1. Home
 2. /
 3. Wnętrza
 4. /
 5. Twarda woda – zagrożenie dla urządzeń domowych, przez które przepływa woda?

Wnętrza

5 miesięcy temu

Twarda woda – zagrożenie dla urządzeń domowych, przez które przepływa woda?

Aranżacja
9
1
0
9
1

Twarda woda to dość powszechny problem w wielu gospodarstwach domowych. Mimo że nie jest groźna dla zdrowia, może wykazywać szkodliwe działanie dla urządzeń domowych ze względu na wytrącający się kamień. Wyjaśniamy, czym jest twarda woda.

Twarda woda – co dokładnie oznacza to określenie?

„Twarda woda” to po prostu woda zawierająca dużą ilość rozpuszczalnych minerałów, w głównej mierze tlenku i wodorowęglanu wapnia oraz magnezu. Minerały te nie są szkodliwe dla zdrowia, jednak wpływają niekorzystnie na instalacje domowe i urządzenia codziennego użytku, doprowadzając do ich szybszego zużywania i uszkodzeń.

Twarda woda
Twarda woda, czyli woda zawierająca dużą ilość rozpuszczalnych minerałów | Źródło: aquahome.pl

Sprawdź też: Skąd bierze się woda w lodówce? Co zrobić? Jakie są przyczyny?

Jakie mogą być przyczyny osadzania minerałów wytrąconych z twardej wody? Przede wszystkim wysoka temperatura, która przyspiesza powstawanie osadów; to właśnie dlatego „kamień” (czyli zbrylone minerały) tak często pojawia się przy grzałce elektrycznego czajnika, we wnętrzach pralek czy w kotłach grzewczych. Dlatego aby uniknąć uszkodzenia domowych urządzeń, warto zawczasu zmiękczyć wodę domowymi sposobami lub filtrującymi zmiękczaczami do wody.

Jak rozpoznać, że masz do czynienia z twardą wodą w domu?

Twarda woda w domu – jak ją rozpoznać? Symptomów problemu jest wiele. Do najczęściej występujących objawów można zaliczyć przede wszystkim:

 • osad w czajniku, na bateriach łazienkowych, w bębnie pralki,
 • uporczywe zacieki na naczyniach (nawet po dokładnym umyciu),
 • nadmiernie przesuszoną skórę po kąpieli,
 • słabą skuteczność detergentów i środków czyszczących.
morele.net_korzystne oferty

Twarda woda a wpływ na zdrowie

Powtórzmy: twarda woda sama w sobie nie jest szkodliwa dla naszego zdrowia. Spokojnie możemy pić ją prosto z kranu lub przegotowaną; w trakcie gotowania wytrącają się jednak związki mineralne, dlatego woda przegotowana zazwyczaj lepiej nadaje się do żelazka czy kwiatów. Magnez i wapń, podobnie jak inne związki zawarte w wodzie, są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie ma zatem obaw przed piciem twardej wody kranowej. Niektóre osoby zwracają jednak uwagę na to, że herbata czy kawa lepiej (delikatniej) smakuje przyrządzona na miękkiej wodzie.

Skutki "twardej wody", która przemieszczała się przez rury
Skutki „twardej wody”, która przemieszczała się przez rury

Należy pamiętać, że nie zaleca się picia miękkiej lub destylowanej wody, ponieważ pozbawiona jest ona niezbędnych, wskazanych powyżej składników mineralnych. Woda miękka może być wykorzystywana np. do pielęgnacji włosów, jednak nie powinna być spożywana w nadmiarze.

Szkodliwe działanie twardej wody na instalacje i urządzenia w mieszkaniu

Wysokie stężenie mineralnego osadu w wodzie może mieć szereg szkodliwych konsekwencji dla sprzętu AGD. Najczęściej występujące problemy w odniesieniu do urządzeń i instalacji to:

 • zmniejszenie światła w rurach i związana z tym niedrożność instalacji,
 • gorsze przewodzenie ciepła w grzejnikach, czyli wyższe rachunki za prąd,
 • zmniejszona żywotność sprzętów AGD,
 • uszkodzenia baterii łazienkowych i kuchennych,
 • słabsza skuteczność detergentów i kosmetyków,
 • ubrania po wypraniu tracą na miękkości.

Jak zmiękczyć wodę? Skuteczne porady

Sposobów na zmiękczenie wody jest wiele. Możemy wodę zmiękczyć za pomocą domowych roztworów, ale też użyć mechanicznego zmiękczacza do wody. Przykładem roztworu pozwalającego na uzyskanie miękkiej wody do codziennej pielęgnacji jest kwaśna mieszanka: pół łyżeczki soku z cytryny na litr wody lub łyżeczka octu winnego na litr. W ten sposób zmiękczysz wodę na tyle, że będziesz mógł jej używać np. do dodatkowego przepłukania delikatnych tkanin.

Jeśli chcemy zmiękczyć wodę do podlewania domowych kwiatów, możesz po prostu odstawić ją na kilka godzin – związki minerałów osadzą się wtedy na dnie, dzięki czemu do doniczki trafi ich mniej. Skuteczną alternatywą, która przyda się np. przy roślinach wymagających szczególnej troski, jest dodanie do wody naturalnego torfu.

Zmiękczacz do wody – najskuteczniejsze rozwiązanie

Najskuteczniejszym sposobem na rozwiązanie problemu twardej wody jest podłączenie do instalacji zmiękczacza – czyli urządzenia, które odfiltruje z wody nadmiarowe związki wapnia i magnezu. Wydajność zmiękczacza można dobrać m.in. w zależności od zużycia wody czy stopnia jej twardości. Decydując się na zmiękczacz do domu, warto wziąć pod uwagę jego specyfikację. Możemy wybrać prosty filtr zmiękczający do wody z czajnika lub zakupić centralny zmiękczacz pozwalający na uzyskanie miękkiej wody w całej instalacji.

Sprawdź też: Czy można pić wodę z kranu? Jaką wodę pić?

Dobierając zmiękczacz, należy zwrócić uwagę m.in. na typ głowicy, wygląd oraz cenę urządzenia. Dla uzyskania pewności w kwestii wyboru najlepszego zmiękczacza do domu skonsultuj zakup z hydraulikiem – fachowiec na pewno będzie wiedział, jaki sprzęt będzie odpowiedni.

Zmiękczacz do wody
Zmiękczacz do wody

Twarda woda, chociaż jest powszechnie spotykana w wielu domach (zwłaszcza w tzw. starszym budownictwie), nie musi być problemem. W zależności od ilości związków mineralnych płynących z kranu ten kłopot można zniwelować przy pomocy domowych sposobów w rodzaju prostych roztworów na bazie kwasku cytrynowego bądź octu lub poprzez podłączenie do instalacji hydraulicznej zmiękczacza i innych, równie skutecznych urządzeń filtrujących.

Pamiętaj, że twarda woda stanowi zagrożenie przede wszystkim dla domowych urządzeń, obniżając ich żywotność i skuteczność funkcjonowania. Ty zaś możesz śmiało zagotować na niej herbatę czy kawę dla gości – dla ludzi twarda woda jest zdrowsza niż jej destylowany, idealnie czysty odpowiednik.

9
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *