1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak zrobić domek z kartonu? DIY! Przedstawiamy pomysły na domek dla dzieci, domek dla lalek oraz domek dla kota!

Poradniki

2 lata temu

Jak zrobić domek z kartonu? DIY! Przedstawiamy pomysły na domek dla dzieci, domek dla lalek oraz domek dla kota!

Dekoracja wnętrz DIY
14
3
1
14
3

Różnego rodzaju domki, w których można się bawić oraz chować przed światem to jedna z rzeczy wprost uwielbianych przez dzieci, ale nie tylko. Gwarantujemy, że Twój kot również ucieszy się z tego typu niespodzianki. Jak zrobić domek z kartonu DIY?

Jak zrobić domek z kartonu dla dzieci?

Dzieci uwielbiają zabawy! Sam pewnie często wspominasz czasy, kiedy do szczęścia wystarczał Ci duży koc i dwa krzesła. Z nich budowałeś namiot, pod którym cały dzień trzymałeś potem latarkę oraz bawiłeś się z bratem czy przyjaciółką. Kartonowy domek DIY może być dla niego świetną alternatywą. Jego wykonanie wbrew pozorom nie jest wcale trudne. Jak zrobić domek z kartonu? 

domek z kartonu
Domek z kartonu DIY dla dziecka | Źródło: agnieszkakudela.pl

Krok 1. Przygotowanie

Przygotuj odpowiedniej wielkości kartonowe prostokąty, np. 120/100 cm każdy, nie zapomnij o uwzględnieniu ścianek dachu. Może masz jakieś ogromne pudło po materacu? Jeżeli masz więcej kartonów w różnych rozmiarach, możesz uruchomić swoją wyobraźnię i połączyć je ze sobą w taki sposób, by stworzyły np. dwupokojowy domek! Naszykuj także ostre nożyczki lub nóż do papieru, szeroką taśmę i klej PVA, opcjonalnie pistolet do klejenia oraz artykuły zdobnicze.

Krok 2. Cięcie i klejenie

Jak zrobić domek dla dzieci? Klasyczny domek składa się z czterech ścian i dwuspadowego dachu — jego końce zostaw otwarte dla lepszej cyrkulacji powietrza. Wytnij z tektury wszystkie potrzebne elementy. Pamiętaj, że jeśli dysponujesz kartonem ogromnej wielkości, być może już samo jego odpowiednie zagięcie da Ci część upragnionych ścian. Resztę dotnij, uwzględnij otwór na drzwi i okna. Całość sklej ze sobą, wzmocnij konstrukcję za pomocą taśmy. Możesz także wyciąć belki kartonowe i podklejając je dodatkowo wzmocnić ścianki domku. 

Sprawdź też: Projekt DIY: kwietnik – majsterkujemy! Jak samodzielnie zrobić kwietnik

Krok 3. Ozdabianie

Ozdabianie domku to zdecydowanie najprzyjemniejszy krok, do którego koniecznie zaangażuj dzieci. Możliwości jest mnóstwo! Możesz użyć pisaku, dać dzieciom farbki plakatowe i pędzle, a także wyciąć z tektury dachówki według przygotowanego wcześniej szablonu. Do ścian można przymocować kawałki tkanin, dzięki czemu domek stanie się bardziej przytulny. 

Mebelki z kartonu

Jak się pewnie domyślasz, nic nie stoi na przeszkodzie, by taki domek dodatkowo wyposażyć. Mebelki z kartonu wykonane samodzielnie przez dzieci, będą stanowić dla nich kolejną atrakcję. Stwórz odpowiedni szablon, wytnij elementy, a następnie sklej je ze sobą. Z pudełka na buty z łatwością wykonacie np. mały telewizor, a wycięte prostokąty z twardej tektury — podklejone i pomalowane np. na zielono — będą idealnymi półeczkami.

Jak zrobić domek dla lalek z kartonu?

Domek dla lalek zrobisz w bardzo podobny sposób, jak ten dla dzieci. Musisz tylko pamiętać, że jest on wyposażony w większą ilość małych elementów, wymaga zatem nieco więcej precyzji. Nie zniechęcaj się jednak, bo, jak zaraz się przekonasz, jego wykonanie także nie jest trudne, a sprawi dzieciom wiele frajdy! To także świetna alternatywa dla często dość drogich, gotowych domków dla lalek. Jak zrobić domek dla lalek z kartonu?

Krok 1. Potrzebne przybory

Najpierw przygotuj swój własny projekt — jak chcesz, by wyglądał domek dla lalek, który stworzysz? Możesz zdecydować się na błyskawiczną wersję, czyli po prostu skleić ze sobą różnej wielkości kartoniki, które posłużą za lalkowe pokoje. Koniecznie przygotuj odpowiednią ilość tektury w zależności od docelowej wielkości domku, klej, taśmę, nożyczki oraz farbki i tkaniny.

Krok 2. Wycinanie i klejenie

Jeśli już wiesz, jak ma wyglądać Twój domek dla lalek z kartonu, rozpocznij wycinanie elementów. Potrzebujesz podstawy, dachu (wcale nie musi być spadzisty), boków oraz pięter. Domek może mieć kształt kwadratu lub prostokąta, a jeśli masz ochotę — nawet trójkąta! Elementy tektury dokładnie sklej ze sobą, by konstrukcja była stabilna.

Krok 3. Dekoracja domku dla lalek

Dekoracja domku dla lalek wymaga nieco więcej czasu. O ile szybko pomalujesz ściany oraz okleisz wybrane pokoiki kolorowymi tkaninami, o tyle wykonanie  maleńkich mebelków wymaga już więcej cierpliwości i zaangażowania. Stwórz szablony, wytnij wraz z dzieckiem potrzebne elementy, a następnie sklej je ze sobą. Możesz użyć gotowych rozwiązań, np. buduj konstrukcje z pudełek od zapałek. 

Domek dla kota z kartonu — jak go zrobić?

Koty uwielbiają różnego rodzaju szczeliny oraz lubią się chować. Schowane, często czują się bezpieczniej. Jeżeli Twój czworonożny przyjaciel jest introwertykiem, z pewnością wykonany przez Ciebie domek przypadnie mu do gustu. Będzie to jego nowa, wspaniała kryjówka. Jak zrobić domek dla kota z kartonu?

Krok 1. Przygotowanie potrzebnych elementów oraz oznaczenia cięcia

Przygotuj szablon, karton, ostre nożyczki (opcjonalnie nożyk tapicerski), klej, taśmę klejącą, flamaster lub korektor. W internecie znajdziesz gotowe szablony. Narysuj na kartonie wejście dla kota, może mieć ono klasyczny kształt kwadratu lub np. być w kształcie głowy kotka. Wszystko zależy, na jaki typ szablonu się zdecydujesz.

Krok 2. Wycinanie i klejenie

Karton odpowiednio dostosuj, z górnej jego części uformuj ukośny dach, boki sklej ze sobą. Domek z pudełka po butach? To alternatywna opcja, jeżeli nie chcesz tworzyć spadzistego daszku. Przezroczystą szeroką taśmą połącz dwa większe kartoniki, wytnij wejście. Całość będzie miała wówczas kształt prostopadłościanu.

Krok 3. Zdobienie i wykończenie

Wejście stworzonego przez Ciebie domku dla kota z kartonu możesz ładnie przyozdobić. Napisz tuż nad nim imię swojego futrzaka — zrób to np. korektorem lub białym czy czarnym flamastrem, w zależności od kolorystyki kartonu. Możesz również obkleić je ozdobną materiałową tasiemką lub pokolorować pisakiem.

Jeżeli zastanawiałeś się kiedyś, co można zrobić z kartonu, wiesz już na pewno, że możliwości są niezliczone. Wykonasz z niego nie tylko domki dla dzieci, lalek i zwierzaków, ale także różnego rodzaju mebelki i inne elementy wyposażenia. To wspaniała zabawa i sposób na kreatywne spędzenie weekendu!

14
3

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.