1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Podpowiadamy ile lumenów na m2 do różnych pomieszczeń

Poradniki

1 miesiąc temu

Podpowiadamy ile lumenów na m2 do różnych pomieszczeń

Aranżacja
8
0
0
8
0

Wybierając oświetlenie do danego pomieszczenia, dobrze wiedzieć, ile światła emitują wybrane lampy. Czasami opisuje się to za pomocą lumenów lub luksów. Zobacz, jak łatwy jest dobór żarówek i ile lumenów na m2 potrzeba w różnych pomieszczeniach.

Lumen i luks – wyjaśnienie pojęć

Zanim przejdziemy do omawiania ile konkretnie lumenów na m2 potrzeba do różnych pomieszczeń, dobrze byłoby wyjaśnić, czym konkretnie są lumeny i luksy. Bardzo istotna jest także różnica pomiędzy tymi dwoma jednostkami. Zacznijmy od lumenów – są to jednostki miary strumienia świetlnego, czyli całkowitej mocy światła, jaką emituje dane źródło, przechodząc przez wybraną powierzchnię. Im więcej lumenów ma źródło światła, tym więcej światła dostarczy. Lumen oznaczany jest symbolem literowym lm i bardzo ważna w jego przypadku jest skuteczność świetlna. Pokazuje ona, jak wydajne jest źródło światła i w jaki sposób przekształca energię w światło. Skuteczność świetlną podaje się w lm/W.

Lux oznaczany jest symbolem lx i jest on jednostką natężenia światła, którą określa strumień świetlny padający na powierzchnię metra kwadratowego. W zależności od odległości od oświetlanej powierzchni, natężenia światła tego samego źródła będzie się zmniejszać lub zwiększać. Im dalej zostanie umieszczone źródło światła, tym mniejsze będzie jego natężenie. Jeden luks jest równy jednemu lumenowi na m2.

ile lumenów na m2
Dobrze oświetlony salon

Różnica pomiędzy lumenami i luksami polega na tym, że luks uwzględnia obszar, na którym rozprzestrzenia się strumień świetlny, czyli strumień lumenów. Strumień 1000 lumenów, skoncentrowany na powierzchni m2, oświetla ten obszar o natężeniu oświetlenia 1000 luksów. Mówiąc prościej – w lumenach podajemy moc światła emitowaną przez źródło, a w luxach określamy natężenie światła w konkretnym miejscu. Jest ono zależne od wielu czynników, np. odległości od źródła światła, koloru ścian czy koloru podłogi.

Ile lumenów na m2 – co trzeba brać pod uwagę?

Największym problemem w wyborze oświetlenia oraz jego zmianie może okazać się konieczność przeliczenia mocy starych żarówek na jasność nowych źródeł światła. Warto wówczas zapoznać się z przelicznikiem watów na lumeny, ponieważ kupując oświetlenie, dobrze jest zwrócić uwagę właśnie na ilość lumenów, a nie watów. Dzięki temu masz szansę na wybór dokładnie takiego oświetlenia, jakiego potrzebujesz w danym pomieszczeniu. Jeżeli zastanawiasz się, ile lumenów będziesz potrzebować na m2 w kuchni, salonie czy w sypialni, musisz wziąć pod uwagę przeznaczenie i wielkość danego obszaru. Bardzo ważne jest, aby natężenie światła dobrać do rodzaju pomieszczenia. Do biura warto wybrać oświetlenie, które pozwoli pracować w komfortowy sposób. Do salonu znacznie lepsze będzie delikatne światło, dzięki któremu z przyjemnością przeczytasz książkę lub po prostu odpoczniesz. Jeżeli mowa o sypialni, również warto zdecydować się na światło jednocześnie delikatne, ale na tyle mocne, abyś nie miał problemu z odszukaniem ubrań w szafie.

Świecąca żarówka
Lumeny czyli jednostka miary strumienia świetlnego / Źródło: lampdesign.pl

Orientacyjna ilość lumenów do poszczególnych pomieszczeń

Poniżej przedstawimy Ci listę pomieszczeń wraz z orientacyjną ilością lumenów, jaka powinna w nich występować. Pamiętaj, że są to jedynie sugestie, jednak z pewnością będą one pomocne przy wyborze odpowiedniej liczby i typu żarówek lub lamp.

Sypialnia

Oświetlenie do sypialni nie musi być bardzo intensywne. Aby użytkowanie tego pomieszczenie było w pełni bezpieczne i pozwalało na zasłużony relaks, w zupełności wystarczy tam ok. 200 lumenów na m2.

ile lumenów na m2 w sypialni
Oświetlenie w sypialni

Zobacz: Oświetlenie sypialni – oryginalne pomysły na oświetlenie do sypialni

Salon

W salonie zazwyczaj spędza się najwięcej czasu i najczęściej właśnie tu przyjmuje się gości, toteż zapewnienie odpowiedniego oświetlenia jest tutaj niezwykle ważną kwestią. W tym przypadku w zależności od powierzchni, na każdy m2 salonu powinno przypadać ok. 250-400 lumenów.

Kuchnia

W tym pomieszczeniu światło najczęściej jest dostarczane poprzez lampy sufitowe, które powinny mieć ok. 300 lumenów i być rozmieszczone równomiernie, stanowiąc tło dla pozostałych punktów świetlnych. Przestrzeń robocza powinna zostać uzupełniona dodatkowym światłem punktowym i kierunkowym o mocy ok. 500-700 lumenów.

Oświetlenie w kuchni
Oświetlenie w kuchni

Łazienka

Przyjęło się, że do łazienki na każdy metr kwadratowy wystarczy ok. 200 lumenów. Jeżeli jednak łazienka jest niestandardowych, większych rozmiarów, została pozbawiona okna lub pomalowano ją na ciemne kolory, wówczas będzie potrzebować większego doświetlenia. Warto wtedy przemyśleć zwiększenie liczby lumenów, aby korzystanie z tego pomieszczenia nie było uciążliwe z powodu zbyt słabego oświetlenia.

Garaż/miejsce do prac fizycznych

W garażu indywidualnym w zupełności możemy polecić zastosowanie oświetlenia przynajmniej 200 lumenów na metr kwadratowy. Jeżeli chodzi jednak o warsztat i prace z nim związane lub domową siłownię, powinno się zwiększyć ilość światła do nawet 500 lumenów na każdy metr kwadratowy. W pomieszczeniach tego rodzaju odpowiednie oświetlenie jest niezwykle istotne, aby nie utrudniało pracy lub ćwiczeń.

ile lumenów na m2 w garażu
Ile lumenów na m2 w garażu / Źródło: skleposwietleniowy.pl

Korytarz

W korytarzu w zupełności wystarczy oświetlenie na poziomie 100-200 lumenów na metr kwadratowy, przy czym górna wartość spokojnie może być zastosowana w sporych korytarzach. Korytarze to azwyczaj jednak małe przestrzenie, toteż wartość ok. 100-150 lumenów będzie jak najbardziej odpowiednia.

Biuro/miejsce do pracy

Do biura lub miejsca do pracy czy czytania najlepiej będzie wybrać oświetlenie o wartości ok. 400 lumenów na metr kwadratowy. Podczas ciągłej pracy przy komputerze, czytaniu lub pisaniu, należy przebywać w odpowiednio oświetlonym pomieszczeniu. W przeciwnym wypadku można narazić się na poważne kłopoty ze wzrokiem.

oświetlenie w biurze
Oświetlenie w biurze

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi wiesz już, w jaki sposób poprawnie oświetlić pomieszczenie. Orientacyjna ilość lumenów wynika z przeznaczenia danego obszaru oraz jego powierzchni. Mniej światła potrzeba w sypialni, ale za to znacznie więcej w biurze lub w warsztacie. Zawsze zwracaj uwagę na ilość lumenów, ponieważ odpowiednie oświetlenie pomieszczenia znacznie wpływa na komfort jego użytkowania.

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.