1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak wyglądają włączniki światła w obecnych czasach? Czy nowoczesność dotarła nawet do tych z pozoru niewiele znaczących urządzeń?

Poradniki

2 lata temu

Jak wyglądają włączniki światła w obecnych czasach? Czy nowoczesność dotarła nawet do tych z pozoru niewiele znaczących urządzeń?

Aranżacja Wyposażenie
3
0
0
3
0

Nowoczesne rozwiązania zagościły już na dobre w każdej dziedzinie życia człowieka. Czy wiesz, jak dziś wyglądają włączniki światła? Przybliżamy działanie innowacyjnych urządzeń dostępnych na rynku budowlanym i dekoratorskim.

Włączniki światła — czy dosięgnęła je nowoczesność?

Elementami, na które niewiele osób zwraca uwagę podczas planowania przestrzeni domu lub mieszkania, są włączniki światła. Nowoczesne technologie sprawiły, że branża budowlana rozkwitła, a na rynku pojawiło się wiele innowacyjnych i funkcjonalnych urządzeń. Są nimi właśnie włączniki światła, które w swoich poprzednich wersjach często uznawane były za błahe i nieciekawe detale. 

Włączniki światła
Włączniki światła przez kilka lat przeszły ogromną metamorfozę | Źródło: grupapsb.com.pl

Sprawdź też: Czym jest światło i co to barwa światła? Od czego zależy i jak dobrać do wnętrza?

Dotykowe włączniki światła

Aby wnętrze było funkcjonalne, musi być odpowiednio przemyślane — przede wszystkim pod względem sterowania oświetleniem. Dla podwyższenia komfortu i wygody użytkowników powstały innowacyjne dotykowe włączniki światła. Są doceniane nie tylko ze względu na liczne zalety wizualne, lecz także z uwagi na ich wytrzymałość i wysoką jakość wykonania.

Dotykowe włączniki można dopasować do prawie każdego wystroju wnętrza — niezależnie od tego, czy jest w stylu nowoczesnym, czy bardziej klasyczne. Doskonale sprawdzą się zarówno w pomieszczeniach utrzymanych w angielskim klimacie, jak i w tych chłodniejszych — skandynawskich. Równie dobrze mogą się prezentować także w tradycyjnych, rustykalnych wnętrzach.

Dodatkowe włączniki światła we wnętrzu
Dodatkowe włączniki światła we wnętrzu

Eleganckie, dotykowe włączniki zwracają na siebie uwagę głównie dzięki wyjątkowemu, nietuzinkowemu designowi. Ich powierzchnia jest zupełnie gładka, zatem doskonale komponuje się z nowoczesnym wnętrzem. Zwykle są wykonane z modnego i popularnego w dekoratorstwie szkła. Włączniki te dodają wnętrzu efektu glamour.

Modne włączniki światła retro

Dla osób ceniących klasyczne, ale wciąż interesujące i przykuwające wzrok rozwiązania, doskonałe będą włączniki światła retro. Ich design jest inspirowany latami 50., 60. oraz 70. XX wieku, które przepełnione były kontrastem oraz kolorami. Jeśli lubisz połączenie nowoczesności z oryginalnymi, starymi dodatkami, zachwyci Cię to rozwiązanie.

Do produkcji tego typu włączników najczęściej wykorzystuje się materiały imitujące plastik, które były wyjątkowo modne w połowie ubiegłego wieku w krajach anglojęzycznych. Są wysoce trwałe i wytrzymałe, jednak należy pamiętać o wyborze produktu dobrej jakości, aby materiał nie pękał ani też nie odchodził od ściany. 

Modne włączniki światła retro
Modne włączniki światła w stylu retro

Czarne włączniki światła mogą być nietuzinkowym i oryginalnym elementem wystroju wnętrza. Na rynku dostępne są także warianty wykonane z porcelany, mosiądzu czy drewna. Pasują zarówno do wnętrz w stylu retro i vintage, jak i przestrzeni utrzymanych w klimatach loftowych. 

Inteligentne włączniki światła

Inteligentne włączniki światła podbiły serca nie tylko miłośników nowoczesnych, wygodnych rozwiązań, lecz także dekoratorów i architektów wnętrz. Taki system oświetlenia można kontrolować za pomocą pilota czy telefonu. Użytkownik tabletu lub komórki musi mieć pobraną odpowiednią aplikację, przez którą będą wydawane komunikaty.

Światło sterowane pokrętłem
Smart włączniki światła | Źródło: akademialed.pl

Na taki system może składać się nawet kilkadziesiąt różnych źródeł światła, których nie trzeba kontrolować jednocześnie. Polecenia wydawane w aplikacji mogą dotyczyć tylko jednej lampy bądź jednego, wybranego przez użytkownika pomieszczenia. Oświetlenia da się łączyć w grupy, dzięki czemu kontrola oraz wprowadzanie zmian w systemie zachodzi o wiele sprawniej.

Sterowane smartphonem

Sterowanie oświetleniem z poziomu smartphona pozwala na tworzenie powiązań pomiędzy oświetleniem a np. ogrzewaniem. Większość aplikacji umożliwia zaprogramowanie systemu tak, aby o danej godzinie aktywował się ciąg złożonych zdarzeń. Ten bezprzewodowy włącznik światła jest doskonałym rozwiązaniem dla osób ceniących organizację i wygodę.

Sterowane pilotem

Włącznik światła na pilota to opcja nieawaryjna oraz bezproblemowa. Jedno kliknięcie pozwala zgasić lub zapalić światło, a nawet, w zależności od zaawansowania systemu, zmienić natężenie czy barwę oświetlenia. Niewielki i poręczny pilot jest intuicyjny w obsłudze, dzięki czemu nie sprawia trudności nawet niezorientowanym w tej dziedzinie użytkownikom.

Światło sterowane pilotem
Światło sterowane pilotem

Nowoczesne włączniki światła mogą być zarówno praktycznym oraz funkcjonalnym elementem wystroju, jak i ciekawą dekoracją. Pomagają zorganizować działanie wielu niezależnych od siebie systemów. Jeżeli czujesz więc, że znudziły Cię tradycyjne włączniki światła, a Twój dom potrzebuje niewielkich zmian, możesz zastanowić się nad instalacją tych właśnie urządzeń. Podkreśl piękno swojego wnętrza odpowiednim oświetleniem.

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *