Quantcast
 1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Ile lumenów na m2 najlepiej sprawdzi się w różnych pomieszczeniach?

Poradniki

1 rok temu

Ile lumenów na m2 najlepiej sprawdzi się w różnych pomieszczeniach?

Aranżacja Oświetlenie
22
2
0
22
2

Oświetlenie jest niezwykle ważnym elementem aranżacji pomieszczeń. Dobór żarówek wymaga m.in. zrozumienia pojęć stosowanych przez producentów – takich jak np. luks. Ile lumenów na m2 będziesz potrzebować do różnych pomieszczeń? Podpowiadamy!

Światło ma kluczowy wpływ na to, jak będzie wyglądało każde pomieszczenie. Może być utrzymane w chłodnych lub ciepłych tonach bieli. Jednak nie tylko kolor jest istotny. Więcej piszemy w naszym artykule. Wyjaśniamy w nim także, ile lumenów na m2 będzie wartością odpowiednią.

Ile lumenów na m2 – co trzeba brać pod uwagę?

Każde pomieszczenie wymaga innego oświetlenia. Nie ma ustalonej zasady, ile lumenów musi mieć żarówka w różnych pomieszczeniach, więc możesz dobrać moc światła według własnych preferencji. Najważniejsze jednak jest to, aby dobrane oświetlenie było na tyle mocne, by bez problemu rozświetlało całe pomieszczenie. Jeśli ściany Twojego mieszkania są ciemne, wybierz żarówki z większą liczbą lumenów i – analogicznie – gdymieszkanie jest jasne, wybierz mniejszą moc LED-ów.Znaczenie ma także wielkość pomieszczenia oraz dostęp do naturalnego światła dziennego.

ile lumenów na m2
Dobrze oświetlony salon

Pod uwagę warto wziąć kolor i temperaturę oświetlenia, które wyrażają się w kelwinach (K). Barwa światła ma wpływ na Twoje samopoczucie oraz na skupienie podczas pracy lub wypoczynku. Jak sprawdzić, jakie światło jest najlepsze dla Ciebie? Poniżej opisujemy wartości, które odpowiadają różnym barwom żarówek i diod LED. Zauważ, że im wyższa wartość K, tym chłodniejsze jest światło:

 • barwa ciepła – 2000-3000 K,
 • tradycyjna barwa do pokoju – 2800 K,
 • neutralna barwa – 3000-4500 K,
 • zimna barwa – 4600-6000 K.

Sprawdź też: Ledy w pokoju – jak je wykorzystać dla najlepszego efektu?

Ciepłe barwy światła przeznaczone są głównie do salonów i sypialni, ponieważ wtedy wzrok odpoczywa, a pomarańczowożółty odcień wprowadza przytulną i ciepłą atmosferę. Natomiast chłodna, biała barwa światła przeznaczona jest głównie do przestrzeni roboczych, takich jak na przykład kuchnia czy gabinet.

Lumeny – co to jest i czym różnią się od luksów?

Moc żarówki dotychczas była określana głównie w watach, natomiast wraz z rozpowszechnieniem technologii LED, która obecnie króluje jako alternatywa dla tradycyjnych żarówek, pojawiły się pojęcia lumen i luks. Co oznaczają i jak je rozumieć?

 • Lumen (w skrócie lm) – to jednostka strumienia światła w układzie SI. Za pomocą lumenów oznacza się moc żarówek LED. Im wyższa wartość, tym jaśniejsze światło dają.
 • Luks (w skrócie lx) – to jednostka, która mówi o natężeniu światła, jakie pada na 1 m2, określając gęstość promieni, jakie emitują LED-y.
Świecąca żarówka
Lumeny to jednostka miary strumienia świetlnego / Źródło: lampdesign.pl

Jeden luks jest równy jednemu lumenowi na 1 m2. Wiedząc, co kryje się za znaczeniem tych pojęć, łatwiej jest zrozumieć, w jaki sposób wybrać odpowiednią żarówkę. Jednak aby tego dokonać, musisz dowiedzieć się, jakie jeszcze aspekty mają wpływ na wybór oświetlenia LED do mieszkania.

Jaka jest odpowiednia liczba lumenów do poszczególnych pomieszczeń?

Moc światła zależy od różnych czynników oraz od Twoich predyspozycji. Poniżej podajemy jednak orientacyjną ilość lumenów, jakie powinny rozświetlać każde pomieszczenie w domu. Optymalna jasność powinna wystarczyć, aby wnętrze było odpowiednio naświetlone, a przy tym nie przemęczało wzroku.

Ile lumenów do sypialni?

Tutaj mocne lampy nie będą potrzebne. To pomieszczenie służy głównie do wypoczynku, zatem wystarczy wybrać delikatne oświetlenie do sypialni. Żarówka LED powinna mieć moc ok. 200-250 lumenów na m2. Aby nie męczyć wzroku, najlepiej dobrać światło w ciepłych barwach bieli.

ile lumenów na m2 w sypialni
Oświetlenie w sypialni

Ile lumenów na m2 powinno przypadać w salonie?

Pokój dzienny jest pomieszczeniem, w którym statystycznie spędza się najwięcej czasu. W salonie odbywają się spotkania towarzyskie, czyta się książki, a często także pracuje. Zatemwnętrze salonu wymaga dobrego oświetlenia: od 250 do 500 lumenów na 1 m2.

Sprawdź też: Oświetlenie do salonu – jakie lampy będą odpowiednie do różnych stylów wnętrzarskich?

Kuchnia – ile lumenów najlepiej sprawdzi się w tym pomieszczeniu?

Niektóre pomieszczenia wymagają wielu punktów świetlnych, które precyzyjnie rozświetlą poszczególne lokacje. Takim miejscem jest właśnie kuchnia, w której górne oświetlenie powinno mieć moc 300-500 lumenów. Natomiast oprawa kuchenna i żarówki lampy w okapie kuchennym powinny mieć moc ok. 350-700 lumenów – tak, abyś nie miał problemów z przygotowywaniem dań.

Oświetlenie w kuchni
Oświetlenie w kuchni

Ile lumenów na m2 łazienki?

Przestrzeń łazienki zazwyczaj jest utrzymana w jasnych barwach – wówczas wystarczy oświetlenie o mocy 400 lumenów. Natomiast jeśli zależy Ci na jasnym świetle, np. w celu łatwiejszego wykonywania różnych zabiegów (lub gdy Twoja łazienka jest pomalowana na ciemne barwy) – lepiej wybrać żarówki LED o większej mocy, czyli od 400 do 600 lumenów. Pod uwagę weź także wielkość łazienki.

Sprawdź też: Wybieramy oświetlenie w łazience. Jakie oświetlenie do łazienki? Porady i pomysły

Ile lumenów na m2 warsztatu lub garażu?

W garażu i pomieszczeniach roboczych dobrze jest zainwestować w światło o dużej mocy. Wykonywane tam prace często wymagają bardzo jasnego oświetlenia, zatem możesz zamontować żarówki LED o mocy 400-500 lumenów.

ile lumenów na m2 w garażu
Ile lumenów na m2 w garażu / Źródło: skleposwietleniowy.pl

Ile lumenów w korytarzu?

W przedpokoju nie jest potrzebne mocne światło. Ze względu na to, że korytarze są często małymi pomieszczeniami, wystarczy 100-200 lumenów na jeden metr kwadratowy.Jeśli w przedpokoju znajduje się szafa, możesz dodatkowo zakupić lampy LED z czujnikiem ruchu.

Biuro/miejsce do pracy – ile lumenów na m2?

Do pracy w biurze należy wybrać odpowiednie oświetlenie, które nie przemęczy wzroku. Praca przy komputerze czy też czytanie wystarczająco przeciążają oczy. Najlepiej będzie wybrać oświetlenie o dość chłodnej barwie bieli. Do biura zalecane jest optymalne światło o mocy 400-500 lm/m2.

oświetlenie w biurze
Oświetlenie w biurze – ile lumenów sprawdzi się najlepiej?

Powyższe informacje pomogą Ci wybrać odpowiednie oświetlenie do każdego pomieszczenia w domu oraz do biura. Pamiętaj, aby dobrać na tyle mocne LED-y, aby wnętrze nie było za słabo oświetlone. Przy zbyt małej mocy oświetlenia musisz wytężać wzrok, co może przyczyniać się do szybszego męczenia oczu. Zawsze zwracaj uwagę na opis żarówki, gdzie określone są barwa oraz liczba lumenów, czyli moc żarówki.

Jeżeli jesteś w trakcie wyboru oświetlenia do domu, zapewne zainteresują Cię następujące artykuły:

22
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.