu, jak wcześniej. Jednak jeżeli dobierzesz osłonę w odpowiedni sposób, pamiętając o tym, aby miała wiele prześwitów, które umożliwią swobodne oddawanie ciepła – nie odczujesz wzrostu kosztów ogrzewania. Właśnie z tego powodu osłonę na kaloryfer musisz dobierać rozsądnie, ponieważ może Ci to niepotrzebnie zaszkodzić. Jeżeli odpowiednio o to zadbasz, otrzymasz zarówno zabudowę grzejnika, która estetycznie wpasuje się w wystrój Twojego wnętrza, jak i rachunki za ogrzewanie, które nie zrujnują domowego budżetu.

Osłona na kaloryfer

Zabudowa grzejnika pod oknem

Kaloryfery zazwyczaj umieszcza się pod oknami, przy ścianach zewnętrznych, aby zapobiegać wychładzaniu się wnętrza. Aby grzejnik działał prawidłowo, wokół niego powinna być pusta przestrzeń, ok. 10 cm z każdej strony. Maskownica grzejnika nie powinna zamykać tej przestrzeni, chyba że jest odpowiednio ażurowa i posiada wiele szczelin. Estetyka jest bardzo ważna, szczególnie w przypadku wystroju wnętrz, jednak nie powinna brać góry nad zdrowym rozsądkiem. Dlatego najlepszym sposobem będzie wybranie otwartej zabudowy. Miejsce pod oknem można wykorzystać np. na kącik do czytania, zabudowując je drewnianymi kratkami, które w połączeniu z parapetem utworzą przytulną przestrzeń. Taki zabieg skutecznie odwróci uwagę od szpecącego kaloryfera w mieszkaniu, a jednocześnie doda wnętrzu ciekawego charakteru. 

Zabudowa grzejnika pod oknem

Jeżeli materiał, z którego będzie wykonana obudowa, będzie dopasowany do reszty mebli w mieszkaniu, grzejnik zupełnie przestanie zwracać na siebie jakąkolwiek uwagę. Nie zawsze znajdziesz idealne rozwiązanie dla siebie na sklepowej półce, dlatego, jeżeli zależy Ci na efekcie, zatrudnij do tego odpowiedniego projektanta. Takie rozwiązanie, choć drogie, zagwarantuje Ci pożądaną estetykę połączoną z funkcjonalnością.

Maskowanie grzejnika na ścianie

Grzejniki często instalowane są na ścianach zewnętrznych. Te miejsca są mocno eksponowane, dlatego nic dziwnego, że od razu myśli się o zabudowie nieestetycznego kaloryfera. Nie martw się, ten problem również można w łatwy sposób rozwiązać! Maskownice dostępne na rynku mogą sprawić, że zabudowany grzejnik na ścianie będzie wyglądał jak nowoczesna komoda, pasująca do wystroju.

Obudowa na grzejnik może mieć postać ażurowej przesłony, zainstalowanej kilka centymetrów przed płytą lub żeberkami kaloryfera. Zwykle ma większy rozmiar niż sam kaloryfer, aby nie było widać jego narożników oraz celem zwiększenia wolnej przestrzeni do swobodnego oddawania ciepła. Maskownica może sięgać aż do podłogi, jednak dobrze prezentuje się również, kiedy jej dolna krawędź jest na równi z listwami podłogowymi. Nad taką zabudową wiszącą na ścianie zazwyczaj umieszcza się dodatkową półkę, która powinna być umieszczona kilkanaście centymetrów nad górną krawędzią grzejnika, aby umożliwić wylot ciepłego powietrza w górę. Na tak zmontowanej szafce można ustawić dekoracyjne bibeloty, które skutecznie zamienią maskownicę w stylowy element wystroju.

maskowanie grzejnika

Grzejnik na ścianie można też obudować ze wszystkich stron, tworząc na przedzie dekoracyjną, ażurową ramę. Musisz tylko pamiętać o tym, aby boki zabudowy nie były pełne, zwłaszcza na wysokości głowicy termostatycznej.

Pomysły i inspiracje na zabudowę grzejnika

Jeżeli szukasz pomysłu na modne i funkcjonalne obudowanie grzejnika, inspiracji najlepiej jest poszukać np. na Instagramie. Znajdziesz tu wiele ciekawych aranżacji, a niektóre z nich przedstawiamy poniżej:

Świetny przykład osłony na grzejnik domowej roboty. Idealnie dopasowuje się do wystroju wnętrza, a przy tym jest odpowiednio wykonany i funkcjonalny. Posiada wiele szczelin, które umożliwiają swobodny przepływ powietrza. Na górze umieszczona jest półka, na której śmiało umieścić można dekoracyjne dodatki, które dodają uroku i zamieniają maskownicę w stylowy element wyposażenia.

Na tym zdjęciu maskownica na pierwszy rzut oka w ogóle nie jest widoczna. Wygląda jak stylowe wykończenie kuchni, co tylko pokazuje, jak dobrze twórca wykonał swoją pracę. Pełni funkcję estetycznej, ażurowej osłony, która pasuje do wnętrza, a przy tym odpowiednio odprowadza ciepło za pomocą rozmaitych szczelin. Znajduje się pod oknem, więc świetnym pomysłem było umieszczenie nad nią urokliwych doniczek z roślinami.

Kolejny przykład zaaranżowania osłony na grzejnik w taki sposób, że osoba niezaznajomiona z tematem w ogóle nie wpadłaby na pomysł, że w tej „szafce” znajduje się grzejnik. Świetnie wpasowuje się w stylistykę wnętrza i jest odpowiednio zaprojektowana, dzięki czemu nie trzeba martwić się o wysokie rachunki za ogrzewanie.

Osłona na grzejnik domowej roboty

W Internecie nie brakuje pomysłów na to, jak zabudować grzejnik własnoręcznie, nie rujnując przy tym swojego domowego budżetu. Stworzenie zabudowy z prostych materiałów może być niedrogie, a przy tym funkcjonalne, przez co nie narazi Cię na wysokie koszty. Z jakich materiałów można zrobić DIY maskownicę? Najlepsze w tym przypadku będzie drewno, ale wykorzystać do tego można także blachę, a nawet szkło czy kamień. Oczywiście, bardzo ważną kwestią jest, aby materiał pasował do mebli, które znajdują się w pomieszczeniu. Masz wtedy pewność, że zabudowa nie będzie rzucać się w oczy. Ciekawym rozwiązaniem jest też wykorzystanie gotowych już części nieużywanych mebli, np. szczebelków z niemowlęcego łóżeczka. Efekt może być naprawdę niezły, wykonanie jest bardzo proste, a przy okazji wykorzystujesz mebel, który prawdopodobnie wylądowałby na śmietniku. Jak widzisz, rozwiązań jest więc naprawdę sporo, więc jeżeli borykasz się z problemem widocznego grzejnika – najwyższy czas z nich skorzystać!

Widoczny grzejnik w mieszkaniu nie musi przeszkadzać w stylowym wyposażeniu wnętrza. Wystarczy, że zainwestujesz w ażurową osłonę, która zasłoni nieestetyczny element, a przy tym urozmaici pomieszczenie ciekawym dodatkiem. W Internecie znajdziesz mnóstwo inspiracji, które na pewno pomogą Ci w stworzeniu zabudowy, która idealnie wpasuje się w estetykę Twojego wnętrza. Mamy nadzieję, że dzięki wskazanym przez nas wskazówkom, świetnie poradzisz sobie z osłoną na kaloryfer, która będzie zarówno funkcjonalna, jak i estetyczna.

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.