1. Home
  2. /
  3. Zrób to sam
  4. /
  5. Passe partout – co to jest i jak samodzielnie je wykonać?

Zrób to sam

2 lata temu

Passe partout – co to jest i jak samodzielnie je wykonać?

Dekoracja wnętrz Dodatki
16
0
0
16
0

Sprawdź, co to passe partout i jak je zrobić! Jakiego powinno być rozmiaru, koloru oraz jakich narzędzi potrzebujesz do jego stworzenia?

Passe partout — co kryje się pod tą nazwą?

Passe partout omawiany w naszym artykule to nic innego jak estetyczna, kartonowa ramka, która umieszczana jest jako wewnętrzna oprawa obrazka. Jej zadaniem jest zasłonięcie rogów obrazu lub zdjęcia. Ważne, by była odpowiednio dobrana do prezentowanej fotografii oraz ramy zewnętrznej ozdoby ściennej, zarówno wielkościowo, jak i kolorystycznie.

Ramka passe partout służy do tego, aby eksponować znajdujący się w niej obiekt. Zdjęcie oprawione w ten sposób prezentuje się elegancko i kieruje wzrok na pewnego rodzaju neutralny grunt, który w żaden sposób nie odciąga uwagi od prezentowanego dzieła.

Jak wykonać passe partout samodzielnie w domowych warunkach?

Nie zawsze możemy zakupić odpowiednie obramowanie do naszych zdjęć lub fotografii — jednak dzięki temu poradnikowi bez najmniejszego problemu wykonasz passe partout na wymiar we własnym domu. Chcesz wiedzieć, jak to zrobić? Sprawdź, czego będziesz potrzebować i ruszamy! 

Narzędzia potrzebne do wykonania passe partout

Rama passe partout nie wymaga specjalistycznych narzędzi — wystarczy kilka przyrządów:

  • kartonik, który posłuży nam za ramkę;
  • linijka;
  • nożyk do papieru lub nożyczki;
  • ołówek lub długopis;
  • fotografia lub obrazek, które chcemy oprawić.

W ofertach różnych sklepów znaleźć możemy również przyrządy typu “nóż do passe partout” lub “wycinarka do passe partout”, lecz nie są one niezbędne do samodzielnego przygotowania ramki.

Sprawdź też: Nie wiesz, co powiesić na ścianie w przedpokoju? 10 pomysłów na dekorację ściany w przedpokoju. Zobacz gotowe aranżacje!

Rozmiar papierowej ramki passe partout

Pierwszym krokiem, aby otrzymać optymalny wymiar ramy passe partout, jest zmierzenie zdjęcia, które ma się w niej znaleźć. Od tej długości należy odjąć około 0,3-0,5 cm ze wszystkich czterech stron zdjęcia, by mieć pewność, że fotografia umieszczona w ramce idealnie się wpasuje.

Następnie za pomocą linijki i ołówka lub długopisu należy przenieść wymiary na tylną część kartonika. Ostatnim i najtrudniejszym krokiem jest wycięcie naszej ramki. Dobrze jest potrenować wycinanie “na brudno”, ponieważ każdy precyzyjny ruch nożykiem będzie widoczny na obramowaniu zdjęcia.

Wybór koloru ramki na zdjęcia z passe partout

Wybierając tekturkę do passe partout, warto zwrócić uwagę, jaki kolor będzie odpowiedni. Najczęściej spotykanymi barwami jest czerń i biel — dają one zupełnie różne efekty. Jasne kolory działają w sposób powiększający optycznie obraz, natomiast ciemne odcienie dają efekt tak zwanego tunelu, który kieruje wzrok bezpośrednio na obrazek.

Innym wyznacznikiem, jaki kolor passe partout wybrać, jest kwestia tego, na jakiej ścianie znajdować się będzie nasz obraz oraz jaka ramka zewnętrzna będzie go zdobić. Rama zewnętrzna, kolor ściany ani obrazek nie mogą być przyćmione przez ramę wewnętrzną. Zbyt krzykliwa barwa passe partout zaburzy odbiór naszej fotografii lub obrazka i tym samym nie sprawdzi się w roli tła, które wypycha dzieło na pierwszy plan.  

Oprócz kolorów warto zastanowić się nad ozdobieniem passe partout — można powycinać ramkę we wzory, tworząc niemalże witraż wokół obrazu. Inną opcją jest dodanie elementów odstających — na przykład doklejanych kwiatów lub plastikowych ozdób. Każdy dodany szczegół sprawi, że ramka będzie jeszcze bardziej unikatowa i spersonalizowana

Do jakich wnętrz pasuje passe partout?

Obrazy oprawione w passe partout będą się doskonale prezentować w każdym pomieszczeniu. Stosując różne kolory tekturek, można stworzyć spójne, przyciągające wzrok ozdoby do zdjęć w każdym pomieszczeniu. Nawet pomalowana na bardzo krzykliwy kolor ściana może zostać przyozdobiona fotografią, która idealnie będzie się odcinać i eksponować zdjęcie z rodzinnych wakacji.

Również ściany, które mają na sobie wielobarwną tapetę, doskonale przyjmą na siebie ramkę typu passe partout. Dzięki niej obrazek będzie doskonale widoczny i nie zleje się ze wzorzystym tłem.

Sprawdź też: Pomysły na suszone kwiaty! Sprawdź co można zrobić z ich użyciem!

Ostatnim przykładem wykorzystania passe partout jest zastosowanie go jako pewnego rodzaju bariery ochronnej — głównie przed wysoką wilgotnością w powietrzu. Dzięki niej obrazy wiszące w łazience lub kuchni powinny zachowywać doskonały wygląd znacznie dłużej niż bez dodatkowego zabezpieczenia.

Stosujecie tego typu ramki? Robiliście je kiedyś samodzielnie? Koniecznie pochwalcie się w komentarzach!

16
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *